amurek amurek komentáře u knih

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Knihu z mého dětství jsem četla v rámci večerního předčítání vnoučatům. Spolu jsme si prohlíželi krásné obrázky a já vysvětlovala, co znamená např. "družstevní vajíčko". Vnoučata jsou na čtení zvyklá a poslouchala, i když jejich dnešní knížky jsou zcela jiné. Ostatně - jako celé jejich dětství....

12.08.2022 4 z 5

Dobrodružství  medvídka mývala Dobrodružství medvídka mývala Libuše Radová

Knihu jsem koupila pro vnoučata a nešlo jinak, než si ji přečíst. Děti se dozví díky maličkému, čerstvě narozenému mývalkovi zábavnou formou spoustu informací nejen o životě mývalů, ale také o tom, jak je těžké zachránit opuštěná nebo nemocná mláďata. Dětem se určitě budou líbit také nádherné fotky a ilustrace.

15.12.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Moje první seznámení s autorem a musím napsat, že se moc těším na pokračování série. Je to úplně jiný pohled na vyšetřování zločinu, než na jaký jsem z detektivek zvyklá. Z Evie a Cyruse se stala perfektní dvojka. V příštích dílech snad čtenářům kromě skvěle vyřešeného případu odhalí oba hlavní aktéři jako bonus i něco dalšího ze své temné minulosti.
Kniha je skvělá, dobře se čte a mohu ji jen doporučit. A čekání na pokračování série si asi zkrátím přečtením dosud vydaných knih Michaela Robothama. Po přečtení "Hodné a zlobivé holky" předpokládám, že ať šáhnu po kterékoli, nebudu litovat :-)

25.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh této knihy se odehrává v místě, které je mi známé. Od malička jsem slýchávala slova „Ostravica-granica“, kdy řeka Ostravice dělí oblast Moravy a Slezska. Při čtení jsem si tak mohla představit prostředí, ve kterém se děj odehrává. Líbilo se mi, jak autorka cca třicetileté období kolem 1.světové války čtenářům přiblížila. Na základě historických pramenů a vyprávění s pamětníky nás seznámila s nelehkým životem hornických rodin. Každodenní dlouhou cestou mužů na šachtu, aby v náročných podmínkách dolů zajistili živobytí pro své rodiny, zatímco jejich manželky se při péči o děti a domácnost celý den modlily, aby se jim manželé a mnohdy i synové vrátili v pořádku domů. Není lehké si v dnešním blahobytu představit, v jaké bídě lidé tehdy žili, ačkoli dřeli až do úmoru. Přes to všechno si však sousedé pomáhali, jak mohli. O to horší pak muselo být pro ně období po první světové válce, kdy se museli někteří rozhodnout, kde budou žít. Přiznám se, že si vůbec neuvědomuji, že bychom se ve škole učili, že po ukončení první světové války byly na Těšínsku takovéto nepokoje, které vyústily až v občanskou válku. Autorka citlivě přibližuje čtenářům tento spor o území, který vyústil v nenávist a vraždění. Děj, ač popisující nelehký život horníků a jejich rodin, se mi četl velice dobře a moc se těším na další díl plánované trilogie. Na pokračování si však musíme ještě nějakou chvíli počkat…

17.04.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Příběh o vzniklé a prožité lásce v prostředí, kde by ji nikdo nečekal. Příběh o přátelství a pomoci i za cenu možnosti ztráty vlastního života. Příběh o naději v prostředí beznaděje – v Osvětimi. Skutečný příběh o vůli přežít a pak žít…

08.02.2020 4 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Je to již má osmá detektivka od Martina Goffy a řekla bych, že jedna z nejlepších. Miko Syrový prostě své případy vyřešit umí.

31.01.2020 5 z 5

Měsíce Měsíce Karel Toman (p)

Básně obvykle nečtu, ale tato sbírka se mi celkem líbila. Dvanáct měsíců, dvanáct básní vystihujících roční období. Těžko říci, který měsíc mě oslovil nejvíce. Některé básně více popisovaly přírodu, jiné zase myšlenky a pocity. Vzhledem k tomu, že jde opravdu o útlou knížku, přečetla jsem si básně ještě jednou. To mi pomohlo u některých pasáží hlouběji proniknout do obsahu a procítit ho.

27.01.2020 4 z 5

Tváře noci Tváře noci Corrie Jackson

Příběh o novinářce, která se snaží za každou cenu pro své noviny získat exkluzivní informace a být vždy krůček před policií při objasnění vražd modelek. Pravda, do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo je vrah, ale přišlo mi to překombinované a nevěrohodné. Za mě průměr...

