Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Po Dvojitém zásahu před čtrnácti dny jsem měla docela dost vylámané zuby. Hledala jsem něco, co mi zlepší náladu a pak mi došlo, že na mě čeká nejnovější kniha od @m.k.hardy! Taky sportovní prostředí a protože mě první dvě knihy ze série Hřiště lásky nezklamaly, dala jsem se do ní!
Vrátit se do rozjeté série je vždycky jak shledat se se starými přáteli. A tady to platí, protože příběh se sice točí okolo nových postav, ale potkáváte i ty z minulých dílů a to je strašně super. Vidíte, kam jejich životy směřovaly dál.
Tady se setkáváme s Henrym, který je sice hromotluk, ale srdce má ze zlata. Má málo slabin, ale když už, tak to stojí za to. Ale i jeho fobie je skvěle využitá. A pak je tu křehká Yumiko, která je úžasná umělkyně, má prořízlou pusu, ale její minulost není bez poskvrny. Pochází z dost... svazujícího prostředí. Mezi těmihle dvěma je skvělá chemie.
Byla to rychlá akce, myslím, že ani den mi četba nezabrala. Dvojice Henry a Yumiko mi strašně sedla, bavilo mě střídání pohledů na celý jejich příběh i prostředí, ve kterém se odehrával. Na tetovací salón jen tak nenarazíte. Co musím rozhodně pochválit, je zařazení zmínek o Pánu prstenů. To bylo perfektní!
Strašně doufám, že se tahle série bude rozrůstat. Protože jsem si tuhle novozélandskou partu zamilovala a oproti Dvojitému zásahu od Zapaty jsem si spravila čtecí chutě úplně neskutečně. Čtivá, romantická kniha, kterou už jsem doporučila i mamce a zdá se, že autorka tak má další fanynku!

28.01.2024 5 z 5

Kordélie a kreslozemci Kordélie a kreslozemci Tamzin Merchant

Kordélie Kloboučníková je zpátky! Po přečtení prvního dílu jsem už měla doma na poličce druhý a pustila jsem se do něj záhy. Byla jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat a jestli se Kordélie už konečně shledá se svým otcem.
Jak první, tak i druhý díl, totálně si mě získaly obálky. Ty se moc povedly, krásně barevné, snové, roztomilé. A druhý díl ji má díky barvám snad ještě krásnější, než ten předchozí. Zároveň, díky tomu jsem si jistá, že jako cílová dětská skupina bych po ní sáhla!
Kromě obálky musím ale pochválit i zpracování knihy. Hned na začátku najdete mapku Londýna, kterou vytvořila sama Kordélie. Je jednoduchá, ale obsahuje všechny důležité body pro příběh. V průběhu čtení narazíte i ta ilustrace s popisky. A na konci Glosář s přísadami pro tvorbu klobouků. Za ním je i místo pro čtenáře, kam si může zapsat vlastní přísady pro tvorbu klobouků.
Druhý díl je příběhově za mě rozhodně čtivější a tak jako celkově vymazlenější. Pořád se něco děje, a stále na pozadí probíhá hledání otce Kordélie. Ta jako jediná věří, že je v pořádku, má od něj přeci mapu!
Kordélie je prostě skvělá postava a to dokazuje v každé kapitole. Milá, odvážná, bystrá... Taková Alenka v Říši divů.
Řekla bych, že je potřeba čtení knih za sebou, pak příběh pěkně graduje. Zároveň, už se v tomto díle nemusíte tak seznamovat. To ale neznamená, že nedokáže překvapit!
Strašně mě baví, jak je příběh hravý a kouzelný. Autorka měla skvělý nápad a parádně se jí ho povedlo přenést na papír. Jako dítě bych byla z příběhu nadšená, v dospělosti se mi líbí ale taky. Za mě tedy obří tip na milou sérii!

