Alix Alix komentáře u knih

Ani nevím, jak to komentovat, protože kniha je napsaná geniálně. Stoletý stařík vylezl z okna a zmizel a od té chvíle se kolem něj, díky souběhu různých náhod, objevují další a další zajímavé postavičky, některé usilují staříkovi o život, některé ho chtějí chránit a docela důležitý je i kufr plný peněz. Druhá linie příběhu popisuje staříkův život zpětně a je pravda, že je to takový trochu Forrest Gump. Jenže stařík má daleko širší záběr a naprosto se nemíní vzdát komukoli a čemukoli. Okamžiky smrti některých postav mne opravdu pobavily a ke konci knihy jsem se už hlasitě smála.

27.09.2022 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Ze začátku se mi kniha líbila, ale pak už to šlo rychle dolů. Z příběhu malé a nešťastné holčičky, se velice rychle stal spíš příběh nymfomanky, která své stresy léčila skokem do postele, případně poklekem na koberec, kdykoli a s kýmkoli. Hrdinku jsem nelitovala a ani mne moc nezajímalo, jak skončí, protože jsem příběhu nedokázala uvěřit. Je dost znát, že knihu psal chlap, který má o ženách dost podivné představy anebo o nich neví vůbec nic.
Jako nejsympatičtější tvor mi tady vychází jen a pouze mlok/mločice Theo.

03.09.2022 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Skoro se bojím psát svůj komentář, abych se té knihy nešetrně nedotkla, aby ji to nebolelo. Málokdy jsem četla něco tak něžného, krásného a pravdivého. Už to, že vypravěčka je Smrt, tu knihu posunuje k něčemu, co jde skoro mimo nás, pokud se nezačneme zajímat o osudy postav, které v knize jsou. Vždycky jsem si myslela, že dokážu porozumět lidem a pochopit spoustu věcí. Po přečtení této knihy si to už tak moc nemyslím. Najít krásu a lásku tam, kde ji nečekáš, kde na první pohled vůbec není, vyrovnat se s minulostí a dokonce odpustit, to je něco, co bych se chtěla naučit i já. Pro mne to JE naprosto strhující příběh a na tuto knihu nikdy nezapomenu a to z mnoha důvodů.

29.08.2022 5 z 5

Bengálské milostné balady Bengálské milostné balady neznámý - neuveden

Velmi krásné a něžné milostné balady.

24.07.2022 4 z 5

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

Velmi zajímavě napsaná knížka s velkou dávkou humoru. Vyšetřování zdánlivé vraždy a sebevraždy je komplikované a motá se tam opravdu spousta osob. Atmosféra je tíživá, blíží se druhá světová válka a tak se tam hemží panoptikum různých lidiček, kteří se různým způsobem a z různých důvodů zamotávají do vyšetřování.

26.06.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Vycházela jsem z toho, že kniha je o nájemném vrahovi, takže jsem čekala něco úplně jiného. Anoano, SK se nevyplatí podceňovat, vždycky má schovaná nějaká překvapení. Knížka je nádherná, plná lásky a porozumění, ovšem nějaké násilné scény tam být musí, to by nebyl King. Ale hlavně je to snad o vykoupení.
SK opravdu nemá rád Trumpa, opravdu tam jsou narážky na Osvícení, ale, podle mne i na Puls. I tam je Alice Maxwelová, ale jako někdo jiný a i tam je malá dětská botička. Pro mne bylo čtení velký zážitek.

22.06.2022 5 z 5

Objekty v zrcadle jsou blíž, než se zdají být Objekty v zrcadle jsou blíž, než se zdají být * antologie

Zatím jsem knihu zařadila mezi nedočtené. Přečetla jsem pár příběhů, ale nebaví mne a nutit se do čtení nebudu. Snad později přijde ten správný čas a já knihu ocením.

14.05.2022

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jako odpočinková kniha to nebylo špatné, ale jinak mi tam spousta věcí lezla na nervy, včetně hlavní hrdinky. Detektiv šéfinspektor Fosterová se po celou dobu chová jako umanutá koza a její nadřízený s ní měl teda svatou trpělivost. Nepamatuji si, že by poslechla jediný jeho příkaz, což si nedovedu vůbec představit a kdyby se takhle chovala moje podřízená, vyrazím s ní dveře. Její věčně vybitý mobil mne taky rozčiloval a Superman by se cítil zahanben, protože nemusela jíst, spát a přežila by snad všechno. Jeden vrah byl jasný a druhý se dal uhodnout. Ale celkově jsem se u toho odreagovala.

26.01.2022 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím přiznat, že se mnou kniha docela zacloumala a hodně jsem o ní přemýšlela, než jsem se pustila do dalších stránek. Zároveň jsem ale nespokojená, protože mi v ní některé věci neseděly, zněly mi falešně. Problém jsem měla s Dorou. I přes její tragický osud jsem se neměla čeho chytit, těžko si mohu vytvořit nějaký vztah k postavě, která jako dítě sice zažije tragedii, pak dospěje, najednou je jí čtyřicet, ale vlastně nic o ní nevím, kromě toho, co nachází v různých archivech, což bylo pak už hodně únavné. Trapná zmínka o jejím vztahu k mužům mi připadala, že ji tam spisovatelka nacpala násilím, stejně jako scéna s Jakoubkovým záchvatem. Prostě jsem tomu nevěřila. Často jsem se musela vracet, abych pochopila o jakou postavu, v jaké době a jakém vztahu k Doře vůbec jde. Jak bylo naznačeno, Dora svému osudu neušla, ale i to mi připadalo tak nějak rychlé a násilné. Fakt mám rozporuplné pocity a říkám si, že to asi přečtu ještě jednou a budu trpělivější.

