Alvari Alvari komentáře u knih

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

I přesto, že je Zlatý kompas určený spíše mladším čtenářům, k mému překvapení mě opravdu bavil. Pullman vytvořil hezký a uvěřitelný fantasy svět, kde samotný příběh bez zbytečných kudrlinek uháněl sebejistě kupředu a na sever.

15.01.2023 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Zasazení mi chvílemi připomínalo Crichtonovu Kouli, ale tady jsme samozřejmě byly na světelné roky daleko od Země. Na postavách toho tolik zajímavého a originálního nebylo, ale šlo tu spíše o střet zájmů rasy lidské a mimozemské ohledně Ilmataru a jejích obyvatel. Začátek byl malinko pomalejší, ale ve finále se Jejich moře četlo hezky a bavilo mě.

31.12.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Budu sice opakovat, co už tu zaznělo mnohokrát, ale Válka s mloky je nadčasovým veledílem. Čapek tu opět pracuje s nedokonalostí lidské nátury a její neustálou chamtivostí a touhou po zisku (ať už peněžním či mocenském), který je ve většině případů neukojitelný. Forma, kterou je Válka s mloky psaná, je úžasně funkční a příběh sebejistě pluje až ke svému konci.

22.11.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Příběhem se mísí lidská bezmoc, arogance, hloupost, naivita, hrdost a nakonec i hněv. Je až strašidelné, jak se dá v Bílé nemoci nalézt tolik společných věcí s dnešní dobou a lidmi.

18.10.2022 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Tohle mě vcelku dost bavilo. I přesto, že se dá brzy poznat, kdo Emilie je, se mi i tak líbilo, jak byly ty náznaky nápověď dávkovány s mírnou vzestupnou tendencí. Obecně byla postava Emilie na příběhu to nejzajímavější. Hezky bylo odvyprávěno i to, jak k Věci Makropulos nejprve přistupovali ostatní postavy. Jakým způsobem by s ní naložili a proč by jí měl mít právě ten či onen, a jak poté všichni postupně otáčeli, když jim Emilie vyprávěla svůj příběh.

18.10.2022 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Mé první čtení divadelní hry. Drama se špetkou humoru, plné zajímavých myšlenek a s hezkým spádem. Dílo velice nadčasové, až se člověk nestačí divit.

26.09.2022 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Prvních zhruba patnáct stránek jsem si zvykal na styl i mluvu, protože to bylo něco diametrálně jiného, než normálně čtu. Pak už se to četlo hezky. Asi jediné dvě věci mě trošku na příběhu zklamaly. Za prvé jsem čekal, že se bude příběh více točit okolo Krakatitu jako takového, ale většinu času byl spíše v pozadí a fungoval společně s Prokopovou honbou za tajemnou dívkou a jeho rozhodnutími jako nástroj jeho dalších peripetií. A za druhé to bylo zakončení příběhu, které bylo na můj vkus takové trošku nijaké. Jako celek mě ovšem knížka bavila více, než bych na začátku čekal.

21.09.2022 4 z 5

Mechanicum Mechanicum Graham McNeill

Mechanikum je díl, který mě bavil z celého Horus heresy zatím nejvíce. Děj se rozvíjel postupně a v hezkém tempu mě seznamoval s jednotlivými postavami, aby pak vygradoval do svého třeskutého konce, který se ovšem nečetl jednoduše.

12.09.2022 5 z 5

Bitva o propast Bitva o propast Ben Counter

Bitva o Propast má svižné tempo a o akci tu není nouze. Příběh je to vcelku jednoduchý a přímočarý, ale nic, co by oslnilo. I tak mě to ale bavilo. Škoda jen, že postavy nedostaly větší prostor pro růst, protože jich tam bylo pár, které mi i z toho mála přišly zajímavé.

10.08.2022 4 z 5

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

Mnoho postav, včetně posádky Rocinante, vyrazilo na svou poslední výpravu. Jsem rád, že hrdinové dostali své uspokojivé zakončení a místo ve hvězdách. Jako celek jsem si Expanzi užil a teď si bude po právu užívat odpočinku v mé knihovně. :)

13.07.2022 4 z 5

Legie Legie Dan Abnett

I když se Legie odehrává ještě "těsně" před započnutím Horovi zrady, řekl bych že události, které se zde odehrávají, mají a budou mít velký dopad nejen na lidstvo, ale na budoucnost celé galaxie. Příběhově to není taková řežba, jako tomu často bylo, ale mě tenhle styl vyhovoval. Tajemnost legie Alfa, pohled do řad imperiální armády a vcelku dost zajímavých postav a jejich osudů. Za mě super.