28.01.2024 5 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

S touhle sérií mám takový zvláštní vztah. Historické romance nečtu, ale tady fakt ráda udělám výjimku. První díl byl skvělý, bezkonkurenční. Pak tu byl druhý, nebyl zlý, ale pro mě o trochu slabší než první díl. Dost jsem se bála třetího dílu.
Co se týká obálky, moc se mi líbí, že byla vybraná fialová, jemná obálka. Akorát na nafocení to byl skoro nadlidský úkol! Pořád nevycházela úplně hezky.
Série Rebelky z Oxfordu se odehrávají ve viktoriánské době. Objevuje se tu téma práva žen, takže to není jen nějaká bezduchá romantika.
V tomto díle je hlavní hrdinkou Hattie, která je bohatou dědičkou, přesně ví co chce. Uznání, bít se pro správnou věc a vdát se za gentlemana. A pak je tu Lucian, finančník, pěkně za vodou.
Prvních pár stran mi dalo trochu zabrat. Postrádala jsem čtivost, a než jsem se zas dostala do doby, kdy se série odehrává, tak mi to chvíli trvalo. Nakonec se mi to povedlo a čtení byla velká radost!
Ke konci se mi zdálo, že autorka prostě potřebuje strany navíc, a tak nastavuje kde se dá. Sem tam pomalejší tempo vyprávění, sem tam trochu nesmysl... Ale ono to do knihy tak nějak zvláštně sedělo. Závěr mě dost překvapil.
Dlouho jsem nevěděla, co si o knize myslet. Nechala jsem teď, větrat hlavu a došla k jasnému závěru: lepší než druhý díl, možná o malinko lepší než první díl. Historie, romantika, silné ženské postavy... Na to se můžete těšit!

26.01.2024 4 z 5

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Když vyšla Holka přes palubu, měla jsem jasno, že do letní romantiky chci jít. O rok později vyšla kniha Má to háček, která společně s první jmenovanou tvoří sérii Sestry Bellingerové. A protože ráda série dočítám, pustila jsem se i do druhého dílu!
Máme tu opět krásnou letní obálku, která ve mně vyvolává vzpomínky na dovolenou u moře. Už tak moc se na ní zase těším!
Trochu té letní atmosféry jsem si prostřednictvím knihy přivodila už ke konci minulého roku. A těšila jsem se jak na nové, tak i na staré známé postavy.
Oblíbila jsem si Foxe, je to takový klasický ten machr, co hledá holku na každém rohu. Zároveň se za tímhle skrývá miláč, se zajímavou minulostí. Hannah mi nevadila, ale unesená jsem z ní taky nebyla. Bavil mě kontrast mezi postavami!
První díl utíkal rychle, doufala jsem, že u druhého to bude podobné. Našla jsem ale pár míst, kdy jsem se nudila a vyloženě lítala očima po řádcích, abych se dostala dál.
Tessa Bailey vymyslela milý romantický příběh, který je sice jednoduchý, ale na navození té letní atmosféry byl skvělý! Za mě možná slabší než předchozí kniha, ale milý průměr za mě.

26.01.2024 3 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Po Hypotéze lásky jsem čekala na nějakou romantiku, která mě pobaví, donutí se usmívat jak měsíček na hnoji a že budu litovat, že jsem jí přečetla tak rychle. Bylo mi nad Slunce jasné, že až u nás vyjde další knížka Ali Hazelwood, musím si ji přečíst! A doufala jsem, že přesně takový efekt na mě bude mít!
V tomto příběhu se vrhneme do víru vědy a to rovnou do prostředí organizace NASA. Je to velká šance pro Bee, hlavní hrdinku, která má mozek Einsteina, i když na první pohled byste to netipovali. Dostane pozvání k projektu, který by ji mohl dost prosadit. K její smůle je jejím kolegou Levi Ward, neboli Wardebil, její úhlavní nepřítel z postgraduálu. Bee ale výzvu přijme, a jako správná vědkyně se rozhodne ukázat mu, že se sakra spletl.
Oba jsou skvělé postavy, jen Bee má u mě vroubek, nemá ráda kapelu Nickelback!
Děj knihy je sice lehce předvídatelný, ale autorka umí psát tak, že se nenudíte a hltáte stranu za stranou. Je tu toho tolik! Chemie mezi postavami, Twitterový účet patřící Bee - CoByNaToMarie, prostředí, závažnější témata, jako je postavení žen ve vědě.. Prostě čtete a najednou je konec.
Myslela jsem si, že Hypotézu lasky nic netrumfne, ale spletla jsem se, tohle bylo ještě lepší čtení. Bavilo mě snad všechno a ten konec mi vystřelil mozek z hlavy, prostě perfektní. Je mi jasné, že od Ali Hazelwood budu číst všechno, co napíše, klidně i nákupní seznam.

