Alma-Nacida

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Čtu knihy hlavně pro jejich čarovnou moc přenést mě někam jinam. To se tady povedlo stoprocentně a moc jsem si ten výlet užila. Navíc mám ráda příběhy outsiderů a vyděděnců, zejména když si umí poradit jako Kya. Jasně, ve skutečnosti by se nejspíš nestala autorkou knih. Docela by stačilo i to ostatní... Jsem asi příliš okouzlená, než abych měla ke knize nějaké námitky. Líbilo se mi i poděkování, myslím, že jsem ještě nečetla žádné díky za táborák. ;)

HanaHanaAlena Mornštajnová

Zvláštní kniha, kde o začátku víte, nebo aspoň tušíte, co se asi stalo, jen nevíte jak. Asi od poloviny jsem myslela na Skácelovu báseň a na to, co člověk dokáže vydržet, když musí.
A vlastně ať je navždy po Tvém
a navěky je vůle Tvá
a život je, když něco zbylo,
a smrt, když nic už nezbývá.

27.02.2018

Ronja, dcera loupežníkaRonja, dcera loupežníkaAstrid Lindgren

Ronju jsem poprvé objevila až jako tennager, ale i tak mě okouzlila. Těšila jsem se, až ji seznámím s mými dětmi, a myslím, že si to užili všichni zúčastnění. :) Silná konkurence do té doby mojí oblíbenkyně od Astrid, Pippi Dlouhé Punčochy. :)

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Než jsem začala číst, zdálo se mi, že kniha odehrávající se v hotelu bude při tolika stranách nudná. To jsem se teda příjemně spletla. ;)
Začátek, který čtenáře provede Rostovovou denní rutinou, plyne vtipně, ale zvolna, a jak jsem tak čekala, co se z toho vyklube, zjistila jsem najednou, že mě to úplně vtáhlo. To mám u knih moc ráda a i zde jsem si to užila. Některé věty mě dostaly, bylo jich víc, ale za všechny aspoň něco:
"A přesto i ticho může být názorem. Ticho může být výrazem výrazem protestu. Může být způsobem přežití, ale i školou poezie - s vlastním metrem, tropem a pravidly."
Miška je má oblíbená postava. :) Mám jen pocit, že tam bylo až moc dobrých, ochotných, přátelských a vůbec milých lidí. Protože totalita probouzí v lidech nejen sounáležitost a vstřícnost, že... Bohužel. Taky ten závěr, nebo spíš ta část závěru, která je o Rostovovi, je trochu víc happy end, než se mi zdá možné. Žít bez dokladů by nešlo v socialismu ani u nás, byť ve venkovském zapadákově.
Ale jinak je to krásná kniha, ráda bych dala čtyři a půl hvězdy, ale nakonec si i těch pět zaslouží.

03.08.2020

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

To bylo jako zjevení, jako sen nebo spíš možná noční můra, aspoň místy. Autorka má dar předat pocity velice silným, niterným způsobem. Kniha je pro mě nezapomenutelná, jen slabším povahám bych ji nejspíš nedoporučila.

FimfárumFimfárumJan Werich

Zas jeden návrat, zde dokonce druhý návrat, protože první jsem podnikla se svými dětmi. A tento druhý se "svými" školními dětmi. :) Nebudu se příliš vymykat a budu pět chválu, i když některé věci mi nepřijdou veselé, Hrbáči z Damašku třeba, nebo Tři sestry a jeden prsten...
Mám eknihu a zdá se mi, že v ní je jiný výběr textů, nežli býval v tištěné knize, kterou jsem někomu půjčila, a tak zmizela navždy. :) Děti si měly přečíst Obry ze Šumavy a myslím, že vnímaly jen ten první plán, ale co už... I jen ten jazyk je tady zajímavý. :)

Kámen a bolestKámen a bolestKarel Schulz

Zase jeden návrat po spoustě let a zase jedna kniha, která s lety ze své působivosti nic neztratila. Někdy, když se k nějaké knize vracím po době delší než 15 let, tak mám trochu strach z "pádu bohů", přeci jen se za ty roky člověk změní... Ale tady je to i po třiceti letech krásný návrat. :)

08.08.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Rozsahem jednohubka a přesahem spíš něco jako končící nekonečno. Líbí se mi zvláštní styl, a zdá se mi, že autor tady dávkuje dojetí kapátkem, což je moc dobře. V takovém tématu je totiž snadné sklouznout ke klišé a dojáku. Čtyři hvězdy dávám, protože jsem přeci jen četla mocnější knihu o stejném námětu, a to Starý král ve vyhnanství.

