Anchie Anchie komentáře u knih

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

V tomhle případě ojediněle platí, že film je lepší než kniha...

04.03.2024 3 z 5

Heimat Heimat Nora Krug

Skvěle zpracovaná kniha, kresby, koláže, komiksové pasáže, fotografie a dokumenty z archivů - to vše v krásné mozaice, která čtivou formou odpovídí na otázky: Jaké je to být němcem druhé generace po holokaustu? Se strachem odkrývat rodinné kořeny, protože - co když? Mít divný pocit studu, protože jsem němec? Fascinující sonda do zkoumání a objevování, nejen rodinné historie, ale také toho jak se cítí celá generace němců.

06.03.2023 5 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Zajímavá knížka, ale ten kdo by ji chtěl číst, protože ho zajímá H. H. Holmes a vše bulvární kolem, bude trochu zklamán. Popis obsahu je prostě zavádějící. Tahle knížka je hlavně o Kolumbovské výstavě, o všem co s ní souviselo, o všech kterých se dotkla a tím pádem i o H.H.H. Mě se popisy výstavby, plánování a vše okolo líbilo. Nejednou jsem si při poslechu audioknihy hledala na internetu fotky jak to tenkrát v Chicagu vypadalo a představovala jsem si procházku Dvoranou slávy, plavbu po Laguně, nebo výhled z Ferrisova kola. :-)

16.02.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po dočtení si přijdu jako Mustra, protože zatímco Fetita Ilan toho mnoho pochopila, objevila a rosvítila se jako Modrý Sklenit, já jsem se v Duvalském pohoří a příběhu trochu ztratila. Množství tajemna a zápletek přibývá, ale vysvětlení pro nás pouhé lidi z Nížin nikde. No snad mi nedojde Lutomin, abych se dočkala dalšího dílu!

19.09.2022 3 z 5

Můj tajný deník Můj tajný deník Jacqueline Wilson

Knížky J. W. jsou super, ale prokousat se její deníkovou autobiografií bylo vážně úmorný. Hrozně mě totiž rozčilovalo, jak svoje náctiletý já v komentářích shazovala - a to skoro na každý druhý stránce. Nebýt této rušivé věci byl by to opravdu zajímavý vhled na dospívání v 50. letech. Hodně se mi líbilo, že v denících zmiňuje, které knížky od kterých spisovatelek četla. Bohužel po chvilce googlení jsem zjistila, že většina u nás nikdy ani nevyšla. Škoda!

22.07.2022 2 z 5

Meanwhile - Mezitím Meanwhile - Mezitím Magdalena Rutová

Geniální!!!

20.06.2022 5 z 5

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha Tereza Brdečková

Velmi zajímavý námět, protože ruku na srdce - kolik toho kdo víte o paní Werichové? Dceru Janu skrz její nešťastný osud tak trochu známe, Fanča ta už je úplné tajemství (Vlastně díky rodinné tragédii měla jako jediná šanci svůj život vymanit z obřího stínu Jana Wericha) Líbí se mi, že to jaké životy žily ženy kolem Wericha můžeme tak trochu poodhalit právě v téhle čtivé knize. Jen škoda, že zatímco některé dopisy a deníkové záznamy jsou tu citovány, tak jiné jsou jenom zmíněny a u některých částí jsem měla pocit, že je to popsané trochu hopem. Takže někde by to mohlo být propracovanější. Knihu ale i tak doporučuji.

10.05.2022 3 z 5

Patnáctka v tom! Patnáctka v tom! Ros Asquith

Vtipná kniha, která mě opravdu bavila i když už dávno nejsem patnáctka. Možná v pubertě by mě ani tolikrát nerozesmála jako teď :-)

23.04.2022 3 z 5

Akta usoužené puberťačky Akta usoužené puberťačky Ros Asquith

První díl jsem kdysi četla ještě coby usoužená puberťačka a teď se ke mě po dvacet letech dostalo tohle pokračování - A bavila jsem se skvěle! Taky musím obdivovat nápaditý překlad, dnes by se s tím nikdo tolik nepáral a nechal spoustu věcí v angličtině, ale to by byla opravdu škoda a knížka by přišla o spoustu vtipných detailů.

