Andi Andi komentáře u knih

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Spíše pro pamětníky. Za mého dětství už to v televizi nedávali, nebo si to nepamatuju. Je to super pohádka. Taková netypická. Řekněme, že Heidi se mi líbila více, ale to neznamená, že Ronja není super. Je to frajerka a smekám, opravdu.

14.05.2021 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Je to škoda, nižší hodnocení kniha dostala pravděpodobně proto, že jsem si ji přečetla hned po Goblinu Bylinkáři od Atamanova. To mě chytlo hned. Už se chystám na třetí díl. Toto se mi zdálo moc neskutečné, takové alá Waltari - kdy se jeho postavě vždy všechno daří a vždy se všechno povede. Netvrdím, že v Bylinkáři se to neděje, ale je to uvěřitelnější, opravdu bych ráda dokázala vysvětlit proč. - Jde o četbu pro mládež, mělo by to být v popisku knihy specifikováno.

14.05.2021 3 z 5

Ženský sněm Ženský sněm Aristofanés

Tak, dostala se mi do rukou přepracovaná verze - což jsem nevěděla - bez oněch řeckých jmen a postav ze starověku. Nevadí, stáhla jsem si jinou verzi, abych se podívala a verze porovnala. No a ono to snad i příběhu pomohlo, protože kdo má chuť při čtení dramatu neustále celou knihu obracet na konec, aby si ve vysvětlivkách, případně poznámkách, mohl přečíst význam slova, či kdo že ten pán/paní vlastně byli.

14.05.2021 3 z 5

Královské spiknutí Královské spiknutí Michael J. Sullivan

Kniha se mi líbila, vydání krásně voní. Postavy jsou ne úplně propracované, i příběh má mezery, je tam pár nepravděpodobných momentů, ale jako celek je to pěkný příběh se zajímavým dějem. Do dalších dílů se nechystám.

14.05.2021 4 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

Prvních pár kapitol jsem přelouskala bez zájmu - tedy chvilku trvalo, než jsem se do příběhu "vžila", zdálo se mi to moc neskutečné, vzdálené. A víte co? Nakonec to bylo opravdu super, velmi dobrodružné se zvraty v ději (pravda, občas nelogickými). Líbilo se mi, že má autor spoustu nápadů - jak ve virtuálním, tak ve "skutečném" světě - které dokázal propojit, jsem si jistá, že v dalších dílech se to ještě více zamotá. Rozhodně si přečtu další díl.

28.04.2021 5 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

To jsou mi novinky. Nešlo jen o shodu jmen, Ondřej Neff je synátorem pána, co napsal tento skvost. A shodou náhod jsem na oba narazila v krátkém sledu za sebou, aniž bych o tom věděla. ... Velmi čtivé, mistr jazyka českého, ironický humor, skvělý příběh, byla radost to číst. Jedna z nejlepších knih z pera českého autora vůbec.

28.04.2021 5 z 5

Bílé zlato. Neobyčejný příběh Thomase Pellowa a milionu evropských otroků v severní Africe Bílé zlato. Neobyčejný příběh Thomase Pellowa a milionu evropských otroků v severní Africe Giles Milton

Něco, co nám (h)iz-tori-je nedovolí se ve škole dozvědět, je psaná vítězi, je falešná, zavádějící a nespravedlivá. To by se Arabové z Afriky divili, kdyby zjistili, že mnoho z nich jsou potomky černých a bílých otroků rozmnožených násilím. Tedy Mulati.

24.04.2021 3 z 5

Chvalozpěv na ženu-zahradu Chvalozpěv na ženu-zahradu René Depestre

Kopíruji svůj koment v pozměněné formě, pač jsem ho napsala už jinde.
Teď nedávno jsem četla takovou (díky bohu) tenkou knížku s názvem "Chvalozpěv na ženu-zahradu", těšila jsem se, protože název předvídal, že se (jakožto žena) budu tetelit a čepýřit pýchou .... chyba lávky. Šlo o červenou knihovnu. O obdiv stehen a zadků. Narazila jsem na zavádějící název, který tvrdí co tvrdí, ale opět se jen dočkáme popisu tělesných partií, ... ono by to bylo i k smíchu, kdyby to nebylo k pláči ... Že je žena taky člověk s charakterem, povahou, náladami a vším tím co dělá člověka člověkem ... je vedlejší, protože má kozy. Příště trochu úcty i k ženě samotné ... ne jen k tělu.

