Alizon Alizon komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Opět jedno velké ach. Čekala jsem román o hokeji, o rivalitě mezi týmy - ano to tam všechno je, ale i mnohem víc. Hlavní zápletka mi totiž naštěstí nějak unikla (bohužel u takto populárních knih vždycky unikne nějaký spoiler). A tak jsem začínala s čistým stolem a spadla mi brada. Budu se opakovat, kritici Backmana tvrdí, že jsou jeho knihy ždímačkou na city, možná mají pravdu, ale vůbec mi to nevadí. V jedné kapitole se vystřídá pláč a smích, dojetí a zlost, sevře se Vám srdce nebo se nostalgicky zasníte. Kniha o přátelství, pravdě, síle jít dál, stát si za svým, o těžkostech dospívání a toho být rodičem. Já autora miluji protože vždycky vloží do knih své srdce, své vlastní úzkosti a strachy a jsou i přes mnohdy neuvěřitelné nebo absurdní situace tak lidské a opravdové.

23.01.2024 5 z 5

Secretum Secretum Rita Monaldi

Tento díl se mi líbil o fous víc než ten první (jehož děj se z velké části odehrává v karanténě a v podzemí). Ale opět mám poněkud rozpačité pocity. Na jedné straně autoři vykreslili atmosféru barokního Říma, přidali velké tajemství a milostný příběh = takže by to mohlo skvěle fungovat. Na straně druhé jsem se v tom přiznám trochu utopila. Obdobně jako u prvního dílu jsem měla pocit, že autoři k hlavní zápletce (která by mohla být napínavá, kdyby se čtenář neztratil v nekonečných popisech a odbočkách) přidali kde co. A tak jsem i ke konci knihy stále tápala, kam to všechno směřuje. Nechci sem dávat spoilery, ale některá z témat, kterým se kniha dost rozsáhle věnuje, pro vlastní vyústění nejsou vůbec podstatná. Podle mě toho bylo až moc a s materiálem by si autoři vystačili na tři samostatné romány. Bohužel i jako milovnici historických románů mě kniha přiliš nevtáhla a četla jsem ji hrozně dlouho.

08.01.2024 3 z 5

Příběhy obhájce Rumpolea Příběhy obhájce Rumpolea John Mortimer

Typický britský suchý humor. Ačkoliv se děj odehrává z velké části v soudních síních a na pořadu dne jsou vraždy, nejedná se o žádné drasťárny, ale spíše o humorné starosvětské soudničky. Příjemné odpočinkové čtení. Rumpole má pořádně břitký jazyk, mnohdy nekonvenční přístup a v soudní síni je králem, ovšem doma i on ustoupí před "tou, kterou je třeba poslouchat":))

22.12.2023 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Tuhle klasiku jsem mela v seznamu "jednou si ji musim precist" snad uz od stredni skoly. Od cteni me stale odrazovala tloustka knihy i pote co uz mi lezela v knihovne. Az jedno z letosnich temat ctenarske vyzvy "kniha o zakazane lasce" me prinutilo ji vytahnout. A dala mi poradne zabrat. Kdybych cetla samotny pribeh Anny, asi by to slo rychleji a moje hodnoceni by bylo pozitivnejsi, ale bohuzel velkou cast knihy zabira pribeh dalsi z postav - Levina a ten me priznam se dokonale nudil. Kdyz pominu, ze mi Levin samotny byl pekne nesympaticky, sahodlouhe pasaze, kdy Levin premysli o hospodarstvi, uloze rolnictva, smyslu sveho zivota atd. jsem priznam se po case jen tak preletla nebo primo preskocila. Osudy ostatnich postav v knize (krome Anny take jejiho bratra a jeho zeny nebo jeho svagrove Kitty, ktera se provda za Levina) byly pro me osobne mnohem zajimavejsi, zivejsi. A vlastni pribeh Anny, jeji puvodni odmitani Vronskeho, ktere se postupne meni v lasku, ktera vyusti v tragicky vztah, jeji postupne propadani depresivnim stavum, neshody mezi milenci, reakce okolni spolecnosti, moralni dilemata, laska k synovi versus laska k milenci - to vse bylo propracovano mistrne. Takze za samotnou Annu by hvezdicek bylo vic. Jen me opravdu zklamal konec - SPOILER, SPOILER, SPOILER (ktery ovsem myslim kazdy zna) - pote co Anna skoci pod vlak uz se k jejimu pribehu autor vubec nevrati (krome letme zminky o tom co se stalo s jeji dcerou a cca jedne stranky o tom, ze Vronskij odjizdi do valky) - misto toho nekolik poslednich kapitol knihy opet venuje Levinovi a jeho pro me nepochopitelnym dilematum. Marne jsem cekala jiny zaver/navrat k Anne.

