Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

V pasti pohlaví V pasti pohlaví Silvie Lauder

Protože jsem v naší zemi ženou už přes půl století, mohu potvrdit, že má osobní zkušenost s výzkumy zcela koreluje. A teď lidsky, je to tak, jsme tu v ženském hnutí trochu zap.děný státeček. Ale bez obav, volební právo přiznalo ženám až v roce 1984 třeba i takové krásné evropské Lichtenštejnsko, takže možná mají naše dcery ještě naději, že se věci změní k lepšímu.

27.03.2024 4 z 5

Falešná hodnota Falešná hodnota Ben Aaronovitch

Nově použité střídání časových rovin, rozjezd plný vysvětlování a opět závěr nezávěr. Akce i magie se vyskytovaly hojně, čte se to dobře, jen to wow už tam není.
Celkově tři a půl hvězdy.

24.03.2024 3 z 5

Císařova perla Císařova perla Robert van Gulik

Kdysi jsem přečetla všechny případy soudce Ti dostupné v socialistickém Československu, takže to byl takový malý návrat. Není to špatné, ale zdálo se mi to takové upovídané a Ti je poněkud nadčlověk. ;) Takže celkově dvě a půl hvězdy.

17.03.2024 3 z 5

Stařec, který četl milostné romány Stařec, který četl milostné romány Luis Sepúlveda

Úsporný styl mi kápl do noty stejně jako ironie i drsné reálie, střídala jsem četbu s audioknihou a obojí jsem si opravdu užila. Kniha mě přenesla v prostoru i v čase a podprahově vyjádřená úcta k přírodě se nese celou novelou čím dál výrazněji. Byl to krásný zážitek.

17.03.2024 5 z 5

Nesmíš všechno vidět tak černě (a jiné hloupé řeči) Nesmíš všechno vidět tak černě (a jiné hloupé řeči) * antologie

Moc oceňuji hlavně to, že jde o texty, které psali lidé bojující s různými psychickými problémy sami o sobě, s odzbrojující upřímností a bez přikrášlování. Včetně toho, že to je boj, který mnohdy končí až smrti. A přesto kniha vyznívá nadějně a spíš pozitivně. Díky za ní, je tuze potřebná.

24.02.2024 4 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Co napsat a nespoilovat? Takže pozor, SPOILER bude. Tak to bychom měli; všichni klaďasové přečkali tuto jízdu jen s lehkými zraněními, záporák je, doufejme, definitivně eliminován, vztah s bohyní přechází do fáze pořizování podvodního pokojíčku a ... A co bude dál? Pokud vůbec něco. Četlo se to dobře, ale do velkého finále to má daleko. Spíš to bylo takové civilně detektivní. Zato mě to bavilo, tak dávám čtyři hvězdy.

24.02.2024 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Za mě zklamání, v zajímavých kulisách probíhal pro mě nezajímavý, předvídatelný děj, naprosto zaměnitelný s jinými (pod)průměrnými detektivkami. Navíc parazitování na šoa mi jde na nervy, takže jsem váhala mezi žádnou a jednou hvězdou.

04.02.2024 1 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

První autorova kniha, která mě nechytla a nevtáhla do děje. Určitě je to zajímavé z historického hlediska, ale postavy jsou oproti jiným Cornwellovým knihám ploché a neprojdou ani žádným vývojem, takže jsem se o ně netřásla, ani s nimi neprožívala každý dějový zvrat.
Celkově pěkné tři hvězdy.

28.01.2024 3 z 5

Hotel U devíti koček Hotel U devíti koček Radmila Tomšů

Knížka určená hlavně milovníkům koček, některé příhody jsou vtipné, jiné méně, celkové je to oddychovka tak trochu pořád stejná, neurazí, nenadchne

22.01.2024 3 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Hvězdu ubírám za otravný opakující se autorův zvyk nechat na konci aspoň jednu neobjasněnou či spíš neobjasnitelnou záhadu. Jinak je tahle mezikniha fajn, i když je kratší a na závěr doplněna rozhovorem, aby kruci měla nad těch 120 stránek. ;) Vzhledem k tomu, že se do děje začíná prosazovat Abigail, mohla by série pokračovat ještě hodně, hodně dlouho. Zatím budu ve čtení pokračovat, protože toho, co odhadnu, je míň než toho, co mě překvapí.

