Alisce

Dospělé děti alkoholikůDospělé děti alkoholikůJanet Geringer Woititz

Must read pro každé dítě alkoholika. Možná jsem od toho čekala něco víc, ale užitečná kniha rozhodně je. Až mě trochu vyděsilo kolik toho tato kniha vysvětluje. Ono když konečně zjistíte, že vaše vzorce chování, které někdy nechápete ani vy sami, nevychází z vás, ale úplně z něčeho jinýho a vy s tím můžete dokonce něco udělat, tak je to docela síla.

Všechny malé zázrakyVšechny malé zázrakyJennifer Niven

V roce, kdy kniha vyšla jsem si jí přidala na seznam knih, které chci přečíst. Nějak na ni přišel čas až teď po letech. Nějak jsem nezkoumala co to je za příběh, jen jsem si vzala knihu ze seznamu s tím, že to pravděpodobně bude nějaká oddechovka. Už nejsem cílová skupina a upřímně bych po knize nesáhla, kdybych věděla, že je určena pro mládež, ale jsem vážně ráda, že jsem se do ní pustila. Od začátku mne bavila.

Je to skvělý náhled do života člověka, který má bipolární poruchu. Téma psychických problémů a zejména sebevražd je ve společnosti stále nevítané. Je načase to změnit. Žijeme ve 21. století plném spěchu a na oko dokonalých životů. Je tolik lidí, co má psychické problémy, ale neřeší je, protože si myslí, že je to ostuda. Ostuda je nestarat se o svojí duší stejně jako o svoje fyzické zdraví. Je v pořádku, když člověk neví, jak reagovat na určité situace, ale nemyslím, že je dobré před nimi zavírat oči a nechat je být. Většinou nás to pak dožene.

Příběh ústřední dvojice byl až děsivě uvěřitelný. Kniha byla opravdu silná, vtáhla mě do děje, nečekala jsem, že na mě udělá takový dojem.

29.12.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Vždycky tak nějak zapomenu, jak krásně Backman píše. Tento autor má obrovský talent a zatím z žádné jeho knihy nejsem zklamaná. V jednu chvíli se nahlas smějete a za 10 minut máte slzy v očích. Poutově a hlavně zábavně napsané. Trochu zmatek a zároveň promyšlené do detailu.

Téma úzkostí je mi velmi blízké, jsem ráda, že se s tím autor nebál vyjít na veřejnost. Snad se ta lidskost úplně ve světě nevytratí..

17.11.2020

Krvavý BronxKrvavý Bronx* antologie

Kniha mě zaujala, protože kdo zná alespoň trochu Brno, ví jak to na Cejlu chodí. Brno je srdeční záležitost a tak jsem si chtěla knihu přečíst. Nakonec jsem se rozhodla poslouchat čtení na instagramovém profilu Vogue, kde právě knihu Krvavý Bronx četli herci a různí další umělci během karantény. Většina z nich četla opravdu poutavě a mám chuť si nějakou povídku poslechnout znovu. Ne každá povídka mě bavila, ale celkově se mi tento nápad a zpracování moc líbí.

21.08.2020

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Musím přiznat, že jsem poměrně skeptická ke knihám, které vídám všude kolem mě. Bábovky mezi tyto ,,mainstream" knihy patří, i když už je nevídám tak často, četlo je opravdu hodně lidí. Rozhodně si tu pozornost zaslouží. Nevím, zda jsem četla stejnou knihu jako ti, co tu píší, že je kniha příjemně oddychová, protože mně osobně přišla spíše smutná. Jsou to příběhy ze života, které autorka skvěle propojila. Bohužel mě zklamal konec, přišlo mi, že poslední kapitola byla celkově slabší a kniha by si zasloužila nějaké rozvinutější závěr.

Kniha se mi líbila, dokonce mě nadchlo to, že bude filmové zpracování. Jsem na něj zvědavá, tak uvidíme v září 2020 (snad), jestli to bude stát za to. Trailer vypadá slibně.

21.08.2020

Až se tě život zeptáAž se tě život zeptáCecelia Ahern

Po dlouhé době jsem se pustila do románu, protože jsem chtěla číst něco oddechového. Vsadila jsem na jistotu a půjčila si knihu od mé oblíbené autorky a nelituji. Zasmála jsem se, v některých částech jsem byla dojatá a celkově to byla taková milá kniha. Navíc téma je dost originální a donutí člověka zamyslet se nad vlastním životem.