07.11.2023

Misery Misery Stephen King

Povedena Kingovka, kdy clovek s hlavnim hrdinou vylozene trpi. Postava Annie byla skvele vykreslena a opravdu bych ted chtela videt i film. K dokonalosti k tomu ale podle me neco chybelo:
a) Ze zacatku mi chvili trvalo se zacist. Mozna to bylo i tim, ze kniha je dnes tak "proflaknuta" - ctenar vi o cem to bude (ma to hezky naservirovano i v anotaci) a tak se najake velke prekvapeni nekona. Kdybych nevedela do ceho jdu, asi by to byla vetsi bomba.
b) Ke konci mi to uz prislo trochu natahovane. Uz jsem vlastne netrpelive cekala az kniha skonci.
Prostredni cast se mi ale libila hodne a jak celkovou myslenkou tak zpracovanim se jedna o povedene dilo.

05.10.2023 4 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Behem dovolene jsem cetla v zatahu 4, 5 a 6 dil serie - coz vetsinou nedelam a serie prokladam jinymi knihami. Tady me to ale tak vtahlo, ne samotna detektivni linka, i kdyz ta je take zajimava, ale hlavne to jak se nad Nemeckem pomalu stahuji mraky. Ta atmosfera je tak sugestivni, ze se pro me stava hlavnim tahakem serie. Clovek nekdy az "neveri", ze to tak mohlo byt, i kdyz to tak opravdu bylo a nikdo vcas nezatahl za zachranou brzdu. Role se meni a mnohdy je to balanc na ostri noze.

05.09.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Opet jsem od knihy dostala to co jsem ocekavala. Odreagovala jsem se, zasmala se, parkrat i nahlas (coz se mi vetsinou nestava). Svet byl hned vic "nadherny, ruzovy, bezovy" :). Myslim ze to bylo slusne zakonceni cele serie.

04.09.2023 4 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Cteno v ramci ctenarske vyzvy (autor, ktery zemrel v roce 2022). Od teto autorky jsem jeste zadnou knihu necetla, tudiz jsem nevedela co cekat, ale nalakalo me pomerne vysoke hodnoceni. Nebylo to spatne, ale takove trosicku uspechane (mam proste rada objemne historicke romany). Priznam se, ze na to jak byla kniha tenka a ani postav nebylo moc, jsem se misty trochu ztracela. Asi trikrat se mi to stalo u dialogu, ktery jsem si musela precist dvakrat, aby mi doslo kdo rekl co. Nektere casti mi prisly trochu zkratkovite (napr. skok v deji a svatba Anny se proste mezitim odehrala). Nebylo to uplne spatne (proste takova historicka pohadka), ale vzhledem k vysokemu hodnoceni jsem byla ponekud zklamana a vic hvezdicek dat nemuzu.

22.08.2023 3 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Konecne jsem vzala na milost ctecku, a tentokrat se opravdu hodila, protoze tahat tri dily Gereona k mori by se mi opravdu nechtelo. Vetsinou serie prokladam dalsimi knihami, ale nakonec me to tak chytlo, ze jsem precetla hned 4, 5 a 6 dil. Tak se mi mozna u hodnoceni budou trochu plest, coz moc vadit nebude, protoze se mi vsechny libily:)
V tomto dile si Gereon odskoci vysetrovat k Polskym hranicim a zapletka se nam netahne jenom do jineho mista, ale az hluboko do minulosti. K tomu mafiani, naciste, politika .... proste takova selanka. Opet velmi ctive, misty vtipne. A Charly ma oproti prvnim kniham stale vice a vice prostoru.