20.01.2024 4 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Díl na venkově mě bavil víc, ne že by Londýn nebyl zajímavý, ale spíš že autor předpokládá, že čtenář Londýn zná aspoň tak dobře jako průměrný Brit. Konečně došlo k posunu s Mužem bez tváře, ale do finále se ještě nechystejme. Pořád mě to baví, takže vzhůru do dalšího dílu

18.01.2024 3 z 5

Krásná němá paní Krásná němá paní Božena Kuklová-Jíšová

Útlá, velmi působivá kniha, kterou si budu dlouho pamatovat. Autorka prostě a bez patosu líčí osudy spoluvězeňkyň, jeden děsivější než druhý.

12.01.2024 5 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Uprostřed to trochu drhlo, ale jinak se Petrovy venkovské eskapády ubíraly čtivými a napínavými cestami a dokonce v pátém díle došlo i na sblížení postav očekávané už od dílu prvního. Odklon od záhadné identity Muže bez tváře, ani osvětlení Lesleyiny zrady se nekonalo, tak snad příště. Rozhodně jsem se bavila a byla jsem překvapená, a o to jde nejvíc.

03.01.2024 4 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Tohle bylo už trochu moc, příliš krásných žen s morálkou coury a plno padouchů, takže už to zavánělo parodií, včetně té uhozené vražedné zbraně v závěru. Zkrátka Mazaný Filip. ;)

31.12.2023 2 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Čtvrtý díl je zase napínavý a taky překvapivý podobně jako první. Fantasy má tu výhodu, že můžete nechat hlavního hrdinu v patové situaci, a pak ho z ní dostat velmi rychle a na několika závěrečných stranách. ;) Do dalšího dílu mám teď vážně chuť jít.

31.12.2023 4 z 5

Posedlost Posedlost A. S. Byatt

Trvalo mi neuvěřitelných sedm týdnů se touto knihou prokousat, a to hlavně pro to, že mi šel hlavní hrdina celou dobu na nervy. Mnohovrstevnaté dílo to opravdu je, ale čtenář se musí poněkud obrnit trpělivostí, nečíst předem spoilující komentáře, anotace anotující možná i nějakou jinou knihu a udělat si jednak čas na čtení souvislých dlouhých částí a jednak vlastní názor.
V listopadu tohoto roku opustila autorka a vědkyně tento náš smutný svět, a to pro mě bylo tím impulzem začít pořádně a s nasazením číst Posedlost, která by si nejspíš zasloužila lepší překlad, jak už bylo v komentářích zmíněno. Nicméně v originále bych to už nepřečetla vůbec. Dojmy mám velmi smíšené, jako by jednotlivé části románu ani moc nepatřily dohromady, a tak hodnotím třemi hvězdami, a to hlavně za tu část týkající se viktoriánské doby, která mě zajímala nejvíc. Romanci bych v klidu oželela. ;)

28.12.2023 3 z 5

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Návrat do povinné četby střední školy byl fajn, je zajímavé, že něco jsem vnímala jinak, ale většinou jsem měla podobné dojmy, jako před těmi asi sedmatřiceti lety. :)

25.12.2023 4 z 5

Stínejte své draky soucitně Stínejte své draky soucitně Malcolm Stern

Většina self- help knih a jiných návodů na život mi vždycky připadá z části dočista mimo, jde jen o to, z jak velké části. Tady to bylo víc než z poloviny. Je mi líto, ale nakonec ani název, který mě přiměl si knihu koupit, nebyl z autorovy hlavy, ale jde o text nějaké mně neznámé písničky.
Celkově dvě a půl hvězdy díky některým příběhům účastníků skupin. Mimochodem, pro mě jako superintroverta je představa terapeutické skupiny totožná s nejhlubším peklem. ;)

09.12.2023 3 z 5

Svoboda Svoboda Jonathan Franzen

Kniha o vztazích, o vzdálenosti lidí, které počítáme mezi své nejbližší, o patologických závislostech a nezdravých vztazích, která pro mě má jednu hlavní vadu, a to nepřítomnost sympatické postavy. Všichni buď jsou, nebo se časem vyvinou, v příšerné toxické osobnosti. Chvílemi to už bylo na mě moc do té míry, že mi začalo být jedno, jak to bude s postavami dál. Za mě se zázrak nekonal, tři hvězdy.

05.12.2023 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Tenhle díl je čtivější než ten předchozí, i když nešvar hluchých míst přetrvává. Zase jsem kombinovala četbu s poslechem, což bylo fajn. Vrah se mi zdál dost nepravděpodobný, a tak zatím nevím, jestli autorovi skočím na vějičku v podobě mluvící lišky doslova na poslední stránce.

19.11.2023 3 z 5