20.07.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Knihu jsem dočetla před pár dny a mám z ní stále stejné pocity. Příběh mě bavil od samého začátku, i když jsem měla v jednom momentě problém se ke knize vrátit. Každý, kdo četl pár knížek s tématikou válek ví, že jsou to knihy na které musíte mít náladu, protože víte, že váš většinou čeká bolestný příběh. Je to realita, ale nedokázala bych na toto téma číst více knih za sebou. Člověk by nejraději změnil děj, ale to by byl jiný příběh. Takto to bylo vlastně dokonalé. Jde vidět, že si dal autor na příběhu opravdu záležet.

14.07.2020

Výživa a pohyb jako součást výchovy ke zdraví na základní škole - příručka pro učiteleVýživa a pohyb jako součást výchovy ke zdraví na základní škole - příručka pro učiteleVladislav Mužík

Z knížky jsem se učila ke zkoušce z výživy a splnila účel. Některé informace bych možná víc rozepsala, zdálo se mi to všechno dost obecné, ale na nějaký ten základ kniha rozhodně stačí.

03.07.2020

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán!Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán!Olga Minaříková

Kraťoučká knížka, kterou jsem přečetla ani nevím jak. Chvilku vás kniha dojme, ale na další stránce se objeví slzy ze smíchu. Některé části jsou opravdu perfektní. Rozhodně doporučuji všem milovníkům psů. Navíc kniha obsahuje i velice pěkně vysvětlenou problematiku množení psů.

03.07.2020

Džungle před tabulíDžungle před tabulíE. Hunter (pseudonym)

Jelikož jsem budoucí pedagog, tak ve mně kniha zanechala opravdu velkou stopu. Běhá mi mráz po zádech, protože i po více než 60 letech je tento příběh vlastně aktuální. I když jsem se (zatím) naštěstí nesetkala s tak závažnými případy, tak je mi jasné, že i něco takového se u nás může stát, protože praxi také vykonávám na ,,neelitní" škole. Musím říct, že jsem Ricka chápala, dost jsem se v něm i viděla. Myslím, že každý učitel by si měl vyzkoušet učit na nějaké takové škole. I kdyby jen jeden den. Ale to už je zase na jinou diskuzi. :)
Knihu určitě doporučuji i lidem, co s pedagogikou nemají nic společného. Příběh je to sám o sobě působivý, vývoj v některých částech překvapující. Poměrně mě udivuje, že kniha není v žebříčku někde na přední příčce.

29.03.2020

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

U této knihy jsem se dopustila jedné zásadní chyby. Viděla jsem totiž před lety film, což moc často nedělám. Lepší je to vždy naopak. Každopádně s odstupem času jsem si přečetla i knihu a po letech mě příběh vtáhl znovu a musím říct, že mě opravdu bavil. Nepamatovala jsem si děj do puntíku, takže jsem i tak hltala téměř každé slovo. Chápu, že některé lidi pobuřuje samolepka BESTSELLER. Taky to nemám ráda a jsem vůči takovým knihám skeptická, ale já zklamaná rozhodně nebyla.

26.01.2020

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Jak jde o psy, tak mě ty knihy nebo filmy dojímají opravdu neskutečně. Tohle bylo, ale ještě mnohem intenzivnější než jsem čekala. I když já vlastně nečekala nic a to je nejlepší. Viděla jsem knihu skoro všude, ale nechystala jsem se jen tak po ní sáhnout. Kupovala jsem jí pro mamky kolegyni a najednou jsem ve vlaku četla a četla. Téměř po každé stránce jsem měla na krajíčku, protože.. prostě pes. Pes, který tak krásně zprostředkoval život těch čtyřnohých blázínků. Člověk se po přečtení hodně stydí za nás lidi, protože to, co někteří dokážou udělat je nepochopitelný.

08.01.2020

Poprask v sýrové uličcePoprask v sýrové uličceRobert Fulghum

Tohle je přesně ta kniha, která se čte před spaním. Každý večer jeden dva příběhy a je vám krásně. Robert Fulghum umí skvěle vyprávět.

