Ales.BD

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Něco jako fanouškovská fikce napsaná snaživou gymnazistkou. Příběh ujde a obsahuje některé dobré nápady. Ale jinak je to hrozně nedospělé, bez literárního stylu, přímočaré, předvídatelné, místy nelogické i klišovité. Hrozné postavy. Nejvíc mě rozčilovalo infantilní chování členů pětadvacítky a někdy i nekonzistentní blbnutí hlavní postavy. Pokud jste četli něco složitějšího než Harry Potter, nemůžete nedostatky přehlédnout. Ke špičce žánru se bohužel ani nepřibližuje.

16.08.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dobře vystavěný příběh nikoliv o válce a holokaustu, ale o životě s vědomím viny. Ocenil jsem střízlivý popis válečných zkušeností bez jednoznačných soudů a utloukání čtenáře emocionálními popisy hrůz. Konec podle mě neodpovídá kvalitě předchozího textu, vyšel nějak do ztracena a mohl být lepší.

10.12.2018

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Skvělá kniha plná zajímavých informací. Má o to větší cenu, že autor žije kousek za našimi hranicemi, takže je platná i pro naši situaci. Doporučuji přečíst 2x s krátkým časovým odstupem. S pozdějšími poznatky je začátek zajímavější. Povedená je i audioverze kterou načetl Aleš Procházka. Kniha samozřejmě není pro ty, kteří se nezajímají o přírodu a zvlášť stromy a lesy.

02.09.2018

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Co je moc, je moc. Kdyby se Asadovi a jeho rodině tohle všechno stalo, skončili by komplet ve cvokárně. Zbytečně překombinované, zdlouhavé. A postavě schopného a zábavného imigranta to spíš uškodilo. Kdyby u toho qčkaři aspoň okrajově nestihli pořešit narušeného pařana s katanou, snad by to nebylo ani na 2 hvězdy.

11.03.2020

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

O jednadvacetileté panenské popelce a bohatém princi s bičíkem. Nejhorší kniha, jakou jsem četl, se započítáním jízdního řádu a vyhlášky o silničním provozu.

18.09.2018odpad!

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Hromadu kudos autorovi za to, jak přesně se mu podařilo nadávkovat poměr cynismu a jakoby nechtěné účasti vypravěčky. Myslím, že právě to a nic jiného dělá z této knihy knihu výjimečně dobrou.

13.07.2020

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Knihy o zaklínači jsou nejlepší slovanská fantasy a možná, že nejlepší fantasy vůbec. Kdysi jsem četl původní povídky vydané ve 3 knihách, později román, pak znovu povídky ve dvoudílné sérii s malými přídavky, dále nové povídky v Bouřkové sezóně a nakonec jsem s velkým potěšením přeposlouchal audioverze od toho všeho. Velmi si cením skvělých postav a nepřítomnosti těžkého patosu a velikáštví, kterými se vyznačuje anglosaská fantasy. Další přednosti nemá smysl vyjmenovávat. Nejvyšší kvalita.

01.11.2018

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Více politiky a "mužských" záležitostí, což je pravděpodobně důvodem nižších hodnocení. Pro mě je ale kvalita pořád stejná (jako u Hany a Tichých roků), to jest velmi dobrá.

08.10.2019

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Asi nejlepší ženou napsaná mužská postava, jakou jsem zatím viděl. Trochu to drhne jen místy. Jinak velmi dobře odpozorováno ze života. Výborná audiokniha načtená Pavlem Baťkem.

09.03.2020

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Není to žádná oddechovka, není to humorné, nedá se to číst nepozorně a není to o tom jací jsou vesničani. Je to důmyslně sestavený popis lidských povah takových, jaké opravdu jsou a všechna čest autorce za to, že se jí to povedlo poutavě a srozumitelně na obyčejných příbězích obyčejných lidí.

