Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Dívka v medvědí kůži Dívka v medvědí kůži Sophie Anderson

Minulý rok jsem si od autorky přečetla Chaloupku na muřích nožkách a říkala jsem si, že bych si ještě něco přečetla... A najednou se objevila Dívka v medvědí kůži. Doufala jsem, že bude aspoň z 75% stejně tak dobrá, jako Chaloupka.
Už teď říkám, bylo to ještě lepší čtení. Na první pohled je knížka zase vymazlená, jak obal, tak vnitřek. Ilustrace, zdobené kraje... Krása!
A pak je tu děj. Hlavní hrdinkou je Janka. Děvče z vesnice, která moc neví, kam patří... A hledá se. Ve vesnici se necítí a všechno jí táhne do lesa. Janka je větší než ostatní, sílu má za tři... Co je vlastně zač? Kam patří? Jaký je její domov?
Janku jsem si zamilovala. Je to ten typ hrdinky, která se objeví, a vy si jí zamilujete a pak už jí přejete jen to dobré. Objevují se tu i další postavy, Mamočka, Anatolij Saša, Jurij, Myšilov, dokonce i jagy.... Ale mezi nimi není jediný rušivý element.
Po celou dobu četby se posouváme v ději, ale zároveň se víc dozvídáme o světě, ve kterém Janka žije a jeho historii. A to zejména díky příběhům, které jsou takové odbočky. Jsou to takové krátké pohádky, které Vám pomohou chápat, co se děje.
Nemyslím si, že je to jen čtení pro dospělé. Ráda bych ho doporučila i dětem, kterým může kniha trochu pomoci pochopit svět, miloučkou formou.
Tohle bylo opět úžasné čtení. Autorka dokáže spojit kouzelný příběh s vážnějším tématem, čtivou, lehkou formou. Dívka v medvědí kůži byla trefou do černého a já se nemůžu dočkat, až se pustím do další její knihy, Zámku v pavučině kouzel!

19.04.2024 5 z 5

Cosmoknights 2 Cosmoknights 2 Hannah Templer

Cosmoknights jsem si oblíbila už minulý rok v prvním díle. Ten byl povedený jak po stránce kresby, tak i obsahově. Byla jsem tedy dost zvědavá na druhý díl, který má opět krásnou obálku. Už při pohledu na něj jsem poskočila radostí, protože bylo znát, že je o trochu tlustší, než díl předchozí.
V prvním díle byl naťuknut plán, a teď v něm posádka pokračuje. Naskakujeme opět přímo do akce, bez zbytečného zdržování. A samozřejmě, objevují se nové překážky, které posádka musí překonat. Z celkem jednoduchého plánu se stává pěkně těžký oříšek!
Kromě starých známých postav se ale můžete těšit na spoustu nových postav, které pěkně zamíchají dějem. Zároveň se jimi i trochu pročistí vzduch a autorka si tak otevřela nové možnosti, kudy příběh vést.
Co se mi líbí, je zapojení flashbacků. Autorka nás více seznamuje s historií postav. Díky tomu se Vám dostane odpovědí na různé otázky.
Jsem fakticky překvapená, co všechno sem autorka zvládla dát. Boj, akce, nové informace, nové postavy, napětí, momenty překvapení...
Cosmoknights dvojka je komiksem, který nezklamal. Kresba, děj... Všechno mě bavilo! Zároveň konec byl pěkně otevřený, takže se moc těším na pokračování! Určitě to bude stát za to!

08.04.2024 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Po spoustě kladných recenzí jsem se i já pustila do série Handlíř, jejíž prvním dílem je Rapsodie. Nebudu lhát, malinko jsem váhala, víly nejsou moje oblíbené bytosti. Byla jsem ale zvědavá po doporučeních a lákala mě temná obálka, která je pěkně záhadná.
Prvních pár stran jsem byla trochu zmatená. Děje se toho spoustu, autorka vymyslela zajímavý svět, který má své náležitosti. Trochu se s ním seznamujeme, ale hlavně s hlavními hrdiny.
Nejvíce prostoru tu má Callie, neboli Callypso. Není obyčejná, jedná se o sirénu. Svým hlasem může ovládat ostatní. A pak je tu Handlíř, vílí král, který je jako Ježíšek, plní přání na zavolání. Má to ale háček - vybírá si to. Callie u něj má spousty dluhů... A Handlíř si přišel pro něco na oplátku.
Mezi Callie a Handlířem je obří chemie a napětí. Můžete se tedy těšit na kroužení, romantickou linku, a i žhavější momenty... Za tím vším probíhá i linka s padouchem, který škodí v Handlířově říši.
Začetla jsem se po několika stranách, a pak už to byla jedna velká jízda. Díky přímé řeči a pošťuchování mezi hlavní dvojicí jsem četla rychle a ani ne za dva dny jsem měla dočteno!
Měním názor na víly, tohle bylo skvělé. Jsem ráda, že jsem se do série dala a zase se tak pomalu vracím k fantasy. Další díly si rozhodně nenechám ujít.

