anansie anansie komentáře u knih

Tajemství osvobození srdce Tajemství osvobození srdce Ruediger Schache

Kniha nezklamala. Po dvou podobných od autora, které jsem již přečetla, i tato obsahuje pár nových podnětů, zajímavě terapeuticky působí rozbory připojených příběhů. V každé z knih od tohoto autora si člověk může najít něco objevného pro sebe, uvědomit si, co vlastně vysílá na druhé a proč se mu některé věci v životě opakují. Práce na sobě a posuny vědomí jsou nikdy nekončící a tato kniha je k tomu skvělým průvodcem. Jedinou podmínkou je ovšem potřeba být sám k sobě pravdivý.

19.08.2019 5 z 5

Tajemství přitažlivosti srdce Tajemství přitažlivosti srdce Ruediger Schache

Knihu jsem vybrala po přečtení Tajemství plánu vašeho života, ze které jsem byla nadšená. Přitažlivost srdce mě už tolik nenadchla, spousta myšlenek se zde opakuje stále dokola a někdy jsou myšlenky málo konkrétní a neúplné, ale i přesto zde lze najít nové podněty a je možné je číst stále dokola. Nikdy neomrzí a naladí do stavu spokojenosti tady a teď. Samozřejmě jen toho, kdo se v podobně zaměřených záležitostech již trochu orientuje a ví, o čem je řeč.

12.08.2019 4 z 5

Sloni v soumraku Sloni v soumraku Iva Pekárková

Trochu zjednodušeně podané téma, řekla bych až černo-bíle okleštěné pro ty, co o něm nemají páru a vyberou si z něj jen pár indícií. Ale chápu to jako záměr, jak na co nejjednodušším příkladu ukázat realitu. Četlo se to pěkně, vtip tomu taky nechyběl a za touto fasádou, kdo chce, kdo přemýšlí a nespokojí se jen s povrchem věcí, může zahlédnout i beznaděj předem nalajnovaného světa, kde všechny rasy světa jsou si rovny, ale jedna si je přesto stále neomylně a vytrvale rovnější a uzurpuje si tak právo rozhodovat o osudech těch ostatních...

06.08.2019 4 z 5

Tajemství plánu vašeho života Tajemství plánu vašeho života Ruediger Schache

Velmi inspirativní a prakticky pojatá kniha o tom, jak se napojit na svůj proud, nechat se vést naší intuicí a vnímat lépe sebe sama a rozhodnutí, která v životě činíme, tak abychom byli v souladu sami se sebou, čili v souladu s plánem naší duše. Evidentně to není žádné odpočinkové čtení, ačkoli kniha vypadá jednoduše. Jde v podstatě o filozoficko-duchovně laděný text, při kterém se člověk nutně musí zabývat sám sebou, svým životem a svými vztahy. Kdo na tohle není naladěn, kniha mu nic nedá.

28.07.2019 5 z 5

Žena bez viny a studu Žena bez viny a studu Wojciech Eichelberger

Kniha mě velmi zklamala. Nic z toho, co bylo uvedené na obálce, jsem v knize nenalezla a na to, že byla kniha bestsellerem, jsem čekala opravdu úplně něco jiného, přinejmenším alespoň, jak znovunalézat ženskou podstadu (viz podtitul knihy). Dočkala jsem se prázdného tlachání o Adamovi a Evě a omezených výkladů ženské sexuality, panenství, mateřství a interupce, které byly navíc natolik abstraktní a prázdné, že jsem si z nich neodnesla žádný nový poznatek, obohacení, ani inspiraci, jak být ženou bez viny a studu.

28.07.2019 1 z 5

Vůbec nic Vůbec nic Hanif Kureishi

Nedočteno. Myslím, že těch pár stránek, které jsem zvládla, včetně obálky, byly až až. Opravdu nezaujalo.

23.07.2019 1 z 5

Třísky Třísky Iva Pekárková

Knihu jsem si vybrala pro její paralely s mým osobním životem. Spíše než literární počin mi vyzněla jako silný výkřik do tmy, který stejně nikdo nevyslyší, kromě pár ojedinělých zainteresovaných, kteří můžou maximálně vyjádřit pochopení a soucit. I tak děkuji za tuto knihu.

21.07.2019 4 z 5

Díky za fíky Díky za fíky Halina Pawlowská

Příjemně odpočinková kniha.

23.06.2019 4 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Na rozdíl od Rok kohouta mě moc nebavilo.

21.06.2019 3 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Příjemně vzpomínkové a rychlé čtení, které mi zpestřilo jeden den při jízdě vlakem.

11.06.2019 5 z 5

Život samá pohroma Život samá pohroma Jon Kabat-Zinn

Kniha o mindfullness, o vědomé pozornosti, kterou lze uplatnit jako životní styl nebo jen zařadit do života jako způsob relaxace, meditace, léčby bolesti a zpracování emocí. Jde o to si všímat svých tělesných pocitů, myšlenek, pozorovat to, nehodnotit a nechat zase odejít. Je to neustálý proces, díky kterému člověk dojde naprostému zklidnění, zpomalení a přijetí sebe sama a života takový, jaký je v daný okamžik teď a tady.

09.06.2019 5 z 5

Voliéry Voliéry Zuzana Brabcová

Dojmová, depresivní kniha plná metafor a představ až z toho jde hlava kolem a ke konci už jsem nemohla, ačkoli ze začátku se mi to celkem líbilo.

