Alena_S Alena_S komentáře u knih

Co zbude z růží, když je slavík zradí Co zbude z růží, když je slavík zradí Chvádže Šamsuddín Muhammad Háfíz

Lyrika tu je, ano, ale doporučuji dávkovat po kouskách a mimo suchý únor.
Aby se vám nestalo to, co mně - omluvte, prosím, mou nekulturnost - že ve třetině knížečky nevím, jestli čtu poezii nebo poslouchám kapelu Harlej.

25.03.2024 4 z 5

Poppy Day Poppy Day Amanda Prowse

A mě to bavilo, sakra. I když tuším, že když by někdo opravdu zkoušel to, co ona, posunulo by to knihu rychle do žánru "krev a střeva". Občas to prostě chce pohádku.

Akorát jsem si pod vlivem překladu dlouho byla na cca 300% jistá, že autorka je nějaká paní Prouzová z českých Kotěhůlek a píše pod pseudonymem. Pozor, spoiler: A vono ne. :-)

23.02.2024 4 z 5

Věci, které mi nedají spát Věci, které mi nedají spát Mia Kankimäki

Knihu asi doporučuju začít (nebo navázat) přečtením 1-2 stran, načež se rozhodnete, jestli na ni zrovna máte náladu, nebo někdy příště. Podle toho vám čtení bude buď hezky plynout, nebo tavit mozek. Píše to slečna, která nezastírá, že je stará panna a řeší, co se sebou (omlouvám se, pokud přijdu na nějaký hezčí opis, komentář přikrášlím), a vydává se po stopách obdivované dávné básnířky z japonského císařského dvora.
Varování: Kniha ve vás bude budit chuť sepisovat seznamy, i když vás to třeba nikdy dřív nenapadlo.
Ona tam nějaká inspirace je, ne že ne.

12.02.2024 5 z 5

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

Na tuhle knížku se vybavte trpělivostí a tou správnou náladou, protože vás bude varovat dopředu: Tady se nic dít nebude... A mně to tak ani nepřišlo. Navíc uzadelismus hlavních postav byl i takový nakažlivý a plný pohody, až jsem se musela napomínat, že ten jejich pozvolný sestup do špíny a chlupů si mám ošklivit, ne užívat, a už vůbec ne litovat, že to dál nepokračuje! :)
Hodila by se k tomu píseň Netáhlo: "Je to sice trochu nakažlivý, ale nemusíš se bát. Že budeš mít všechno v paži, je to jediný, co se může stát." :)

02.02.2024 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Jak by tady bylo krásně... kdyby tomu šlo věřit. Napsané je to skvěle, vždyť jde o autora Sila, ale oproti formě ten obsah... prakticky není. Celé písečné potápění mi prostě nesedí - když víte, že čtete scifi/fantasy příběh, a stejně si říkáte, "tohle přece nejde!", je něco špatně.
Ale druhý díl snad ledacos vysvětlí, tak nechci odradit sebe ani nikoho dalšího - teda pokud nejste hodně klaustrofobičtí nebo alergičtí na neustálé (!) opakování slova "písek".
(Ale vážně, ani v krátkém filmu Studoval jsem FLE, kde je "písek" taky pointou, to neřeknou tak často.)

25.01.2024 3 z 5

Autistky: O ženách na spektru Autistky: O ženách na spektru Clara Törnvall

Není to divné? - Přečíst si knihu na toto téma a své dojmy shrnout do věty: "Má recht." :-)
Spoustu z těch postřehů totiž občas vidí každý: Třeba že dnešní svět je samý kravál a multitasking (a asap! ale s úsměvem!). A už nevím, co nás naučilo očekávat, že ostatní vědí, na to myslíme, a zařídí se podle toho. Potřebujete chvíli klidu? Předložte omluvenku od lékaře...

19.01.2024 5 z 5

Pokoj v barvách štěstí 1 Pokoj v barvách štěstí 1 Hakuri

Tohle je příběh s pomalým rozjezdem. Takže u prvního dílu si možná řeknete jako já, no to jsou ale plky... Až časem se vyjeví, že možná má cenu počkat si, kam to celé povede, a vlastně i odkud, přece jen je tam spousta parádně praštěných lidí (pardon - jsem cca v půlce a zatím jsou praštění všichni). :-)

29.12.2023 4 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Tak má to své světlé stránky. Ta rodinná večeře například (falešní hasiči lol).
Ale něco chybělo. Nejen, že mi Ove nasadil laťku moc vysoko. Horší bylo, že paní autorka vychází z dob, kdy čtyřicátník = dědeček - a je z toho postava, které je cca 40, ale chová se jako prototyp seniora, jen s chytrým telefonem v ruce. Navíc je to balvan, který by rád, kdyby se lidé v jeho okolí chovali jako počítače - buď mi dej jasnou chybovou hlášku, nebo ode mě nic nečekej.