07.04.2024 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Ivana Žáková

Za knihu k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Na chvíli jsem si dala od True crime knih pauzu. Myslím si, že to není nic proti ničemu, v určitý moment jsem toho měla trochu moc. Teď se ale pomalu k žánru vracím. Poslední březnový týden jsem si vždycky na pár stran vzala do ruky Skutečné zločiny na Ostravsku 2, a nakonec včera k večeru je i dočetla!
Jsem ráda, že se kniha Skutečné zločiny na Ostravsku dočkala pokračování. První díl byl skvělý, moc mě bavil. Byla jsem zvědavá, jestli dvojka bude zklamáním, nebo důstojným pokračováním.
Stačilo několik stran a bylo mi jasné, že se jedná o druhý případ. Autorka Ivana Žáková nepolevila a pustila se i do této knihy s velkým zápalem. Je skvěle čtivě napsaná, vyprávění ubíhá a vtáhne Vás do děje.
Ostrava a její okolí jsou pro mě neprozkoumaný region, takže jsem případy neznala. Už jen podle názvů mi mrazilo a co teprve, když jsem se pustila do čtení! Kapitol o zločinech tu najdete více než dvacet a každá byla neskutečná!
Kniha je zajímavě zpracovaná taky po stránce grafiky. Klasický text střídají pasáže napsané tučným písmem. Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny ještě na menší úseky... Zkrátka tak, aby bylo čtení pro čtenáře příjemné, i když se nejedná o román ani lehké téma.
Samozřejmostí jsou fotografie menšího formátu, které doprovází text, nechybí ani doprovodné popisky. V této knize jsou fotky černobílé.
Celou sérii knih Skutečné zločiny bych moc doporučila každému, kdo má rád žánr True crime. Při čtení téhle jsem měla husí kůži a nechápala, čeho jsou lidé schopni. Vybrat jeden top případ nechci a ani nedokážu. Prostě si to musíte přečíst!

03.04.2024 5 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia
Minulý rok jsem četla několik knih od českých autorů, jednou z nich byla i Schovávaná. Strašně mi sedla tématem a stylem psaní. Když tedy vyšla Tichá pošta, další kniha od Terezy Herzogové, měla jsem jasno. Opět jsem se tedy podívala do života Šárky a její lásky, Ivana.
Jsem hrozně ráda, že zrovna příběh Šárky se dočkal pokračování. Šárka je sympatická postava. Normální ženská, která poslouchá srdce. Kromě kariéry učitelky je ještě spisovatelkou, stejně jako její přítel Ivan. I díky tomu si skvěle rozumí, i když je rozděluje velký věkový rozdíl.
Jejich vztah se vyvíjí a už není takový jako na začátku. Podíl na tom má i Ivanovo stárnutí. Přeci jen, Šárka je mladá, stále se pohybuje do věku čtyřiceti let. U Ivana už je ale znát každý rok - v úbytku energie, přichází zdravotní problémy, jsou tu i odlišné názory na život.
Kromě Šárky a Ivana jsou tu ale parádně rozebrané vedlejší postavy. Je zpátky rodina Šárky, ale i třeba Chroust, se svým suchým humorem. Tohle jsem uvítala, až na části, kde se objevila matka Šárky. Ve Schovávané mi nevadila, ale tady jsem jí nemohla vystát. Je to postava, která se hledá. A mně přišlo, že netuší, co chce.
Pak tu máme i nové postavy, které s dějem pěkně zamíchaly, ale v dobrém. Krásně do děje zapadly!
Tichá pošta se četla krásně. Mile napsané, čtivé, s dávkou humoru, který naopak střídá důležitá a ne vždy veselá témata. Šárka s Ivanem nezklamali, ale je znát, že na jejich pohádku dopadla realita.
Kniha končí podle mě docela otevřeně. Strašně doufám, že se dočkáme pokračování!

