Aliii Aliii komentáře u knih

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Vtipná oddechovka plná (dnes už bohužel) nekorektního humoru. Počítám, že v dnešní době už by se takovou knížku nikdo neodvážil vydat a bestsellerem by se nestala.
Pro mě byla zábavnou vzpomínkou na dobu, kdy se dala dělat legrace ze všeho a ze všech, bez zábran a bez obav.

10.05.2022 3 z 5

Dadakorespondence Dadakorespondence Vladimír Syrovátka

Úsměvné čtení plné humoru a nadsázky - ze strany autory a v některých případech i ze strany úřadů a institucí.
Je trochu zarážející, když se v úřední komunikaci objevují překlepy a chyby - zejména oslovení "pane Syrovátka" mě dost štvalo
Trochu mi vadilo, že autor své dopisy zkrátil, a to nejen o opakované údaje (adresa, datum apod.), jak píše v závěru.

18.04.2022 4 z 5

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Zajímavé čtení a obrovská poklona autorovi i jeho blízkým a pečovatelům, díky nimž se mohou čtenáři dozvědět, jak se žije s lock-in syndromem.
Člověk si při čtení mnohem lépe uvědomí co je v životě důležité.

18.04.2022 4 z 5

Řeč těla - Jak rozumět signálům řeči těla a cíleně je používat Řeč těla - Jak rozumět signálům řeči těla a cíleně je používat Gregor Adamczyk

Pozitivně hodnotím velké množství fotografií ilustrujících mimiku a gesta.
Jinak je kniha hodně zaměřená na pracovní prostředí, jednání s podřízenými apod. Kdyby to bylo uvedeno v anotaci, vybrala bych si ke čtení jinou.

09.04.2022 2 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Pohled do myšlení někoho jiného je vždycky zajímavý a ráda jsem toto pozvání od autora do jeho vnitřního světa přijala. Informace o prožívání, emocích, myšlenkách i úvahách tohoto autisty mě obohatilo a dalo příležitost k prohloubení empatie a poopravení některých zažitých představ o autismu (třebaže vím, že každý autista je jiný).

29.03.2022 4 z 5

Velmi zdařilá knížka, která mě potěšila. Češtinu mám moc ráda a vítám možnost oprášit a zdokonalit své znalosti.
Vysvětlení k jednotlivým heslům jsou krátká, přehledná, zábavná a líbilo se mi i grafické zpracování.
Věřím, že knížka osloví i ty, kteří češtinu nemilují a těch "perliček" bude ubývat :-)

26.03.2022 5 z 5

Zvuky probouzení Zvuky probouzení Petr Třešňák

Velmi emocionální a niterná zpověď obou rodičů mě hluboce zasáhla. Kéž by všichni rodiče měli ke svým (nejen nemocným) dětem a sami k sobě podobný přístup jako manželé Třešňákovi, svět by pak byl nepochybně lepším místem.

22.03.2022 5 z 5

Život na uzdě Život na uzdě Marian Jelínek

Inspirativní čtení k zamyšlení se spoustou zajímavých informací a odkazů na další čtení o člověku, jeho nitru a chování.

07.03.2022 4 z 5

Jak přežít blahobyt Jak přežít blahobyt Ivan Klíma

Byť je kniha staršího data vydání, spousta témat je v ní stále aktuální. V něčem doba a lidé pokročili, v něčem se bohužel nezmění snad nikdy...
Inspirativní čtení k zamyšlení a jazyk srozumitelný širokému okruhu čtenářů.

27.02.2022 4 z 5

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

(SPOILER) Celkem zábavná knížka, tedy alespoň některé pasáže. Některé části byly příliš jednotvárnými variacemi jedné hádanky. Také se mi nelíbily hádanky s řešením typu: Tenhle problém nemá žádné řešení, popř. autor uvedl chybné informace - ty podle mě neměly být do knihy vůbec zařazeny.
Velmi se mi naopak líbily příběhy, hádanky a vtípky s reálnými osobnostmi.

16.02.2022 3 z 5

Podivné historky ze života Podivné historky ze života Arnošt Goldflam

Moc se mi líbila různorodost povídek a autorovo vidění reality.
U povídek ze života, byť podivných, bych však nečekala tolik bizarnosti.
Nelíbily se mi ani ilustrace, které až na několik málo výjimek působily vyloženě depresivně.

