Aleen Aleen komentáře u knih

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Čím delší doba ulynula od přečtení, tím mám silnější pocit, že jsem to s těmi hvězdami přehnala... Nějak si z četby nic moc neodnáším. Byla místa, která mě chytla, ale bylo jich málo... Co se dá dělat? Vyloženě špatné mi tohle téměř poskomunistické vyprávění nepřijde, ale... Vždyť jsem si za celou dobu nenapsala ani jedinou poznámečku, ani jedinou... prostě NIC. Nemám žádné pocity a zážitky, které bych si nesla dál životem. Škoda. Snad příště u nějaké Kotletky...

10.04.2024 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Nějak se nemohu rozhoupat. Nevím, jestli jsem z ní nadšená, nebo i trošku zklamaná. Takhle s odstupem bych možná ubrala hvězdičku, ale neudělám to, budu si stát za svým... Kdybych nebyla požádaná, abych si ji přečetla a zhodnotila, asi bych do ní vůbec nešla, ale naštěstí má krátké kapitoly, a to samo o sobě je pozitivum, protože děj pak nějak rychleji odsýpá. Není to špatně napsaná detektivka, ale nový Bryndza nám tu asi neroste... Ani postavy nejsou 100% sympaťáci, ale jakous takous plastičnost a uvěřitelnost nepostrádají. Trošku mi vadily ty nápovědy, které směřovaly děj k vyvrcholení s pár závěrečnými překvápky.

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Petra Špalková mi moc hezky přečetla tento zajímavý román. Od začátku mě chytil: tři ženy, tři životy, každý jiný. Temná atmosféra a zádumčivost, mě vedly vyprávěním, které bylo zajímavé postupným provázáním příběhů postav a vyprávěním z pohledu každé z nich.
I dlouho po dočtení se mi myšlenky vracely k příběhu, zanechal stopu a to je vždy dobré znamení a jedna hvězdička pro knihu navíc.

16.02.2024 5 z 5

Lesní duch Lesní duch Graham Masterton

Četla jsem, a asi ještě číst budu, detektivní sérii s Katií Maguirovou, začínající Bílými kostmi, a mám ji moc ráda. Díky ní jsem se dozvěděla, že Graham Masterton je známý hlavně jako hororista. Nyní konečně se mi dostal do ruky i jeho horor. Protože jsem, od přečtení všech stěžejních děl mistra Kinga, hororům příliš nedala, asi jsem ztratila cvik a v tomto jsem si trošinku pochodila. Chvílemi byl hodně napínavý, děsivý, ale i smutný. Prožívala jsem s hlavním hrdinou paniku, srdce mi bušilo, fuj. Takže u mě dobrý.

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Groteskně realistický román mistra ruské literatury jsem si užila. Musím přiznat, že ne tolik jako divadelní dramatizaci, kterou jsem měla tu čest vidět ve zpracování brněnského divadla před pár lety. Myslím, že kdybych nemusela srovnávat s báječným výkonem Michala Isteníka, Zdeňka Junáka, ale i všech ostatních herců, dokázala bych ocenit dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova za zpětným zbohatnutím pomocí mrtvých duší, v literární podobě ještě více. Ale jsem ráda, že jsem díky Výzvě přečetla. Bavila jsem se a opět si připomněla, jak je Gogolovo dílo nadčasové a trefné.

Sunstone: Milost!: Kniha první Sunstone: Milost!: Kniha první Stjepan Šejić

Moc jsem se na další Sunstone těšila, hlavně na tuhle, poznávací - "dřívější". A rozhodně jsem nebyla zklamaná, naopak, jsem nadšená. Sexy grafické zpracování, sexy kresba, sexy barvy, sexy hračky, krásní mladí lidé, ale hlavně příběh, příběhy! Prostě a jednoduše: moc jsem si i tento komiks užila a ráda poznala oblíbené postavy více.
A ano, Vojto, nebyla to žádná revoluce v žánru, nýbrž přesně to, co jsem čekala a chtěla :-)

11.02.2024 5 z 5

V pekle jsme všichni Hébert V pekle jsme všichni Hébert Madla Pospíšilová Karasová

Církve, hlavně katolické vedly strašlivé ústavy po celém světě. Syrotčince, nebo třeba Magdaleniny prádelny, kde byly uvězněny "padlé" ženy. Místa, kde se provozovala těžká dřina a ponižování, ubližovalo se lidem ve jménu, nebo spíše pod pláštíkem církve, Poslední dobou mám na příběhy z těchto zařízení štěstí. I když štěstí možná není správné slovo. Pevně doufám, že jsou všechny takovéto ústavy již zrušeny.
Tento horor o nejodpornějších hlubinách "lidských bytostí" mnou zacloumal. Už když jsem četla upozornění na začátku knihy, věděla jsem, že to bude síla. A byla! Chvílemi jsem pociťovala nevolnost, to z pocitu bezmoci, který jsem s chlapcem, hrdinou knihy, prožívala. Bylo to fakt hnusný, ale ne zpracováním. Protože napsaná je skvěle. Klobouk dolů, kolik toho autorka dokázala napěchovat do tak malého prostoru...