01.04.2024 4 z 5

Královna – Na cestě k trůnu Královna – Na cestě k trůnu Eva-Maria Bast

Kniha mi byla poskytnuta v rámci #spoluprace @knihkupectvi_luxor @knizniklub na účelem recenze
Po x měsících kniha, která zabíhá do historie. Pro mě velký nezvyk, ale když jde o téma, které mě zajímá, kousnu se. Britská královská rodina je rozhodně moje oblíbené téma, zejména díky hitu Koruna. Královna Alžběta II. je jednou z nejvýznamnějších ženských postav historie, přečíst si o ní knihu bylo velmi lákavé!
Jak už slibuje obálka, můžeme se těšit na Alžbětu II. v době, kdy se její život nejvíce formoval. Do období, kdy poznala svého milovaného prince Phillipa, ale taky do doby, kdy její otec bojoval o každý den. Jsme svědky také toho, jak Alžbětin otec umírá a Británie získává novou královnu. Panovníka, který na trůně bude neuvěřitelnou dobu.
Kniha není těžká na čtení. To si myslím, že je důležité říci, protože toho jsem se strašně bála. Děj je rozdělen na dvě části. První se zabývá roky 1944-1947a druhá lety 1948-1953. Tyto dvě hlavní části jsou ještě rozdrobeny do celkem 47 kapitol, které nejsou nijak dlouhé, takže čtení krásně utíká.
Čtení mi neskutečně utíkalo, je to takové milé vyprávění, které je čtivé a zároveň obsahuje hromadu informací. Některé jsem znala, ale i našla jsem i takové, které mě překvapily.
Myslím si, že královská rodina to rozhodně nemá jednoduché a tahle kniha je toho důkazem. Obdivovala jsem každého, kdo v ní dokázal fungovat. Nejvíce se mi ale líbilo zpracování prince Phillipa, který obětoval neskutečně moc pro to, aby mohl stanout po boku milované ženy.
Tahle kniha je pro mě příjemným překvapením a doporučila bych ji i čtenářům, kteří stejně jako já, nejsou fanoušci historie a biografií. Tady ani nebudete mít pocit, že čtete neoblíbený žánr. Je to svěží, rychlé a poučné čtení ve formě čtivého vyprávění.

31.03.2024 5 z 5

Okamžiky Okamžiky Veronika Jonešová

Je to tady! Po delší době konečně dočtená série a jsem moc ráda, že je to zrovna série od české autorky, Veroniky Jonešové! Dneska se budu věnovat poslednímu dílu, ale brzy čekejte recenzi na celou sérii.
Abych pravdu řekla, první díl jsem přečetla strašně rychle, do druhého už se mi chtělo míň a do třetího nejmíň. Ne proto, že by byla série špatná, ale proto, že jsem nechtěla, aby skončila!
Třetí díl Okamžiky má prostě snovou obálku, která se mi ze všech tří dílů líbí asi nejvíc. Zároveň i obsahově je trošku jinačí než ostatní. Podíváme se totiž na zoubek postavám vedlejším, historii rodiny. To je za mě skvělý nápad, protože to je to, co mě u sérií vždycky mrzí. Objeví se nějaká vedlejší postava a nic k ní...
Na deskách knihy objevíte rodokmen rodiny, ten Vám doporučuji sledovat. A pak taky jméno a časový údaj na začátku každé kapitoly. Postav, které se tu objeví ve vypravování je více, takže je fajn kombinace kontroly na začátku kapitoly a rodokmenu.
Co je obrovská výhoda začlenění vedlejších postav je i to, že pochopíte jednání některých postav. Je tu krásně vidět, jak každé rozhodnutí v životě má jistou váhu a je důležité. A jak ovlivňuje život budoucí generace.
Musím smeknout nad tím, jak se autorce povedlo vystihnout (velmi realisticky) pocity postav. Každého trápí něco jiného, na nikoho není opomenuto. A taky je pravda, že mi to poskytlo hodně odpovědí na mé otázky.
Se sérií se mi po takovém zakončení loučí opravdu těžko. Autorka píše krásně a čtivá byla každá strana! Moc ráda si od ní v budoucnu opět něco přečtu!

