Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

Smíchy jsem se rozhodne neválela a z anotace souhlasím asi jen s tím, že autor uráží všechny bez rozdílu, i když je tomu tak spíš jen při povrchním prvním pohledu. Lépe řečeno uráží radostně věřící v jakékoli náboženství a návdavkem ještě naivní entuziastické dobrovolníky. Kdo čeká typický židovský humor, tak trochu skrz slzy a s hlavní myšlenkou, že je všechno jinak, bude nejspíš zklamán jako já.
Izrael má plno svých specifických problémů, které zcela jistě nevyřeší nikdo z Evropy. (Spíš by tečka měla být už za slovem "nikdo"). Lehko soudit paranoiu druhých z tohoto nadhledu. Zvlášť když vím, že to, že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou.

26.01.2023 2 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Tento díl je akčnější a díky dvěma časovým rovinám i zajímavější než předchozí. Střídám čtení s posloucháním a užívám si boje a nástrahy, jakož i skoro dobré konce, takže jsem zvědavá, co si s tím autor počne dál. ;)

22.01.2023 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Tas staví hrad, nebo aspoň hrádek, jde na studnu dočista jako Beneš z Rytířů z Vřesova. Taky oba chovají koně. Tím naštěstí podobnost končí a v husitských dobách se jistě vše přiostří, takže určitě budu číst (a poslouchat) i dál tuto středověkou akční jízdu.

22.01.2023 3 z 5

Jak (ne)zvládnout manželství Jak (ne)zvládnout manželství Erma Bombeck

Známe to všichni, knihovna není nafukovací, a tak občas musím vytáhnout nějakou starou knihu, přečíst ji znovu a rozhodnout se, jestli třeba nenastal čas poslat ji o čtenáře dál. Tak proto ten návrat k Ermě, kterou jsem četla, když byly mé děti malé, a to je už... Opravdu, přes dvacet let. ;)
Není to špatné, občas jsem se pousmála, ale doba je už zkrátka jiná. Takže to vidím na dvě a půl hvězdy a knihu posílám do světa.

17.01.2023 3 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Kniha cílí nejspíš na YA čtenáře, je napsaná čtivé a svižně, jen pro takovou protřelou starou osobu, jako jsem já, moc předvídatelně. Místy jsem se nudila, ale děti (8.-9.třída) to docela hltaly až na jednu, dvě výjimky. Hodnotím tu ale za sebe a vidím to na dvě a půl hvězdy.

12.01.2023 3 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Čtivá kniha, děj plyne rychle a dramatické zvraty ho posouvají dopředu, jen toho mučení je tam trochu moc a v detailním popisu na to, že je to "pro děti a mládež". Oceňuji snahu nezjednodušit postavy a kromě černé a bílé ponechat i všechny odstíny šedé mezi tím. V něčem je to takový temnější Harry Potter. ;) Tři a půl hvězdy.

07.01.2023 3 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Wolfram přihlíží zahraničním diplomatickým snahám krále Jana Lucemburského za zdatné pomocí Čeňka a Beneš z Vřesova buduje. Oba samozřejmě taky bojují a jeden z nich na závěr plní i úlohu nečekané záchrany tipu Deus ex machina.
Čte se to dobře, nebýt toho, že skoro současně poslouchám i příběh Tase na Vlkově a bác ho, Tas buduje na chlup stejně jako Beneš.... ;) Dokonce i ten chov koní mají oba, zásobování tvrze vodou řeší stejně...

05.01.2023 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Ježíšek naděloval a počasí je četbě příznivé, takže můžu ohodnotit první díl podle očekávání plný bojové akce a také intrik. Tas je vcelku sympaťák i přes jeho sklon dostavit se k záchraně s kůlem po funuse a ty jeho opovědní listy lze jistě očekávat i v dalších dílech. Jaké štěstí, že se přesně neví, jak se dostal král Václav z Vídně, takže po podrychtáři Václavovi dostal šanci podílet se na diverzní akci i Tas. To jsem zvědavá, s kým se ještě tento bijec setká a kterým historickým osobnostem bude drze oponovat. ;)

30.12.2022 3 z 5

Anděl zapomnění Anděl zapomnění Maja Haderlap

Ráda si vybírám tituly z menšinové literatury a tady jsem měla díky náhodě možnost přečíst si tuto zvláštní knihu o traumatu přicházejícím skrz generace. Že z toho asi budu mít noční můry, to už je jiná věc. Po poetickém začátku kniha pořád víc a víc temní a není to čtení pro slabší nátury. Zvlášť v kontextu války a válečných zvěrstev hned vedle u sousedů.

