OnlineAlysa

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Sice je to stará česká klasika, ale já ji ani za nic nemůžu přijít na chuť. Nudí mě, děj je nijaký a četla jsem ji prakticky z nutnosti.

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Přečetla jsem ji před více než půlrokem a stále na Zlodějku vzpomínám. V tom nejlepším.

Nevzpomínám si, že by mě nějaká kniha pohltila natolik, abych u konce nebyla schopná zastavit pláč. A to se přiznám, že jsem to od této knihy nečekala, říkala jsem si, že je to zase další módní vlna, ale obsah nebude tak skvělý jak se tvrdí. Jsem ráda, že jsem se zmýlila.

Jestli by něco mělo být v povinné četbě, tak tohle.

20.01.2016

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Mám z knihy hodně rozporuplné pocity.

Bohužel je dívka v ledu vykrádačka dobrých severských detektivek. Má spoustu nejasností a nijak komplikovanou zápletku. Odhalení vraha je velmi snadné, vzhledem k tomu, jak málo osob z okolí zavraždéné je do knihy zahrnuto. Neshodují se ani popisy vraha v různých částech knihy. Celková vražda a podezřelí jsou hodně slabě vykresleni. Za 400 stran se toho moc nedozvíte.

ALE .. nemohu knize odepřít jistý spád, snadné čtení a některé napínavé části.

Každopádně je spousta detektivek, které si zaslouží více pozornosti než právě dívka v ledu.

05.08.2017

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Tohle bylo skvělé!

Napsat tak dobrou knihu, bez velkého příběhu a se zcela prostou češtinou, je prostě úžasné.

Při knihách, které mají různé vypravěče se mi často stává, že mě některý nebaví. Ovšem u této knihy jsem byla nadšená z vyprávění syna, matky i babičky. Někdy byla kniha malinko víc depresivní, často mě štvalo chování dětí, občas mi vadilo nerozumné chování matky, ale přesto za 5 hvězd.

12.01.2018

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Po první skvělé knížce od Backmana je Babička hrozným zklamáním.
Žánr knihy jsem přehlídla a očekávala další skvělou knihu jako je Ove. Domíchat pohádky s románem se mi nezamlouvá ani trochu. Elsa je navíc hrozně nesympatické a otravné dítě.

Po celou dobu čtení jsem přemýšlela, pro koho je kniha určena. Děti ji zcela nepochopí a dospělé pohádkový svět tak úplně nezaujme.

03.12.2016

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Nechápu proč jsem čtení této knihy takto odkládala. Hra o trůny je rozhodně ta nejvíce propracovaná kniha, kterou jsem kdy četla. Neskutečně obdivuji autorovu fantazii. Kniha je promyšlená do posledního detailu, všechny jména, životní osudy, země.. zní tak, jako kdyby to vše byla naprostá skutečnost.

01.05.2018

MarťanMarťanAndy Weir

Na to, že jsem odborným částem knihy vůbec nerozuměla, mě Marťan nadchnul. Málokdy mě kniha takto vtáhne do děje. Každou popsanou situaci s Markem na Marsu jsem si dokázala představit. Za 5 hvězd bez debat.

30.06.2017

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Skvělé! Já se knih od paní Aleny Mornštajnové nemůžu nabažit. Všechny její tři doposud vydané knihy, mě chytly za srdce a myslím na ně ještě dlouho po přečtení. U těchto knih se mi nestává, že by mě nějaká postava nezajímala nebo přímo štvala. Všechny je beru jako podstatnou část příběhu a všechny postavy mi do knihy přesně pasují. Zároveň jsou příběhy Mornštajnové zasazené především do poválečného období, což je pro mě nejzajímavější doba v českých dějinách.

Hotýlek je možná lehce slabší než Slepá mapa a Hana, protože autorce jdou malinko lépe ženské postavy než ty mužské, ale i přesto je to úžasná kniha, která stojí za minimálně jedno přečtení.

01.04.2018

Padesát odstínů temnotyPadesát odstínů temnotyE. L. James (pseudonym)

Tak jsem se přinutila k té vychvalované a zároveň nenáviděné trilogii a po druhém dílu to vzdávám, třetí opravdu nezvládnu. Ještě se mi nestalo, že bych u knihy musela přeskakovat tolik stran a opravdu se čtením takto trápit.

Zaráží mě, kolika lidem se tohle může líbit - hůře napsanou knihu jsem opravdu nečetla. Co věta, to literární odpad.

A k sexu - spousta žen tuhle knihu opěvuje právě kvůli sexuálním scénám. Opravdu mě zajímá, na jaké úrovni máte sexuální život, že se vám zamlouvá jejich ničím výjimečný sex. Nepřijde mi, že by zažívali něco převratného, co by neměla mít doma každá z nás.

29.12.2014odpad!

P.S.P.S.Anna Geislerová

P.S. je pro mě jedno obrovské ANO. Všechny příběhy, myšlenky a názory Aňi za to stojí. Emoce se mi při čtení střídaly velkou rychlostí, u jednoho krátkého fejetonu se dá klidně stihnout plakat, smát se, radovat se, zlobit se..