30.03.2024 5 z 5

Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Přísně tajný spolek svérázných čarodějek Sangu Mandanna

Kniha mi byla poskytnuta v rámci #spoluprace s @knihkupectvi_luxor @knizniklub za účelem recenze
Kniha mě zaujala nejenom obálkou, ale i tím, že bude mít nádhernou ořízku!
A pak je tu příběh, který mi okamžitě připomněl Dům v blankytně modrém moři. Ten jsem četla minulý rok a strašně se mi líbil. A víte co? Přísně tajný spolek svérázných čarodějek se mi líbil snad ještě víc!
Hlavní postavou je Mika, milá čarodějka, která točí kouzelnická videa. Všichni si myslí, že jsou její čáry falešné. Objeví se ale někdo, kdo pozná, že je všechno pravda. A tak se před Mikou otevře možnost učit další malé čarodějky... Jenže jde to? Ve světě, jde se čarodějky nesmí kontaktovat?
Tohle je kniha, která vás chytne za srdce a nepustí, budete se u ní usmívat a zlepší vám den. Proč? Příběh je milý, vtipný, roztomilý a i nějaká ta romantika se objeví!
Kromě toho všeho, vám kniha může nabídnout i zajímavé myšlenky. A není jen sluníčková, hezky je tu zpracované téma osamělosti.
Vždycky se mi líbí, když se magie zasadí do běžného světa. Tady se to povedlo na výbornou, příjemným způsobem, který byl prostě hygge. Jestli se Vám líbil Dům v blankytně modrém moři, tadyto si zamilujete. Sama jsem se takhle tetelila blahem snad naposledy u čtení Legend a latéček!

29.03.2024 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Kniha mi byla poskytnuta v rámci #spoluprace s @knizniklub @knihkupectvi_luxor @nakladatelstvi_kalibr za účelem recenze.
S autorkou jsem se setkala až u této knihy. Minulý rok byla Pomocnice velkým hitem a já byla na její tvorbu zvědavá. Naštěstí vyšla další novinka, Za zamčenými dveřmi a já se do ní dala. A jak se mi líbila?
Hlavní postavou je Nora, uznávaná doktorka. Sledujeme její život, který je možná trochu stereotypní a upjatý... Ale v jejím životě je jedno děsivé tajemství, které ovlivňuje dost negativně její život. Její otec je nechvalně známý sériový vrah. Pokud tohle už není dost hrozné, ukáže se, že může být hůř... Na scéně se objevuje imitátor Nořina otce.
Nora je zajímavá postava, která má můj obdiv za to, jak se pere se svou minulostí. To ale natolik ovlivňuje její přítomnost, že jsem nebyla schopná si ji oblíbit. Byly momenty, kdy jsem k tomu měla blízko, ale pak udělala něco, co mě donutilo si to rozmyslet.
Kniha má něco málo přes 200 stran a je to taková jednohubka na odpoledne. A to nejenom kvůli rozsahu stran, ale i díky čtivosti samotného příběhu. I když mi Nora nebyla sympatická, její příběh mě strašně bavil a až do poslední chvíle jsem netušila, jak vše dopadne!
Nebo takhle, teorie jsem měla, spoustu! Ale měnily se snad každou kapitolou. Co se týká konce, to už jsem jen zírala a četla jak nejrychleji to šlo! Samozřejmě jsem byla úplně mimo!
Jsem ráda, že jsem autorce dala šanci a do téhle knihy se pustila. Myslím si, že po tomhle zážitku se v budoucnu rozhodně podívám i po Pomocnici, která má ještě lepší hodnocení, než tato novinka.

25.03.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Za recenzní výtisk k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Čtvrté křídlo asi pro nikoho z nás není novinkou, kterou by šlo přehlédnout. Sama na knihu narážím všude a nechala jsem se strhnout davem v těšení. Měla jsem štěstí a dostal se ke mně recenzní výtisk. Byla jsem zvědavá, jestli si kniha ten povyk opravdu zaslouží!
Hned na začátku se seznamujeme s Violet, která je sice slabá, ale kvůli matce musí do kvadrantu jezdců. Její sny o zařazení do bezpečného sektoru písařů jsou ty tam. Jako čtenáři brzy zjistíme, že Violet je mezi ostatními jako pěst na oko...
Už od začátku víme, že matka Violet je vysoce postavená a ne každý ji má v lásce. Tím se rozjíždí i dějová linka, ve které poznáme historie světa, ve kterém se kniha odehrává a postupně chápeme konflikty, které se tu dějí...
Tím chci říct, že kniha není hlavně o romantice. Ta je pouze třešničkou na dortu.
Když jsem se dala do čtení, rozřazení mi malinko připomnělo Divergenci. Říkala jsem si, sakra jen to ne. Ale pak se to začalo rozjíždět. Dost otazníků k ději a to mě donutilo číst. V momentě, kdy se objevili draci už jsem byla chycená. Dejte mi tuhle bytost do knihy a jsem jasná. Přeci jen, fantasy je žánr, který mě přivedl ke čtení!
Hrozně mě bavily slovní přestřelky postav, a to jak mezi lidmi, tak i s jejich draky. I to, že spolu postavy mluvily jako normální lidi, nijak vyumělkovaně, bylo strašně fajn. Celkově je kniha velmi čtivá, ideální délka kapitol, akce, přímá řeč... Četla jsem kdykoliv to šlo, jak drak!
Při čtení jsem si říkala, wow, tohle je prostě to, co tu dlouho nebylo. Měla jsem pocity, které jsem měla snad naposledy u čtení Hunger games. Husí kůže a těšení na další stranu! Absolutně chápu nadšené ohlasy. Jediné co mi vadí je, že nemám už v ruce další díl!