23.04.2022 4 z 5

Zbořeno: Zaniklé pražské stavby 1990–2020 Zbořeno: Zaniklé pražské stavby 1990–2020 Kateřina Bečková

Velmi zajímavá knížka, která mě donutila podívat se na mnohá místa novýma očima. Jen škoda, že jsem u toho musela neustále vyhledávat na internetu, jak to kde vypadá teď. Alespoň jednu fotku nové zástavby do každé kapitolky bych opravdu ocenila!

11.01.2022 4 z 5

Obrázky z československých dějin Obrázky z československých dějin Jiří Černý

Zklamání - chybí tomu totiž důmyslné umění zkratky! To co je u původních Obrázků z českých dějin a pověstí prostě geniální = co stránka to příběh - Tak tady je bohužel každé vyprávění úplně nesmyslně roztaháno a dost nezáživně podáno přes několik stránek :-/

04.05.2021 3 z 5

Kočka, kam se podíváš Kočka, kam se podíváš Radmila Tomšů

O kočičí fousek lepší než 1. kniha, protože se ke slovu konečně dostaly i kocouři a tím bylo vyprávění alespoň v první polovině živější… Bohužel druhá půlka opět sklouzla k opakování a ONA a ON (hlavně ONA) jsou nezábavně nepoučitelní ohledně koček… Jo a kdo proboha staví na vesnici (?) takový plot, aby kočky náhodou neopustily zahradu?!

21.04.2021 3 z 5

Rváčov I Rváčov I Džian Baban

Nebojím se označit tenhle komiks za dílo roku - parádní námět i zpracování!
Doufám jenom, že pokračování na sebe nenechají dlouho čekat…

16.03.2021 4 z 5

Boží zboží: Česká historie v 50 fejsbukových profilech Boží zboží: Česká historie v 50 fejsbukových profilech Ondřej Horák

Veliká hvězda za ilustrace Jirky Franty! Bohužel jinak je to děsný čtení a hlavně to vůbec není vtipný, spíš trapný…

12.03.2021 1 z 5

Hotel U devíti koček Hotel U devíti koček Radmila Tomšů

ONA a ON mi narozdíl od koček příliš sympatičtí nebyli (kdo chodí proboha každý večer hledat večer kočky s baterkou?) Jinak celá kniha funguje pouze pokud se čte jako internetový blog tzn. jedna kapitolka/vyprávění s časovými rozestupy mezi čtením, protože jinak je to pořád dokola na jedno brdo. Už jsem prostě četla lepší knížky psané z pohledu kočky, takže tohle je pro mne spíše průměrné dílko...

07.03.2021 3 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Námět zajímavý, ALE postavy veskrze nesympatické, naivní, hloupé a k sobě navzájem zbytečně neupřímné, že jsem se musela nutit(!) to dočíst až do za vlasy přitaženého konce…

23.02.2021 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Faja - Duvaly - Vellon - Karim - Derven - Rapler - Vortol - všechno to zní tak lákavě a tajemně! Ten svět, ta tajemství to všechno mě úplně pohltilo! Chci další díl!

15.01.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Retea - Turnul - Skára - Fereastra - Nasterea - všechno to ve mě rezonuje i několik dní po přečtení :-)

15.01.2021 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Jedna hvězdička za nápad, ale to zpracování! Jednoduchá, ale příliš plochá zápletka, hodně neuvěřitelné postavy a opravdu předvídatelné “zvraty” včetně závěru, takže bohužel velké zklamání…

03.12.2020 1 z 5

Čas vlčích máků Čas vlčích máků Corina Bomann

Pěkná oddechovka, musím ale sebrat pár hvězd za bohužel zcela nevyužitý potenciál postavy Kiliána a za ten až příliš nerealistický happy end, ale co bych chtěla od červené knihovny :-)

06.10.2020 3 z 5