29.11.2023 4 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Chlupatý správce malé knihovny přišel ke své funkci už jako kotě, které se vlezlo zahřát do bedny na vrácené knížky. (A nebo ho tam někdo narval, k čemuž se prý přihlásilo asi 11 různých lidí, když se proslavil.)
Jen tohle při čtení musíte zkousnout: 1) Dewey, to není příběh jen jednoho kocoura, ale městečka Spencer v Iowě. A jeho knihovny. A lidí kolem ní, až je těch informací víc než dost. Aby vám to uběhlo, než si zvyknete, můžete si zahrát picí hru a loknout si vždycky u sousloví „byl výjimečný“, to byl druhý nešvar.
Časem se to ale zlepší a na jeho příbězích poznáte, že kocour byl fakt něco, nejen sympaťák, ale hlavně tělem i duší profesionální knihovník a terapeut, a je vlastně velká škoda, že už se s ním neseznámíme, a proč vlastně ještě nejsme v Iowě?? :-)
A nejpozději, když „přestane fungovat topení“, nezůstane oko suché.

29.11.2023 4 z 5

Kočičí slovník: Ilustrovaný průvodce řečí vaší kočky Kočičí slovník: Ilustrovaný průvodce řečí vaší kočky Lili Chin

Kočky v obrazech, a (ne)skutečně roztomilé :-3
Při pohledu do těch ksichtíků vidíte, že autorka miciny a jejich výrazivo zná, a navíc naučí všímat si i kontextu.

14.11.2023 4 z 5

Reborn Reborn Alex Scarrow

Mnooo... <- A to je asi můj celkový dojem z knihy.
Dám tři hvězdy za čtivost, pořád to odsýpá a pořád je to napínák. Ale zatímco u jedničky jsem se fakt příjemně bála, tohle už je prostě fantasmagorie, sorry. Dám šanci třetímu dílu a snad to zase začne dávat smysl.

19.10.2023 3 z 5

Na sever za ženichem a nevěstou Na sever za ženichem a nevěstou Tomasz Nogol

Další veselé příběhy rodinky se zálibou v chladných severských končinách. Doporučím spíš pro mladší čtenáře, když je chcete zlanařit na knihy o cestování, aby to byla spíš sranda, než učebnice zeměpisu. Prvnímu dílu jsem to ještě odpustila a užila si ho, tady už je na mě toho rodičovského humoru fakt moc. Už jenom chybělo koupání Matýska v šípkovým čaji.

09.10.2023 3 z 5

Láska ve střihu cosplaye 1 Láska ve střihu cosplaye 1 Šin'iči Fukuda

Oukej, zatím je to takové neurazí, nenadchne, ale nečekala jsem, že se tak nasměju u lechtivé story o tom, jak kluk bere spolužačce míry na šaty (a to je vlastně zatím celé). Je to veselé a pozitivní, a kresba krásná. Až mám dojem, že si autorka ty scény představovala už nějakou dobu před mangou, proto si dala tak záležet. :-)

21.09.2023 4 z 5

Výkřik do ticha Výkřik do ticha Amo Jones

Ta knížka bolela. Bolela hodně a dobře.
Tak dobře, že jsem ochotná odpustit paní autorce to, že je čuně, i to, že nechala Járu Cimrmana sestavit všechny ty rodinné/rodové/plodové vazby (jinak si ten spletenec neumím vysvětlit).
Bavila mě Lilith i ten jejich trojlístek. (Ach, sladké vzpomínky na dobu, kdy Anita Blake měla jen dva chlapy a ještě se to "dalo".) Vlastně mám po přečtení pocit, že mě kniha zmlátila do žeber.