24.03.2024 5 z 5

Méně známé nestvůry 21. století Méně známé nestvůry 21. století Kim Fu

Kniha Méně známé nestvůry 21. století mě zaujala především obálkou a názvem. Měla jsem nějakou představu o ději, ale nakonec jsem byla úplně mimo a něco jiného čekala. Nedalo se ale nic dělat, už jsem měla povídkovou knihu v ruce.
Povídek tu najdete celkem dvanáct. Knížka je útlá, takže samostatně povídky nejsou nijak dlouhé. Po první jsem si ale řekla, že si je budu muset dávkovat a to samé bych doporučila i vám, pokud se do knihy pustíte.
Jednotlivé příběhy spolu nijak nesouvisí. Takže se nic nestane, pokud přečtete jeden a za týden se pustíte do další povídky. Doporučila bych ale dát si mezi nimi čas z důvodu zamyšlení se.
Není povídka, kde by se šetřilo fantazií. Kdybyste po mně chtěli vybrat tu nejlepší, asi bych se na věčnost zasekla. Každá byla jiná, nějak výjimečná... Ale sem tam i na mě přitažená za vlasy a já nechápala, co to vlastně čtu.
Tím knihu nechci nijak zavrhovat, ale občas byly momenty, kdy jsem jen zírala a snažila se pochopit, co se na stránkách děje. Zkrátka, na mě možná až moc fantazie.
Co se týká typu povídek, tak tady najdete snad všechny témata, od lásky, přes horor až po každodenní život. Říkala jsem si, že autorka musela sršit nápady jako ohňostroj!
Méně známé nestvůry pro mě byla rozhodně překvapivá četba. Ne špatná, ale jak jsem čekala něco jiného, byla místa, kdy jsem se zasekla a nedokázala jsem se pozitivně odpíchnout dál. Za mě tedy průměr, ale nevylučuji, že se ke knize nevrátím časem, protože myšlenky tu byly skvělé!

21.03.2024 3 z 5

Sbohem, Eri Sbohem, Eri Tacuki Fudžimoto (p)

Pokaždé, když vyjde jednodílná manga, jsou to pro mě malé Vánoce. Miluju sbírání mangy, o tom žádná. Ale ten pocit, když do knihovny dám další kousek a vím, že mám hotovo... To je pocit k nezaplacení!
Sbohem, Eri je zajímavá manga nejenom motivem desek, ale taky příběhem. Júta má nemocnou maminku, jejíž přání je, aby byly zaznamenány poslední momenty a dny jejího života. Júta materiál využije k vytvoření vlastního filmu. Jeho vytvoření mu přivede do života tajemnou Eri...
Příběh jsem četla dvakrát. Při prvním čtení jsem si říkala, aha, jo, dobrý. Počkat, cože?! A při druhém? To už jsem přemýšlela vyloženě nad vším, co se dělo.
Proč? Sbohem, Eri je manga, kde velkou roli hraje film. A stejně tak příběh Júta je nepředvídatelný, překvapivý, pořád se něco děje... A vše spěje do neskutečného finále, které mi dalo sakra hodně zabrat.
Zamilovala jsem si z postav Eri. Její zápal pro filmy mi hrozně moc připomnělo mé vlastní nadšení k filmu. Júta byl skvělý, ale pořád jsem čekala, co dalšího nám na sebe prozradí.
Sbohem, Eri je mangou, u které nebudete do poslední chvíle vědět na čem jste. Já sama jsem si příběh musela zopakovat, a při prvním čtení jsem čekala asi spoustu možných konců... Ale tohle ne. Až mě snad mrzí, že se jedná o jednodílný příběh, tohle bylo něco!

