Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Vtipná nadsázka o vážných věcech. Zvířecí rozum poznává a hodnotí lidstvo. Nic nového. Ale soužití lišky s mladým STBákem? Napsáno trochu jako divadelní hra, kde bůh není zavěšen na stroji, ale usazen na štokrleti. A nepřináší řešení, ale odkazuje, uvádí na pravou míru a postrkuje děj. Nakonec nečekaně zábavné. Jen ty slzy akademiků byly možná až moc.

14.06.2021 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Fantasy román. Kladný hrdina, geniální super-agent, za státní peníze lže, šmíruje, vraždí, mučí a vydírá, aby jeho agresivní paranoidní země pod vedením moudrého nepolitického prezidenta zůstala tou nejlepší ze všech. Nepřátelský je celý zbytek světa, hlavně teda muslimové, kteří snídají, obědvají a večeří nenávist a proto v garáži po práci vyrábějí smrtící viry. Kdo zrovna není nepřítel, je alespoň neschopný, zkorumpovaný, směšný. Co se týče terorismu, řeší se jak, ale ne proč. Místy sice napínavé a dovedně napsané, ale pokažené stereotypní krátkozrakostí až tupostí.

31.05.2021 2 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Profláknutý motiv poldy toho času bez placky a zbraně. Módní poukazování na všeobecný úpadek společnosti a všudypřítomný špatný vliv internetu na mládež a vůbec na všechno. Nepravděpodobné zločiny i sexuální dobrodružství. Jakž takž pozitivní závěr jako by k tomu byl přilepený násilím. Možná nejde do háje jen lidstvo, ale i tato knižní série.

18.05.2021 2 z 5

Neobyvatelná Země Neobyvatelná Země David Wallace-Wells

Autor je Američan, takže zaměřeno na tamní individualistické egocentriky. Až příliš intelektuální a všeobecné. Zbytečně řeší všechno možné včetně literatury, filmů a psychologie, občas napadá oponenty. Nejhorší je, že vícekrát připouští úmyslné přehánění. Něco jako "tak zlé to asi nebude, ale chci vás vystrašit". To je myslím zcela kontraproduktivní. Tak závažné a důležité téma by zasluhovalo mnohem věcnější přístup.

12.05.2021 3 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Lepší než Bohové. A nazývat to druhým dílem je téměř neoprávněné. Oba příběhy spojuje vlastně jenom jeden ztuhlík. V tomto je méně fantaskního chaosu a více vtipu. Další pochvala za audio interpretaci, tentokrát pro Michala Isteníka.

09.05.2021 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Válka bohů, jejich závislost na věřících a výlučná role božího syna, je mnohokrát obehraná písnička. I to, že nadpřirozené bytosti žijí skrytě mezi námi. Příliš dlouhé, čekal jsem něco lepšího. Snad si to víc užije Američan kvůli domácímu zeměpisu. Pochvalu zaslouží Kajetán Písařovic za výborné načtení pro audioknihu.

04.05.2021 3 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Skvělý životopis. Ničemu se nevyhýbá a umožňuje za legendou uvidět člověka. V podstatě snímá zakladatele našeho státu z podstavce, aby si ho tam čtenář sám a dobrovolně mohl zase vrátit.

Jako další četbu vřele doporučuji knihu Jan Masaryk – pravdivý příběh.

21.04.2021 5 z 5

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Pavel Renčín odkrývá obrovský fantasy potenciál naší země. Je výborný vypravěč, má neobvyklé zábavné nápady. Za celou trilogii jsem se nenudil, odchodu některých postav upřímně litoval a zůstal dojem, že by toho mohlo být mnohem víc.

16.04.2021 4 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Lepší než Les Mytág, Řeky Londýna a Nikdykde dohromady.

04.04.2021 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Hlavně divoké nápady kolem kvantové fyziky. Hodně Sci, podobně jako první díl Vzpomínky na Zemi. Kulturní odlišnost je znát a místy jsou motivy a chování postav i společnosti těžko pochopitelné. Také by mohlo být kratší. Během závěrečného vysvětlování co se vlastně stalo (to by asi v dobré knize být nemělo), jsem si pořád říkal, že už by mohl být konec.

