Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Na Rodinné povídky jsem se hodně těšila, není to pro mě první kniha z této edice. Ale jsem dost zklamaná. Na obálce jména vesměs skvělých autorů a výsledek nikde. Vedou za mě Dvořáková, Geislerová a Soukupová.

25.05.2023 3 z 5

Zen žen: Jednou se tomu zasmějem Zen žen: Jednou se tomu zasmějem Lenka Geislerová

Odpočinková věc, prolistováno za jedno odpoledne. Bez ní se svět nezboří, s ní taky ne :)

25.05.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Knihu jsem otevřela s tím, že si přečtu jen jednu kapitolu. Skončilo to celou třetinou knihy. Začátek byl opravdu čtivý, zajímavý, nemohla jsem se od toho odpoutat.
Problém u mě nastal v okamžiku, kdy Teo vyrostl. V tu chvíli jsem se začala nudit, přestože jeho život byl svým způsobem zajímavý a netušila jsem, kam se to vyvine...
Část vyprávění o matce zodpověděla mnohé otázky, které jsem si pokládala při čtení, po části s otcem vše zapadlo do sebe. Drsný příběh, který by se vlastně klidně mohl stát.
Jak jsem již napsala, od třetiny jsem měla problém číst dál, kromě toho mi přišlo zbytečné do toho montovat covid, i když chápu, že je to důkaz, že jsme se dostali do současnosti a je to něco, co tu s námi opravdu bylo...

Podle mě by knihu měl zkusit každý, při čtení vám budou vstávat vlasy na hlavě.

24.05.2023 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Knihu jsem bezdůvodně dočetla až po několika letech.
Drsné prostředí, ukázka reality. Hl. hrdinka prakticky opak spousty žen, nicméně je tu něco, pod co se může podepsat leckdo:

"Trvalo to děsně dlouho, ale prostě někdy je potřeba zjistit, že jsi někdo jinej, než jsi až do týhle chvíle byla. Že jsi prostě jenom nevěděla, že to není tvoje kůže. Ani tvoje tělo, ani tvoje role, ani tvoje vysněná identita. Že dobrat se k tvýmu pravýmu já dá děsně zabrat."

23.05.2023 4 z 5

Omon Ra Omon Ra Viktor Pelevin

Chápu myšlenku, ale styl psaní mi neseděl. Uprostřed knihy jsem měla vyloženě čtecí krizi a musela na skoro dva měsíce přerušit čtení. Konec má být překvapivý, za mě byl spíš zmatečný. Jednou stačilo a nikdy víc :)

30.04.2023 3 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Hlavní hrdiny jsem si zamilovala, celou knihu jsem byla napjatá. Tento námět jsem ještě nikde nečetla, proto se mi líbil nejen styl psaní, postavy, ale i "originalita". Konec jsem absolutně neodhadla, jednu dobu jsem byla tak zoufalá, že jsem podezřívala i Florina :D
Těším se na další knihy od autorky, kdyby se přestaly vydávat česky, půjdu do ní i v originále.

TIP: pokud si chcete plnohodnotně užít poslední díl série, přečtěte si všechny předchozí. Život hl. postav je zde velmi důležitý :)

30.04.2023 5 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Jak již bylo zmíněno v předešlých komentářích, trošku mě mrzí, že jsem neposlouchala audio. Víc by to odsýpalo a myslím si, že by mě příběh mnohem víc pohltil. Odpočítávače jsem odhadla v okamžiku, kdy se poprvé v knize objevil jako reálná postava, minulost Elle jsem si taktéž potvrdila. Jediné, co člověk sám nevymyslí, je důvod, proč to Odpočítávač dělal a jeho minulost. Tu nám dobře autorka dávkuje. Sice jsem na to přišla, ale i tak se mi to jako celek líbilo a snad mě to vytáhlo že čtecí krize. Konec mi přišel velmi urychlený, klidně se mohly některé pasáže do dvou třetin knihy proškrtat, a naopak konec rozvést.

24.04.2023 4 z 5

Jelizaveta Bam Jelizaveta Bam Daniil Charms (p)

Jako absurdní drama super. Ze začátku jsem si říkala, že to do absurdního dramatu má daleko, ale postupně se to stupňovalo. Např. Kdo se bojí Virginie Woolfové je mnohem lepší, ale na oddech stačí.

17.04.2023 4 z 5

Pokus o žárlivost Pokus o žárlivost Marina Ivanovna Cvetajeva

Velmi čtenářsky přístupná poezie. Při čtení prožíváte všechny pocity společně s básnířkou.

24.03.2023 4 z 5

První setkání První setkání Andrej Bělyj (p)

Složitá poezie, která vyžaduje rozsáhlé znalosti cizích slov, nejrůznějších výrazů a odkazů na osobnosti, příp. místa... Vždy jsem si myslela, že už už začínám chápat, ale následovala cizí slova nebo různé odkazy a byla jsem tam kde jsem byla...