20.03.2024 5 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Za reading copy v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Občas mám momenty, kdy se ke mně knihy prostě dostanou a já si tím splním pomyslný cíl. Třeba tady, od autorky @katerinakarolova jsem nikdy nic nečetla, ale věděla jsem, že si musím něco přečíst. Dostala jsem možnost si přečíst její novou knihu ještě před vydáním a tím jsem si mohla odškrtnout v mojí hlavě další bod.
Nevěděla jsem moc co čekat, a název Dokonalé městečko ve mně vyvolával různé pocity. Obálka děsivá, něco mi ale říkalo, že se mám na co těšit.
Dokonalé městečko je útlá kniha a já se začetla hned na začátku. Příběh Emy čtenáře hned háže do vody a musíte plavat. Ale nebojte, rychle najdete tempo. Ze začátku jsem byla nemálo zmatená. Tápala jsem a snažila jsem se pochopit celý význam dokonalého místa...
Co se týká samotné Emy, ta se mi dostala pod kůži, prožívala s ní každý pocit!
Město do kterého se Ema dostává je perfektní. Vše funguje jak má. Člověk prostě existuje a strasti nepříjemné reality jsou zapomenuty. Stejně dokonalí jsou i obyvatelé. S nimi máme možnost v knize se blíže seznámit a já jsem si je dokázala rychle zapamatovat a to se mi často nestává.
Pořád mi ale vzadu v hlavě cinkal alarm, který říkal, bacha, tady něco nehraje. To se mi brzy začalo potvrzovat.
Líbily se mi moc ty části, kdy se dozvídáme, co pro Emu existovalo před včleněním do dokonalého města. Tyhle části bych zvládla i ve větší míře!
Kniha pro mě byla příjemným překvapením. Když už jsem si něčím byla jistá, ukázalo se, že je to jinak. Co se týká konce, ten byl strašně rychlý a nezlobila bych se za pár stran navíc. Ale čtenář zase může zapojit fantazii...
Kniha oficiálně vychází 14.3.2024, nenechte si jí ujít, nudit se nebudete!

18.03.2024 5 z 5

Zahradní ptáci: Poznejte snadno 75 druhů Zahradní ptáci: Poznejte snadno 75 druhů Felix Weiβ

Když jsme se stěhovali do prvního bytu, chtěla jsem za okno krmítko. Vždycky jsme ho za oknem měli a já si na něj strašně zvykla a po prvních pár dnech mi strašně chybělo. Táta vyřešil a brzy už jsme čekali na první návštěvníky!
Jak byl byt špatný uvnitř, asi byl takový i zvenku. Opravdu, ani zobáček za těch několik měsíců. Pak když jsme se stěhovali podruhé, už jsem iluze moc neměla. Ale stejně, za okno přišlo krmítko a kdyžtak ještě jedno bylo v parčíku za domem. Říkala jsem si, že dvě možnosti už by mohly nějakého zobana přilákat.
O několik dní později se nám za oknem objevil první návštěvník dožadující se snídaně. A od té doby? Není ráno, kdy by mě nebudilo hodkání po parapetě! Ale objevil se další problém... Kdo k nám vlastně lítá?
Naštěstí, u @knihy.kazda vyšla kniha Zahradní práci, díky které se můžete naučit rozeznat až 75 druhů ptáků. Kniha začíná úvodem, kdy je čtenáři nastíněno, jak co možná nejšikovněji pozorovat a podle čeho. Pak už se přesouváme na jednotlivé příklady.
Buď na jedné straně nebo na dvojstraně najdete obrázek, popisky k němu a základní charakteristiku, která je krátká a stručná. Myslím si, že jako nějaký základ k pozorování je tato kniha dobrý začátek!
Navíc, je malá a skladná, moc místa vám nezabere. Znalostmi to ale vykompenzuje!