14.02.2022 2 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Obrovský obdiv k autorce, že se odhodlala příběh inspirovaný jejími vlastními zážitky sepsat do knihy a zveřejnit jej. Kéž by byla kniha varováním všem před sexuálními predátory a nikdo už nemusel nic podobného zažít.
Použitý styl mi však moc nevyhovoval - nemám ráda nespisovnou češtinu v knihách a těch vulgarismů bylo příliš i na dospělého, natož na jedenáctiletou dívku...

12.02.2022 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Střípky k každodenního života se vším, co k němu patří. Autorka i knížka mě mile překvapily a s každou kapitolou na chvilku přenesly do mnou oblíbené Itálie.

07.02.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Laskavý humor, nadhled, vtipné komentáře každodenního života a mě velmi blízké názory a postoje kultivovaného Marka Ebena nemohly zklamat. Hledáte-li pohlazení po duši a chcete mít při čtení úsměv na tváři, určitě si povídky přečtěte.

02.02.2022 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Děj byl sice dost předvídatelný, ale J.Moyes se čte dobře a i ta romantika je pro mě v jejím podání tak nějak snesitelnější :-)

27.01.2022 3 z 5

Rothschildova flaška Rothschildova flaška Petr Šabach

Moje první kniha od P.Šabacha - zpočátku jsem si říkala, že to bude skutečná výzva (nejen ta čtenářská), protože nemám ráda v knihách přemíru nespisovné češtiny a vulgarismy. Tady ale nejde ani o žádné předstírání toho, že spisovná čeština je pod autorovu úroveň nebo machrování, kolik zná sprostých slov. Tady je to o věrohodném vykreslení charakteru a to se autorovi povedlo skvěle. Slovy mi "namaloval" portrét hlavní postavy věrohodněji než by kdy dokázala fotka a já s každou stránkou zjišťovala, jak moc mě baví začítat se do humorných i smutných minipříběhů, ze kterých je poskládaný život.

26.01.2022 4 z 5

Zaujala mě obálka a lákalo mě poznat povolání letušky, ale jsem dost zklamaná. Knížka je plná vulgarit a spíš než o létání je o osobním životě autorky. Popisovaný životní styl (byť chápu, že je popisovaný s nadsázkou) mě nezaujal ani trochu a nějaké velké pobavení se také nekonalo...

14.01.2022 1 z 5

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

Díky čtenářské výzvě jsem zjistila, že Astrid Lindgrenová psala i detektivky. Jako dítě mě knížka minula, ale jsem ráda, že jsem se mohla začíst aspoň jako dospělá. Příběh skvěle odvyprávěný, dětské postavy jsou moc sympatické. Jen mě trochu naplňuje smutkem, že před 60 lety byly děti ve 13 letech ještě děti, zatímco dnes už by si takhle hrát a prožívat dobrodružství nedokázaly...

11.01.2022 4 z 5

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

O "sucháči" už nějakou dobu vím, loni jsem se zúčastnila a i když s alkoholem problémy nemám, bylo to rozhodně obohacující čtení.
Statistiky a reálné příběhy rozhodně stojí nejen za přečtení, ale i za pořádné zamyšlení. Grafické zpracování knížky a vložené QR kódy s odkazy byl příjemný bonus.
Občas mi ale přišlo, že se na to sušení tlačí až moc - těžko říct, zda to lidi bude motivovat nebo spíš odrazovat...

10.01.2022 4 z 5

Ten druhý Ten druhý Jiří Pešaut

Velmi zajímavý námět i zpracování. Z knihy jsem opět silně vnímala autorův výjimečný vztah, úctu a obdiv k přírodě.
Spojení mystiky přírody s drsnou realitou a sledováním životních příběhů lidí bylo rozhodně originální. S napětím jsem sledovala, kdo (a zda vůbec) se dokáže vymanit ze "svého" prostředí, poučit se z chyb a stát se novým člověkem.
Škoda jen těch několika gramatických chyb v závěru knihy a také písma na zadní straně obálky, které nekvalitním grafickým zpracováním kazí jinak moc povedenou obálku.

29.12.2021 4 z 5