Co už drhne moc, je Patientia. Začínám chápat, že ji nejde jen tak zrušit globálně, ale že by těch x zlých a ultraprachatých supermanů, co už tam krouží, nebylo schopných ji aspoň zahnat kus od vlastního rajónu? No, určitě se pro to v dalších knihách najde nějaké krutopřísné vysvětlení. Amo a Jára to vymyslí. :D

06.09.2023 4 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Na úvod jeden snad jemně nepopulární názor - jsem velká fanynka toho filmu, jak píše autor v úvodu, "po stránce hudební i kinematografické" ;-)
Takže nevím, na co jsem tolik let čekala, než sáhnu po předloze. Nebyla tak hrozná. Příběh je o hodně jinačí a ty technické opičárny mi tam prostě neseděly. Ale Gordon je sympaťák, snažící se urvat si kousek místa na slunci, aniž by se musel proměnit ve zvíře jako někteří další přeživší, takže exkurze do zpustlého světa jeho očima je dobrý zážitek. A konec si úplně říkal o pokračování, neuteklo mi něco? :-)

23.08.2023 4 z 5

Kočka na křižovatce Kočka na křižovatce Pavla Trnková

Tohle by bylo docela příjemné lehké psycho. Kdyby nebylo Arnošta. To byl tak hroznej člověk, že ta knížka bolela do ruky, když byl zrovna "na scéně", a neříkám to často, ale tentokrát to nespravilo ani koťátko.

09.08.2023

Černobylský deník - Zápisky stalkera Černobylský deník - Zápisky stalkera Richard Ritchie Šmíd (p)

Přece jen dojem z knihy nakonec dobrý. Během čtení mě trápily stejné neduhy, co už zazněly od mira.l níže, ale vyvážily to některé z fotek a hlavně vyprávění o tom, jak se šli na závěr výpravy dát zatknout hlídkou, u toho jsem se fakt smála nahlas. "Richard, ty problém..." :D

19.07.2023 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Dám pár hvězdiček za Rumunsko a za to, že autor si dal fakt velkou práci s přípravou. Kulisy, jazyk, porevoluční atmoška, jako by tam tehdá sám bydlel, a vědecky detailní vysvětlení vampyrismu (až moc!!!). Slibné první části.
A dostal by jich pět, kdyby se to najednou nezvrhlo, jako by to psal spíš autor Ramba. Podívejte, buď můžete mít partu přiměřeně bezmocných lidiček, co ledacos překonají tím, že drží spolu. Nebo partu Jamesů Bondů - a Jan Bondových, ať nevynechám hlavní hrdinku. Ale když chcete obojí střídat, bude to drhnout.

17.07.2023 4 z 5

Ze Strahova do NASA: Cesta za americkým snem Ze Strahova do NASA: Cesta za americkým snem Martin Kroupa

No paaanejo. Na jednu stranu respekt. Ale hezké čtení byl jen začátek s výlety, pak už tolik ne. Chápu, že když chci žít v cizí zemi, musím prokázat, že budu přínosem spíš než naopak, jasně, ale tohle...

Představte si, že běžíte dostih. Místo překážek jsou Hlavy XXII. Závod je do vrchu, protože jde zároveň o rektální alpinismus s hlubokým (!) ponorem. Každý divák, kterého míjíte, musí úřadům podepsat, že se mu líbíte. Za běhu neztraťe peněženku, když váš kůň klopýtne, nabijete si čuňu a opravu si zaplatíte. Když máte štěstí, odnesete si medaili, kterou se zas nějakou dobu můžete prokazovat, aby vás nikdo nevyhostil nebo nezavřel.

Kdyby autoři neměli jinou možnost, pak by to bylo napínavé počtení o tom, jak se vyplatí se nevzdávat. Ale dobrovolně? Na to už musí být nátura, že se mi o tom ani nesní :D

Pokud někdo i po přečtení chce stále ke hvězdám, na konci jsou praktické informace (pozor, platné k roku 2017) a malý náhled do práce v NASA. ;-)

12.07.2023 4 z 5

Než se stihnu rozloučit Než se stihnu rozloučit Tošikazu Kawaguči

Příjemné čtení, i přes tu dojemnost pozitivnější, než některé z předchozích dílů. Jde zřejmě o příběhy, co se nevešly do prvního dílu (nebo jsou vymyšlené dodatečně, ale prý se odehrávají mezi prvními dvěma díly), a děj nikam neposouvají, ale pokud po třech knihách pořád "nemáte dost", nezklamou :-)

29.06.2023 4 z 5