Likvidátor Likvidátor Honza Slívka

Já se chytila na saudkovskou obálku. A jsem za to ráda, i když jsem mírně rozpolcená. Příběh není úplně poplatný současné české "brakovce", nicméně opět klasika, kdy je hrdina mimořádný a velmi přitažlivý pro ženy. Jsou v ní moc hezké, originální a zajímavé momenty. Pak přijdou místa, kdy mám pocit, že všechno stojí na jednom místě, jen se střídají dějiště, ale ten sex... dost dobrý..., ale taky se mi navždy nevypálil do mozku, ani nikam jinam... Celkově je to maličko nedopečené, nicméně závěr se skutečně velkými zvraty, kdy nikdo není, kým se zprvu zdál, to dostatečně vynahrazuje. Jak říkám, jsem rozpolcená, přesto pro mě hodnotu čtyř hvězd, nebo alespoň tří a tří čtvrtin, ve svém ranku má.

11.02.2024 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Měla jsem velké štěstí, že jsem se s Medvídkem Pú seznámila mnoho let před vznikem púovských "disneyovek", takže jsem jej prostě přijala. Knížku jsem dostala a mám ji od osmých narozenin s věnováním od tety, takže srdcovka. Poté jsem ji přečetla svým dětem, kterým se také líbila a nedávno jsem zjistila že mého manžela nějak minula. Vzala jsem ji proto s sebou na dovolenou a četla mu ji, z čehož byl naprosto nadšený (dobře, loňská výzva mi trochu pomohla se pro toto řešení rozhodnout, ale to nic nemění na tom, že jsem si to opět užila).
Po přečtení několika předchozích hodnocení jsem maličko smutná, protože já mám postavičky (postavy jim říkat příliš nelze :-)) ze Stokorcového lesa opravdu ráda. Možná mají své chyby, ale kdo nemá? Možná nejsou žádní velcí hrdinové, ale kdo je? Vezměme si třeba jen to, kolik dětí v dnešní době trpí depresemi, či jinými psychickými problémy typu strach, obavy, nejistota, pocit vlastní nedostatečnosti, které jsou medvídkovi, oslíkovi, či prasátku tak blízké. Možná že právě toto je kniha, kterou jim můžeme poskytnout naději, že i tak se dá pěkně žít a užívat si s přáteli.
U mě bude mít ten malý rozumbrada vždy pět hvězdiček, bez ohledu na důvody, ze kterých povstal, bez ohledu na nekomerčnost tohoto vyprávění.

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Audiokniha
Bála jsem se, že nejsem cílovka, vzhledem k věku hlavní hrdinky, která, na střídačku s ostatními protagonisty příběhu, vypráví. Zbytečně, líbilo se mi to.
Ne příliš empaticky a emočně vybavená dívka chce pochopit lásku: kde a jak vzniká, jaká je, co ji změnilo, jak končí, nebo se prohlubuje. Proto se vyptává, nechává si vyprávět a píše o tom (opět kniha o psaní knihy - poslední dobou na ně mám štěstí). Zároveň prožívá svůj život, včetně první lásky. Přestože se mnou kniha nijak závratně "nezamávala", má dobrou osnovu, je přehledná a pěkná.

04.02.2024 4 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Na maličkém prostoru báječně vystavěné charaktery i příběh. Skvělý horor pro ženy, které si od svých mužů zažívají hodně ošklivé zacházení. Představa takovéto kompenzace by je mohla hodně potěšit. Skvělý společník na cestu tam a zpět, za tři hoďky spořádáno.

04.02.2024 5 z 5

Mé vnitřní dítě chce vraždit všímavě Mé vnitřní dítě chce vraždit všímavě Karsten Dusse

Od začátku humorné, zábavné a hezky provázané s filozofií vnitřního dítěte. Musím přiznat, že všímavost jako přístup k životu, mi byl příjemnější, ale vnitřní dítě se k profesi hlavního hrdiny hodí mnohem víc. Kreativní a novátorská detektivka, u které se člověk může bavit nejen řešením trablů, které způsobilo vnitřní dítě, tak manipulací s rodiči a také jejich povrchností.

04.02.2024 5 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Jemná, něžná a milá kniha, plná humoru a hezkého českého jazyka. Přesto nezanechá žádný hlubší dojem, vlastně bych takhle zpětně dala spíše tři, nebo tři a půl hvězdičky, ale za tu dobře využitou češtinu jí nechám čtyři. Téma není nic objevného, ani žádné PÁNI! se nekonalo, ale vcelku šlo o odpočinkové a příjemné čtení.