Každý fejeton ve mně vyvolal nějakou vlastní vzpomínku, zážitek. Přemýšlela jsem nad tématy, nad kterými jsem nikdy neztrácela čas. Jestli pro mne byla nějaká kniha přínosem, byla to právě tato kniha.

A další velké plus za ilustrace. Kniha i na pohled budí úžasný dojem.

09.02.2016

HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

J.K. Rowling píše bezpochyby skvěle, ale já měla velký problém se do Hedvábníka začíst. Celkově mi přečtení knihy trvalo déle, než je u mě obvyklé.

Kniha se na můj vkus docela dost táhla, k samotné vraždě se dostalo až po dosti stranách a pasáží, které mi přišly trochu zbytečné, nebylo zrovna málo. Navíc se dalo předvídat, kdo je vrah. U čtyř hvězd zůstávám jen proto, že posledních sto stran se mi četlo o poznání lépe.

Navíc mě docela mrzí, že se vztah Robin a Strika nevyvíjí jinou cestou.

21.02.2016

GejšaGejšaArthur Golden

Jedna z nejlepších knih, co se mi dostala do rukou. Příběh tak poutavý, že nebyla stránka, která by mě nebavila. Nepochybuji, že se ke knize budu vracet znovu a znovu.

19.07.2016

Víkend v LondýněVíkend v LondýněJ. Folný (pseudonym)

Víkend v Londýně je příjemná oddychovka plná negativních emocí. Kupodivu mi to ale nevadilo. I přes takto negativní a životem zkroušené osoby jsem si našla vždy něco, co mě dokázalo rozesmát.

Oceňuji rozdělení kapitol podle osob, vždy se mi takovéto knihy lépe čtou a víc toho ve mně zanechají. Jediné co mi v knize opravdu vadilo, byla krátká část psaná Petrovým synem Pavlem. Nevěřím, že dnešní puberťáci mluví až takto přehnaně. Dělalo mi problém těch pár stran přelouskat a autorova snaha vykreslit postavu Pavla podle jeho věku, byla podle mě přehnaná.

Komiksová KyticeKomiksová KyticeKarel Jaromír Erben

Některé komiksy se mi líbily více, některé méně, ale jako celek to působí naprosto skvěle.

Věřím, že se komiksová kytice líbí i těm, co se doporučené četbě vyhýbají.

01.05.2018

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Prvně jsem viděla film - film, který je geniální. A jak už to po skvělém filmu bývá, těžko se věří, že je ještě něco geniálnějšího.

Ale po prvních stránkách jsem to věděla. Věděla jsem, že kniha mě zasáhne ještě více než ty dvě zamilované postavy na obrazovce. A tak jsem to dočetla celé, aniž bych se pořádně dokázala odtrhnout. A přečtu si to znovu a znovu...

Obdivuji s jakou lehkostí je to psané. Obdivuji autorův pohled na rakovinu, kterou podal v úplně jiném znění, než ji podává zbytek světa.

Vždyť rakovina je "pouze" vedlejší účinek umírání - vlastně jako skoro všechno.

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Zajímalo by mě, jaké hodnocení by tato kniha měla, nebýt natolik propagována.

Nelze autorce upřít, že příběhy dvanácti hrdinek napsala skvěle a poutavě, ALE .. těšila jsem se na reálný román. Na situace, které se běžně v životě dějí. Osudy dvanácti zmiňovaných žen sice reálné jsou, ale ta spojitost hrdinek ani tak ne. Jaká je reálná šance, že se osud dvanácti žen propojil z tolika různých stran?

Knihu jsem četla 2 dny a i přesto jsem se v určitých pasážích musela vracet k tomu, "kdo je kdo a proč zná tu a tu"..Občasný čtenář, který si na knihu vyhradí delší časové období, se v tom zřejmě naprosto ztratí a ujde mu podstata děje.

Přesto oceňuji poutavost knihy. V budoucnu se k ní rozhodně vrátím.

01.06.2016

Za zavřenými dveřmiZa zavřenými dveřmiB. A. Paris (pseudonym)

Za zavřenými dveřmi je pro mě úžasné překvapení. Pár knih o týraných ženách jsem již četla, proto jsem neměla přehnaná očekávání - bohužel se tyto knihy od sebe moc neliší. Tuhle knihu jsem ovšem zhltla jedním dechem. Skvělý, skvělý, skvělý.

07.02.2018

DědečkovéDědečkovéPavel Čech

Dědečkové jsou zaručeně nejlepší komiks, který se mi dostal do rukou. Říct toho tolik jen v obrázcích bez textu, je hotové umění.

08.05.2018

Jane utíkáJane utíkáJoy Fielding

Napínavá od první věty! Jako od většiny knih od J.F jsem se od ní nemohla odrhnout.