24.04.2021 3 z 5

Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Jak zabít manžela (a další šikovné tipy pro domácnost) Kathy Lette

Místy se autorka až moc na sílu snažila, aby napsala něco vtipného. Ale mnohokrát jsem se zasmála. Je to dobrá taktika - napráskám tam těch vtípků tolik, že aspoň jednomu se čtenář musí zasmát. Chtěla jsem si přečíst nějakou jednoduchou knihu pro ženy, tohle to splnilo ukázkově, každopádně mě trochu rozesmutnilo, že ani jedna z hlavních hrdinek neměla na pořádného chlapa štěstí ... trochu pesimistické pro mladé ženy, ještě plných ideálů a představ o tom pravém chrabrém rytíři ... jakoby neexistovali.

24.04.2021 4 z 5

Pôvod Slovanov: Genealógia DNA Pôvod Slovanov: Genealógia DNA Anatolij Kľosov (p)

Zklamání. Autor napíše název kapitoly a po pár odstavcích hovoří o něčem úplně jiném. Pořád se opakuje a vrací k tématům, které v knize už alespoň 150x napsal. Přeskakuje od tématu k tématu a vůbec nemá žádnou pořádnou osnovu, totiž má, ale nedodržuje ji. Něco jako: "Dnes si povíme o tom, jak se dělají děti. To máte tak, na oběd jsem měl brambory s omáčkou a zítra bude pršet." Ale to téma mě zajímá a byly při čtení i lepší chvilky, takže jsem se nakonec rozhodla dát slabé 3.

21.04.2021 3 z 5

Čtvrtý den až navěky Čtvrtý den až navěky Ondřej Neff

O autorovi jsem nikdy předtím neslyšela a to si říkám fanoušek sci-fi. Jsem ostuda. Navíc toho napsal opravdu dost. Že bych z povídek byla ale kdovíjak nadšená, se říci nedá. Hvězdičky dávám za skvělou čtivost, jde poznat, že je autor profesionál. Taky za nápady. Jenže on ten obsah, ti jeho hrdinové, ty závěry, úchylárny a další věci dokupy pro mě vytvořili něco pouze sotva stravitelného.

18.04.2021 3 z 5

Na dvoře japonského vládce Na dvoře japonského vládce Giles Milton

O více než 100 stran ochuzená verze oproti originálu. Vyprávění je to čtivé, přesto napsané jakoby jednostranně. Pouze z pohledu jednoho Angličana o Angličanech, netuším kolik toho v české verzi oproti té anglické chybí, v této se zdá, že svým krajanům autor věnuje více pozornosti, než by si zasloužili - tedy pokud jde o podtitul knihy, kde se píše - "Dobrodružství prvních Evropanů v ostrovní říši" dočítáme se hlavně o Angličanech a jejich (s prominutím) neschopnosti cokoliv udělat, či vůbec pracovat. Budižkničemu, opilci, kurevníci - typičtí námořníci té doby. Je mi jasné, že je nadlidský výkon takovou chásku srovnat do latě. Nepovedlo se. Japonci měli ty námořníky/obchodníky/cizáky bez špetky snahy o aklimatizaci a přizpůsobení se místním zvykům ze své země vyštípat už dávno. A to nejen Angličany. (čest výjimkám - například Williamu Adamsovi) (Jezuity mezi výjimky nepočítám, protože ti se přizpůsobili jen proto, aby získali nové ovečky)

08.04.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Tahle autorka u mě skončila. Dostala druhou šanci, je to větší hrůza než ten její "Dvůr." Ten byl jenom nudný. Tady se snažila o jakýsi "cool" jazyk, protože teď to napsala pro teens přece. Jediné co udělala bylo, že postavy jí mluvily sprostě a brali drogy. Nedoporučuji to tedy vůbec číst. A už vůbec si nepřeji, aby to četly děti. Při čtení knih se mi v případě "programovacího" obsahu zapne kontrolka. Dávám na intuici. Nelíbilo se mi ani oněch milion druhů a ras, v "Černé čarodějce" se to dalo, tady to bylo nepřehledné. Haló nad jejími knihami upřímně nechápu. Na téhle bichli se mi líbilo pouze jediné - obálka. Toť vše.

