Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Přečteno ze zvědavosti, co že se to stalo ze známého zbojníka který bohatým bral a chudým taky. Ukázalo se, že z něj zbylo jen jméno. Místo zbojničení Jánošík s kumpánem, mladým palatinem Turzem, rajtuje na parostroji z akce do akce. Cestou hláškují, poživačně hodují, popíjejí, pokuřují a smilní, kde se dá. Bláznivina pro pobavení.

12.03.2022 3 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Tohle chtělo pořádně rozpracovat. Mnohem víc se pohrabat ve starých zmínkách o "bleskové zbrani", prokreslit charaktery, detailně popsat ruskou konspiraci. Byl by z toho příběh, ze kterého by Robert Langdon padl na záda.

11.03.2022 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Sice opět zvláštní schopnosti dětí, což je údajně něco, čím je Štěpán Král posedlý. Ale jinak myslím, že jeden ze vzácných případů, kdy je pokračování mnohem lepší než první díl, čímž samozřejmě myslím Osvícení. I když zmínky o smrtelně nebezpečných ostříhaných keříčcích si neodpustil.

10.03.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Asi to není kniha pro pamětníky reálného socialismu. Nejdřív nebere na vědomí stav sovětského impéria na konci osmdesátých let, kdy se, zjednodušeně řečeno, soudruzi sami porazili a dál to prostě nešlo. Potom následuje popis více-méně standardních totalitních represí, zlí muži, trpící ženy, atd. Bohužel odloženo asi v první čtvrtině.

01.03.2022 1 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Po nepříliš vydařené novodobé dvojce návrat do starého Egypta. Dočkáme se starověkých pikniků, prezidentů, seržantů, měření na metry a jiných anachronismů. Dále neuvěřitelných hrdinských činů nedospělého chlapce, který s přehledem poráží protřelé bojovníky jednotlivě i po skupinách. A samozřejmě řádně zvýšené dávky erotiky, zlovolných intrik a násilí.

Ale hlavně: vrací se Taita. Sympatický starý lišák nelenil, posledních asi tak 100 let pilně četl papyrové svitky na téma osobní rozvoj a stal se mocným mágem. Prostě zábava.

01.03.2022 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Druhá nedetektivní detektivka. Dost mě vyděsil perfektní věcný popis významné kriminální kauzy devadesátých let známé jako LTO. Už jsem skoro zapomněl jaká gigantická zlodějina to byla a jak hrozně tehdy selhala spravedlnost i zákonodárná moc. Tuto pasáž bych rád viděl v učebnicích. Ať připomíná, že nejhorší věci si děláme sami.

26.02.2022 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Navnaděn krásným vizuálem a hereckým obsazením jsem se pustil do nového seriálu z roku 2021. Ale netrvalo dlouho a říkám: cože? Za nějakou dobu pak: Cože?? A po chvíli opět: COŽE??? Takže... buď mám závažný případ ztráty paměti, nebo filmaři svou licenci pojali hodně svérázně, až svévolně! Co teď? Četl jsem to hrozně dávno, nemám zrovna čas hrabat v zatuchlém regálu a hledat staromódní svazek vyrobený z jakési namleté přírodní celulózy. Nezbylo než zainvestovat do nalezení pravdy o reputaci páně Asimova a zakoupit knihu mluvící. Vyslechl jsem, co mi vyprávěla a nyní opět uklidněn, a na nějakou dobu bez obav z návštěvy dr. Alzheimera, můžu ponechat 5 hvězdiček. To proto, že základní kámen sci-fi literatury časem neutrpěl žádné úhony, jak je ostatně v přirozenosti kamenů obecně a těch základních zvlášť.

16.02.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Stoletý stařík a Sladká pomsta jsou zatím spisovatelovy nejlepší. U ostatních se mi zdálo, že jen nějak vytěžují tu první, ale tohle vypadá jako návrat k původní kvalitě.

10.02.2022 4 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Efekt originality z prvního dílu samozřejmě vyprchal. Čtenář už si nemůže užívat nápad se skribováním všeho možného, tak spisovatel přitlačil na pilu akce a intrik. Trochu to přehnal a zkomplikoval až k nepřehlednosti. Nelíbilo se mi "rodinné pozadí". Jak se odhaluje kdo je čí syn, otec, praprababička a podobně. To je zaprášené klišé, které ve společnosti svěžích inovací vidím nerad.

06.02.2022 3 z 5

Tesla noir Tesla noir Lukáš Vavrečka

Asi by z toho byl pěkný seriál. Kdyby si někdo dal práci s vizuální stránkou a děj trochu zkoncentroval, aby měl větší spád. Oceňuju práci s reáliemi i výběr citátů, ale je to příliš pozvolné, chvílemi nepřehledné, málo napínavé a vyžaduje dlouhé závěrečné vysvětlování, což je vždycky špatně.

28.01.2022 3 z 5

Poukazování na zjevně nedobrý stav našeho světa, který stojí před kolapsem. Na vybraných sedmi zákonech alespoň částečně vysvětluje, proč tomu tak je a opakovaně zdůrazňuje roli společenských elit. Z vědeckého pozorování dlouhé historie zřejmě vyplývá smutné poznání, že osud neelitní většiny určují jen ti nahoře. Jakoby obyčejní lidé byli jen jejich bezmocným nevědomým substrátem, na kterém nezáleží. Ujišťování, že kolaps neznamená konec nestačí. Raději bych viděl důrazný apel na selský rozum a povinnost každého jednotlivce samostatně myslet a osobně přispět k tomu, aby tanec na palubě děravého šífu přestal.

