Alteriol Alteriol komentáře u knih

Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

O caji od A do Z. Prijemne prvni setkani s cajovou literaturou. Autor zjevne tematikou zije.

03.04.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Chapu vytky na zdanlivou chronologickou nenavaznost prvni knihy, jenze... Vse na sebe krasne navazuje. Vzdy v jednom z pribehu zmini neco o velmi vyznamne udalosti, o ktere zatim ctenar nic nevi, a nasledujici povidka cili primo na tuto udalost. Kniha je urcena zrejme k rychlejsimu cteni, nez jaky ji vetsina ctenaru dopreje.

27.11.2021 5 z 5

Bioenergetika – terapie duše pomocí práce s tělem Bioenergetika – terapie duše pomocí práce s tělem Alexander Lowen

Za me velmi zajimavy zpusob nahlizeni na cloveka. Casti odkazujici k Reichove orgonovym terapiim jsem se snazil nevnimat, ty uz jsou na me moc, jinak vsak super.

26.11.2021 4 z 5

Anatomie emocí Anatomie emocí Stanley Keleman

Kniha je dost zvláštně komponovaná. V průběhu čtení se dozvídáte dokola informace z různých úhlů směřující ke čtyřem čistým typům tělesné struktury. Nicméně vše začne dávat větší smysl až po přečtení kapitol obsahujících přesný popis jednotlivých struktur... které jsou zařazeny na konci knihy. Doporučuji tedy číst od konce.

26.10.2021 3 z 5

Rogersovská psychoterapie Rogersovská psychoterapie Jan Vymětal

Krome zakladnich Rogersovych textu, ktere byly v cestine vydany v poslednim roce, jde o nejprehlednejsi "ucebnici" priblizujici PCA nerogerianum, pripadne propojujici rogerianum poznatky z teorie s obecnějšími teoriemi a ostatnimi psychoterapeutickymi smery.

18.09.2021 4 z 5

Všímavost a soucit se sebou Všímavost a soucit se sebou Jan Benda

Povedená publikace. Poskytuje příjemný průřez pohledem na léčbu užitím fenomenologie v podání východního přístupu Abhidhammy. Jakožto rogersovec velmi doporučuji, neb naše přístupy práce jsou až na drobné detaily totožné a kniha pro mě byla obohacující. Ze stylu psaní je poznat, že autor sám popisované ovládá, neboť jde explikací přímo k jádru tématu. Jediné, s čím se neztotožňuji je shrnujícím způsobem užívaný termín studu.

12.06.2021 5 z 5

Teorie a terapie osobnosti Teorie a terapie osobnosti Carl Ransom Rogers

Po prvnich dvou kapitolach jsem protacel oci a rikal si, co to proboha zas je. Nicmene zbytek knihy to velmi pekne spasil. Jsem rad, ze konecne doslo k prekladu techto zakladnich textu Rogerse, jelikoz se mi tezko diva, jak nekteri rogeriani neznaj ani je. Diky.

15.05.2021 4 z 5

Cesta osvobození Cesta osvobození Thich Nhat Hanh

Zase po delsi dobe kniha, ktera me o kus posunula ve schopnosti prozivat byti a existenci. Kniha obsahuje i mnoho uzitecnych tipů pro praci na sobe, snizovani utrpeni a zvysovani spokojenosti.

23.03.2021 5 z 5

Žít z vlastního pramene Žít z vlastního pramene Anna Hogenová

Kniha mě obohatila, Hogenová z mnoha úhlů popisuje víceméně to samé (bytí), což nemyslím nikterak pejorativně; víc toho totiž není. Přibližuje čtenářům v rozhovoru se Slaninkou svoje prožívání hlubin přesahu. Slaninkovy reakce pro mě žel bohu byly rušivé, často jako by ho Hogenová musela vláčet za sebou a vracet se pro něj, aby mu znovu vysvětlila, že bytí jednoduše nelze kategorizovat.

18.01.2021 4 z 5

Transformace emoční bolesti v psychoterapii Transformace emoční bolesti v psychoterapii Ladislav Timuľák

Po prvních 50 stranách, které se četly samy, jsem se zaradoval, že jsem po delší době znovu narazil na kvalitní četbu zaměřující se na psychoterapii. Bohužel, zmíněných 50 stran je téměř vše, co může tato kniha nabídnout. Pominu-li kazuistické pasáže, které Vám stejně mnoho neřeknou, zbyde jen jádro oněch 50 stran spočívající v teorii nasedající na PCA a Maslowovu pyramidu potřeb. Poměrně zajímavé mi přišlo rozdělování emocí na primární (vystupující přímo z frustrovaných potřeb) a sekundární, které zakrývají či jaksi vystupují z emocí primárních. V EFT se dle všeho terapeut snaží skrze sekundární emoce dostat k primárním a přes primární přímo k jádru, tedy nenasycené potřebě.

20.12.2020 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Za me asi nejlepsi dil cele sagy. Prolinani dejovych linii me uvadi v uzas.

