Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Mé hodnocení je ovlivněné tím, že jsem se ke knize dostala ve chvíli, kdy jsem ji potřebovala a nejen pro sebe. Má nějaké ty mušky a já je vidím hlavně uprostřed, kdy musí zákonitě nastat moment přesycení jak pro hlavní postavu, tak pro čtenáře. Ale celkové vyznění bylo právě to, co jsem potřebovala slyšet, třebaže to není nic tak neobvyklého a objevného, Je to terapeutická kniha, která hlavně říká, že se nemáme nechat převálcovat výčitkami, co jsme kdy měli udělat jinak, protože to není vždy uděláno lépe, a za to si ty čtyři hvězdy zaslouží.

"Není totiž možné navštívit všechna místa ani se seznámit se všemi lidmi a vyzkoušet si všechny práce, ale všechno, co bychom v ostatních životech cítili, máme stále na dosah. Nemusíte si totiž zahrát každou hru na světě, abyste věděli, jaký je to pocit něco vyhrát."
"... Buďme laskaví k lidem v našem životě. A z místa, kde jsme, občas vzhlédněme, protože ať už stojíme kdekoli, obloha nad námi se táhne do nekonečna."

11.03.2023 4 z 5

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

Audiokniha, začátek byl hodně dobrý a bylo zajímavé sledovat, jak se Muriel pomalu sype, ale ten závěr to pro mě pokazil. Připadá mi neuvěřitelné, že by se dokázala sama takhle rychle a kompletně vzpamatovat a proměnit v takovou hodnou a bezmála moudrou paní, a to s tím autem v úplném závěru... to už snad je opravdu moc a navíc je to úplně zbytečné. Kdo je kdo mě napadlo celkem brzy. Myslím taky, že by bylo spíš uvěřitelné, kdyby Muriel rodinu opravdu sledovala, než takováto neuvěřitelná náhoda.
Takže celkově je to nakonec průměr za dvě a půl hvězdy.

10.03.2023 3 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Nápad je to dobrý, začátek celkem zábavný, ale šmarjá, to musí být v každé knize dvě a více romancí? Závěr byl pak uspěchaný a působil zmateně. Hlavní hrdinka prodělala dost neuvěřitelnou proměnu z bezradné osoby, která tři měsíce hladoví a nevzchopi se k ničemu, v drsnou akční hrdinku, kterou nezastaví ani přítomnost u brutální likvidace spolupracovníků.
Brala jsem to jako oddychovku, účel splněn, na pokračování nejspíš hodím v knize rozebíraný králíčí bobek.

07.03.2023 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Mafiánská klasika, dnes se mi jeví hlavní postavy spíš trochu moc kladné, hlavně Don a Michael, ale jako audiokniha v podání Oldřicha Kaisera to bylo celkem fajn, i když bych prostříhala části s Lucy a s Johnym.
Celkově hodnotím třemi a půl hvězdami.

07.03.2023 4 z 5

Kamuraska Kamuraska Anne Hébert

Náhodně připomenutá kniha, já mám totiž v knihovně trochu chaos, trochu víc. Kouknu tak náhodou k PeterRainhard a říkám si: To určitě mám, četla jsem to aspoň třikrát, už si to moc nepamatuju, jen dojem dobré knihy, tak jdu hledat a číst.
A ono je to vážně dobré. Přímo z toho čiší to nejhorší maloměšťáctví i touha vysvobodit se.

Srdce je osamělý lovec Srdce je osamělý lovec Carson McCullers

Další v řadě mých knih, které se mnou cestovaly po všech mých domovech a které si pořád občas čtu. Tahle mi připadá proti ostatním od téže autorky trochu zlomyslná, jen tak lehce. Jak je to asi s tím, jaký jsi doopravdy jsme, to už nejspíš vím, nebo bych aspoň měla vědět po víc než půlstoletí na Zemi. Pořád si pamatuju, jak jsem to četla poprvé... ;) Asi je čas podívat se i na film.

05.03.2023 5 z 5

Balada o smutné kavárně / Svatebčanka Balada o smutné kavárně / Svatebčanka Carson McCullers

Další má oblíbená kniha. Autorka má dar vytvořit obraz jižanských městeček a jejich obyvatel tak plasticky, že malém cítím horko, prach a čas táhnoucí se jako třtinový sirup. Všechno má tak dusnou atmosféru a lidé se vzájemně zraňují, trpí a žijí jako svázaní prostředím.
Kavárnu bych teda v divadle viděla moc ráda. Snad se mi to poštěstí. ;)

Hodiny bez ručiček Hodiny bez ručiček Carson McCullers

Moje oblíbená kniha, mám vydání, kde je tato novela společně se Svatebčankou, a nebude to náhodou, obě novely mají mnoho společného. Smutek, smíření s osudem, drobné radosti a pohled, který ukazuje, že mnozí jsme "v pasti" a že bychom mohli snad na druhé nahlížet bez předsudků, místo abychom po ležících v prachu ještě šlapali. Bohužel, takový je svět.

