Andi Andi komentáře u knih

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Příjemné překvapení. Vtipná dialogová komba jak mají být. Situační humor. Inteligentní drama, které si na jevišti dokážu představit. Pouštím se do dalšího autorova dramatu. - O smutném autorově osudu jsem neměla tucha, rozesmutnělo mě to -

Hovory s kočkou Hovory s kočkou Kate Solisti-Mattelon

Bylo to v mnoha směrech obohacující čtení, ale bohužel jsem nedostala odpovědi na všechny své otázky.

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

"Finské podivno." Aha, takže tak se tomu říká? Obsah knihy i zpracování mě opravdu překvapilo, všechno to střídání žánrů mě velmi zaujalo. Kniha na mě udělala dojem, navíc se četla jedna báseň.

04.02.2021 4 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Vtipné a ještě jednou vtipné. Ten týpek fakt umí psát. Totiž, dokáže ulehčit těžkému tématu, vyprávění prokládá přirovnáními a co věta, to perla. Určitě se pustím i do Íránu, protože jeho knížky je radost číst. Poslední téma knihy - koncentráky pro muslimské Ujgury mě dostaly. Byla bych ráda, kdyby se tato skutečnost dostala mezi co největší počet lidí co nejdříve, vláda v regionu a celý ten režim se mi po přečtení knihy zdá strašný, jsem ráda, že tam nežiju.

04.02.2021 5 z 5

Dopisy z planety Země Dopisy z planety Země Mark Twain (p)

Dopisy kolegům andělům na nebesa. A další autorovy zápisky a ták. Až na ty dopisy se mi zdálo, že si všechno píše spíš pro sebe jako terapii proti lidské blbosti. Dílo berte s nadhledem, jde o autorův pohled na věc. Ale no jó ta slepá víra pánbíčkářů ... něco na tom je, že jo ...

26.01.2021 4 z 5

Zpěvy staré Číny Zpěvy staré Číny Bohumil Mathesius

Čínská poezie je ztracena v překladu. Přesto jsem ráda za vůbec nějaký překlad. Selekce básní z různých dob. Básničky jsou to ale bohužel pořád stejné dokola ... o stejných tématech napříč autory. Lidová vyprávění mám nejspíš poněkud radši - až na ty hororové prvky.

26.01.2021

Potíže se ženami Potíže se ženami Jacky Fleming

Čekala jsem to delší. Nebylo to špatné, čekala jsem taky i trošku něco jiného. Vesměs jde o to, že se autorka vysmívá patriarchální společnosti, ve většině případů samozvaným géniům a vůbec mužům, kteří nedokázali pochopit, případně nevěřícně žasli nad tím, že žena má taky mozek ... Napsáno vtipnou formou.

22.01.2021 3 z 5

Šantaram Šantaram Gregory David Roberts

Nóó?! Tak něco takového jsem teda nečekala! Příště, až vám známý doporučí knihu, že je hrózně super a zajímavá, přečtete si aspoň anotaci. Takže: prý "je to kniha plná moudrosti a filozofických otázek, duchovna a vůbec je to všechno zabalené do propracovaného příběhu." Zhruba tohle mi bylo řečeno! Otevřu tu BIBLI a dostanu mišmaš cestopisu po Indii s částečně autobiografickým románem napsaným kriminálníkem, který utekl z vězení. Chápu, pokud by byl nevinný a systém by po něm nespravedlivě šel. Jenže on zas tak nevinný nebyl, že ne? Bankovní loupeže nejsou zas taková hrůza, beru ohled na jeho minulost, jenže pak se v Bombaji zaplete do lukrativnějšího byznisu. A to už jsem fakt s prominutím na*raná, nemám nervy a žaludek na to číst jak jsme "my mafiáni vlastně hrózně fajn lidi." Dočetla jsem do části, kdy navštívili trh s otroky, konkrétně malý trh s dětmi, kde bylo napsáno, že je vlastně dobře, že tam jsou, protože tak mají alespoň šanci na nějaký život ... ! WTF? Jaký to život po prodeji asi tak bude, prosím vás? To mi vysvětlete. Ani jsem se radši nechtěla dozvědět, jak to bylo dál ...
Hvězdička za čtivost a květnatý jazyk.

21.01.2021

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Copak je to tu za kecy, že jde o nadčasové dílo? Spousta částí už aktuální není a ani nemůže být - ve většině částí světa už vévodové a králové nejsou, nebo takhle - jsou! Někde. Ale nikdo se o ně nezajímá! Jen fanoušci monarchií a oná "šlechta" sama (dokonce se dodnes rozmnožují pouze mezi sebou) mno nic, odbíhám od tématu. Tedy Vladař. Pro onen počátek oficiálního novověku po průmyslovou revoluci ještě možná dobrý, ale pak už určo ne. No a fakt, že je v díle stále brána v potaz uchvatitelská tendence panovníků jako něco normálního se mi nelíbí. Anexe území je barbarství aneb:
„Kdo ukradne háček na ryby, je popraven, kdo ukradne zemi, stane se prvním ministrem.“ — Mistr Čuang-c´