PanenkaPanenkaJoy Fielding

Opět nečekaný zvrat událostí. J.F opravdu vždy dokáže překvapit a já nemám nikdy tu schopnost uhádnout, jak kniha dopadne :)

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Prvně jsem viděla film. Film, který je téměř geniální. Následně četla knihu. Knihy mají být přece lepší než filmy, ale...

První polovina knihy, kdy jsme se setkávali se "super ženou Amy" mě téměř nebavila. Byla zdlouhavá a Amyiné popisování jejího vztahu s Nickem mě moc nezajímalo. Kapitoly od Nicka mě bavily více.

Druhá polovina knihy už byla výrazně lepší. Vědět jaká je skutečnost, kdo je viník a kdo je oběť, bylo osvobozující.

Oproti většiny čtenářů, mi přijde konec jako to nejlepší v knize. Konečně něco, co dopadne jinak. Překvapivě.

Hodnocení Zmizelé mi nedává spát, tak, jak se mi většinou nestává. Nepopírám, že je to skvěle napsaná kniha, ale mně v ní něco chybělo. Nebo mě tak moc štvala hlavní postava, že jsem se přes to nedokázala přenést?

23.01.2016

Zmrzlina s příchutí záměruZmrzlina s příchutí záměruOlga Path Štiplová

Za začátku jsem byla nadšená. Je to přesně ten žánr knihy, který mě baví. Bavilo mě to asi prvních 50 stran. Později mě nicneříkající deníkové zápisky dost nudily. Nebylo to vtipné, poučné ani zajímavé.

Kdyby zmrzlina obsahovala pouhých 100 stran, splnilo by to svůj účel mnohem lépe.

10.06.2016

Zachrániš ma ránoZachrániš ma ránoJoy Fielding

Joy Fieldingová hned na začátku knihy, při představení osob, dostatečně jasně napsala, kdo je vrahem. Tolik vodítek hned od počátku jsem v žádné její knize ještě nezažila.

Pro mě tím celý děj ztratil kouzlo. Pasáže "deník zabijáka" byly zbytečné, když se ví, kdo je vrah. Takto průhlednou knihu bych spíše čekala od autora, který nenapsal takovou řadu skvělých knih. Bohužel nepřišel ani strhující konec.

14.06.2016

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

První strany mi dělalo problém vžít se do tak zatrpklého člověka jako je Ove, naštěstí jsem se brzy začetla a nemohla se odtrhnout.

Backman píše skvěle. A Ove je koneckonců nejlepší knižní postava, o které jsem za poslední dobu četla.

05.09.2016

Svědkyně ohněSvědkyně ohněLars Kepler

Svědkyně ohně je má druhá kniha od dvojice Lars a Kepler a jsem z ní bohužel zklamaná.

Nemám ráda detektivky u kterých se stačí hned ze začátku trošku zamyslet a hned pochopíte, kdo je vrah. A tahle kniha je příkladem, kde trocha zamyšlení stačí.

Nějak jsem nepochopila na co má kniha více než 500 stran, když by bohatě stačilo 200. Případ se vyřešil jen tak náhodou, nějakého vyšetřování jsem se zde nedočkala. A posledních asi 20 stran v knize bylo naprosto navíc, měla jsem pocit, že čtu jinou knihu.

16.02.2018

SojčákSojčákJaakko Ahonen

Jsem komiksový začátečník a tak mě velmi překvapuje, jak moc dokážou kresby na člověka zapůsobit. Sojčák je toho příkladem. Skvělé vykreslení temnoty a pochmurna.

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Romeo, Julie a tma pro mě představuje jednu z nejlepších knih české klasiky.

O druhé světové jsem toho přečetla mnoho, často o dost děsivější příběhy, ovšem tento příběh byl něčím jiný a pro mě více emotivnější.

O schovanou Ester jsem se každou stranu bála více a více a zároveň mě maximálně zajímalo pouto, které si mezi sebou hlavní hrdinové vytvořili. Krásná, čistá láska.. bohužel v nevhodné době.

26.04.2018

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Taková oddechová kniha, která vás přesto nenechá bez zamyšlení. Orwell skvěle zapracoval diktaturu do života zvířat.

StalkerStalkerLars Kepler

Má první knižka od dvojice Lars Kepler, kterou jsem četla. Bohužel zdaleka nesplnila má očekávání. Kniha se hrozně vlekla, téměř 600 stran děje, který by se dal zkrátit na pouhých 300.

Vrah se dá odhadnout již někdy v polovině, v knize se nenašlo nic, co by mělo čtenáře svést na jinou stopu. Navíc mě značně iritovalo, že se nikdo nezajímal o Erikovo alibi, rovnou byl prohlášen vinným.

Na další knihy od této dvojice autorů se již nechystám.

02.03.2016

VážkaVážkaMichel Bussi

Jedna z těch knih u které jasně nedokážete říct, jestli se vám líbila a nebo ne. Přečetla jsem ji téměř jedním dechem i přesto, že jsem si po celou dobu říkala, jak tomu něco chybí. Mezi top thriller bych Vážku nezařadila. Styl autora je poněkud jednodušší, ale jako oddechová četba, proč ne.

23.07.2016