24.01.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Julie Caplin byla mojí nejvíc čtenou autorkou o letošních Vánocích, a jsem moc ráda, že se ke mně dostala i tahle povídka, která se odehrává u nás, v České republice. Byla jsem zvědavá, jak se autorka popere s českým prostředím a zvyky!
Hlavní postavou je Alice, která letí do Prahy, za svým panem Dokonalým. Nebylo by to ale ono, kdyby se to nezkomplikovalo. Alice na palubě letadla potká Jakea, který letí do Prahy za rodinou... A světe div se, tihle dva mají na sebe sakra štěstí i po příletu!
Od první strany je znát styl autorky. Strašně jsem se na to těšila. Julie Caplin musí mít nějaké kouzlo, že i z české hospody vyrazí nějaké romantické kouzlo.
Není tu opomenuto na pamětihodnosti Prahy, na české jídlo a pití. Všechno moc hezky popsané a zpracované.
Vlastně, vůbec bych se nezlobila, kdyby povídka byla ještě delší. Fakt doufám, že se dočkáme od autorky i samostatné knihy s Prahou v hlavní roli, se stejně snovou obálkou, jako má tahle povídka!

22.01.2024 4 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Harry Potter je prostě láska a každá kniha, která v jeho kouzelném světě vyjde, je poklad. Strašně ráda se do Bradavic vracím, objevuji nové, ale i fakty, které si oprašuji. A když vyšel Kouzelnický almanach, byla to láska na první pohled!
Jasně, řekněte si, že doplňkových knih k Harrymu Potterovi a jeho světu už je halda. V posledních letech jsem sama měla pocit, že se dost opakují, čtenářům nabízí pořád to samé... Čím je tedy Kouzelnický almanach jiný a proč ho mít doma?
Mám tu pro vás pár důvodů:
Najdete tu všechno, co se HP světa týká.
Nádherné ilustrace.
Hravá forma zpracování, spousta stran, která se dají například rozložit.
Přehledné zpracování, rozporcování do kapitol.
Seznamy, plánky, fakty, zajímavosti...
Žádná strana Vás nebude nudit.
Je to ta nejhezčí doplňková kniha, jakou jsem k HP viděla. A to jsem jich viděla hodně.
Prozkoumat každý roh světa Harryho Pottera prostřednictvím téhle knihy je jako nastoupit do Bradavického expresu, nevíte, co Vás čeká a překvapí!
Jsem z téhle encyklopedie nadšená a už ani nepočítám, kolikrát jsem si ji byla vytáhnout z knihovny a pomazlit. Je pravda, že není na klasické čtení... Ale takový barevný návrat do Bradavic, pěkně vyšperkovaný? Na to je skvělá!
Pro mě je to takový poklad v knihovně. Nádherné vydání, které neomrzí. V budoucnu se na fotkách ještě určitě objeví a projedeme si Almanach víc.
Pokud jste HP fanoušek, je tohle nepostradatelný kus do sbírky!

21.01.2024 5 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Na svém seznamu mám spoustu autorů, které si chci přečíst, protože mají skvělé hodnocení, nadšená doporučení... A já se jimi pomalu prokousávám. Jedním z takových autorů je i Mariana Zapata, od které u nás už vyšlo mnoho knih a já se jí tak jako vyhýbala. Nakonec jsem sáhla po Dvojitém zásahu.
Slowburn romantika bylo to, na co jsem se tady vyloženě těšila. Pomalé docházení náklonosti, náznaky. To mě prostě baví. Dala jsem se tedy do čtení a musím říct, že první několik stran mi uplynulo jako nic. Skvělá obálka, slibná zápletka. Myslela jsem si, že autorce propadnu, jako další čtenáři...
No, nekonalo se. Pak se děj začal vléct a hlavní postavy mi úplně neseděly. Zac je skvělý, prostě sympaťák, ale pak je tady Bianca, která mi chvílemi přišla fajn a jindy jsem jí měla plné zuby. Od začátku je Vám jasné, jak kniha skončí. Ale i bez toho, i slepý by si musel všimnout náznaků, které mezi postavami byly. A ten konec, to už na mě bylo hodně přitažené za vlasy... K přátelům od dětství to byl skok jak z Everestu...
V knize se mi strašně střídala místa, která byla čtivá, bavila mě a části, kdy jsem tak jako podřimovala a snažila se udržet nit a myšlenku. Občas jsem měla pocit, že si autorka prostě dala hranici počtu stran a tu chce stůj co stůj dodržet. Bohužel se to dost podepsalo na kvalitě zápletky.
Fanoušek Zapaty ze mě asi nebude. Kniha mě nepřitáhla, prala jsem se s ní. Kdo ví, třeba jí dám v budoucnu šanci. Ale teď si musím najít ke čtení nějakou pecku, která by mě zase přitáhla ke čtení. Hodnocení jde hlavně za Lenivou pekařku, to byly asi nejlepší části knihy.