19.04.2020

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Americká kniha o válce ve Francii, kde osudu vzdorují silné krásné hrdinky. Úmorně rozvlekle dlouhé, nereálné, plné okatého patosu, humpoláckých dojemných scén, romantiky za každou cenu, klišé, sentimentu a zbytečné vaty. Kdyby to Renata Volfová tak dobře nenačetla pro audioknihu, do předvídatelného melodramatického konce bych určitě nedošel.

13.05.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Další v chlastu naložený geniální detektiv-samotář a jeho nereálně zvrácený osobní nepřítel povoláním sériový vrah. Přitom Carter umí psát tak, že by ty jakože atraktivní provařené rekvizity nebyly ani třeba. Ale jinak zlatej obyčejnej strejda Maigret, co uprostřed vyšetřování volá domů aby se dozvěděl, jakou mu milostivá předloží večeři.

29.09.2020

HastrmanHastrmanMiloš Urban

Nápadité, bohaté, zajímavé, napsané vyspělým jazykem a nakonec se najde i naděje, což se mi zdá nejdůležitější. Bohužel nesdílím tak velké nadšení první částí. Těžko věřit, že by prostí venkované praktikovali tolik komplikované přírodní magie. Jakoby nic jiného nedělali. Tím se kazí zdání reálnosti, které si nese hlavní postava. Skok do budoucnosti mě zpočátku překvapil, ale časové rozpětí je právě to, co z této knihy dělá něco víc, než hříčku o tom jak příchod tajemného pána narušil život obyčejných lidí.

26.08.2019

Musím to vědětMusím to vědětKaren Cleveland

Tento pokus o špionážní román pro hospodyňky asi vznikl tak, že někdo z vládní agentury USA se ozval paní Cleveland: napište nám něco na podporu "protiteroristických opatření", ano? A výsledkem je neuvěřitelně důvěřivá zaměstnankyně CIA, která má speciální výcvik a stejně jí opakovaně nic nedochází. Ďábelsky lstiví zlí Rusové, nelogické chování postav, naivní představy o fungování státu, atd. Děj se pořád zdržuje (natahuje, vycpává) nesouvisejícími triviálními popisy partnerského života a problémů s dětmi. Korunu všemu nasazuje očekávaný laciný konec.

01.10.2018

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

Překombinované, neúměrně protahované. Myslím, že autor má pravdu v tom, že ani po světovém kolapsu civilizace nezmizí byrokracie, rasizmus, izolacionalismus, snaha o totalitní nadvládu, potřeba společného nepřítele a ostatní odporné projevy lidské povahy. Akorát to všechno měl místo trilogie nacpat do jedné pořádné knihy a nevyrábět takovou nastavovanou kaši.

20.06.2019

KruhKruhDave Eggers

Celkem předvídatelný děj, ale jinak dobře vykreslená korporátní totalita, která nás v blízké budoucnosti dost možná čeká. Jestliže tato autorova vize byla vydána v roce 2013, teď by určitě přitvrdil. Po celém světě už bylo založeno 482 diskusních skupin odpůrců této knihy, kde si miliony circlanů vzájemně potvrzují svou nenávist.

29.07.2019

Mega hustej nářezMega hustej nářezF. Kotleta (pseudonym)

Audiokniha v podání Richarda Fialy. Sice neumí zazpívat Hej Slované, ale zase mu jdou skvěle dělat výbuchy granátů na hubu. Nejvíc se mi líbila jednička, dvojka asi trochu slabší, trojka uprostřed. František Kotleta je nepochybně jeden z nejlepších brakotepců.

11.02.2020

Klub vrahůKlub vrahůPavel Renčín

Čím méně o knize předem víte, tím lépe.

20.03.2020

Osmnáct pod nulouOsmnáct pod nulouStefan Ahnhem

Švédsko je plné vraždících psychopatů. Zbytečně mnoho samoúčelného násilí, což u seveřanů obvykle kompenzuje nedostatek literárního talentu, ale tady by to myslím nebylo třeba. Čtenář si také chvílemi sám připadá jako úchyl, že něco takového vůbec čte.

09.04.2020

Čtyři klíče: Velká vlaková loupežČtyři klíče: Velká vlaková loupežMichael Crichton

Skvěle sestaveno a zasazeno do dobového rámce. Klobouk dolů před panem překladatelem, který dal dohromady všechnu tu zlodějskou hantýrku.