20.01.2020 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Moc hezky napsaný příběh nelehkého života jedné statečné dívky Anušky. To, jak si v každé situaci dokázala poradit, jak vždy pomáhala druhým, i když v tu stejnou dobu sama pomoc pro svou velkou rodinu potřebovala, vzbuzuje jen obdiv a úctu. Stejně tak výchova tolika dětí, která byla v poválečné době a v podmínkách, ve kterých žili, určitě hodně náročná. Přesto silná Anna skvěle obstála i v tomto, což je vidět v závěru knihy – je ve stálém styku s dětmi i s vnoučaty, což mnohým lidem v dnešní uspěchané době chybí.
Kniha se mi četla velmi dobře. Popis prostředí byl realistický, děj byl plynulý a posouval mě stále dál a dál v očekávání, jak to skončí. Mohu jen doporučit.

19.01.2020 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Ve všech příbězích byly úžasně popsané vztahy mezi sourozenci a také mezi dětmi a rodiči. Máme možnost nahlédnout do drsné sourozenecké rivality a také obav a nejistoty rodičů, zda v napjatých situacích reagují správně. Problémy vznikají i mezi vlastními sourozenci, natož mezi nevlastními. Obě strany to mají v příbězích složité, obě to vidí ze svého pohledu. Děti se cítí ukřivděné a s pocitem, že je sourozenci nadržováno, zatímco rodiče hledají to nejlepší řešení, aby některému ze svých dětí svým rozhodnutím neukřivdili. A po celou dobu hledají tu správnou chvíli, kdy jim říct něco důležitého, jako např. kdo je opravdu jejich biologickým otcem. Propásnutí té „správné“ doby mělo v příbězích své důsledky.
Při čtení knihy jsem se často zamyslela nad svým dětstvím. Jsme tři sestry, a jak říká maminka, každá jsme jiná a na každou platilo něco jiného. Mám ráda obě, ale přece jen si s jednou rozumím více. A to přetrvává už od malička.
Vychovala jsem dvě skvělé děti, které mají již své rodiny. Snažila jsme se k nim přistupovat individuálně a spravedlivě. A mohu jen doufat, že jsem neudělala moc přešlapů, kdy se jedno nebo druhé cítilo „ukřivděně“…
Kniha se mi líbila a mohu ji jen doporučit.

12.01.2020 4 z 5

Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli Eric Harrison

Kniha „Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli“ není kniha pro jedno přečtení. Ke správnému nasměrování myšlenek a naučení meditačních technik se ke knize budu určitě vracet. Stejně tak k některým pasážím knihy, jako např.:
„Žijeme-li hlavně minulostí a budoucností, jsme nervózní a nespokojení. Příjemné chvíle, na něž se těšíme, jsou často jen sny, příliš křehké a nespolehlivé, aby nás skutečně naplňovaly štěstím. Potěšení a radosti přítomného okamžiku přitom máme na dosah ruky“.
„Harmonický život je důležitější, než touha po dokonalosti“.
„..pokud se vaše mysl nedokáže soustředit, myšlenky těkají a hlavou se vám honí tisíce věcí, budete často ve stresu, zmatení a nedokážete ani relaxovat“.
Dle jednotlivých pasáží je moje strategie pro začátek jednoduchá: zklidnit mysl řízeným dýcháním, vychutnat si kávu všemi smysly a soustředit se při tom na něco konkrétního – např. jak inteligentní plastelína mění pomalu svůj tvar…. Později se toho snad naučím více. Koneckonců, jak píše Eric Harrison, s vyšším věkem bychom měli být moudřejší, měli bychom lépe znát své možnosti a hledat v životě rovnováhu, ne dokonalost.

31.12.2019 5 z 5

Svůdnost černé barvy Svůdnost černé barvy Karel Pecka

Dobře napsané dílo z období po sametové revoluci. Pro ty, kdo toto období prožili již jako dospělí, je to připomínka změn, které nastávaly ze dne na den. Něco se však nezměnilo a jak se píše v knize, je to vyjádřeno již v moudrosti Římanů: Quod licet Iovi, non licet bovi - zákon někomu velkou loupež toleruje, kdežto jinému malou trestá.
Určitě si ještě nějakou knihu od Karla Pecky přečtu. Lákají mě Malostranské humoresky a Motáky nezvěstnému. Po přečtení knihy Svůdnost černé barvy věřím, že mě nezklamou ani další autorova díla.