18.03.2024 4 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Za knihu v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia
Jak si zamilovat Vánoce. Nebudu lhát, tady jsem u čtení hodně váhala. Nejdřív jsem si jako vánoční četbu dala Sejdeme se pod jmelím a pak Dvanáct dní Dashe a Lily. Tuhle jsem si nechala na konec, protože jsem si myslela, že bude nejslabší.
Možná za to mohl klišé název nebo vyumělkovaná obálka... Těžko říct, proč jsem si to myslela. Řeknu ale, že jsem se šeredně spletla.
Hned na začátku knihy se seznamujeme s Emmii, královnou Vánoc, jak jí říkají přátelé. Tahle žena je do Vánoc blázen, a občas se tak i chová. Zírala jsem, když přišel na řadu její vánoční zápal. A já si myslela, jak to přehráním! A jako dokonalý protějšek tu máme Sama. To je prostě pan dokonalý pohodář. Budete ho milovat, opravdu!
Ze začátku jsem trochu skřípala zubama. Hodně sladké, lesklé, miloučké... Jako v Santově vánoční vesničce. Působilo to na mě strašně nereálně. Ale celá myšlenka honu, je úžasná! I pak postupné kroky Emmii a Sama... Tušíte, jak vše dopadne, ale moc si to užíváte!
Zlom se ale objevil ve větší míře když se začal více vyskytoval i Sam, a já se přistihla, jak hltám každé slovo knihy. Jak moc jsem zvědavá na to, co se stane dál. Emmii jsem si taky nakonec oblíbila. Ale bylo to vlastně díky jejímu příteli Grantovi. To je velmi zaneprázdněný právník, a Emmii... Svitlo mi, jak moc jí lituju...
Autorka na konec knihy přidala i nějaký ten bonus, a recepty to jen začíná!
Myslím si, že tohle je perfektní rychlé čtení pro milovníky Netflix vánočních filmů. Autorka přeci jen stojí i za scénářem k Vánočnímu princi!
Ukázkový příklad toho, že když pustíme opratě života, nemusí to být katastrofa, ale krok ke správnému směru!

12.03.2024 4 z 5

Radost Radost Angela Köckritz

Radostí není nikdy dost. Drobnosti, co vám vyčarují úsměv na tváři. Nebo ten moment, kdy uděláte radost někomu jinému a vidíte ten moment, kdy se rozzáří pohled nekomu jinému. Radosti by v našem životě měly mít zvláštní místo a nemělo by se jimi šetřit. Jen je vidět, umět hledat... Což není vždycky snadné.
Německá autorka Angela Köckritz dala dohromady knihu o radosti. Že si pod tím nedokážete nic představit? Nejste sami. Při výběru této knihy mě přemohla zvědavost a taky ta neskutečně milá obálka. Sama jsem poslední dobou docela utrápená, je toho moc. Říkala jsem si, hele tohle je něco, co by ti mohlo pomoct.
Kniha je rozdělená na mraky krátkých kapitol. Mají jednoduché názvy a já si čtení rozkousovala. Když jsem měla špatný den, dala jsem si kapitolu. Když se něco nepovedlo, když mě něco mrzelo. Pomalu jsem se tak knihou prokousávala.
Autorka se dělí se svými čtenáři o to, co jí samotné dělá radost. Moc se mi líbily její popisy. Krásně si hraje se slovy, překlad se opravdu povedl. Představuje ale i to, jak radost vlastně funguje v naší hlavě.
Kniha je dle mého názoru krásný dárek pro někoho blízkého, ale i pokud sami sobě potřebujete dodat nějaké... světlo. A co si budeme, je ho potřeba. Moc milá kniha!

10.03.2024 4 z 5

Minutky Minutky Veronika Jonešová

Jak já se strašně moc ráda vracím k oblíbeným postavám! Po prvním díle série Hodinky jsem byla ráda, že můžu hned sáhnout po dalším díle, Minutky. Byla jsem zvědavá, jak se mi bude líbit.
Jako první, vidíte tu obálku? Ta je tak překrásná! Jemná, nepřehnaná a odpovídá krásně ději. Zároveň ty barvy... No jsem zamilovaná!
Možná to bylo tím, že jsem se v prvním díle malinko ztrácela a nevěděla co čekat. Tady jsem věděla, na co se těšit. Od první strany jsem věděla, kde jsem a co se děje. První díl mě na to připravil. Určitě doporučuji číst díly postupně, vyplatí se to!
Setkáváme se opět a Patricií a Samuelem. Ti dva si vynahrazují každý promrhaný moment, kdy je život rozdělil. Žijí v harmonii a lásky mají na rozdávání. Pak ale přijde tragédie... Myslím si, že tady knize malinko zaškodila anotace. Kdyby byl moment překvapení opravdu překvapení, ten konec by mě rozbil na kousíčky.
Zároveň se seznamujeme s novými postavami a z nich mi prostě nejvíc přirostla k srdci Emma. Bez ní by se Sam s Patrícií nenašli... Skvělý charakter!
O čtivosti tady nejde vůbec diskutovat. Děj ubíhá úplně neskutečně. Nejenom díky velkým písmenům, ale i díky krátkým kapitolám... A samozřejmě dalším obřím plusem je střídání postav, které se podílí na vyprávění a máte tak spoustu možností, jak se na děj podívat.
Tahle kniha pro mě byla snad ještě lepší, než předchozí díl. Na několika místech jsem byla překvapená, jinde zase dojatá... Jsem strašně zvědavá na závěrečný díl, do kterého se mi nechce... Nechce se mi loučit s tímto příběhem!