17.08.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Pro mě nová autorka objevená díky čtenářské výzvě. Sledujeme příběh dvou řeckých dívek Kouly a Sotirie, které se dostaly do Československa kvůli občanské válce v Řecku. Autorka postihuje dlouhé časové období (od roku 1948 do roku 2018) a kromě osudu řeckých uprchlíků tak nabízí i (třebaže okrajove) obraz proměn naší země. Celá kniha je rozdělená do poměrně krátkých kapitol pojmenovaných po jednom z hrdinů. Střídá se tak pohled Kouly, Sotirie, její dcery, manžela atd. Mám tyhle emigrantské příběhy hodně ráda (sama taky žiju v jiné zemi i když v podstatně jiné situaci a dobrovolně) - je zajímavé sledovat co člověku chybí. Většinou je to - potvrzuji;) - jídlo. I když knedlík jsem oželela s radostí (ti co už četli budou vědět). Moc pěkná knížka a už se poohlížím po novince této autorky.

20.07.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Po přečtení prvního dílu jsem netrpělivě čekala na ten další a opět to byla pecka! Upozornění - čtěte určitě postupně. Druhý díl navazuje na ten první a ačkoliv se něco v prvním díle vyřeší - samotná zápletka okolo Evie zůstává otevřená. Začínat druhým dílem se tedy podle mě moc nedá. Autor je klasickou sazkou na jistotu a tuto sérii 100% doporučuji. Cyrus je sympaťák. Evie se svým pohnutým osudem je postavou opravdu zajímavou.

19.07.2023 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Opět dobré počtení, ale musím souhlasit s jiným čtenáři, že už se jedná o trochu nastavovanou kaši:) A Uhtred je snad nesmrtelný. Možná je to i špatným načasováním z mé strany. Předchozí díl jsem četla před více než 2 roky - na některé novější hrdiny jsem zapomněla a chybí mi ti "staří" (Ragnar, Brida, otec Beocca, Aethelflead). Navíc se zrovna dívám na sérii Netflixu (a tam jsem někde v půlce), tak v tom mám zmatek. Ještěže Finan stále stojí Uhtredovi po boku. Rychle jsem navázala dalším dílem...ať zase nezapomenu kdo je kdo:) Celkově pořád dobré a jedná se o výbornou sérii.

24.06.2023 4 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Pet hvezdicek a to hlavne za atmosferu Berlina 30. let, ktera pomalu ale jiste houstne. I kdyz detektivni linka byla take zdarila. Nekolik zdanlive nesouvisejicich pribehu, pricemz Gereon a Charly patraji prevazne na vlastni pest, se nakonec pozvolna pospojuje. Hodne se resi i vztah mezi Gereonem a Charly (ktera ma v tomto dile hodne prostoru). Bezva pocteni a dalsi knihy uz cekaji ve ctecce na letni dovolenou - prece jenom pri rozmeru a vaze knihy jsem svoji lasku k papirovym kniham pro priste potlacila:)

06.06.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Docela dobrá jednohubka. Moje druhá kniha od autora - a opět jsem dostala to co jsem čekala: lehčí čtení na pobavení se. Autor s nadhledem a vtipem líčí vztahové propletence několika hrdinů, místy brnká na emoce. Myslela jsem si, že po dočtení na knihu hned zapomenu, ale jisté momenty se chytily drápky. Takže za mě dobré.

15.05.2023 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Opět velmi dobré počtení. Autorka drží vysoce nasazenou laťku. Přesto tentokrát dávám "jenom" čtyři hvezdicky - jedná se ovšem o čistě moje osobní hodnocení. Částečně proto, že to, co mě u druhého dílu tolik bavilo (srovnání toho jak stejnou udalost prožila a vnímala každá z královen), je tady sice stále zajímavé, ale už trochu opakující se. A Jana pro mě osobně nebyla tak zajímavá jako její předchůdkyně. Čtivá je kniha určitě, autorka dokáže postavy oživit a i ten, kdo ví jak jednotlivé manželky skončily, bude číst s napětím. Sérii rozhodně doporučím a další díl už mám doma.

09.05.2023 4 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Objev v ramci ctenarske vyzvy (kniha od ukrajinskeho autora) - v dobe vydani mi tento roman uplne unikl. Surove, nepochopitelne, nemuzu rict, ze by mi hlavni hrdinka byla zvlast sympaticka, spise po docteni zustala jakasi horka pachut a jedno velke PROC s vykricnikem k tomu. Presto nebo prave proto hodnotim peti hvezdickami. Autorka se s danym tematem popasovala dobre, to postupne zapadani nekam odkud neni navratu je slusne propracovane. Skoky v case mi nevadily, naopak cely pribeh dle meho nazoru pekne zaramovaly a ukazaly, ze nektere veci se nemeni. O Americanech, kteri v te dobe emigrovali do Ruska jsem nemela ani tuseni a nastvana jsem byla uplne na vsechny (na Rusy, na Americany, na Florence samotnou). A budu se opakovat: presto nebo prave proto hodnotim vysoko. Poutave napsany pribeh se silnym tematem.

