amigo17

Poklad v striebornom jazerePoklad v striebornom jazereKarl May

Trochu ma mrzí, že sa mi táto kniha nedostala do rúk o nejakých 20 rokov skôr, kedy by som z nej mal najväčšiu radosť :) A keďže je kniha určená (resp. najvhodnejšia) pre oči mladých zálesákov, nebudem ju rozoberať z pohľadu starého náčelníka, ktorého uši už rátajú s možnosťou, že sa v nich môže ozvať veľký Manitu. :-)

16.12.2019

Americká tragédieAmerická tragédieTheodore Dreiser

"Total mindfuck" - inak to ani popísať neviem. Neskutočná psychologizácia postáv. Mňa miestami brala natoľko, že zopárkrát som sa pristihol pri tom, ako čítam s otvorenými ústami. A že mi to čítanie chvíľami spôsobovalo fyzickú úzkosť, ani nehovorím. Skvelá kniha s veľmi silným príbehom, ktorá so mnou citeľne zamávala a kým budem schopný pamäte, budem si ju pamätať :-)

24.06.2015

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999Timothy Snyder

Ak niekto netuší, čo a prečo sa udialo u našich severných a východných susedov za posledných 500 rokov, tak v tejto knihe sa to dozvie. Veľmi dobrá a zaujímavá kniha. Silno odporúčam!

PS: Rozmýšľam, prečo nám na dejepise žiaden učiteľ nikdy neodporúčal nejakú knihu na prečítanie. Existuje toľko kvalitných kníh na rôzne témy či historické obdobia a ak vezmeme do úvahy, že história a dejiny nie sú jednoduché, ale komplikované, tak učebnice to komplexne utiahnuť nemôžu...

18.11.2020

Skleněné pekloSkleněné pekloThomas N. Scortia

Nebudem držgroš a utratím 5 hviezdičiek, lebo okrem toho, že kniha bola thrillerovsky napínavá, bola aj poučná v tom (trochu spoiler), že šetrenie na nesprávnych miestach môže byť osudné. A keď na to príde, tak aj je...

01.03.2016

LetištěLetištěArthur Hailey

Ten prípad, kedy človek nevie, čo by chcel čítať a tak si z poličky vyberie len niečo naslepo a už počas čítania zistí, že lepšie si v tej chvíli už ani hádam vybrať nemohol.

Trochu povzdych na záver s jemným nádychom spoilera, tak si "ma" prípadne dočítajte až po prečítaní:

Škoda že nežijeme v dobe (neviem či vôbec niekedy taká bola a že za naších čias taká isto-iste nenastane), kedy by sme na palubu lietadla mohli bez obáv pustiť hocikoho..

28.10.2020

19841984G. Orwell (pseudonym)

Autor opísal svet, v ktorom dostať päťku z matiky nie je hanbou, ale životnou nevyhnutnosťou. Hodnotím ako doubleplusgood.

15.03.2016

Prečo spímePrečo spímeMatthew Walker

"Přátelé a přátelkyně", toto je kniha o spánku, ktorá otvára oči. Toto je kniha, ktorú by som si prial prečítať už nejakých 20 rokov dozadu. Toto je kniha, ktorú by som si prial, aby moji rodičia mali možnosť prečítať si 40 rokov dozadu.

Ak by ste si mali tohto roku prečítať iba jednu knihu, podľa mňa by to mala byť táto. Nie preto, lebo je dobrá. (Je vynikajúca). Ale preto, lebo "spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života a zdravia". A (zatiaľ?) neviem o inej publikácii, kde by bolo o spánku toľko užitočných a zaujímavých informácií na jednom mieste.

Ministri práce, školstva a zdravotníctva by ju mali nielenže propagovať všade kade chodia, ale v rámci svojich rezortov ju aj v čo najvyššej miere aplikovať. O zamestnávateľoch, ktorým zdravie ich zamestnancov nie je ukradnuté ani nehovoriac. Rodičia, ktorí by chceli lepšie pochopiť súvis medzi spánkom, učením, pamäťou a zdravím ich detí, majú túto knihu už v nákupnom košíku.

Něco se staloNěco se staloJoseph Heller

Hlavný "hrdina" je sarkastický a vtipný, pričom ide o humor, ktorý na mňa zaberá, lebo v podstate celú knihu som prečítal s úškľabkom na tvári a podchvíľou som sa nahlas pochechtával (odporúčam čítať osamote, ušetríte si nechápavé pohľady).