04.02.2024 4 z 5

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Krásné, krásné, krásné. Tato autorka bere mé srdce do dlaní, zmačká ho do kuličky, narovná, hladí, až je zase úplně spokojené a vrní blahem!
Kniha se tváří jako vyprávění o lásce a nevěře, ale je toho v ní tolik! Všechny ženy, které zde vypráví svůj příběh, prožily těžké životy, některé úplně šílené. A Simon jim v určitém období pomohl, nebo je ovlivnil. Celé mně to naprosto pohltilo, i historie Arménů, kteří dostali opravdu hodně naloženo,a která se příběhem proplétá, protože je samozřejmou součástí životů postav.
Způsob, jakým je román napsán je výjimečný, krásný a překlad je skvělý. Literární zážitek, stejně jako množství emocí, které přináší, je opravdu mimořádný!

Jak řídit Jak řídit Ben Collins

Jedna z mých klíčových knih, nejen tohoto roku. Stig mě toho hodně naučil. Jinak řadím rychlosti, jinak zacházím s volantem a jinak se dívám na dění na silnici i dění kolem sebe. Jsem trošku divočák, ale po dočtení divočím mnohem rozumněji.
Košatá kniha, ve které se střídají zážitky profi řidiče a kaskadéra s návody a radami. Ben, pro mě zcela nečekaně, píše velmi hezky. Jako řidiče si ho vážím, ale jako filozof a vypravěč je stejně zábavný a poutavý.
Četla jsem dost dlouho, protože jsem si čtení musela "prokládat" romány a zkoušet po troškách v praxi návody.

Sestry Sestry Bernard Minier

Audiokniha. Typický Minier, úplně tradičně má mou plnou pozornost, nejen díky několika výborným zvratům. Začátek, který trval tak do čtvrtiny knihy se mi moc líbil. Mladý Servaz byl zásadový a citlivý muž. Z důležitého tématu hadů mě trošku mrazilo, bála jsem se, co z toho bude... až bylo. Napínavé, čtivé, klasika detektivního žánru.
A stejně jsem někde za zády cítila geniálního manipulátora Hirtmana!

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Vlastně si těmi čtyřmi * nejsem úplně jistá. Sice jsem od druhé třetiny chápala tu oblíbenost a vychvalování, protože všechno začalo krásně navazovat a brát za srdce, ale dost dlouho mě iritovalo, že autor musí zásady cestování v čase opakovat v každé kapitole 3 x , ale i 5 x. Jako by byl čtenář hlupák, který to nepobere napoprvé, nebo napodruhé. Asi by byla kniha hodně tenká, kdyby je vynechal. Z větší části jde však o román citlivý, milý a empatický, ve kterém jsou hlavní postavy lidské a uchopitelné a ostatní jim bezvadně asistují. Jsem, ráda, že jsem si jej přečetla.

23.09.2023 4 z 5

Jeremyho farma nejen zvířat Jeremyho farma nejen zvířat Jeremy Clarkson

Bryskně třeskutý humor. Strefuje se do vlády, lidských slabostí i sám do sebe. V hlavě při četbě slyším Zbyška Horáka, který daboval Jerremyho v Top Gearu. Možná i jinde, ale nějak jsem přestala sledovat a jen občas přečtu knihu jeho sloupků. A ta mně vždy pobaví. Nahlas pobaví. Propadla jsem jejich kouzlu již při čtení "Vím, že máš duši", ale téma zemědělství je mi ještě bližší, a proto jsem mu v duchu psala dopis: Vážený Jerremy, některé věci z Vaší knihy sice neznám, jako třeba ovce a jejich zlomyslnost, ale většina ostatního je mi velice blízká, protože jsem ze zemědělské rodiny a Vy mi mluvíte z duše! A navíc se nebojíte, možná nemusíte, říkat věci, které nejsou úplně korektní (mírně řečeno) a to je mi naprosto sympatické. A také jsem ještě nezmínila, jak báječně jsem si užila Váš britský humor. Takže děkuji za skvělý zážitek a loučím se provoláním, které se mi navždy otisklo do srdce" S traktory je to jako s penisy. Nikdy není dost velký :-):-):-):-)!!!!

23.09.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Když jsem ji poprvé spatřila, hned jsem věděla, že v ní dřímá velký potenciál - ta zelená ořízka a ilustrace na obalu... Úplně přesně to pásne k obsahu. Ten je MILÝ. Jde o klasický ženský, či dívčí román ve fantasy kulisách. Nebála bych se označit za Hygge román. Je to tak pohodové vyprávění, že těch pár akčních scén v té pohodičce téměř zanikne. Viv je mi mnohem sympatičtější, než bych od orkyně - nájemné zabíječky čekala, a vůbec všechny kladné postavy jsou sympatické a záporáci uvěřitelní. Doporučuji!

23.09.2023 5 z 5

Fotografujeme přírodu Fotografujeme přírodu Jan Štěpnička

No dobře, přiznávám, že největší dojem na mě udělaly fotky zvířat, jejichž pořízení muselo stát autora mnoho hodin snahy zachytit zvířata, ale kupodivu i rostliny nejlepším možným způsobem. Asi i více, než návody na fotografování.... Snažím se fotit přírodu již dlouho, ale skutečně dobrých záběrů mám jen pár, takže autor má můj neskutečný obdiv.

23.09.2023 5 z 5