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Krajina a lidi, ze kterých se vám zježí vlasy. Velmi úsporný styl, díky němuž všechny podivnosti působí bezmála normálně, snad jen trochu neobvykle, a modus operandi jako u klasických hororů, kdy skeptik šťourá tak dlouho, až vyšťourá něco, co pár set let před ním někdo pracně zakopal. Celou dobu jsem si říkala, jak to chce autor vyřešit, a on to nevyřeší nijak. To mi přijde, jakoby si usnadňoval práci, a tak hodnotím třemi a půl hvězdami.

25.02.2023 3 z 5

Hladová smečka Hladová smečka Martin Sládek

Nad očekávání dobrá bojová fantasy protkaná vynalézavými nechutnosti tak akorát, aby mě to neodradilo od četby. Harald je lehce šmrncnutý antihrdinou, dost na to, aby tím byl uvěřitelný a zajímavý. Kouzla jsou magická, zlouni jsou nakonec jen zoufalí a nas.aní, kněží pomsty a moci chtiví, lidé velmi... lidští v záporném i kladném smyslu slova, a ne tak úplně lidé jsou lepší než lidé. Byla to jízda, kterou jsem si užila. Těším se, že se ještě s Haraldem setkám. ;)

24.02.2023 4 z 5

Spy x Family 7 Spy x Family 7 Tacuja Endó

Už to trochu dře, předchozí díly byly plné srandy, jednotlivé mise navazovaly na sebe, tady se za celý díl nic nikam neposunulo. Budu číst, dokud bude dcera kupovat, ;) jinak mi to už asi stačilo.

20.02.2023 3 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Ze začátku to vypadalo zajímavě, ale pak se časté opakování a vršení "důkazů" podporujících někdy dost ulítlé autorovy teorie způsobilo, že mi kniha čím dál častěji připomínala seriál Cunk on Earth.
Zajímavé to místy bylo, ale moc vážně se to brát nedá. Pokud jde o rozvleklost, zcela se ztotožňuji s hodnocením MasterKimi. ;)

16.02.2023 2 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Tento humor mě dost míjí, podobně jako magie trapnosti, se kterou má mnoho společného. Sem tam jsem se pousmála, to zas jo. Sestra se propadala za břicho. Ale hodnotím já, tak za jednu a půl až dvě hvězdy.

12.02.2023 2 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Páni, to byla jízda! Znepokojivě realistická paralelní současnost, zpočátku děj plynoucí zdánlivě lehce a za tím v pozadí tušená a pak postupně odhalovaná temnota, lehký dotek mystiky, samé klady.

12.02.2023 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Kdysi, asi před 25. lety, jsem knihu četla a dnes ji poslouchala, co je tak nějak stravitelnější, když jediné, co mi z té předchozí četby utkvělo v hlavě, je to, že se to nedá číst u jídla, bo je to poněkud nevhodná četba pro útlocitnější povahy. Poslech byl zajímavý, ale číst bych to už znovu nechtěla.
Nejzajímavější je bezmála filozofická část o rybě volné a rybě uvázané, která se týká všeho jednání lidí, nebo aspoň Evropanů a Američanů, ale celkově je to dost smutné čtení o posedlosti a naprosté lhostejnosti k životu jiných tvorů než lidí (nejlépe bílých, ti ostatní vlastně taky tak docela nejsou lidmi, že jo, tak co už s nimi), ale taková byla doba. A kapitán Achab vlastně hřeší tím, že nenávidí "pouhé zvíře", které, mrcha jedna, nemá tu slušnost nechat se bez odporu ulovit pánem tvorstva a drze se snad brání, nebo co... Skoro jako by mělo rozum, vůli... Temná záležitost.

11.02.2023 3 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Havel byl muž slova a k této knize se vracím už od té doby, co vyšla. Čas od času nastane nějaká taková situace, kdy pocítím potřebu si tato jeho slova připomenout.

07.02.2023 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Čtivá oddychovka s neporazitelným Tasem a ostatními, známými i novými postavami, z nichž některé jsou zákonitě určený k likvidaci, aby mohl Tas být pořád tím asociálním mstitelem (a aby byl důvod zas někoho napíchnout na kůl). Když od toho čekáte jen středověkej akčňák, tak si to užijete. ;)

06.02.2023 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Upozornění: pokud jste chronický pacient, nebo vás teď čeká jakýkoli lékařský zákrok, tak knihu nečtěte. Je to totiž pěkně syrový horor, ve kterém doktor totálně vyhořel a všichni ti marodi ho akorát iritují.
Plus překlad s perlami typu: "zní to jako postava od Enida Blytona".
Dvě a půl hvězdy max bez ohledu na (zoufalý) pokus o humorný nadhled.

05.02.2023 2 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Kniha má dobrý námět a začátek je i celkem rychlý, ale asi od poloviny začne asi každý čtenář tušit, oč jde, a tak je rozuzlení už dlouho očekávané, nijak překvapivé a přesto neurčité. Proto hodnotím jen třemi hvězdami.

03.02.2023 3 z 5

Všichni moji strýčkové Všichni moji strýčkové Viktor Fischl

Audiokniha čtená Josefem Somrem ve standardní vysoké kvalitě, ale jinak musím říct, že mám jiné autorovy knihy radši. Možná hodnotím moc tvrdě, když jde vlastně o nalezený rukopis, nejspíš by bylo bývalo došlo k nějakému učesání, tak celkově tři a půl hvězdy.

01.02.2023 3 z 5