Alíša236 Alíša236 komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Román psaný velice jednoduchým jazykem i stylem. Spíš bych ho zařadila do literatury pro mládež. K dospívajícím má blízko i věk hlavních hrdinů a jako historický úvod do období druhé poloviny dvacátého století ve Španělsku může kniha fungovat moc dobře.

22.04.2024 3 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Literárně je to velice slabé dílo, ale tato kniha se asi nedá hodnotit po této stránce. Jde spíše o dokument, převyprávění skutečného životního příběhu a pokládám za velmi přínosné, že takové knihy existují. Myslím, že by se měly číst, mělo by se na ně upozorňovat a měly by zvedat varovný prst kam až může extremismus zajít a co se vše může dít i v dnešní "západní" společnosti.

22.04.2024 3 z 5

Propast Propast Tomáš Kučerovský

Četla jsem dětem 8 a 11 let a nikdo z nás z knihy není příliš moudrý. Děti hodně věcí vůbec nepochopily. Místy je čtení vůbec nebavilo, místy to bylo až moc strašidelné, ale bez nějakého vysvětlení a zakončení. Baví mě "divné" knihy a s dětmi máme načteno opravdu hodně, ale tohle bylo nějak moc mimo nás.

14.03.2024 3 z 5

Dnes nepůjdeš do školy Dnes nepůjdeš do školy Eva Papoušková

Hodně jsem se na knížku těšila a od knihy Cestování s Velrybou mám autorku ráda, ale nebylo to úplně ono. Takové nevytěžené, nedořešené, hodně na vysvětlování. Některé dětské knihy jsou skvělé, že z nich čtenáři nasají atmosféru doby a moc vysvětlování není třeba, některé jsou zase hodně poučné a příběh je tam jen aby se to lépe četlo, tady mi přišlo že to není ani jedno a vzniklo něco mezi co příliš nedrží a dítě moc nechápe.

27.02.2024 3 z 5

Ve vlčím doupěti Ve vlčím doupěti Anna Starobiněc

Opravdu hodně mě bavilo knihu dětem číst a děti bavila neméně. Syn pořád spekuloval o tom, kdo mohl čin udělat, jak by se to mohlo stát a obě mě nutily číst i jindy než je večer ve vyhrazený čas.

18.02.2024 5 z 5

Bouřlivá doba Bouřlivá doba Michaela Grünig

První díl jsem tu dosti ztrhala. Druhý jsem ani číst nechtěla, ale měla jsem na něj rezervaci v knihovně a dle kamarádky je nejlepší. Tedy zkusila jsem ho. Opravdu je o mnoho lepší než díl první. Meziválečné Německo je neuvěřitelná doba a autorka poslala každého z členů příběhů jiným směrem, abychom tuto dobu mohli trochu nasát a pochopit. Stále trvám na tom, že kniha není dobře napsaná. Ale druhý díl byl alespoň zajímavý a pro někoho kdo nemá o historii moc potuchy může být i poučný.

18.02.2024 3 z 5

Nový začátek Nový začátek Michaela Grünig

Tohle je tak špatně napsaná kniha, až to bolí. Doporučila mi ji kamarádka, že je tam pěkně popsaná doba, hlavně tedy v druhém díle a mě meziválečné Německo zajímá, ale tohle prostě není literatura. Mohlo by to fungovat jako scénář k nějakému krátkometrážnímu seriálu s pěkným prostředím a kostýmy. Ale jako literární dílo je to vážně hodně špatné. Nevím, jestli najdu odvahu k otevření druhého dílu.

07.02.2024 2 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Perfektní završení série. (Jsem moc ráda, že jsou jen tři díly a doufám, že u toho autorka zůstane) Naprosto uvěřitelný svět, vztahy, osobitá hrdinka, která je tolik jiná, než mnoho hlavních hrdinů fantasy literatury. Čtení mě neskutečně bavilo a doporučuji kudy chodím.

18.01.2024 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Fascinující, zvláštní kniha. Čtu předchozí recenze a nevím, co bych dodala. Čtení rozhodně nelituji a doporučuji všem, kterým nevadí příběh bez jasné dějové linky, zato s atmosférou, která z knihy přímo sálá.

09.12.2023 4 z 5

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo Vendula Borůvková

Za mě jde o skvělou knihu. Četla jsem dětem nahlas. Při čtení dovysvětlovala, povídaly jsme si o tématech. Na osmiletého kluka byla ještě moc těžká, desetiletá holka se chytala, věci ji zajímaly a doptávala se. Ideálně bych to viděla ještě pro starší děti, než ty mé. Ale opravdu stojí za přečtení. Pomůže vidět svět, republiku, naší historii v souvislostech. A i dospělí se může ledacos dozvědět.

05.10.2023 5 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Krásná kniha. Kdyby se mě někdo zeptal o čem je, řekla bych, že o ničem, nebo spíš o všem. Moc doporučuji.

12.07.2023 5 z 5

Anna Kareninová II Anna Kareninová II Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna Kareninová podruhé, aneb jak Levin konečně našel klid.

V mém okolí má Anna Karenina postavení díla, které všichni znají a málokdo ho četl. Tedy ve dvojnásobném věku, než kdy člověk fasuje doporučenou četbu jsem se začetla. Rozhodně to stálo za to a myslím, že jsem z toho měla více, než bych mohla mít v sedmnácti. Většina doporučené četby je taková, že člověk ji naplno vychutná až v pozdějším věku. Ještě, že můžeme číst, kdy chceme.

Zpět k románu. Moc doporučuji, opravdu stojí za každé písmenko.

01.07.2023 5 z 5

Ostrov žije Ostrov žije Veronika Opatřilová

Opravdu skvělá kniha. Nejdříve trochu vzdoruje, musíte si k ní (ona k vám) najít cestu, ale pak vás pohltí, okouzlí. Děkuji za zážitek.

14.06.2023 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Skvělá kniha, pro mě trochu překvapivě. Nečekala jsem tolik úrovní, úhlů, myšlenek, propracovanosti příběhu.

08.06.2023 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Takhle má vypadat literatura. Tenounká knížka a tolik říká, tolik má vrstev a celou dobu je o čem přemýšlet. Mnoho autorů píše tlustopisy, které se dobře čtou, ale nic nezanechají, tohle je pravý opak, kde je vycizelované každé slovo.

01.06.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Ach, to jsem se zase začala zlákat pozitivním hodnocením. Z mého pohledu je kniha opravdu plytká. Dobře se čte, ale zajímavá je snad jen prostředím...

01.06.2023 3 z 5

Cestování s Velrybou Cestování s Velrybou Eva Papoušková

Knihu jsem vybrala v knihovně a děti ji nechtěly, nelíbily se jim obrázky. Ale nakonec byly nadšené, knížka je hodně bavila, inspirovala a dost se při ní nasmály. Moc doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Ve staré cihelně se svítí Ve staré cihelně se svítí Petr Hugo Šlik

Skvělá kniha. Četla jsem s dětmi (7 a 9) bez znalosti předchozího dílu a byli jsme nadšeni všichni tři. Určitě doporučuji, děti to bude bavit.

27.03.2023 5 z 5

Korálky z rybízu Korálky z rybízu Marta De Rienzo

Knížka se mi líbila opravdu moc, takové milé pohlazení. Dětem už méně, myslím, že na ni už byly moc staré (7 a 9) spíš bych ji viděla pro mladší děti.

08.03.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Hodně, hodně mě toto baví. Vytkla bych snad jen, jak často je děj přerušován vysvětlováním okolností, ale člověk si na tento styl zvykne. Ach a teď zase čekat na trojku...

04.03.2023 5 z 5