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Já vám do toho samozřejmě nemám co mluvit, ale ráda bych vás informovala, že to byla skvělá kniha. :) A to ani nejsem milovnice fotbalu, ba dokonce neznám rozdíl mezi týmem a klubem. :-)

23.02.2017

Kníška Karla KrylaKníška Karla KrylaKarel Kryl

V rámci mého "Měsíce návratů" jsem po letech vylovila i Kryla. Co říct, vše už tu bylo řečeno. Tak asi to, proč jsem nedala pět hvězd. :)
Kdybych hodnotila tehdy v čase posametovém při prvním čtení, asi bych je dala, ale teď by se mi to zdálo nespravedlivé k mým (jiným) nejmilejším básníkům, takže čistě subjektivní hodnocení. :-)

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

No ták, aspoň o píďu ustupte... :-) Výborný slovní humor v dokonalém překladu. Jedna z knih, k nimž se vracím.

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Vezmu to pěkně po pořádku a začnu s klady:
Knihu jsem četla slovensky, dříve jsem čítávala ve slovenštině docela dost, plno zajímavých knih vycházelo ke konci socialismu dřív slovensky než česky. Slovenštinu jsem si fakt užívala.
Oceňuji autorovu přípravu na tuto báječnou mystifikaci (lebo si myslím, že to bola iba kačica, ajkeď ozaj dobrá), ale vážně, když chci do děje zaplést diabetika, tak si nejlíp s nějakým promluvím. Mladík s diabetem bude mít nejspíš první tip cukrovky, tudíž si bude píchat jistě víc než jednou denně, minimálně ke každému jídlu. Nebudu psát, že si nedá v kavárně sladkost, to si jistě spousta diabetiků dá aspoň někdy. Při poměrně extrémním pohybu a minimu jídla by mu samozřejmě stačilo inzulínu fakt málo, tak jedině že tak s tou jednou injekcí na den. :-) A jinak, pokud mu došel, bude mít hyperglykémii = vysoký cukr v krvi, byť by i nejedl nic. Pak by ovšem záchranáři, kteří tvrdili, že měl hypoglykémii = nízký cukr v krvi a podali mu glukozu = cukr byli tak nějak mimo. Popis hyperglykémie taky celkem seděl - aceton v dechu a tak, až na to pocení, to patří spíš k hypoglykémii. Škoda, když to všechno kolem znělo docela uvěřitelně a už jsem se i začínala bát. :-) Ale jinak fajné mystery. :-) Smažka Igor mi k srdci nepřirostl a líto mi bylo jedině želvy a Mii. V tomto pořadí, jsem asi sociopat, muhehe. :-)

24.08.2018

Jasno lepo podstín zhynaJasno lepo podstín zhynaSara Baume

Zvláštní kniha s překrásným jazykem, ohromující imaginací a velkým vhledem. Asi od poloviny jsem čekala, kdy přijde ta katastrofa, a pod tímto dojmem nakonec závěr nevyzněl tak beznadějně; vlastně jsem se bála, že bude ještě hůř. Zajímavé pro mě je, že námětem celkem podobná Betonová zahrada na mě působila jako rána pěstí na solar, tady je i ten konec poetický a aspoň pro někoho nabízí další šanci. Obdivuji se i překladu, to musel být asi oříšek.

23.10.2018

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

To víte, je tu korona, tak čtu i to, co bych jinak minula se správným tušením, že to není pro mě. Nebylo. Vůbec nechápu oblibu autora, nic mi nepřišlo ani vtipné, ani zajímavé, nebo nějak nové, jiné. Zase užiju cimrmanské hodnocení: nuda, nuda, šeď, šeď.

14.05.2020

Manon LescautManon LescautVítězslav Nezval

Manon je prostě takový úhelný kámen. Kromě toho, že je motýl, včela a ze všeho nejvíc umřít pro krásu. Jestli je něco romantika, kterou snesu, tak tohle.

Jak jsem vyhrál válkuJak jsem vyhrál válkuPatrick Ryan

Co k tomu dodat? Asi jedině, že válka je vůl, a nejen ona. :) Občas sranda a absurdistán a občas smutno a absurdistán. Rozhodně dobrá kniha.

18.02.2018

Hluboký spánekHluboký spánekRaymond Chandler

Audiokniha načtená velmi zdařile Tomášem Hanákem mi občas evokovala jeho "sklepáckého" mazaného Filipa, ale jinak jsme si detektivku užila. Všichni jsou proklatě drsní, ženy svůdnice až nymfomanky, padouši patřičně podlí... zkrátka Phil jako vyšitý. ;)

05.12.2020

18 oříšků k rozlousknutí18 oříšků k rozlousknutíAgatha Christie

Venku je brzy tma, tak jdu uklízet knihovnu, a jako vždy narazím na knihu, kterou si už vůbec nepamatuji. :) Takže taková vracenka, ale moc milá. Zkrátka když někdo umí psát, tak se to vždycky dobře čte, i když si v průběhu na něco vzpomenete. ;)

31.12.2020

Tygře, tygře, žhavě žhnešTygře, tygře, žhavě žhnešWilliam Blake

Krása, jedním slovem. O básních můžu mluvit buď hodiny, nebo vůbec. Tady vyberu to druhé a k tomu jeden úryvek.
"Láska je v soucitu se vším trápením,
v útěše dané cizí bolesti:
v temnotách noci a zimním sněžení,
v nahých a štvaných - zkus ji nalézti!"