24.01.2022 3 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Epilog Duny, čili zpráva o konci Muad'Diba. Ze začátku matoucí, potom hodně nejasného naznačování a filosofování, až ke konci začne trochu dávat smysl. O způsobu ovládnutí vesmírného impéria a realitě vlády se téměř nic nedozvíme. Probírá se Paulův duševní stav a řeší se jeden z pokusů o jeho sesazení. Vadilo mi náhlé objevení nové zlé síly. Myslím Tleilaxany, ty zvrhlé náboženské fanatiky. Připadalo mi, jako by spisovateli došel materiál, tak prostě přimíchal něco nového a tím porušil 1. Knoxův zákon. S takovými požadavky by se ovšem celá sága musela předem pořádně naplánovat a to se moc často nestává.

07.01.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

K Duně jsem se vrátil po mnoha letech díky novému filmu. A shledal jsem, že velmi pozitivní dojem z prvního čtení byl zcela opodstatněný. Příběh je nadčasový, obsahuje silné myšlenky a má pořád co říct. Obdivuhodná je hlavně samozřejmost s jakou se popisované události jakoby skládají na správná místa, do složitého světa, který tady byl prostě odjakživa.

05.01.2022

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Krutá smutná cynická kniha, která mi nepřišla ani trochu vtipná. To, že je údajně velmi úspěšná by se snad i dalo považovat za příznak nemocné doby. Jsem rád, že jsem pro jistotu přečetl dříve, než jsem to daroval, protože obdarovaný by si musel myslet, že mi přeskočilo.

23.12.2021 1 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Bylo mi řečeno, že to není zas až taková sláva. Ale ona je. Sice místy lehce nereálná, ale jinak zábavná jízda. Myslím, že lepší než třeba Okamžiky štěstí. Excelentní audiokniha, kterou načetl filmový Karel, Martin Hofmann. Film jsem zatím neviděl, ale určitě na něj mrknu.

19.12.2021 4 z 5

Revoluce jednoho stébla slámy Revoluce jednoho stébla slámy Masanobu Fukuoka

Je to tak proto, že to říkám já a čemu já nerozumím, to je nepoznatelné.

Dejme tomu, že v roce 1975 bylo pro Japonce převratnou myšlenkou, že není dobrý nápad z nějakého území pořád odvážet všechnu biohmotu. Poznatky o pěstování rýže a jiných plodin jsou docela zajímavé, i když pro nás téměř bezcenné, už jen kvůli odlišným klimatickým podmínkám a změnám klimatu v poslední době.

Ve svém pojednání o přírodním zemědělství vůbec nebere na vědomí pěstování důležitých nepůvodních druhů (u nás např. brambory), ani invazní škůdce, choroby a plísně. Opomíjí fakt, že nárůst počtu obyvatel planety od I. světové války není umožněn ničím jiným, než používáním dusíkatých hnojiv (Haber-Bosch). Pak následují historky o tom, co jsem komu řekl moudrého, plus kritika oponentů. Nakonec porce životní filosofie, nevšímavé k milionům městských lidí, které je třeba nasytit.

Zůstal dojem vzdorovitého staříka, který si v odlehlých horách prostě dělá svoje a potřeby ostatního světa nevnímá.

17.12.2021 2 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Poctivá práce. Rovnoměrné tempo, na začátku vezme čtenáře do vleku a nepustí až do zatraceně vzdáleného konce. Pan spisovatel pečlivě vypracoval domácí úkoly, takže historická realita je vykreslená výborně. Jakýmsi způsobem mi to připomínalo Neffův příběh Petra Kukaně z Kukaně. Film jsem neviděl a po přečtení vidět nechci. Něco takového na plátno nikdo nepřenese, ani kdyby Ibn Sínu dělal sir Ben Kingsley.

04.12.2021 4 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Šibumi je vzorem špionážního thrilleru, kterému by se mnohé další knihy rády vyrovnaly, ale málo které se to podaří. V tomto románu najdete nejenom akci, politické intriky, atraktivní prostředí a erotiku, ale i nápaditý humor, klidnou sílu, filosofii a poučení. Každému měří stejně a ničeho se nebojí. Má výborně vymyšlenou a vykreslenou hlavní postavu a zaujmou i ty vedlejší (Le Cagot!). Uspořádání příběhu podle Go je pak třešnička na dortu, marinovaná v nejlepším sake.

15.11.2021 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Zelená míle a povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank patří k tomu nejlepšímu, co Stephen King napsal.
Takže to vypadá, že poklady se nacházejí v kriminále.

08.11.2021 4 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

V roce vydání 2017 už bych nečekal prosté napodobování amerických komiksů. Všechna možná klišé zmíněného žánru, nepřehledná řada anglických jmen, wowování, arrrghování, yardů, palců a mílí. Od Čecha z okolí Prahy bych si přál více osobitosti a odvahy. Jinak to má většinou celkem spád, takže jako temný akční příběh obstojí.

26.10.2021 3 z 5