22.01.2022 3 z 5

Vražda o Vánocích Vražda o Vánocích Lee Harris (p)

Velice dobře se mi to četlo. Děj ubíhá opravdu rychle, nejsou tady žádná hluchá místa a zápletka je zajímavá. Prostředí kláštera i život jeptišek je popsán velice hezky a určitě nejeden čtenář s chutí nahlédne za brány, kam se ne každý dostane.

10.01.2022 4 z 5

Dva kapitáni Dva kapitáni Viktor Kaverin (p)

Taky jsem to četla jako dítě a nikdy jsem na tu knihu nezapomněla. Takže jsem si ji koupila tady v bazaru a zkusila to znovu. A jsem ráda, že jsem si ji koupila, líbila se mi i teď a znovu jsem prožívala všechna dobrodružství, která mne v dětství tolik upoutala. Politika vás tady zatěžuje minimálně, děj je psán v první osobě, z větší části chlapcem Saňou, pár kapitol ale i jeho životní láskou, Káťou. Nečekejte tady velké popisy bitev, hlavní důraz je kladen spíš na myšlenkové pochody obou hlavních postav, a hledání pravdy o konci jedné nešťastné polární výpravy, která zasáhla do životů spousty lidí.

20.12.2021 4 z 5

Milenec a jiné povídky Milenec a jiné povídky Daphne du Maurier

Pro mne je jednoznačně na prvním místě povídka Bez motivu. Je smutná, ale logicky perfektně propracovaná. Ale dají se tady najít i další skvosty, některé září víc, některé méně. Celkově je to ale čtení zajímavé a styl autorky se mi velice líbí.

23.11.2021 4 z 5

Později Později Stephen King

Bylo to příjemné čtení, jako vždy, ale zdá se mi to trochu víc odlehčené, než jsem u SK zvyklá. Ovšem, vcítit se do dětské duše, to SK ovládá bravurně, protože mu věřím každé slovo.

15.11.2021 4 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Nikdy by mne nenapadlo, že si tuto knihu přečtu, neboť jsem si, ji sama pro sebe, zařadila do škatulky "pokleslá literatura". Ale přinesl mi ji kolega, tak jsem nakoukla, začala číst a zjistila jsem, že se pochechtávám i chechtám a knížku jsem sjela jako blesk. Jazyk mi problém nedělá, bydlím v Karviné, což je 25 km od Ostravy a máme dost podobný dialekt. Zkrátka, dobře jsem se pobavila, čímž kniha splnila svůj účel.

03.11.2021 4 z 5

Jako obhájce: Perry Mason Jako obhájce: Perry Mason Erle Stanley Gardner

Už jsem četla o chlup lepší případy Perryho Masona, ale i tyto dva se mi velice líbily a vůbec nejsem zklamaná. Jednu hvězdu dávám dolů proto, že v soudní síni Mason dokázal udělat daleko větší rodeo.

04.09.2021 4 z 5

Orbita Orbita Thomas H. Block

Na knihu Mayday to opravdu nemá, ale je to napínavé i zajímavé. Akorát konec je trošku překotný. Za pět minut dvanáct se najednou spousta problémů vyřeší a vypadá to nadějně. Ale přečetla jsem to s potěšením a i když nemohu dát víc hvězd, určitě se k tomu vrátím.

30.08.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Prvnímu dílu jsem dala o hvězdičku méně, ale i tak se mnou kniha docela zamávala. Tento druhý díl bych, bez mrknutí oka, ohodnotila i deseti hvězdami. V první knize jsem si nedokázala vytvořit nějaký bližší vztah k jednotlivým postavám, ale tady už do sebe všechno zapadlo, akorát jsem si občas musela upřesnit, kdo, s kým a v jakém rodinném vztahu. Postav je tam opravdu hodně.
Před paní autorkou smekám. Jako lokální patriot jsem spoustu reálií znala z vyprávění babiček, ale tady je to všechno chronologicky srovnáno a za historické informace, které jsem dosud neznala, jsem autorce upřímně vděčná. Už dlouho na mne nějaká kniha takto nezapůsobila a ten pocit za to fakt stojí!

27.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha se mi líbila po všech stránkách nejen proto, že jsem se narodila a stále žiju v Karviné, ale i proto, že autorka dokázala vykreslit tehdejší život reálně a bez zbytečné romantiky. I můj manžel je horník, takže o jeho práci vím víc, než je mi občas milo, protože o to větší mám o něj strach, ale tak už to tady chodí. Ve vztazích Čechů a Poláků mají pořád prostor určité pocity ukřivděnosti na obou stranách, ale v době mého dětství to bylo daleko horší. Pořád u nás žije polská menšina, pořád jsou u nás polské školy, ale už jsme se naučili spolu žít. Sama pocházím ze smíšeného manželství a nebylo to pro mne vždycky jednoduché. Máme ale rádi svůj kraj a místa je tu pro všechny dost. I když moje mamka říkávala, že šachty byly pro nás požehnáním i prokletím.

25.07.2021 4 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Bylo to sice hodně napínavé, ale připadalo mi to taky hodně překombinované. Prostě jsem tomu příběhu nedokázala uvěřit natolik, abych dala pět hvězd.

18.07.2021 3 z 5

Šedivý Timothy Šedivý Timothy Edgar Wallace

Celkem jednoduchý a předvídatelný příběh bez větších ambicí. Jako odpočinkové čtení snad vhodné, ale ta naivita mne od opakovaného přečtení odradila.

07.07.2021 2 z 5