16.11.2020 5 z 5

Uzly Uzly Ronald David Laing

Laing v knize znazornuje svojskou formou ruzne formy poruchy komunikace, at uz intra ci exteropsychicke. Nektere ukazky jsou vtipne, jiné velmi trefne, nekdy si Laing uleti do rozsahleho vrstveni myslenek, ktere uz potěší snad jen hnidopicha ci jedince pod akutnim vlivem psychotropnich latek.

03.11.2020 3 z 5

Být sám sebou Být sám sebou Carl Ransom Rogers

Základní literatura PCA. Kniha je složena z Rogersových přednášek. Víceméně vysvětluje základy PCA, dokládá empirickou opěru přístupu, vysvětluje, jak směr vznikal. Za nejzajímavější považuji přibližně první polovinu knihy. Pro mě je obzvláště přínosná část popisující stadia terapeutického procesu, "některá významná ponaučení" a kapitola vysvětlující dostačující a nezbytné podmínky, resp. typ pomáhajícího vztahu.

28.10.2020 4 z 5

Základní kniha relaxačních technik: Bezprostřední klid Základní kniha relaxačních technik: Bezprostřední klid Paul Wilson

Kniha zacina ujistenim, že jiz brzy vas prostoupi klid a ze autor chape netrpelivost jedincu ve stresu, ktere soucasne povazuje za nejcastejsi ctenare svoji publikace. Pak nasleduje pres 80 stran zcela nepotrebnych informaci, kdy se dozvite kapacitu plic a leckdy i zavadejici informace nacichle osobnimi tematy spisovatele (ocividne tezko snasi kritiku). Doporuci vam taktez, abyste nejprve precetli celou jeho nudne psanou knihu, nez se pustite do jakekoliv relaxacni metody. Nelze mu uprit, ze k relaxaci pristupuje z mnoha a mnoha uhlu. Leckdy rady koncipuje tezkopadne, pofiderne.
Nez jsem zacal knihu cist, nebyl jsem ve stresu, stacilo se do ni pustit a tecou mi nervy.
Dam vam tedy rady, abyste si usetrili finance i prostor pro zpracovani stresu: V zakladu delejte Jackobsonovu metodu progresivni svalove relaxace a Autogenni trenink. Obe metody naleznete stokrat nahrane na youtube. Pro odbourani okamziteho stresu pouzijte ciste dechova cviceni (478 metoda - 4 sec nadech nosem, 7 podrzet, 8 vydech usty).

27.10.2020 1 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Uf, tak to je na mě příliš velká síla. Nezvládnul jsem unést všechnu tu frustraci, kterou se Kafkovi podařilo vtěsnat do Procesu. Po přečtení si pokládám otázku, proč jsem si to vůbec způsoboval a četl něco, co mě každou stránkou dusilo a ubíjelo prožívanou bezmocí hlavního hrdiny. Docházím však k tomu, že mě kniha přeci jen obohatila - duševně mě vybudila k akci, revoltě proti absurditě a vděku vůči troše smyslu, se kterým se v životě lze setkat. Nejraději bych svoje hodnocení zakončil slovy: "Tak díky Franto a teď už jdi do prdele."

23.10.2020 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, která vhodnému čtenáři ve správný čas může pomoci k důvěře v proces života, naslouchání vnitřnímu hlasu, zvýšení citlivosti vůči příležitostem, posílení důvěry ve schopnost měnit svůj život a v neposlední řadě k přesvědčení, že vše se děje tak, jak se dít má.
Na knize mi vadí její celkový ezo, chcete-li - new age, nádech: "...celý vesmír se spojí..." Nabyl jsem víceméně stejných přesvědčení, ač z pohledu existencialismu, ale ta ezo pachuť... té se mi nedaří zbavit.

22.10.2020 3 z 5

Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Ronald David Laing

Fíha, to není záchodové čtení. První kapitoly mi přišly zajímavé chytily mě, žel bohu zbytek knihy byl pro mě jen teoretickým nimráním procesů Self u schizoidních jedinců. Pro psychoanalytiky bezpochyby žrádlo, mě samotného podobné pitvy nebaví. Kniha je to bezesporu významná vzhledem k svojí době a fascinuje mě, že ji Laing napsal ve svých 28 letech.

04.10.2020 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Většina knihy mě chytla a nepustila. Příběhy se pěkně rozvíjejí, proplétají, vzájemně dovysvětlují. Obdivuju jazyk autora - tolik specifických termínů z nespočtu oblastí. Nebavila mě bohužel obsáhlá část knihy o politických šarádách.

26.09.2020 4 z 5

Terapie zaměřená na člověka Terapie zaměřená na člověka Dave Mearns

Autoři se zaměřují na co nejpraktičtější informace týkající se aplikace Na osobu zaměřenému přístupu. Jednoznačně jde o knihu určenou terapeutům tohoto směru ve výcviku.

21.09.2020 4 z 5

Dialog s prožíváním Dialog s prožíváním Eugene T. Gendlin

Gendlin teoretický bravurně vymezuje základní důležité proměnné v humanistické terapii. Vysvětluje vlastní pojetí prožívání a jeho vzájemný vztah k symbolizaci; respektive svoji teorii změny osobnosti. Doporučuji všem rogeriánům a nejen jim.

19.09.2020 5 z 5