19.01.2024 2 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Existuje hodně romantických míst, a hodně z nich je pro mě v Londýně. Notting Hill je rozhodně jedním z nich. Nejenom kvůli kultovnímu filmu. Sama jsem se tam jednou podívala a to místo má prostě své kouzlo!
Jsem ráda, že jsem se prostřednictvím slov Jules Wake mohla do Notting Hillu zase podívat! Překvapila mě i drobná provázanost s autorčinou další knihou, S láskou z Londýna. Nemyslím si, že je potřeba číst jednu knihu, abyste pochopili druhou. Ale setkat se se známými postavami je vždycky příjemné!
Hlavní postavou je tady Viola, která hraje v londýnské opeře na violu. A pak je tu Nate, atraktivní protějšek s roztomilou dcerou a o dost méně roztomilejší manželkou. Violy mi bylo nejednou líto. Je to úžasná postava, kterou musíte milovat od první chvíle. Milá, hodná, nápomocná. Oproti tomu tu byl Nate, kterému jsem ne vždy rozuměla a jeho chování jsem nejednou komentovala kroucením hlavy.
Líbí se mi, že tady není typická romantická linka. Hlavní hrdinové musí projít přes hodně překážek, a až do samotného konce nevíte, jak tohle dopadne. Zároveň je tu úžasně vykreslené období Vánoc, i jejich samotné slavení. Úplně mě dojímala dětská radost Grace, která si užívala i ty nejobyčejnější věci!
Dalším plusem je přítomnost hudby a to díky Viole a jejímu povolání.
Knihu jsem četla pár dní po Vánocích a byla to krásná tečka za samotnými Vánocemi. Jules Wake/Julie Caplin mě strašně baví a po téhle je mi jasné, že kompletní série S láskou mi doma prostě nesmí chybět! A doufám, že se třeba ještě dočkáme nějakého příběhu z mého milovaného Londýna!

14.01.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Na novinku Tíživé ticho od Roberta Bryndzy jsem byla strašně zvědavá. Miluju série s Erikou, Kate, ale strašně mě baví i Coco Pinchart. Od Tíživého ticha jsem tedy měla tedy vysoká očekávání a byla zvědavá, jak si povede samostatný thriller.
V příběhu se seznamujeme s Maggie, která je úspěšnou lékařkou a její život nemůže být lepší. Až do jednoho osudného dne, kdy si uvědomí, ze svého muže pravděpodobně vůbec neznala. Zanechá jí po sobě jen nebezpečí, tajemství a nevyřčené otázky. Maggie si musí dát velký pozor...
Tentokrát se na zápletku nedíváme z pohledu vyšetřovatele, ale z pohledu právě Maggie. Možná kvůli tomu mi v průběhu příběhu něco chybělo. Maggie taky nebyla úplně sympatická postava a nedokázala jsem si k ní vytvořit takové pouto, jaké jsem čekala.
Kniha je opět bezesporu čtivá, nedalo se od ní odejít. Přečetla jsem ji za jediný den, což je u autorových knih už takový můj standart. Na můj vkus tu bylo hodně náhod, nereálných načasování... Momenty, kdy jsem si říkala, tak určitě.
Vždycky, když autorovu knihu dočtu, mám v hlavě malé tornádo, které všechny ty pocity z knihy víří a říká wow! Teď se tenhle pocit ale nedostavil, bylo ticho. Nebyla to Kate ani Erika. A na ty už jsem strašně zvyklá! Věřím ale, že pokud to bude pro Vás první kniha od autora, bude se Vám líbit. Pro mě jako fanouška to bylo trošku jinde.