A potom je tiež úprimný...a to tak, že je človeku nepríjemné ak zistí, že v niektorých veciach možno zmýšľa podobne, ale tým že máme tendenciu idealizovať si svoj obraz o samých sebe si to často buď neuvedomujeme alebo si to v záujme zachovania si duševnej pohody ani nepripúšťame.

10.02.2019

Toulavý autobusToulavý autobusJohn Steinbeck

Ďakujem pán Steinbeck za zvezenie, cesta bola super a budem sa tešiť, ak budem môcť služby vašej dopravnej spoločnosti využiť aj nabudúce. :)

04.11.2018

Marie StuartovnaMarie StuartovnaStefan Zweig

Dobrá a zaujímavá kniha, no podľa mňa (poviem to eufemisticky), o veľmi nerozumnej žene... ale zato hrdej. Neviem, kde autor nabral pre svoju knižnú protagonistku toľko pochopenia, ale z toho ako ju on vykreslil, tak ja som mal poväčšine veľký problém sa s ním stotožniť. Ale kniha je "čtivá" a navyše obohatená o zopár Zweigových bonmotov, slovných hračiek, či nadčasových postrehov.

28.01.2019

Ostrov búrokOstrov búrokKen Follett

Prvotriedna oddychovka, ktorú je ale potrebné začať čítať hneď zrána aby ste dlho neponocovali, lebo knihu neodložíte pokým ju nedočítate a to sa potom na ďalší deň až tak oddýchnuto necítite =)

24.01.2019

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

irónia č.1: Keď som bol malý, tak som si myslel, že byť vo zvieracej kazajke by to mohla byť sranda. Teraz, keď už som "veľký" a mám už prečítaného aj Tuláka po hviezdach, tak si to už nemyslím. Som o tom presvedčený =)

irónia č.2: apropo "zvieracia kazajka" - pri tomto pojme sa mi vždy ako prvé vybavili slová ako blázinec, psychiatria, znemožnenie pohybu osobe, ktorá bola inak nezvládnuteľná a aj napriek tomu, že som jej použitie neraz videl vo filme, až doteraz som si myslel, že zvieracia sa volá preto, lebo to má niečo spoločné so zvieraťom. Veď keď je niekto blázon a správa sa ako zviera, je preto logické, že mu nasadia zvieraciu kazajku, to dá predsa rozum :-)) Týmto sa chcem Jackovi Londonovi poďakovať, že ma z tohto môjho omylu vyviedol. A týmto je dúfam každému jasné, že v minulom živote som Darrelom Standingom nebol, lebo toto by som bol isto vedel =)

10.01.2016

Prv ako vás zabijúPrv ako vás zabijúGiuseppe Fava

O počasí na Sicílii som mal doteraz lepšiu mienku, kdežto o nás ľuďoch som ju nemal bohvieakú ani pred prečítaním tejto knihy. =) Po jej prečítaní môžem len konštatovať, že ak sa na mojej mienke niečo zmenilo, k lepšiemu to nebolo.

19.02.2016

Jiskra životaJiskra životaErich Maria Remarque

Toto sú príbehy, kedy sa silno nestotožňujem s rozhodnutím udeliť človeku rozum a slobodnú vôľu a spraviť z neho svojprávnu bytosť. Nerozumiem kde sa v nás tá krutosť berie. Desí ma, čoho všetkého sme schopní...

13.05.2015

Tajný život Salvadora DalíhoTajný život Salvadora DalíhoSalvador Dalí

Ako úplnému laikovi sa mi Dalího maľby páčia, hoci im nerozumiem. Dalímu ako súkromnej osobe nerozumiem tiež, ale bez toho aby sa mi páčil, skôr naopak. Kniha má štítok "životopisy" a napísal ju keď mal 37 rokov. Dožil sa 84. Za seba som rád, že to nenapísal v 80-ke, lebo by toho bolo viacej. :-)

01.11.2018

DoktořiDoktořiErich Segal

Škoda, že kniha bola taká krátka.

14.12.2018

Cesta do hlbín nociCesta do hlbín nociLouis Ferdinand Céline

Začiatok sa mi páčil, ale po vojne to u mňa prestalo fungovať. Je tam niekoľko myšlienok, ktoré tnú do živého, ale príbeh ako celok ma teda miestami veľmi nudil. Nie je to síce literatúra určená na pobavenie, ale čítať len preto, aby som to dočítal, to tiež nie je ono.

Oceňujem preklad. Pri takomto štýle a slangu, (ktorý mimochodom kvitujem), to musela byť iná "zábava".

"Mozog je tyran, ktorý nemá páru."

24.08.2020

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Pomer počtu strán ku kvalite mi príde neprimeraný a ten záver, no neviem, mne to prišlo nedokončené.