15.06.2022 5 z 5

Sestup andělů Sestup andělů Mitchel Scanlon

Takový pohled do minulosti, který měl ovšem s Horovou herezí pramálo společného. Nebylo to vyloženě špatné, ale ani nic co by nějak vyčnívalo. Pro mě zatím nejslabší z celé série.

16.03.2022 3 z 5

Fulgrim Fulgrim Graham McNeill

Pohled na události před a po Isstvanu III, tentokrát z pohledu Fulgrima a jeho Císařových dětí. Postupná korupce Fulgrima a jeho válečníků, tragický příběh Ostiana a Sereny, neskutečná Slaanesh párty a nakonec brutální jatka na Isstvanu V. To tedy bylo něco.

31.01.2022 5 z 5

Let Eisensteinu Let Eisensteinu James Swallow

Čtivý pohled na události okolo začátku Horova plánu ze strany Gardy smrti, Nathaniela Garra i posádky Eisensteinu. V příběhu se střídaly se okamžiky hrdinství, bolesti, víry i naprosté beznaděje. Chudák Solun... Zatím nejlepší díl Horova kacířství.

16.01.2022 5 z 5

Galaxie v plamenech Galaxie v plamenech Ben Counter

Plán na svržení Císaře se dal do pohybu a Astartes si zvolili své strany. Vraždění civilistů, vlastních bratrů a genocida. Horus a jeho přívrženci se nechali zlákat silami Warpu a nezastaví se před ničím.

31.12.2021 4 z 5

Falešní bohové Falešní bohové Graham McNeill

Událo se dost důležitých věcí a kacířský plán se pomalu, ale jistě rozjíždí. Hezky se to četlo, stejně jako Horův vzestup, ale děj mi přišel svižnější a celistvější. Mnoho postav se ukázalo ve větším světle a už se nemůžu dočkat jejich dalších osudů.

02.12.2021 5 z 5

Horův vzestup Horův vzestup Dan Abnett

Touto knihou jsem oficiálně vstoupil do temného a neúprosného světa, kde neexistuje nic než válka. Neústupní členové Adeptus Astartes, doprovázení mnoha dalšími, plní vůli svého milovaného Císaře ve všech koutech jim známé galaxie. Jenže nepřítel se neskrývá pouze v temných zákoutích. Existují totiž mnohem horší věci.

15.11.2021 4 z 5

Loď osudu Loď osudu Robin Hobb (p)

Velice uspokojivé zakončení téhle trilogie, která byla na mém seznamu k přečtení poměrně dlouho. Vědět, že se v ní skrývá tak hezky vymyšlený a fungující svět a postavy, jejichž vývoj a osudy jsem četl s nadšením, přečetl bych si jí mnohem dřív. V posledním díle se nám všechno hezky sešlo na jedno místě a všechny události a osudy, které měly být rozpleteny, tak rozpleteny byly a mě to moc bavilo.

01.11.2021 4 z 5

Šílená loď Šílená loď Robin Hobb (p)

Druhý díl se mi líbil o něco víc než jeho předchůdce. Postavy, které celý příběh táhnou, a které jsou pro mě na celém díle asi to nejzajímavější, se dále vyvíjejí a vybarvují. Pokud bych měl jmenovat, tak je to Wintrow, který mě hrozně bavil už v jedničce. A jako druhá je to Malta, kterou předtím nešlo nesnášet a jak pěkně se vyvíjí. Navíc svět jako takový je dobře vymyšlený a funguje, to též dokážu ocenit.

09.09.2021 4 z 5

Magická loď Magická loď Robin Hobb (p)

Musím přiznat, že mě to velice příjemně překvapilo, protože jsem toho moc neočekával. Knížka má zajímavé téma a prostředí s nespočtem originálních postav.

02.08.2021 4 z 5