04.05.2023 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

K četbě knihy jsem se chystala už delší dobu (letos mě k ní konečně dovedla Čtenářská výzva) a tak jsem už naštěstí věděla, že jsou románové postavy fiktivní. Takže jsem nebyla zklamaná z toho, že se nedočtu o skutečných obyvatelích vily. Mohla jsem se tedy naplno ponořit do prvorepublikové atmosféry. Celou knihou se prolíná určitá noblesa a to i ve chvílích, kdy se protagonisté úplně noblesně nechovají. Postupně poznáme několik různých hrdinů, na které až magicky pusobí atmosféra skleněného pokoje a jejichž osudy se v jistých momentech protnou. Napětí 30. let, česko-německo-židovský propletenec, který toto napětí nepřežil. Křehkost a nadšení první republiky, nového moderního století a mezilidských vztahů. Pro mě jako Brňačku tam byly mnohé příjemné momenty jistého "deja vu" (ať už se jednalo o známá místa nebo střípky z historie). Jak moc bylo Brno německé nebo provázané s Vídní mě nepřekvapilo, spíše mě fascinovalo, jak to cizí autor výborně, jen popisem běžného života vystihl. K 5 hvězdičkám mi chyběla alespoň krátká kapitola o situaci těsně po válce. A přebývaly nepravděpodobné lesbické sklony skoro každé ženské hrdinky.

11.04.2023 4 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Rebecca Gablé byla sázkou na jistotu - a výhra se opět dostavila. Autorka rozhodně ví, jak čtenáře vtáhnout do děje, tak aby zapomněl na okolí. Jako vždycky je tu nadějný mladík, který musí čelit nesnázím a intrikám, boje o moc, pár odporných záporáků a samozřejmě láska. Moc pěkný náhled do doby slavného Viléma Dobyvatele, kterého samozřejmě každý ze školy zná, ale až teď si jeho příběh (a příběh lidí kolem něho) může doslova prožít.

01.04.2023 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Moje první kniha od autora - brala jsem ji jako nenáročnou oddechovku - a v rámci žánru očekávání splnila. Jako lehčí jednohubka na víkend (kniha je poměrně tenká) proč ne. Vyprávění pěkně odsýpalo, odregovala jsem se a pobavila. Dlouho jsem váhala nad hvězdičkami, při pohledu na seznam mnohem lepších knih, kterým jsem taky dala 4. Ale v daném žánru si je nakonec zasloužila. I když konec byl možná až moc rychlý. A koukám, že hodnocení mých oblíbených uživatelů se pohybuje mezi odpadem a 5 hvězdičkami:)

13.03.2023 4 z 5

I druhý díl této série mě nadchnul a přesvedčil o tom, že si určitě přečtu všech šest dílů. Pro mě dosud neznámá autorka se tímto dostala do hledáčku. Vztah Anny Boleynové a Jindřicha je tu pojat trochu jinak než klasická love story, souhlasím s Atanone, určitě si přečtěte doslov. Knihy o Kateřině a Anně jsem četla hned po sobě a tím pádem jsem si ještě víc užila srovnání situace z pohledu jedné a druhé strany. Konkrétní věty které pronesla např. Kateřina, když zjistila, že její manžel touží po rozvodu, jsem ještě měla v čerstvé paměti. Takže doporučuji. Tato série není žádnou romantickou slaďárnou, ale výborně vypracovaným obrazem toho, jak to možná s Annou bylo. Ve věrohodných kulisách tudorovské Anglie. Za což autorce děkuji. A děkuji i několika svým oblíbeným uživatelům, kteří mě k ní svým nadšenými komentáči přivedli. Poznámka na závěr, při čtění mi začalo vrtat hlavou proč vlastně Jindřichovy ženy měly tolik potratů a porodů krátce žijících dětí - přesně to už dnes nikdo nezjistí, ale jisté teorie existují - google mi nabídl poměrně rozsáhlý článek v angličtině, kdyby to někoho zajímalo: https://direct.mit.edu/jinh/article/52/2/155/107151/Was-Henry-VIII-Infertile-Miscarriages-and-Male)

24.02.2023 5 z 5