02.06.2019 3 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Zatím jsem přes půlku, čtu s tužkou v ruce a podtrhávám si pasáže, věty, i když bych mohla podtrhnout vlastně každé slovo. Tohle není jen obsáhlý román, tohle je filozoficko-politicko-sociologický traktát s propracovaným jazykem o realitě světa, odlidštění, o volání po humanismu a mělo by se podle něj vyučovat ve školách, aby se aspoň někde nějak s tím přerodem vědomí započalo. Radka Denemarková mi píše z duše, její knihy jsou pro mě terapií a obdivuji ji za její odvahu a talent vyjádřit své pojetí světa v souvislostech do hloubky odpozorovaných a tak pronikavě propojených, že při čtení se to rovná skoro až osvícení. Navrhuji nejen na knihu roku, ale rovnou na knihu století!

23.03.2019 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Krásný román, strhující, emocemi nabitý jako život sám. Všechny postavy jsou vykresleny s takovou psychologickou znalostí a dokonalostí, že jsem v danou chvíli dokázala být každou z nich. Příběh měl spád a i přes jeho obsáhlost ani jednu stránku nenudil. Vydařená kniha.

16.02.2019 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Na rozdíl od předchozích knih, které jsem od Rudiše přečetla, mi tahle přijde poněkud slabší. U zážitků z berlinského metra jsem se postupně začala nudit.

12.02.2019 3 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Futuristicko-ideologická vize s přesahem do minulosti i současnosti. Řekla bych, že Hůlová touto vizí ukazuje hrůznost a absurditu veškerých ideologických a fanatických systémů - fašismus, komunismus a i dnešní konzumně povrchní bezduchý systém, kde převládá hmota nad duchem - a jednoduše ho dovádí schválně do krajnosti na myšlence převýchovy obou lidských pohlaví na té nejpudovější rovině. Trochu uměle do tématu neváhá vložit i aktuální téma uprchlíků v Evropě, asi aby její téma nabylo nejen evropského ale i celosvětového rozsahu. Celkově mi popisované praktiky Institutu připomínaly nechutnou komunistickou dobu normalizace jakoby prošpikovanou nacistickými metodami včetně koncentračních táborů. Knihu beru jako apel na jakýkoli druh fanatismu a na to, jak jakýkoli systém má tendenci kontrolovat a regulovat lidskou přirozenost a lidské vztahy tak, aby pracovaly ve prospěch společenské myšlenky, jakkoli je zrůdná, i když základ prvotní myšlenky má něco do sebe (žena není jen tělo, muž není jen moc a peníze), jenže dotažení této myšlenky do extrému nakonec vždy vede k destrukci lidské bytosti i vztahů. Je to zamyšlení nikoli nad budoucností, ale bohužel přímo současnosti, kterou aktuálně žijeme právě teď. Jednu hvězdu ubírám za občasné nudné pasáže, jinak pro mě zajímavě zpracovaná a propojená myšlenka.

11.02.2019 4 z 5

Zneužití Zneužití Heinz-Peter Röhr

Další kniha od autora, kde je velmi jasně a srozumitelně vysvětlený mechanismus vzniku závislosti. A to vlastně jakékoli, princip je stejný u všech typů závislostí, včetně emocionální. Bohužel vše začíná v době, kdy se dítě nemůže bránit a následně si nese obrovskou zátěž, která mu řídí celý další život, aniž by o tom věděl. Díky této knize je možné si právě takovou zátěž alespoň zvědomit a moci pracovat na její zmírnění, když už ne úplném odstranění.

05.02.2019 5 z 5

Hraniční porucha osobnosti Hraniční porucha osobnosti Heinz-Peter Röhr

Na to, jak obsáhlou a komplikovanou tato porucha je, mi připadá kniha poněkud stručná. Nicméně je to asi ten nejlepší způsob, jak tuto poruchu přiblížit někomu, kdo ji nezažil ani u sebe, ani u druhého, aby si dokázal alespoň představit to peklo v sobě, které tam celoživotně má anebo se mu to peklo vytváří soužitím s někým, kdo touto poruchou trpí. Nebylo by od věci, kdyby kniha obsahovala i zmínku o tom, že i tato porucha může mít různé "levely" a že existují i hraničáři tzv. vysoce funkční čili jim porucha zasahuje do života "jen" v určité oblasti např. v oblasti vztahů.

30.01.2019 4 z 5

Podminované dětství Podminované dětství Heinz-Peter Röhr

Velmi prakticky a srozumitelně podaná tématika naučených vnitřních programů, které nám způsobují nepříjemné pocity, bolest, zranění, nemoc. Autor nabízí pohled, jak tyto programy v sobě odhalit a zkusit je nahrazovat programem zdravým, který nám přinese kvalitu do života a spokojenost se sebou samými. Doporučuji každému, protože každý v sobě tyto programy nosíme, většinou nevědomě a divíme se, proč se nám některá trápení neustále opakují, jen s jinými herci na scéně.

23.01.2019 5 z 5

Zítra je bohužel taky den Zítra je bohužel taky den Tobi Katze

Zklamání. Nedošla jsem ani do půlky. A nevím, komu je kniha vlastně určena. Jestli těm, co sami depresí trpí, tak nevím, kde bere autor ten rádoby ironický nadhled a jistotu, že zrovna takové odlehčení čtenáři pomůže se v tom necítit tak sám. Naopak ti, co slovo deprese zaslechli jen z rychlíku, se knihy ani nedotknou a i kdyby, odloží ji ani ne po první straně. I kdybych přimhouřila obě oči, tak ani sdílení těch depresivních pocitů mě nepřesvědčilo pro pokračování v četbě. Záměr možná úctyhodný, ale takhle rozpitvané detaily o tom, jak si autor povídá s koupou špinavého prádla, se fakt nechtějí nikomu číst.

20.01.2019 1 z 5