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Já se teda nebála, asi dvakrát jsem se zasmála, přečetla jsem to a závěr to teda nevylepšil. Opravdu není nutné na každé straně aspoň dvakrát zopakovat jméno hlavní postavy. Celé to bylo takové nevěrohodné, občané měli údajně v krvi ctít společenské třídy jako lordy a boháče, ale přitom se to odehrává v USA, to se mi teda nezdá. Každopádně kdybych měla pocit, že mě honí zombík, řeknu si kocourovi a bude klid. ;)Bohužel jsem podlehla kladným hodnocením a teď lituji, že jsem důvěřivě koupila i jeden další strašidelný dům. Třeba se v něm budu i fakt bát, uvidíme...

Nultá hodinaNultá hodinaAgatha Christie

Myslím, že kategorie "klasika" by se měla rozšířit i o klasiku detektivní, hororovou, krimi, atd. :) Agatha je zkrátka dobrá, mám ráda atmosféru jejích knih a myslím, že u ní jsem nikdy neměla ten pocit, že by se jí něco nepovedlo. I když jistě jsou i u ní nějaké perly a pak standardní kousky, tak ten průměr je pořád vysoce nadprůměrný. ;-)

Kapsa plná žitaKapsa plná žitaAgatha Christie

Tradičně kvalitní Agatha. I když slečna Marplová mi odjakživa občas lezla na nervy, to Poirot je zkrátka roztomilý, a tím zákeřně nebezpečný. :) Tady to na začátku vypadá, že všichni mají motiv a mnozí příležitost, a to mě na tom právě bavilo.

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Krásná kniha. Ještě než jsem ji dočetla - půjčenou z knihovny, šla jsem si pro vlastní do knihkupectví, a to vzhledem k pokročilému věku (svému) a narvané knihovně téměř nikdy nedělám.

30.11.-0001

Pí a jeho životPí a jeho životYann Martel

Strhující příběh o tom, že skutečnost je někdy víc, než můžeme snést. A o síle mysli, která může skutečnost přetvořit k svému obrazu. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla.

03.02.2011

Dobré a ještě lepší jitroDobré a ještě lepší jitroFrantišek Nepil

Díky 304 za připomínku mého pokladu v domácí knihovně. :) To jsem asi právě potřebovala, ten nadhled, pohlazení a nestydím se říci i útěchu. Divná, divná doba, ještě že je k čemu (a komu) se utéci.
"Jeden z nejkrásnějších životních pocitů je, že za vámi někdo stojí." A ten obrázek k tomu, ten se mi vryl nesmazatelně do paměti. :)

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Je to milá knížka, jako asi všechny autorčiny knihy, ale přece jen Pippi a Ronja u mě vedou o tu jednu hvězdu. :)

Ztracený rájZtracený rájJohn Milton

Místo mých plků citát:
"Zde aspoň budeme volni,
odtud nás nevyžene již Všemohoucí.
Zde přec nic nevzdělal,
co by nám závidět mohl.
Zde můžeme bezpečně vládnout
a ,po mém soudu, vládnout vždy stojí za to,
třeba jen v Pekle.
Raději vládnout v Pekle
nežli otročit v Nebi."

30.11.-0001

Rozum a citRozum a citJane Austen

Asi tak po 25. letech jsem si přečetla mou oblíbenou (kdysi) knihu, a jo, pořád je to pravda. Když neječíte a neválíte se po podlaze, všichni kolem si myslí, že nic necítíte. ;-) Ale před těmi lety jsem si tolik neuvědomovala, jak jsem ráda, že žiju dnes. :)

02.08.2018

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Tohle byl rozhodně nejlepší díl z celé série, méně vycpávek, rychlejší spád a nečekaný závěr , takže i odpouštím Robinino poněkud otravné tápání ve vztahu ve stylu "vzít, nebo nechat být".

25.06.2020

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Možná za to částečně může mě velké očekávání, ale jsem docela zklamaná. Zahlcená velkým počtem mýtů, více jmény pro jednu postavu, a hlavně po celkem pomalém tempu plném popisu, na které jsem si zvykla, najednou v závěru na doslova několika stranách se vyjeví, že je asi všechno jinak, ale (po)citově se mě to už vůbec nedotklo. Celkově vnímám lítost nad prošvihnutým skvělým nápadem. Mám ještě druhý díl, zato ale moc nemám chuť se do něj teď pustit.

16.09.2020