28.12.2019 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Od M.Goffy jsem četla jako první knihu Dítě v mlze, aniž jsem tušila, že jde o sérii. Po jejím přečtení jsem věděla, že si přečtu i ty další, akorát v pořadí, jak vycházely. A jak jsem předpokládala, první díl série mě nezklamal. Líbí se mi styl psaní, své dělá i to, že jde o českou detektivku. Jsou nám tak známá některá místa, kde se dle mého reálný děj detektivní zápletky odehrává a jako bonus se nám nepletou jména jednotlivých postav.
Takže co říct na závěr? Nic jiného než to, že doporučuji k přečtení a chystám se na druhý díl série. Už se těším, jak se Miko zařadí zpátky mezi bývalé kolegy a „rozlouskne“ další případ.

01.10.2019 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Velmi dobře napsaná česká detektivka. Dostala se mi do rukou náhodou, takže ty další už si přečtu v tom správném pořadí. A moc se na ně těším.

30.08.2019 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Knihu jsem dočetla před několika dny, ale k napsání komentáře jsem si musela nechat trochu odstup. Brutální scény byly popsány tak podrobně, že jsem knihu občas odložila. Ve vzácných chvílích, kdy byla popisována příroda, jsem se snažila číst pomalu, asi ze strachu, co mne čeká na dalších stránkách. Právě popisy scenérií a nevyřčené myšlenky jednotlivých postav mám na knihách ráda a dávám jim proto přednost před filmy. U této knihy bych ale udělala výjimku, kdybych věděla, do čeho jdu.
Nedovedu si představit, jak bude zpracován film podle této knižní předlohy, nicméně tolik násilí s tak podrobnými brutálními scénami tam snad nebude. Na film určitě nepůjdu, asi bych měla převážně zavřené oči.
Ale něco ten příběh určitě vysílá. Násilí je ve světě pořád a lidé by oči před ním zavírat neměli. Tak jako by neměli dopustit, aby se zapomnělo na historii. Mrzí mne, že se ve školách v dějepise probírá dopodrobna pradávná historie celého světa, ale novodobé dějiny, natož novodobé dějiny našeho národa, se probírají tzv. „letem světem“….

30.08.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět velmi dobře napsaný příběh, tentokrát z pohledu otce a dcery. Knihy od Aleny Mornštajnové doporučuji a těším se na další.

12.08.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha od paní Mornštajnové. Její styl psaní se mi moc líbí. Příběhy tří generací žen žijících v různých režimech naší historie nutí k zamyšlení.

12.08.2019 5 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Kniha o přeměně „vlastního já“ hlavní hrdinky Suzan. Příběh plný zvratů v jejich rozhodnutích. Jedinou vzniklou událostí začala Suzan přemýšlet jinak a dovolila si do té doby nevídané – připustit si lidi k tělu a nejen přijmout od nich pomoc, ale dokonce o ni i požádat. A co se týče rodinných vztahů, které formovaly její život, není to nic, čemu by se nedalo uvěřit. Jak se říká „život píše romány“.

30.07.2019 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Když člověk pročítá příběhy jednotlivých hrdinů umístěných v psychiatrickém ústavu, seznámí se s problémy, které je zavedly do depresí a úniku z reality, nutí ho to přemýšlet o spoustě věcí. A to se mi na knize líbilo.

Všechny příběhy byly něčím zajímavé, ze všech postav mě však nejvíce zaujalo vyprávění Eduarda. Rodiče mu předurčili budoucnost, po jaké netoužil. Když konečně našel sám sebe ve světě umění, naučil se své myšlenky a pocity vyjádřit malbou, přišlo nepochopení ze strany těch, kteří by ho měli naopak podpořit, a to od rodičů. Věty "Jestli nás máš opravdu rád, pak udělej, o co tě prosím. Jestli nás rád nemáš, pak si dál dělej svoje." by nikdo od svých blízkých slyšet neměl ...

Jsem šťastná, že jsem se takto nikdy nemusela rozhodovat.

17.06.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Je to má druhá kniha od Aleny Mornštajnové a mohu říci, že se mi její styl psaní líbí. Osudy hlavního hrdiny Václava a dalších osob, které v jeho životě hrají větší či menší roli, jsou propojeny láskou, nenávistí, sobectvím, zradou i nemocí. Příběh se odehrává v době od druhé světové války do konce minulého století. Spisovatelka tak nenásilnou formou provedla čtenáře našimi novodobými dějinami, které byly plné politických zvratů. A postavy románu proplouvaly životem jak nejlépe uměly…

03.06.2019 5 z 5