06.08.2020

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Netvrdím, že text v knihe by mal byť čo najviac nahutnený s veľkosťou písma 6, ale aby kniha fungovala ako ventilátor, lebo človek venuje viac času otáčaniu strán ako čítaniu, tak to je na mňa trochu moc. Namiesto 350 mohla mať kniha v pohode strán 200 a zopár stromov by ešte bolo žilo...

K samotnej knihe, námet super, ale krátkosť kapitol a vždy pohľad inej osoby podľa mňa príbehu uškodili. Čítalo sa to príliš rýchlo a nikde nebol priestor sa do príbehu hlbšie začítať. Miestami som mal dojem, že nečítam knihu, ale film. Škoda. Keď autorka v závere opísala koľko námahy si dala s prípravou, tak je to fakt krátke.

Najviac sa mi páčila postava obuvníka.

25.08.2020

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaO Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočiaTimothy Snyder

Myslím, že táto kniha by si nielen mohla, ale aj mala nájsť uplatnenie ako učebnica na strednej škole. Poskytuje veľa priestoru na ďalšie rozvíjanie či diskusiu a podľa mňa má potenciál podnietiť u študentov záujem o veci verejné (ak aj nie hneď, ale v momente, keď sa začnú zaoberať politikou, tak si na ňu spomenú).

08.02.2018

Džentlmen v MoskveDžentlmen v MoskveAmor Towles

Pekná kniha. Aj smutná, aj vtipná, i myšlienka k zamysleniu sa v nej nájde, ba aj štipka dejinných udalostí sa ta vošla. Ja nebanujem. =)

29.08.2020

Potopa II.Potopa II.Henryk Sienkiewicz

Autor síce niekde zveličoval veľa a niekde ešte viac, ale mne to nevadilo, knihu som si užíval od začiatku až do konca, lebo, kde inde dnes možno stretnúť takých udatných hrdinov? A ako bonus som za dva týždne krížom krážom precestoval celu Rzeczpospolitu, ešte aj v Ľubovni na hrade som bol =) A len tak mimochodom, piata hviezdička patrí pánu Zaglobovi :)

PS: Klobúk dole pred Sienkiewiczom, podarilo sa mu napísať telefónny zoznam skôr ako boli v Poľsku známe telefónne čísla =)

16.04.2016

Básníci a vraždaBásníci a vraždaRobert van Gulik

Neviem síce presne, čo som od sudcu Ti čakal (moja prvotina), ale nebolo to to, čoho som sa dočkal. Mám ich ešte 7 "na sklade", tak dúfam, že to buď bude lepšie alebo tomu prídem na chuť =)

18.03.2016

NěžnáNěžnáFjodor Michajlovič Dostojevskij

Ako, dočítal som to, ale bolo to len tak tak. Tá kniha mi pripomínala oživovanie defibrilátorom, kde lekárovi akoby bolo jedno či pacienta oživí. Sem tam zásah, tep srdca vyskočí (trochu zaujímavé) a potom dlhé píííp a keď už už idem zaspať a knihu vzdať, zásah a zase dookola =)

26.04.2016

SekeraSekeraE. McBain (pseudonym)

kniha splnila svoje poslanie, t.z. jednorázové rozptýlenie bez potreby sa k nej v budúcnosti vracať :)

17.07.2015

Černobílý světČernobílý světKathryn Stockett

synonymá slova diabol: čert, satan, démon, bílá panička, lucifer... =)

27.01.2016

SiddhárthaSiddhárthaHermann Hesse

Malá kniha s veľkým príbehom, po ktorej síce nie som múdrejší, no nepochybne o niečo viac VIEM.

08.05.2015

Třetí říše - KronikaTřetí říše - KronikaRichard J. Overy

Výborné spracovanie, tie vsuvky v podobe úryvkov z listov, denníkov či osobných svedectiev boli vynikajúco zapracované, fotky nevynímajúc. Kniha sa mi páčila od prvej strany až po poslednú, a to ako po obsahovej, tak aj po vizuálnej stránke.

04.05.2015

Láska je len slovoLáska je len slovoJohannes Mario Simmel

Za príbeh s učiteľom dejepisu dávam 5 hviezdičiek. Und die Liebe ist nicht gut fur Gesundheit..

11.11.2018

Ostrov včerajšieho dňaOstrov včerajšieho dňaUmberto Eco

Môj prvý Eco a...nedočítal som, po vyše 100 stranách som kapituloval. Príbeh ma aj celkom zaujal, ale nadobudol som dojem, že autor sa viac ako deju venuje opisom (? neviem to teraz presne zadefinovať) a to ma nebavilo.

19.03.2018