09.01.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Kniha Vánoce na skotském hradě mě zaujala především díky doporučení od Julie Caplinové, od které bych si přečetla snad úplně všechno, i návod na pračku. Doufala jsem tedy, že Vánoce na skotském hradě budou mít stejný vibe, jako její knihy.
Hlavní postavou je Belle. Jemná, milá učitelka, která má jediný problém. Víc jí závisí na sobě, než na ostatních. Až do konce svých limitů nabízí pomoc, ale sama si o ní neřekne. To mi ze začátku nebylo úplně sympatické, protože mám pocit, že se tahle vlastnost vyskytuje až v příliš knihách.
Co se týká využití vánočního kouzla, tak to tu podle mě bylo využito na maximum. Tak moc, že i vesnička, ve které se děj odehrává, se jmenuje Christmas Village. A jako třešnička na dortu Belle se svými žáky nacvičuje vánoční vystoupení. Pokud tedy milujete Vánoce, tady si přijdete na své!
Máme tu Belle, hrad... Kde je tedy zvíře?!
Ano, trochu jsem se nechala unést pohádkou Kráska a zvíře. Ale ona to je pohádka, takže i Zvíře tu je! Dámy a pánové, na scénu nastupuje Jack! Ze začátku pěkný morous, ale postupně? Princ na bílém koni! Zamilovala jsem si ho, ale až ke konci knihy.
Kniha se mi četla hezky, čekala jsem ale nějaké reálie o Skotsku. Tradice, jídlo? V to jsem trochu doufala a nenašla. Myslím, že by to knihu trochu obzvláštnilo a dala by se i prominout trošku ta předvídatelnost.
Byla jsem nadšená z obálky. Jenže... Tahání a uklízení udělalo své a vystouplá červená písmena se odřela... Vidíte sami.
Milá oddechovka mezi svátky, ale doufala jsem asi v něco víc. Za mě tedy takový... Vánoční průměr.

07.01.2024 3 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Martina Hohenberger

Zloděj duší je česká fantasy, kde se pustíme od první stránky do příběhu. Autorka na nic nečeká, hned své čtenáře zasvětí do problému a provádí je pěkně svižně dějem knihy. To mám ráda, když to autor dobře uchopí. A to se tady povedlo!
Na knize je znát, že autorka má zásobu nápadů a snaží se je všechny použít. Nápadů, akce, napětí tu bylo opravdu hodně a přemýšlím, jestli to na pár místech knize spíše neublížilo. Co se mi ale líbilo nejvíc, tak to je nápad s živým domem, který se o sebe dokáže sám postarat.
Co se postav týká, nejvýraznější je samozřejmě Veronika, kterou jsem si moc oblíbila. Používá magii celkem rozumně, ale oproti tomu je tu její sestra Eliška, kterou jsem vyloženě nedávala. Taková nepříjemná postava, co si myslí, že se svět točí jen kolem ní. A pak je tu Marek, policajt, sympaťák a já bych ho v knize klidně zvládla víc.
Autorka dala dohromady zajímavý svět z českého prostředí se zajímavou logikou. Byla sice místa, kde jsem se sekla a trochu se ztrácela, zastavovala se nad chováním postav... Ale rozhodně jsem mile překvapená! Jsem ráda, že jsem se k Fantasy a magii na chvilku prostřednictvím knihy vrátila a rozhodně ji chci v dalším roce ve více knihách!

31.12.2023 3 z 5

Článek II. Článek II. Jiří Šimáček

Jsem strašně ráda, že někoho napadlo i historické události zpracovávat formou komiksu. Četla jsem takhle třeba Atentát nebo Fotografa, oba v letošním roce, oba silné, zajímavé. A říkám si, kolik nečtenářů se díky tomuhle pustí do čtení...
Za mě je to rozhodně snažší cesta, jak si historické události osvěžit. Historické knihy nečtu, nedokážu udržet pozornost. Všechny žánry dávám, tenhle prostě ne. O to víc jsem měla radost ze štafety a výběru komiksu!
Komiks Článek II. pojednává o době atentátu na Heydricha a událostech, které s tímto činem souvisely. Je tu zaměření na méně známé postavy, takže se opravdu dozvíte něco navíc a donutí vás i tuto dobu trochu progooglit.
Musím se přiznat, že jsem si zamilovala kresbu. Krásně k příběhu sedí, je detailní... A střídá se s klasickým textem, takže jste pořád ve střehu.