04.01.2020

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJon Krakauer

Příběh, který chytí za srdce a nás lidi, co touží po dobrodružství, poznání a samotě rozhodně zaujme a možná i inspiruje. I když příběh neměl šťastný konec, tak se hlavní hrdina podle všeho díky svému dobrodružství šťastně cítil a to je v téhle době často opravdu těžké. Pořád se za něčím honíme a neuvědomujeme si, že tady vždycky bude něco dalšího, něco lepšího, co budeme chtít příště. Je to začarovaný kruh a pak nezbývá moc času na to si ten život opravdu užívat podle svého uvážení. Myslím, že lidi, kteří takto ,,utíkají" a užívají si samotu mají v hlavě sice většinou bordel, ale rozhodně mají odvahu. Protože být jen sám se sebou je sakra těžký. Tu chuť takto utéct má asi někdy většina z nás, ale kdo to opravdu uskuteční ?

17.11.2019

ChatrčChatrčW. P. Young (pseudonym)

Asi bych tuhle knihu sama nevyhledala, protože nejsem cílová skupina, ale musím říct, že byl příběh podán způsobem, který se mi vážně líbil. Kniha mě bavila, pěkně se u ní přemýšlelo. Myslím, že pokud k Chatrči nemáte předsudky už od začátku a jste aspoň trochu otevření, tak vás kniha nezklame. Jinak film byl pro mě o dost nudnější. Na knihách mám obecně ráda to, že se děj může podrobně popsat, což ve filmu často chybí a tím pádem tam nejsou ani některé části. A především mám u knížek vždy pocit, že jsem součástí děje, vše si představuji podle sebe a je pro mě snadnější příběhu porozumět.

30.08.2019

Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)Lauren Graham

Gilmorova děvčata jsou můj nejoblíbenější seriál, tudíž jsem se samozřejmě pustila i do knihy od Lauren, kde popisuje svůj život, ale také natáčení a vznik tohoto seriálu. Musím přiznat, že mě bavilo právě nejvíc, když Lauren psala o ,,Gilmorkách" a zbytek byl celkem nezáživný. Hlavně druhá polovina mě nezaujala. Každopádně pro fandy tohoto seriálu je kniha krásným připomenutím celého děje. I když jsem seriál viděla stokrát, po přečtení máte chuť zase shlédnout nějaký ten díl.

30.08.2019

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Ze začátku zaujme, ale pak se vše vlastně pořád opakuje. Čekala jsem asi něco víc.

23.06.2019

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJohn Boyne

Viděla jsem před lety film a obojí ve mně zanechalo silné emoce. Asi jsem nikdy nechtěla tolik ovlivnit děj knihy jako v tomto případě. Přečteno za pár hodin ve vlaku. Ten konec jsem si nechala teda na doma, protože jsem věděla jak to dopadne a nechtěla jsem riskovat nějaké slzy ve vlaku. :D Nevím, jestli se to o takových knihách vzhledem k tématu dá říct, ale je to skvělá knížka. Příběh je poutavý, není nějak extra dlouhý a zůstane v hlavě ještě dlouho.

21.06.2019

PocitátyPocitátyKateřina Rezková

Na tuto knížku jsem čekala. Když ještě nebyla v papírové podobě, tak jsem si psala některé texty z instagramu všude možně. Chtěla jsem to mít na očích. Trochu mě mrzí, že většinu knížky člověk najde na internetu. Na druhou stranu jsem pořád větší fanda knížek a ráda držím v ruce papírovou podobu. Kniha je krásná, o tom žádná. K celkové tvorbě Kate musím říct, že má podle mě nějaký dar. Protože umí nádherně volit slova a vystihnout různé situace a pocity.

13.01.2019

Panická porucha a jak ji zvládatPanická porucha a jak ji zvládatJán Praško

Dobré shrnutí této poruše. Jsou zde uvedeny všechny důležité informace, které jsou psané srozumitelně. Takže účel tato publikace splnila. Navíc je kniha dobře sehnatelná v PDF, což je velká výhoda, když se potřebujete o nemoci hned informovat.