13.04.2020

TextTextDmitry Glukhovsky

Spravedlivý mstitel převezme digitální život potrestaného a najde v něm věci, které nečekal. Nečernobílé, realistické, poutavé, předpokládal jsem jiný konec. Lepší než celé Metro.

27.04.2020

StalingradStalingradF. Kotleta (pseudonym)

Tady už je té sprostoty a detailních popisů řezničiny příliš. Místo toho by se hodil aspoň nějaký příběh. Kvality předchozích dílů nedosahuje.

03.07.2020

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Velmi obsáhlá kniha, ze které se sapiens nic moc nového nedozví, ale je to pěkně a přehledně uspořádáno. "Konzumerismus je první náboženství v dějinách, jehož přívrženci plní, co se po nich žádá."

28.08.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Docela zajímavé, dokud se probírá historie předků. Ale jak začne život vypravěčky, jde to z kopce. Také obsahuje dávku ženské vaty (zbytečné popisy vzhledu oblečení, bot, chování, atd.). Mezi touto knihou a o několik let mladší Hanou je velký posun k lepšímu.

04.10.2020

Taková normální rodinkaTaková normální rodinkaF. Vavřincová (pseudonym)

Ke knize jsem se vrátil díky audioverzi. Seriál i kniha jsou poklady nadčasového českého humoru. Za nejlepší považuji hned první díl - Ženich. Škoda, že takových není víc.

19.11.2018

Severská mytologieSeverská mytologieNeil Gaiman

Američani nám severskou mytologii pokazili vulgárním zkomixovatěním. Gaiman se to buď snaží napravit nebo vycítil kšeft. Že by jako prodával jednoduchý výcuc z Eddy těm, co bez obrázků normálně nic nechápou. Napsal to jakž takž. Příběhy jsou zajímavé, ale to není jeho zásluha. Na druhé straně, kdo viděl filmy, těžko se zbavuje vizuálních projekcí do hollywoodských herců. A představa filmového Lokiho, jak rodí osminohé hříbě je zábavná.

07.01.2019

HadohlavecHadohlavecPeter May

Trochu se to cyklí. Margaret by mohla Li Jena přestat mlátit a oslovovat ho hajzle. Je inteligentní doktorka, měla by už vědět, že osudu neuteče. Likvidace vztahových konkurentů nějakou strašnou smrtí začíná být monotonní a použití šíleného vědátora je autora trochu nedůstojné. Li Jenovo rodinné shledání na druhém konci světa za nepravděpodobných okolností nepůsobí důvěryhodně a vadily mi oslavné řeči o Americe, od rodilého Skota marketingově podbízivé. Jinak to docela ujde.

25.02.2019

ArtemisArtemisAndy Weir

Úplně dobrá sci-fi. Nic mi nechybělo ani nevadilo, svižné, zajímavé. Dokonce žádný americký egocentrismus. Přečteno ušima, audioverze v podání Terezy Dočkalové je velmi povedená.

26.04.2019

Vzpomínka na ZemiVzpomínka na ZemiLiou Cch'-sin

Trilogii postihla tepelná smrt. Nafoukla se, její energie se rozmělnila a vyčerpala. Až zůstala téměř nekonečná absurdní chaotická prázdnota.

01.07.2019

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

Četl jsem kdysi v mládí a teď zkusil audioverzi. Už to není úplně ono. Nejenom že značnou část zabírají úřednicko-ekonomické patálie (podvod, peníze, patenty), ale také naplnění vztahu, který vlastně neexistoval nepůsobí moc důvěryhodně. Nicméně dobré věci jsou: hezký motiv hledání dveří do léta (reálně i obrazně), roztomilé představy o budoucnosti (napsáno 1957) a víra v pozitivní vývoj. Audioverze tomu myslím neprospěla. Otakar Brousek ml. to krapet pokazil ledabylým přednesem a hroznou angličtinou.

17.07.2019