allebra allebra komentáře u knih

Sama v Tokiu Sama v Tokiu Marie Machytková

Originální pojetí, i když bez neustále přítomného plamínku bych se docela obešla. Jinak se kniha četla dobře a obohatila mě o další zajímavosti z Japonska. Závěr knihy jsem si zpříjemnila dočtením pod rozkvetlými sakurami a zakoupenými sushi.

10.05.2023 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Románů z období 2. světové války bylo napsáno hodně. Tento mě zaujal, četlo se mi dobře a nerada jsem knihu odkládala. Přesto si myslím, že mi po nějaké době splyne s dalšími z té doby. V hlavě mi zůstanou jen opravdu ty nejsilnější příběhy, většinou podle skutečné události. V každém případě kniha stála za přečtení.

08.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Naštěstí jsem narazila na článek o nařčení autorky z použití cizího příběhu až po přečtení knihy. Jinak by mi to úplně zkazilo celkový čtenářský požitek. Článek totiž obsahoval prozrazení obsahu knihy včetně konce. Jsem přesvědčená, že paní Mornštajnová nemá zapotřebí přivlastňovat si cizí příběh a zdaleka není jediná, kdo toto téma ve své tvorbě použil. Bohužel se dostatečný zdroj inspirace k napsání podobného příběhu vyskytuje velmi často ve všech médiích a podobné jsou i společné znaky. Při čtení výše zmíněného článku mě dorazil "argument", že prarodiče také bydleli v přízemí a mladí v patře, což je přece naprosto běžné. Mně se knížka líbila, i když nebyla veselá, to život také vždycky není. Příběh byl zahalen tajemstvím, které bylo postupně odhalováno. Samotný závěr mě překvapil. Mám ráda styl psaní Aleny Mornštajnové, těším se na další tvorbu mé oblíbené autorky. Doufám, že ji tato kauza neodradí, ale naopak posílí.

03.05.2023 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

O šíleném masakru na Švédských šancích jsem se dozvěděla až z této knihy. Je dobře, že se i tyto méně známé zločiny připomínají, i když se to nečetlo vůbec lehce. Na některé události by se nemělo zapomenout. Toto bylo moje první setkání s autorkou a určitě nezůstane poslední. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale příště si raději vyberu něco méně náročného.

28.04.2023 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Všechny povídky se rozbíhají pozvolna, nenápadně, pak ale přijde zlom a naberou takové grády, že nejde přestat číst. To mám ráda. V každém případě napsáno velmi poutavě a čtenář tak může obdivovat spisovatelský talent Stephena Kinga, i když není zrovna nadšeným fanouškem hororů.

23.04.2023 5 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec to byl díky postupnému objevování nových důkazů docela zajímavý detektivní příběh. Co se týká zobrazení života na malé vesnici, působil velmi věrohodně.

03.04.2023 4 z 5

Užívej života! Užívej života! Halina Pawlowská

Mám-li v mysli chmury a náladu zlou, vylepším si den Halinou Pawlowskou. Pokud chci mít tedy náladu pod svým dohledem, pomůže mi kniha, kde je brán život s nadhledem.

03.04.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Autorka měla s přípravou knihy určitě spoustu práce, ale nějak jsem to nedokázala ocenit, přece jen mi tam něco chybělo. Příběh mě bohužel nedokázal nijak zvlášť nadchnout jako tomu bylo třeba u Vyhnání Gerty Schnirch, kterou považuji za autorčinu nejlepší knihu.

03.04.2023 3 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Zajímavé přiblížení života jedné mladé japonské rodiny, ale asi jsem čekala od knihy víc.

03.04.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Autorka patří mezi mé oblíbené. Vyhledává silná témata, která vyvolávají smíšené pocity. Kolikrát se nečtou vůbec lehce, přesto je nelze odložit. Knihy Petry Dvořákové ve mně vždycky ještě dlouho doutnají. Těším se na další.

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Knihy Petry Soukupové mě baví, jsou velice čtivé a ani tato není výjimkou. Zajímavý je pohled napříč třemi generacemi. Navíc jsem cílová skupina, řeším nebo jsem řešila podobné problémy, takže jsem se v knize našla a nemohla se od ní odpoutat. Těším se na další knihy oblíbené autorky.

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Povídky čtu ráda, takže jsem si nenechala ujít ani tyto, které navíc poslouží pro dobrou věc. Některá povídka mě zaujala víc, některá o něco méně, od jiné jsem se nemohla odtrhnout. Určitě ale stály všechny za přečtení.

28.03.2023 4 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Poslední díl série Freyja & Huldar byl trochu zapeklitější a vyšetřovatelé to neměli snadné. Děj osvěžila nová životní etapa šéfové Erly, která zároveň pobavila. I tentokrát nám tedy bylo nakonec vše objasněno a můžeme se těšit na novou sérii. Oblíbená autorka má u mě opět nejvyšší hodnocení.

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Tento díl série byl trochu překombinovaný, ale na čtivosti to neubralo. Už obal knihy naznačoval lehce hororový nádech, takže o napětí nebyla nouze. Další povedený thriller z tajemného Islandu.

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Poslouchala jsem jako audioknihu, která se ke mně dostala náhodou, ve skvělém podání Igora Bareše. Jeden díl série jsem ale vynechala, takže si zřejmě přečtu později i knihu, abych navázala. Navíc se ráda vrátím k zábavným hláškám oblíbeného Asada.

28.03.2023 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Na prvotinu byl tento zajímavý román velice dobrý počin. Byla jsem vtažena do děje a úplně cítila atmosféru, která knihu provázela. Emilka neměla jednoduchý život, ale uměla se s ním poprat s lidskostí, která z ní vyzařovala. Líbil se mi styl vyprávění autorky i vykreslení postav, které nám přiblížily dobu, která se zrovna odehrávala. Chválím také obálku knihy. Autorka se nechala inspirovat svojí babičkou, já jsem si vzpomněla na moji tetu Emilku z Havířova, kterou jsem měla moc ráda.

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Zajímavý příběh vyprávěný ve dvou časových linkách. Líbilo se mi postupné odhalování minulosti i náhled do ne až tak vzdálené budoucnosti, který mi nepřišel ani tak moc sci-fi. Je to moje druhá kniha od této autorky a určitě zkusím i nějakou další.

Hotel Hotel Arthur Hailey

Knihu jsem si přečetla znovu po 25 letech, v rámci Čtenářské výzvy 2023 "Kniha, kterou nebudete číst poprvé". Ráda jsem si připomněla úžasnou atmosféru románů Arthura Haileyho, Hotel patří mezi mé nejoblíbenější. Nadšení mi kazilo jen velké množství překlepů ve vydání z nakladatelství Riopress. Pokud se ještě někdy ke knize vrátím, určitě sáhnu po jiném vydání.

05.03.2023 5 z 5

Růženka je z příbuzenstva Růženka je z příbuzenstva Gerald Durrell

Odpočinkový příběh s laskavým humorem Geralda Durrella, výborná kniha na dovolenou. O trochu více se mi líbila kniha Ptáci, zvířata a moji příbuzní, určitě si přečtu i další autorovy knihy.

05.03.2023 4 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Četlo se dobře, ráda bych si časem přečetla i pokračování.

05.03.2023 4 z 5