amigo17 amigo17 komentáře u knih

Ostrov včerajšieho dňa Ostrov včerajšieho dňa Umberto Eco

Môj prvý Eco a...nedočítal som, po vyše 100 stranách som kapituloval. Príbeh ma aj celkom zaujal, ale nadobudol som dojem, že autor sa viac ako deju venuje opisom (? neviem to teraz presne zadefinovať) a to ma nebavilo.

19.03.2018 3 z 5

Čierna skrinka Čierna skrinka Amos Klausner

Nie sú to úplne hviezdy 3, ale ak by som dal o hviezdu viac, mal by som pocit, že krivdím knihám, ktorým som dal hviezdy 4. Za mňa priveľa pasáží, ktoré keby tam neboli, vôbec by mi nechýbali.

07.03.2018 3 z 5

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia Timothy Snyder

Myslím, že táto kniha by si nielen mohla, ale aj mala nájsť uplatnenie ako učebnica na strednej škole. Poskytuje veľa priestoru na ďalšie rozvíjanie či diskusiu a podľa mňa má potenciál podnietiť u študentov záujem o veci verejné (ak aj nie hneď, ale v momente, keď sa začnú zaoberať politikou, tak si na ňu spomenú).

08.02.2018 5 z 5

Přiznávám, že... Přiznávám, že... Jaume Cabré

Priznávam, že v čase od 3/11/2017 do 11/11/2017 som nežil život svoj, ale život Adrià Ardèvola. Bravo senyor Cabré, čítanie mi bolo ozajstným pôžitkom.

11.11.2017 5 z 5

Carabanchel – Poslední Brit v nejstrašnějším evropském vězení Carabanchel – Poslední Brit v nejstrašnějším evropském vězení Christopher Chance

Nedočítal som, lebo kniha autorovou namyslenosťou a chvastúnstvom len tak prekypuje. A keď príde na "päste", tak to ešte ani Chuck Norris by nechcel prísť s pánom Chancom do konfliktu :D

14.09.2017 3 z 5

Noční pútnici Noční pútnici Wojciech Jagielski

Po 120 stranách to vzdávam, lebo tento autor mi preukrutne nesadol. Ale že fest.

12.09.2017 2 z 5

Anna Magnaniová (Nannarella) Anna Magnaniová (Nannarella) Giancarlo Governi

Hoci ide o životopis napísaný prevažne na základe citácií a spomienok ľudí, ktorí boli s Annou v kontakte, či už bližšom alebo vzdialenejšom, je to podľa mňa poskladané a poprepájané veľmi dobre. Za to dávam štyri hviezdičky. Tú piatu dávam pre samotnú Annu, lebo jej život, osobnosť, povaha či prístup k filmu ako umeniu, na mňa zapôsobili a podnietili ma natoľko, že si niektoré z jej filmov určite pozriem.

02.03.2017 5 z 5

Tereza Etiennová Tereza Etiennová John Knittel

Záver to trochu zachránil a tak som štvrtú hviezdičku pridal. Na rok 1927 celkom ujde. Inak som rád, že som pozabudol o čom kniha je, lebo ako pozerám vyššie, tak dejová línia tam je prezradená celá.

04.11.2016 4 z 5

Něžná (4 novely) Něžná (4 novely) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ako, dočítal som to, ale bolo to len tak tak. Tá kniha mi pripomínala oživovanie defibrilátorom, kde lekárovi akoby bolo jedno či pacienta oživí. Sem tam zásah, tep srdca vyskočí (trochu zaujímavé) a potom dlhé píííp a keď už už idem zaspať a knihu vzdať, zásah a zase dookola =)

26.04.2016 3 z 5

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Autor síce niekde zveličoval veľa a niekde ešte viac, ale mne to nevadilo, knihu som si užíval od začiatku až do konca, lebo, kde inde dnes možno stretnúť takých udatných hrdinov? A ako bonus som za dva týždne krížom krážom precestoval celu Rzeczpospolitu, ešte aj v Ľubovni na hrade som bol =) A len tak mimochodom, piata hviezdička patrí pánu Zaglobovi :)

PS: Klobúk dole pred Sienkiewiczom, podarilo sa mu napísať telefónny zoznam skôr ako boli v Poľsku známe telefónne čísla =)

16.04.2016

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

Neviem síce presne, čo som od sudcu Ti čakal (moja prvotina), ale nebolo to to, čoho som sa dočkal. Mám ich ešte 7 "na sklade", tak dúfam, že to buď bude lepšie alebo tomu prídem na chuť =)

18.03.2016 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Autor opísal svet, v ktorom dostať päťku z matiky nie je hanbou, ale životnou nevyhnutnosťou. Hodnotím ako doubleplusgood.

15.03.2016 5 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Nebudem držgroš a utratím 5 hviezdičiek, lebo okrem toho, že kniha bola thrillerovsky napínavá, bola aj poučná v tom (trochu spoiler), že šetrenie na nesprávnych miestach môže byť osudné. A keď na to príde, tak aj je...

01.03.2016 5 z 5

Páni porotci Páni porotci Hans Habe

"Každý režim, který stojí na hliněných nohou nedůvěry těch, kterým vládne, brání veřejnosti nahlédnout do kuchyně vyšetřování velkých nebo důležitých případů."

Pútavý štýl rozprávania autora len podčiarkuje zaujímavosť tohoto pitavalu.

26.02.2016 5 z 5

Dívka s rudými vlasy Dívka s rudými vlasy Theun de Vries

Krok vedľa, ale tak...stane sa :-)

21.02.2016

Prv ako vás zabijú Prv ako vás zabijú Giuseppe Fava

O počasí na Sicílii som mal doteraz lepšiu mienku, kdežto o nás ľuďoch som ju nemal bohvieakú ani pred prečítaním tejto knihy. =) Po jej prečítaní môžem len konštatovať, že ak sa na mojej mienke niečo zmenilo, k lepšiemu to nebolo.

19.02.2016 4 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Taká príjemná jednohubka, pri ktorej čítaní vaším najčastejším výrazom v tvári bude úškrn =)

19.02.2016 4 z 5

Barabáš Barabáš Pär Lagerkvist

Niekedy sa stane, že mi niečo vyslovene nesadne a ani nezaujme. Napríklad teraz.

02.02.2016 2 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

synonymá slova diabol: čert, satan, démon, bílá panička, lucifer... =)

27.01.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

irónia č.1: Keď som bol malý, tak som si myslel, že byť vo zvieracej kazajke by to mohla byť sranda. Teraz, keď už som "veľký" a mám už prečítaného aj Tuláka po hviezdach, tak si to už nemyslím. Som o tom presvedčený =)

irónia č.2: apropo "zvieracia kazajka" - pri tomto pojme sa mi vždy ako prvé vybavili slová ako blázinec, psychiatria, znemožnenie pohybu osobe, ktorá bola inak nezvládnuteľná a aj napriek tomu, že som jej použitie neraz videl vo filme, až doteraz som si myslel, že zvieracia sa volá preto, lebo to má niečo spoločné so zvieraťom. Veď keď je niekto blázon a správa sa ako zviera, je preto logické, že mu nasadia zvieraciu kazajku, to dá predsa rozum :-)) Týmto sa chcem Jackovi Londonovi poďakovať, že ma z tohto môjho omylu vyviedol. A týmto je dúfam každému jasné, že v minulom živote som Darrelom Standingom nebol, lebo toto by som bol isto vedel =)

10.01.2016 5 z 5