09.03.2024 5 z 5

Dvanáct dní Dashe & Lily Dvanáct dní Dashe & Lily Rachel Cohn

Za knihu k recenzi v rámci #spoluprace moc děkuji @albatrosmedia!
Dash a Lily jsou zpátky! Zbožňuji první knihu a snad ještě víc seriál. Na další díl knihy o této dvojici jsem se strašně těšila! Trošku jsem litovala, že má jen 208 stran... Kdybych ale věděla...
Podíváme se na vztah Lily a Dashe po roce. Když se dali dohromady a my byli svědky jejich vánoční hry s červeným zápisníkem, říkala jsem si, že lepší pár neexistuje. Jak by je mohl rok rozhodit?
Za rok se jejich vztah hodně změnil. Ne jeho podstata, ale spíše ho dost poškodily události, které proběhly. Nejvíce jsem to pozorovala na Lily. Tu bych přirovnala k zářivým světýlkům na vánočním stromku, minimálně v prvním díle. V tomhle mi připadalo, že pomalu vyhasíná a blíží se zkrat. Dash je pořád stejný, totální Grinch v lidské podobě.
Tenhle příběh jsem vnímala jako sluníčkový a to co se jim děje v druhém díle... Mrzí mě to, strašně moc. Představovala jsem si je pořád na slunci, a rozhodně ne pod mraky. Mraky byly tím druhým dílem.
I když se postavy střídají ve vyprávění, ke čtivosti mi to nepomohlo. Byla místa, kdy jsem se s knížkou strašně prala a fakt jsem si myslela, že jí odložím. Byl to dlouhý boj.
Některé příběhy by se neměly znovu otevírat, a tohle je jeden z nich. Dash a Lily si zaslouží happy end a tohle si rozhodně nezasloužili. Pozitivum vidím v obálce, možná v konci, který připomíná první díl... Ale za mě zklamání.

09.03.2024 1 z 5

Jejich temné plány: Díl první Jejich temné plány: Díl první James Tynion IV

Už od první akce se rozbíhá děj. Batman má v patách několik vrahů, kteří mají za úkol jediné, a to dostat Batmana. Není to ale jen Batman, který má plné ruce práce. Dost se tu otáčí i Catwoman, takže pokud jste jejími fanoušky, tady si jí užijete! Ale narazíte tu i na další známé postavy!
Co se mi nejvíc líbilo? Již zmiňovaná kresba. Je pestrá, akční. Když byl čas na boj, kresba to krásně odrazila. A pak je tu vykreslení detailů jednotlivých postav.
Co je super, že tohle je první díl. Jsem strašně zvědavá, kam se dál dostaneme!
Za mě je tenhle Batman úžasně vymazlený a taky je to perfektní vykopnutí do nové série! Upřímně se moc těším na pokračování... Tohle bude jízda!

07.03.2024 5 z 5

Batman / Soudce Dredd Batman / Soudce Dredd Alan Grant

Batman / Soudce Dredd patří do komiksové edice Legendy DC. Tenhle kousek má pevnou vazbu a lesklý přebal, takže se můžete vsadit, že v poličce se bude krásně vyjímat!
Soudce Dredd je pro mě neznámou postavou, ale ve spojení s Batmanem to seznámení proběhlo jak se patří. Nekamenovat prosím, pořád platí že jsem spíš tým Marvel.
Co se týká Batmana, jeho fanoušci budou spokojení. Je ho tu hromada, navíc v zajímavé kresbě. V té se střídají různé styly (příběh od příběhu). Pro mě byla místy možná moc chaotická.
Příběhy tu najdete celkem čtyři - Rozsudek nad Gothamem, Vendeta v Gothamu, Poslední hádanka a Zemřít smíchy.
Pro mě bylo čtení a napsání recenze na tenhle komiks trochu těžší. Kresba mi dala zabrat a stejně tak i množství děje, který se rozhodně nezastavuje. Tuhle jízdu jsem si dala dvakrát (podruhé už to bylo lepší) a myslím si, že ještě na komiks přijde znovu řada.

06.03.2024 4 z 5