16.02.2021 1 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Super, je to srozumitelné, jednodušší čtení, vyšší hodnocení případně přidám poté, co vyzkouším psané v praxi

16.02.2021 3 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Odolala jsem se nejdříve podívat na film, aby mě ten vizuál neovlivňoval. Knihu jsem četla na dvakrát, protože mě hlavní hrdinka zpočátku neskutečně iritovala. Nechápala jsem, jak může mít Gabriel rád takovou krávu. Ale čtivost díla mě znovu přitáhla. Další věc, kterou jsem nechápala, byla hierarchie. Vlastníků hospodářství bylo všude možně plno, ale nikde jsem se nesetkala s příkladem, že by se zaměstnanci takto dobrovolně nechali ponižovat a podřizovali se. U nás bylo zvykem zaměstnavatele na vesnicích oslovovat "hospodáři, hospodářko." Určitě ne "pane, paní." Možná se to týkalo jen jí, ty její výstřelky a manýry, nechápu ale, proč to ostatní trpěli. Nelitovala jsem jí a vše, co se jí stalo, si zavinila sama svou hloupostí. Aspoň potom trochu zmoudřela a ponaučila se. Ten konec je moc zrychlený, údajně napsán na objednávku. Snad ho autor na poslední chvíli předělal, proto je tak odbytý? Hodnotím vysoko za velkou čtivost, příběh sám už tak zajímavý nebyl.

12.02.2021 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Podivila jsem se, že knížku už dávno nemám uloženou ve vlastním seznamu TOP knih. Jak se to mohlo stát? Takový must-read pro fanoušky Středozemě, povedené a pěkné čtení.

12.02.2021 5 z 5

Dámské kupé Dámské kupé Anita Nair

Od poloviny knihy jsem byla přesvědčená o tom, že dám plný počet a drželo se mě to až na úplný závěr knihy, který to podělal. Nic ve zlém, kvůli několika posledních stran si knížka snížení hodnocení nezaslouží, jen se mi osobně nelíbil. Jinak je to velmi pěkná a čtivá kniha.
Tzv. "tradice" společnosti a náboženství ve světě svazují mnoho žen. Nakonec jsem ráda, že jsem se narodila v ateistické zemi.

12.02.2021 5 z 5

Bezvýznamná žena Bezvýznamná žena Oscar Wilde

Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. "Bezvýznamné ženě" jsem fandila. Ale jinak to byla nuda na entou. Ideální manžel je podle mě mnohem vtipnější.

09.02.2021 2 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

To nadšení pro knihu upřímně nechápu, na tohle jsem čekala kdo ví kolik týdnů, než na mě v knihovně přišla řada? A to prosím pěkně fakt, že jde o knížku pro mládež beru v potaz. Rozuměla bych tomu, pokud by se to líbilo cílovkám, ale pro dospělé ženské, to je snad trochu moc. Vždyť se v té knize nic neděje. Pořád si tak čekám a doufám, že se začne něco dít, čtu dále. Už? Strana 150 a ono nic. To už jsem se do čtení moc dlouho nutila na to, abych tomu dala ještě šanci. Přeskočila jsem na posledních pár stran. O nic jsem nepřišla. Dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslela, kniha byla předvídatelná jako naši politici.
Ou! Na to nesmím zapomenout. Pojetí doby (někdy za průmyslové revoluce?) bylo podle mě až moc moderní - bylo totiž čistokrevně feministické a spíše napsáno jazykem hodící se pro dnešní dobu. Ne pro 19. století. Tedy moderně pojatá blbost pro třináctky odehrávající se v době změn. Taky bylo nutné v každé druhé větě čtenáři připomínat, že ženy mají taky hlas, názor, taky mozek a mohou a umějí pracovat, jsou chytré a mohou studovat. Atd.
Dvě hvězdičky - Za skvělý překlad a za krásnou obálku. Tedy nic, za co by byla zodpovědná sama autorka.

04.02.2021 2 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Když jsem se podívala na autorčinu podobiznu v zadní části knihy, bylo mi hned jasné, že "čarodějnictví" sama praktikuje a má velkou fantazii - mám se tedy při čtení na co těšit. Téma mezidruhového rasismu zde bylo přitažené za vlasy, každopádně nějaká ta paralela s naší realitou tam bude, že ... Vyznat se v množství ras pro mě bylo zpočátku obtížné, s takovou představivostí jsem se setkala už jen v Nekonečném příběhu, jinak nikde. Dále bych se chtěla zmínit o pro mě podivném střídání cílových skupin. Vyprávění střídaly pasáže pro 10-13 leté slečny - romantická linka mi byla vyloženě protivná - s pasážemi pro dospělé. Bravurní zápletky, jazykové machinace, to jsem netušila, že má čeština tolik slov a možností, jak něco vyjádřit. Krásná obálka.

04.02.2021 4 z 5