31.12.2023 5 z 5

Vrah je v každém z nás 2 Vrah je v každém z nás 2 Lucie Bechynková

Blíží se závěr roku a já tu mám ještě tolik přečtených knih! Jednou z nich je i druhý díl Vrah je v každém z nás, kniha, na které pracoval Jan Štoček a Lucie Bechynková. První díl jsem četla hned jak vyšel a moc se mi líbil. Druhý jsem měla samozřejmě v plánu, a když vyšel, neváhala jsem ani chvilku!
Jan Štoček je kriminalista, kterému rukama prošlo nespočet případů, jeden děsivější než druhý. Přesto s lehkostí seznamuje čtenáře se zákulisím příběhů. Musím poznamenat, že opravdu čtivě a napínavě. Sama sobě jsme si slíbila, že si příběhy budu číst postupně, aby mi kniha vydržela co nejdéle. No jistě, že jsem to nedodržela!
V knize se setkáme se sedmi případy. Já osobně jsem byla zvědavá na Orlickou bednu a Vinohradského hrobníka. Ale nakonec jsem nadšená ze všech, všechny případy jsou opravdu kvalitně zpracované.
Ani po tom, co dočtete sedm případů ale nekončíte! Nechybí ani zajímavý rozhovor, kdy Jana Štočka vyzpovídala Lucie Bechynková. A pak se můžete těšit na obrazovou přílohu, kde najdete černobílé fotografie vztahující se k případům.
Pokud se zajímáte o žánr True Crime, tahle kniha by neměla chybět ve vaší sbírce. Je čtivě napsaná, takže začtení není vůbec problém. Zároveň jsou tu zajímavé případy, takže další bonusové body. Vlastně bych se vůbec nezlobila, kdyby vyšla i třetí kniha Vrah je v každém z nás!

31.12.2023 5 z 5

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

Než jsem se do knihy Vetřelci v našich hlavách pustila, viděla jsem několik recenzí a musím říct, že jsem byla více než zaujatá tématem, který popisuje anotace. Zároveň se mi moc líbí obálka, která po dočtení dostala ještě větší smysl, než podle anotace a recenzí!
Známe ho každý. Vnitřní hlásek, který si s námi občas hraje. Vypnula jsem troubu? Netekla náhodou voda? A co fén, vytáhla jsem ho ze zásuvky? A tak dále. Pomalu už vidíme náš domov v plamenech nebo pod vodou, jen kvůli vnitřnímu hlasu, který nás nahlodává. Tohle je ale neškodné...
O dost děsivější démony má v hlavě Petr, hlavní postava této knihy. Živí se jako učitel, ale kromě svých žáků se potýká s obsedantně kompulzivní poruchou. Hlas to s ním myslí "dobře" ale dělá mu ze života solidní peklo...
Místy se příběh muže zdát k pousmání, ale převládají momenty, kdy jsem měla husí kůži a představila si, jak se asi musí cítit Petr. Podobně se zachovala i vedlejší postava příběhu, Eliška, která se snažila Petrovi pomoci. Té bych v knize uvítala klidně více!
Obávala jsem se tématu. Není to snadné téma a těch osmdesát stran na mě bylo akorát. Musím říct, že mě moc bavily rozmluvy mezi Petrem a nezvaným hostem, hlasem. Díky tomu jsem se do Petra mohla více vcítit.
Pokud si chcete přečíst nevšední knihu, kde hraje hlavní roli OCD, tohle je můj tip. Porucha je tu velmi příznivě vysvětlena. Jsem příjemně překvapená a vděčná, že si mohu přečíst zase něco jiného, co k životu patří.

29.12.2023 5 z 5

Jmenuji se Eva… Jmenuji se Eva… Jana Mirovská

Některé knihy si chci přečíst, vidím obálku, přečtu si anotaci, jsem nadšená. Pam se mi knížka dostane do ruky, dojde mi hloubka tématu a pak nadšení opadá, nahrazuje ho realita. Nejvíce se mi to děje u knih o holokaustu. Chci se dozvědět víc, ale zároveň to moje citlivá část odmítá. A tak jsem to měla i s knihou Jmenuji se Eva... Dlouho čekala, než se do ní pustím a najdu odvahu.