31.03.2021 3 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Po neslavné Královně ohně opatrný optimismus. Postava Vélina Al Sorny rozhodně má co říct, ale pan spisovatel to zas nesmí zvorat zavlečením děje do nudného politicko-vojenského chaosu, jak se mu to stalo posledně.

22.03.2021 3 z 5

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

Nečekané příjemné překvapení. Hlavní hrdina by se klidně mohl jmenovat James Bond. Dokonce dostanete i padoucha, který si nemůže pomoct a před Robertovou konečnou likvidací objasní celý svůj ďábelský plán. Atraktivní prostředí, krásné ženy, spousta akce, zvraty, správné tempo.

06.03.2021 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Klidně si mě popravte, stejně budu žít dál. Odsouzenec na smrt zahání strach tím, že si namlouvá vzpomínky na minulé životy. Vymýšlí si naději, že konec není konec, před utrpením se schovává do sebe. Několik závažných myšlenek, ale jinak prostě jen pár volně spojených povídek. Možná, že působivé v roce 1915, dnes už ale ne.

18.02.2021 3 z 5

Ruku na srdce, náhody neexistují Ruku na srdce, náhody neexistují Petr Rajchert

Od všeho trochu, nic pořádně. Nepřehledné časové skoky, splývání postav (kdy jde o kreativce a kdy o korporátního psychopata?), nefunkční mysticismus bez následků, volné konce, které nikam nevedou, nadbytečné postavy a nelogické chování postav, násilné zvraty, nevyrovnané tempo. Celkově mimo realitu, jako když jednou za 5 minut přepínáte televizi. Pár dobrých postřehů ze života, ale jinak bohužel zklamání.

16.02.2021 2 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Audioforma. Čteno autorem to docela jde. Pár vzpomínek, pár úvah, nic zvláštního. Občas se trefí, občas se trochu mýlí, když si něco vykládá po svém. Otřesný je hudební doprovod. Jak předěly, tak celé písně. V televizi mu to jde líp.

12.02.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Z počátku hezky rozehraná motanice, kde nic nedává smysl, aby se později ukázalo, že všechno souvisí se vším. Zajímavé charaktery, naděje na zábavu a vtip. Postupně ale zase upadá do obvyklého Backmanského melodramatického sentimentu a bylo po naději. Pomohlo by, kdyby byla výrazně kratší.

12.02.2021 3 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Pan doktor má určitý ustálený soubor odpovědí a historek, které používá v rozhovorech a na přednáškách. Takže pokud jste už něco z toho viděli, příliš nového se nedozvíte. Jinak je rozhovor přiměřeně vedený, autor nechává dost prostoru, dobře se ptá a usměrňuje, jen když je třeba.

08.02.2021 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Zajímavý člověk, zajímavé názory, zajímavé informace. Značná část knihy se ale týká ošetřování vrcholových sportovců, tzn. lidí, kteří za peníze svoje zdraví prodávají. To bylo naopak únavné, podobně jako historky o prezidentech. Asi snaha o zvýšení prodejnosti. Kvůli tomu se možná nevešly důležitější věci a potenciál rozhovoru zůstal nevyužitý.

28.01.2021 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Významná část sice spadá do kategorie "jak to bylo dřív, jak je to teď", případně "dřív to bylo lepší", ale dá se to vydržet díky pěknému stylu vyprávění. Asi nejzábavnější mi přišly příběhy o zahrádce a přibraných kilech po vánocích. Výborná audiokniha čtená samotným autorem.

18.01.2021 4 z 5

Zajímavý nápad tak nějak extrapolovat situaci na naší planetě do vesmíru. Gene Roddenberry by asi dostal infarkt. Tahle vojenská sci-fi poloha bez nadpřirozených úkazů myslím panu Kotletovi svědčila lépe, než pozdější upírské historky a brodění se v různorodém sajrajtu.

15.01.2021 4 z 5