28.12.2022 4 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Pořád čtivé, napínavé i zábavné, ubylo popisu a přibylo akce, jen se mi zdáli klaďasové moc kladní a záporák opravdu odpudivý a celý děj poněkud předvídatelný. Do třetího dílu jdu, to zas jo. ;)

16.12.2022 3 z 5

Odplata v buši Odplata v buši Arthur William Upfield

Posloucháno jako audio při marodění, ale teda tak ukecanou detektivku aby pohledal. Děsivé popisy ohledně králíků a jinak nuda a šeď, nakonec jsem to doposlechla, ale s knihou bych nejspíš praštila už někde v půlce.

16.12.2022 2 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Od poloviny se to nějak zvrhlo, postavy někde na útěku ztratily svou autenticitu a dál už to šlo jenom z kopce. Postava, která jediná nabízela možnost nějakého vnitřního vývoje, v tom žalostně zklamala. Nezdá se mi to jako nějaký úžasný počin.

04.12.2022 2 z 5

Spy x Family 6 Spy x Family 6 Tacuja Endó

Zatím nejslabší díl, i když chápu, že si autor dělá srandu nejen že špionů, ale i z tenisu, módy a zamilovaných seriálů, tak právě mě tyto tři věci otravují a nechci o nich číst vůbec nic, a tím to teda asi bude, že se mi to moc nelíbilo. Uf, to byla ale dlouhá věta. Jsem z ní utahaná jako Anya z nakupování. ;)

04.12.2022 3 z 5

Spy x Family 5 Spy x Family 5 Tacuja Endó

Světový mír je potřeba ochránit všemi prostředky, i kdyby se měl kvůli tomu člověk socializovat. :) Nebo nechat vyzkoušet.

Spy x Family 4 Spy x Family 4 Tacuja Endó

Tak to byla BOMBA! Nebo nebyla? :D Zvíře na obálce kupodivu není lední medvěd, ale odpustím to autorovi, protože je to pořád celkem sranda. Jestli pokračuje operace puštík, tak to teda moc ne, nebo spíš po hodně malých krůčcích, takže série se asi protáhne. Uvidíme, jací další tvorové a jaké schopnosti se ještě vetřou do "rodiny".

Spy x Family 3 Spy x Family 3 Tacuja Endó

Chudák deprivant Yuri :), je to už trochu na jedno brdo, ale co už... Prý je v dalším díle nějaký ... se superschopnostmi, tak to prostě musím číst dál.

26.11.2022 3 z 5

Spy x Family 2 Spy x Family 2 Tacuja Endó

Dvojka je lepší než první díl, nebo jsem si už možná zvykla, každopádně oceňuju tu parodii. A jdu dál, jak jinak.

Spy x Family 1 Spy x Family 1 Tacuja Endó

Překvapivě je to i dost vtipné, hvězdy dolů za rozjezd a za spratkovitost Anyi, která mi připadala zbytečná. Ale do dalších dílů půjdu, když už to má dcera doma, že... ;-)

26.11.2022 3 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Asi nelze vstoupit dvakrát do téže řeky ani s Adamem. :) Nejdřív dlouhý rozjezd a pak na Adama nějak moc akce najednou. Celkově průměrná detektivka.

20.11.2022 3 z 5

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Kdysi dávno, ještě na gymplu, jsem tuto knihu četla, a když jsem teď dostala audioknihu, ráda jsem si ji zopakovala. Není to takový ten humor, že se chechtám jako blázen. Je to úsměv skrz slzy, typický židovský. Příběh je to spíš smutný, vlastně tam nic a nikdo moc dobře nedopadne, A to celá kniha končí těsně před první světovou.
Taky bych chtěla mít ten drajv říct manželovi: umírám, kdo ti teď bude vařit oběd?

20.11.2022 4 z 5