V této knize se podíváme do období druhé světové války, které bylo kruté, dramatické, nepochopitelné, ale bohaté na silné životní příběhy. Vždycky když nějaký takový příběh slyším, mám zvláštní mrazení. A to se dostavilo i po několika stránkách románu Jmenuji se Eva..., který vypráví příběh Evy Smolkové - Keulemansové, rozené Weilové.
Tahle kniha není vyprávěním, ale zpovědí. Četla se krásně, i když dej nebyl vždy úsměvný. Hrozně mi seděl styl, jakým je kniha strukturovaná - kapitoly, krátké i delší úseky, hodně přímé řeči... Četla se opravdu krásně, ale nebylo to něco, co bych dokázala číst na jeden zátah. Nechávala jsem si rozestupy a četbu prokládala.
Příjemným bonusem při četbě jsou rozhodně černobílé fotografie s popisky. Díky tomu si trošku rozšíříte představu, o čem se v knize vlastně mluví.
Co mě zarazilo na první pohled je chyba v názvu knihy, kdy jsou vyjmenovány koncentrační tábory. Jeden z názvů je chybně. Chybný se vyskytovaly i v knize, bohužel.
Paní Eva si zažila hodně a je jedině dobře, že se její životní příběh vydal v knižní podobě. Nebylo to lehké čtení, dělalo mi společnost dost dlouho. Ale jsem si jistá, že se ke knize v budoucnu vrátím a nechám na sebe znovu vše zapůsobit.

29.12.2023 5 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Fantasy je žánr, který mi poslední dobou hodně chybí. Čtu spíše knihy ze života, ale fantasy... Má v mém srdci prostě zvláštní místo. A pak jsem u @kate3003_with_book a @shinko_a_knihy viděla doporučení na první díl série Zlata Grai a dost mě to nahlodalo. Nedlouho poté se mi ozvala sama autorka s nabídkou eknihy k recenzi a já nadšeně souhlasila!
Trošku mě vyděsil počet stran a trvalo mi dost dlouho, než jsem se knihou úspěšně prokousala. Se svými takřka sedmi sty stranami se tak pro mě řadí k nejdelším knihám letošního roku.
Začátek jsem četla několikrát. Než se děj rozjede, dostaneme docela dost informací, postav, míst a docela dlouho mi trvalo než jsem se našla. S tím ale u série musíte prostě počítat, takže jsem zatla zuby a prostě četla, a najednou se začetla.
Postavy jsou chytré, bojovné, charismatické a celkem dobře zapamatovatelné. S Isarell jsem se ze začátku docela prala, ale pak jsem si k ní našla cestu a musím jí opravdu zatleskat, je to skvělá postava.
Při čtení jsem si říkala, že vymyslet tohle celé muselo zabrat spoustu času. Pospojovat, promyslet, vymyslet názvy, logičnosti, vlastní fantasy prvky... Je to neskutečně dobře zkonstruovaný příběh a vytvořený svět. Taková by pro mě fantasy kniha měla být!
Série má v současné době jsou venku tři díly!
Romantiku tu sice nenajdete, ale jako čistá fantasy je tato kniha skvělá. Pro mě byl příval informací a seznamování s postavami často až nad hlavu, nehledě na to, že mi trvalo dlouho, než jsem se začetla. Celkově musím ale knihu hodnotit velmi kladně, a obdivuji autorku, že se pustila do tak náročného úkolu!

29.12.2023 4 z 5

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Pomalu se začínám dostávat zase do nálady, kdy mám strašnou chuť na komiksy se superhrdiny. Tahle nálada mě opustila někdy po Endgame a od té doby jsem z tohohle vlaku vyskočila. Hltala jsem Marvelovky, sledovala seriály... Ale najednou to nebylo ono. Postupně se k tomu ale vracím a rozhodla jsem se zapojit do toho i DC. Z tohohle univerza mám ve vzdělání mezery. Znám Batmana a dění okolo něj (trochu), a to je celé.
Gotham a jeho strážce se svými záporáky je můj DC oblíbenec, a tak když se objeví možnost si s ním něco přečíst, je jasno!
Na podzimním setkání s Crwí byla možnost vybrat si pár komiksů a já šla samozřejmě po Batmanovi. Kousek s názvem Špatný den byl pro mě velkou neznámou, ale byla jsem zvědavá!
V tomto komiksu se setkáme s Penguinem a Riddlerem. Komiks načíná právě Penguin, kterého trochu znám. Je na dně a snaží se vyškrábat zpátky na vrchol. Riddler pro mě byl trochu neznámou, takže jsem trochu googlila. U něj bych ale ráda vypíchla kresbu, ta mě zaujala na první pohled.
I když je komiks hlavně o Batmanových nepřátelích, tedy záporácích, Batmana samozřejmě potkáte.
Příběh Riddlera se mi líbil více, jak kresbou, tak dějem, který je místy sice brutální, ale akční. Příběh Penguina není špatný, ale takový... Předvídatelný.
Batman - Špatný den nám nabídl dvě postavy, dva příběhy, každý svým způsobem atraktivní. Mě komiks přesvědčil v tom, že bych se do DC světa rozhodně měla víc pustit!