20.03.2023 2 z 5

Na dně Na dně Maxim Gorkij (p)

Kdybych věděla dopředu, že hra prakticky nemá žádný děj a jedná se především o vykreslení situace ve společnosti + filozofické úvahy, asi bych se tomu vyhla. Přestože je divadelní hra krátká, jsem ji četla neuvěřitelně dlouho, nerada jsem se k tomu vracela. Kdybych číst nemusela, možná to po prvním jednání vzdám.

17.03.2023 3 z 5

Drak Drak Jevgenij Lvovič Švarc

Ke knize jsem se dostala pouze díky povinné četbě. A jsem za to velmi ráda. Přečteno hned, je to odpočinkové, člověk se u čtení zasměje, zamyslí, vidí do určité míry nadčasovost charakterů. Je to opravdu více než pohádka ve třech dějstvích.

14.03.2023 4 z 5

Morfium Morfium Michail Bulgakov

Po přečtení Mistra a Markétky, O prospěšnosti alkoholismu a Adama a Evy jsem opravdu příjemně překvapená. Co překvapená, nadšená! Krátké, ale skvělé. Kdyby takovýmto stylem psal vše a neobjevovala se v dosavadních textech převážně kritika režimu, byla bych nadšená ze všeho. Příběh mě vtáhl, nemohla jsem povídku odložit. Doufám, že se mi do rukou dostane ještě něco stejně dobrého.

14.03.2023 5 z 5

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Sbírka fejetonů se velmi dobře četla. Fajn texty na odpočinek, ale nic přelomového. Závažnější jsou poslední texty a nejvíce samozřejmě Bulgakovův dopis režimu. Sbírka asi nikoho příliš neobohatí, co se týče znalostí, ale jako jednohubka během večera fajn.

14.03.2023 4 z 5

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Michail Bulgakov

Chápu, že hra reaguje na komunismus, snaží se dělat si z věcí legraci. Ale přijde mi, že někdo vzal kvalitního Čapka, hodil ho do ruského prostředí a zesměšnil téma. Tato hra mi nesedla, možná ji čtu pouze ve špatném období.
Nejde ohodnotit jinak než: ruský bizár.

11.03.2023 2 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Rozhodně nejlepší text od Čechova. Po přečtení nejznámějších Tří sester, Višňového sadu i Strýčka Váni mi tento jediný dával zcela smysl a zaujal. Věřím ale, že většině se budou líbit spíš ty známější tituly.

09.03.2023 5 z 5

Lady Macbeth mcenského újezdu Lady Macbeth mcenského újezdu Nikolaj Semjonovič Leskov

Leskov je pro mě velmi příjemným překvapením. Nečekala jsem nic převratného, knihu jsem si vybrala ze seznamu povinné četby. A zázrak! Bylo to skvělé. Krátké, odsýpalo to, příběh byl vtipný, poutavý, náhle ho vystřídal až hororový okamžik a znenadání se text změnil v myšlenkově závažný. Hrdinku bych přirovnala k takové vylepšené české Maryše. Za mě super.

07.03.2023 5 z 5

Myšlenky pod polštář Myšlenky pod polštář Courtney Peppernell

Po dlouhé době další sbírka moderní poezie, ke které se zcela jistě budu vracet. Je ale pravda, že tento typ poezie čtu zásadně v originále. V okamžiku, kdy se text přeloží do čj, vymizí kouzlo i dle mého určité sdělení. Zkrátka to nevyzní tak dobře. :)

05.03.2023 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Podruhé jsem přečetla anglicky a teda... Rozuměla jsem tomu z kontextu, ale občas jsem měla problém se slovní zásobou, hlavně z důvodu častého užívání frázových sloves.
Co se týče příběhu jako takového, rychle jsem si vzpomněla na doby, kdy jsem deník malého poseroutky přímo hltala. A má to své kouzlo i v dospělosti, i když z důvodu procvičování cizího jazyka.

04.03.2023 5 z 5

Ruské byliny / Russkije byliny Ruské byliny / Russkije byliny Jana Hrčková

Přijde mi zvláštní, že je kniha určena pro začátečníky. V knize se nezaznačuje přízvuk, což je přesně to, co začátečník potřebuje. Slovní zásoba je přizpůsobena samozřejmě tématu, ale opět... Jako začátečník potřebuji procvičit/naučit obvyklá slova, ne tato archaičtější. Na procvičení dobré, ale pro začátečníka na úrovni A1/A2 to dle mého může být těžší... I přesto, že se jedná o zrcadlový text.
Velmi si cením audia, které lze dohledat na stránkách albatrosmedia. Navodí to atmosféru.

03.03.2023 4 z 5