22.12.2018

LevhartLevhartJo Nesbø

Nevím, jestli je to mnou nebo ne, ale poslední dobou mám poměrně problém s délkou knih o Harrym. Knížky jsou opravdu dlouhé. Na druhou stranu, když jsem se prokousala přes prostředek, kdy mě kniha moc nebavila, dočetla jsem Levharta během chvilky. Příběh opět napínavý a Harry mě jako vždy bavil.

26.11.2018

Láska, vztahy a přátelstvíLáska, vztahy a přátelstvíD. M. Ruiz (pseudonym)

Už jsem pár takových knížek přečetla. Některé jsou opravdu obohacující, některé zase vůbec. Don Miguel Ruiz patří k těm lepším autorům, kniha se mi celkem líbila, ale nebylo to něco úplně převratného. Pár moc pěkných myšlenek se, ale určitě našlo. Jako největší mínus mi přišlo neustálé opakování toho stejného, což se v podobných knihách stává právě často.

31.08.2018

Opravdová láskaOpravdová láskaRobert Fulghum

Výjimečná kniha, která se opravdu vyplatí číst po kouskách. Nejlépe pár příběhů před spaním a za chvilku máte knihu přečtenou. Myslím, že tahle poměrně úzká kniha dá každému víc než 20 knížek z červené knihovny. Téměř každý příběh měl něco do sebe. Autor opět nezklamal a celkově myšlenka této knihy je víc než originální.

16.08.2018

SpasiteľSpasiteľJo Nesbø

Nečtu první knihu od Nesba, ale i tak mě vždy překvapí jak moc má příběh promyšlený. Vše je úplně jinak než si z počátku myslíte. Harryho si prostě tak trochu zamilujete i když to není příklad spořádanosti - což bude asi to sympatické.

21.01.2018

Sama sobě majákemSama sobě majákemKateřina Rezková

Je mi záhadou kde se může vzít takový talent na vyjadřování pocitů skrze papír. Kate psát vážně umí. Vystihne danou věc tak, že váš to sejme. V pozitivním smyslu. Uvědomíte si dost věcí. Doporučuju instagramový profil Kate Vesmír ve mně. Miluju ho.

26.12.2017

MinimalismusMinimalismusMartina Bechyňová

Musím přiznat, že jsem Martinu dříve ráda neměla. Nebyla mi sympatická, zahlédla jsem jí při návštěvě Prahy a stejný pocit jsem měla i živě. Náhodou jsem nedávno narazila na rozhovor s ní a byla jsem překvapena. Byla jiná a já se rozhodla přečíst si její knížku. Kniha mi odpověděla na to proč mi Martina nebyla sympatická.Potvrdila jsem si, že často nemáme ani tušení co se skrývá v osobním životě těch druhých. Ta dokonalost a štěstí, které vidíme často není skutečné. Sakra často. Občas to cítíme občas nás to v žádném případě nečekáme. Díky za knihu, byla obohacující.

27.11.2017

Pořád jsem to jáPořád jsem to jáLisa Genova

Film je rozhodně skvělý, ale nedokáže ukázat vše, co se Alici honilo v hlavě. Příběh v knize je poutavý, nemoc skvěle popsaná. Myslím, že je velkým přínosem pro každého z nás, protože Alzheimer je opravdu častý.

29.09.2017

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Kniha měla maličko nudnější části, ale jako celek se mi líbila. Rozhodně patří k těm lepším v povinné četbě.

19.07.2016

Audrey se vracíAudrey se vracíS. Kinsella (pseudonym)

Milá knížka s úžasnou obálkou. Opět jsem si potvrdila, že Madeleine Wickham chcete-li Sophie Kinsella je skvělá spisovatelka. Pro mě nejlepší volba pokud hledám oddechovou, ale ne hloupou knihu. Vždy to teda není úplně oddechové, protože Madeleine často píše o vážných problémech a vše není zcela růžové. Audrey se vrací je sice dílo určené pro mladší, ale určitě neurazí i starší čtenáře. Krásná knížka, doporučuji.

03.07.2016

Girl OnlineGirl OnlineZoe Sugg

Jedna z nejhezčích knížek pro mladé holky. Bylo to děsný klišé, úplná pohádka, ale pokud hledáte oddechovou knížku, je to skvělá volba!

01.06.2016