S prominutím řečeno S prominutím řečeno Michael Žantovský

Biografii jsem dlouho nečetla a dlouhou dobu jsem hledala nějakou, která by mi padla do oka. Našla jsem titul S prominutím řečeno, k jehož čtení jsem se dlouho rozhoupávala. Vlastně mě dolomil Svět knihy, kde měl autor přednášku a já se do ní následně postupně pouštěla.
Proč postupně? Autor ve své knize svým čtenářům servíruje zážitky s významnými osobnostmi. Věnovala jsem tedy každé části knihy čas, a mezi tím jsem si dávala přestávky v podobě jiných knih.
Setkáte se tu s osobnostmi z různých okruhů. Například s Margaret Thatcherovou, britskou královnou, Václavem Havlem, Janem Pavlem II., ale i Jackem Nicholsonem nebo Rolling Stones. Jednotlivé kapitoly, kterých je celkem třináct, je doplněno barevnými fotografiemi.
Přiznám se, byla místa kdy jsem se trošku nudila. Ale rozhodně to nebylo kvůli stylu, jakým je kniha napsaná. Bylo to spíš kvůli tomu, že jsem si knihu před čtením prolistovala a věděla jsem, na koho se můžu těšit. Takže jsem už po očku koukala, kdy se objeví někdo, na koho jsem byla zvědavá.
Kniha S prominutím řečeno je bezesporu zajímavá. Je napsaná s lehkostí a určitým nadhledem, nechybí ani inteligentní humor. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací.
Knihu bych doporučila každému, komu není úplně cizí dění okolo nás, jak v naší zemi, tak i ve světě. A jako příjemný bonus můžete vnímat to, že si zopakujete trochu historii!

28.12.2023 4 z 5

S láskou z Londýna S láskou z Londýna Jules Wake (p)

Může být něco dokonalejšího, než vánoční příběh z Londýna? Jasně, Láska nebeská! Ale ta jako kniha není, takže jsem si musela pomoci jinak. Pak jsem narazila na novinku od Jules Wake, což je pseudonym pro ozkoušenou Julii Caplinovou. Od té mám rozečtenou sérii Romantické útěky, že které mi chybí nejnovější díl. Snad se dočkám!
S láskou z Londýna má krásnou romantickou obálku a tak jsem očekávala příběh, který bude jako ona. Nejdříve jsem se seznámila s Tilly, Marcusem a nakonec se snoubencem Tilly, Felixem. Tilly pracuje v londýnské opeře jako maskérka a Marcus tam je zaměstnaný jako vedoucí IT...
Abych se přiznala, o Tilly jsem dlouho nevěděla co si myslet. Když už jsem se začala chytat, udělala něco, co se mi k vytvořenému obrázku nehodilo. Stejně tak Marcus. Charakterově jsem ho chápala, ale podobu jsem si nedokázala v hlavě ustálit.
Co se mi ale moc líbilo, bylo prostředí londýnské opery, ve které se většiny knihy odehrává! Je to opravdu originální místo pro děj romantického příběhu. Celkový popis opery se mi moc líbil a říkala jsem si, jestli si snad sama autorka zákulisí prošla. Vše působí hezky reálně!
S láskou z Londýna je romantická četba, zasazená (pro mě) do nejhezčího města, jaké si autorka mohla vybrat. I když víte, jak vše dopadne... Prostě sedíte a louskáte slovo za slovem, až do konce. Autorka má dar na psaní, její příběhy jsou plynulé, milé, dojemné a zatraceně čtivé, tenhle není výjimkou!
Jsem moc ráda, že jsem se do knihy dala o Vánoce, byla to ideální doba! Samozřejmě bych ocenila více Londýna (brala bych tipy na výlety), ale i tak se mi kniha moc líbila. Už tu přede mnou leží další kniha, Notting Hill pod sněhem!