20.01.2021

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Přečteno v ten samý den, ve kterém mi knížka přistála v ruce. Čtení šlo samo. Souhlasím s některými komentáři níže, bylo by možná i lepší, kdyby to bylo více sci-fi pro dospělé, nevím jak to nazvat, než pro mláděž. V těch knížkách pro holky je na mě moc ťuťu muťu příběhu navzdory, když má zrovna dobře našlápnuto. Odebírám hvězdičku, páč jsem se nemohla nijak do postav ... ehm, nebyly tak reálné, nechci říct přímo vžít. Ale tak rozumíme si, ne?
Parádní zvraty v ději. Další díl možná někdy ... (v jiné alter realitě už možná hltám další díl, kdo ví? Omluva autorce sdílící tento časoprostor semnou, v této realitě to ale jen tak nebude). Jedna z lepších scifi pro mláděž. Ale jsou i lepší.

17.01.2021 4 z 5

Volání moře Volání moře Hector Malot

No, podle mě další kniha, která nemá v sekci pro děti a mláděž co dělat. Ok, pro mládež možná, ale pro děti rozhodně ne. Ani pro předčítání. Je to moc kruté a nemilosrdné. Spíš pro kluky a vlastně to ani nebylo nic moc. Myslím, že je to něco na způsob Olivera Twista. Holt, realismus. Aha? Koukám, že autor píše tedy hlavně o tomhle - o krutých osudech dětí, které se musely postarat samy o sebe. Je mi z toho trochu smutno.

17.01.2021 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

17.01.2021

Nemůžete za to vy, ale on Nemůžete za to vy, ale on Georgia Witkin

Doufala jsem, že svým relativně vysokým hodnocením pomůžu zvýšit ono hodnotící číselko, ale ono prd. Je to pořád modré. Nevadí, ale je to škoda, pač je ta knížka fakt čtivá a je tam dost zajímavých věcí. Ne, není to nic namířeno proti mužům, jak se může z názvu knihy zdát, spíš jen jde o autorčino pobízení k sebevědomí ženy. Víte, mnoho žen se shazuje a ponižuje. "I ty hloupá, nestojíš mu za to ... " apod. Tady se tvrdí, že to, že jste úžasná je fakt, teď jen najít chlapa, který to vidí. Pokud ne - nemůžete za to vy, ale on!

17.01.2021 4 z 5

Sanširó Sanširó Sóseki Nacume

Ještě že to nebylo tak dlouhé, dalo se to přelouskat. Některé postavy mě fakt štvaly. Nic, co by stálo za to si uchovat v paměti. Přečteno. Hotovo.

17.01.2021 3 z 5

Svět klasické arabské literatury Svět klasické arabské literatury Jaroslav Oliverius

Příjemné překvapení. Velmi čtivé a profesionální. Uvažovala jsem mezi 4* a 5*. Rozhodla jsme se jít do plných, protože autor si na knize dal velmi záležet. Jak to, že je tohle teprve první komentář jako?!
------------
Co mě zarazilo byla část věnovaná "Živý, syn Bdícího. Příběh filosofa samouka" od Ibn Tufajla. Zde se píše, že jde o čistě filozofické dílo, rozebráno literárně ... No, četla jsem to. Podlě mě to bylo spíše náboženské než filozofické, to si opravdu nedokážu představit, jak tedy potom čistě náboženské dílo vypadá ...

01.01.2021 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Sama nemůžu uvěřit, že to řeknu ... ale film byl lepší než kniha.
Jako první jsem viděla film, zde jsem se nechala zlákat vysokým hodnocením. Nemohla jsem se dočkat, až knížku dočtu. Byla nezáživná.

31.12.2020 3 z 5

Stopy mých otců Stopy mých otců Helena Šmahelová

Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.

04.12.2020 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Vtipné. Coby humoristický román by být měl, žejo. Škoda, že toho Saturnina tam nebylo víc. Ale toš je to důležitá postava. Jakoby se ukázal na scéně jen aby ovlivnil všechno dění kolem, a najednou ho opět nebylo. Ale to motání se kolem ženské mě nudilo - už nevím jak se jmenuje, ta hlavní postava - , ale tlustá tetka Kateřina mi to vynahradila. Na facku bába, jsem ale důvěřivá. Asi bych jí skočila na špek.

04.12.2020 3 z 5

Sen v červeném domě II Sen v červeném domě II Süe-čchin Cchao

Pěkné. Po roce další díl a příští rok snad přijde na řadu i ten závěrečný. Věřím tomu, že posledních 40 kapitol jsou skutečně nalezené přepisy a překlady originálu, který napsal Cchao. Těším se na to. Jinak tento díl byl zajímavější, postavy se vybarvily. Už nemám ráda ty co jsem měla a na oplátku si oblíbila jiné.

04.12.2020 3 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Zajímavá kniha, nové poznatky o dětech, přehledná. Vadilo mi, že se autorka často opakuje, ale děti jsou citlivé, je třeba s nimi zacházet opatrně, v tomto případě je tedy opakování matkou moudrosti.

11.11.2020 3 z 5