Aleen

HanaHanaAlena Mornštajnová

Většinou nečtu to, co PROBOHA ČTOU VŠICHNI...ale nevydržela jsem a nelituji. Je to první kniha o holokaustu, u které jsem si uvědomila, že po válce musela zůstat spousta lidí, kteří se nikdy nedozvěděli, co se stalo s jejich bližními a museli navždy zůstat jen s představami, jaké hrůzy prožili. Také je dobře připomínat, že byli i tací, kteří se nikdy nevyrovnali s prožitým zlem a již nebyli schopni se "začlenit" do společnosti. Životy hrdinů, vlastně převážně hrdinek, mě všechny uchvátili a opravdu upřímně jsem si poplakala. Některé rodiny prostě mají vepsáno do osudu více zkoušek, než jiné a já vždy při čtení takových příběhů děkuji za svůj život. Krásná knížka!

16.08.2018

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Než jsem se dostala k hodnocení a poznámkám o knížce, kterou jsem přečetla jen chvilku po vydání, je z ní Kniha roku... A právem, alespoň z pohledu mého a další spousty čtenářů. Nečekaný úspěch to nebyl, masáž vydavatele a distributorů před a těsně po vydání, byla značná. Jsem moc ráda, že jsem nepodlehla své vypěstované nechuti k takovým knížkám a pustila se do ní.
Příběh je psaný s velkou měrou empatie a s takovým citem, že i mně umožnil vcítit se do emocí a důvodů k rozhodnutím všech postav. Krásně vykresluje, z dnešního pohledu, přetěžký úděl lidí, kteří žili před námi, a to ani ne dlouhá století. Není to vlastně ani tak dávno a přitom si již nedokážeme představit, že bychom naše čtyřleté děti poslali na celý den pást kozy, nebo pro sůl šli takovou dálku pěšky a pak ji ještě pěšky táhli domů... A to jsou jen ty nejmenší ukázky náročnosti běžného života našich předků.
Literární požitek můžu vyjádřit jen tak, že řeknu, že když jsem chtěla posoudit, jakým jazykem, jakým stylem je psáno, nikdy jsem se na to nemohla plně soustředit, protože děj mě vždy natolik vtáhl, že mi styl byl úplně ukradený. To je to nejlepší, co se spisovateli může stát. Paní Lednická je pro nás všechny velice milým překvapením a držím jí palce, aby se jí i nadále dařilo tímto způsobem nám přinášet příběhy lidí ze ztraceného města.

17.10.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Konečně........si mě Malý princ ochočil! Myslím, že jsem jej četla někdy na konci základky, nebo na začátku střední školy a od té doby se jen divila, co ten svět blbne s jednou knihou. Prostě jsem ten kult nechápala! Teď se mi zadral za kůži a já nevím, jak to zařídit, abych si "zachovala tvář" a nestal se ze mně Maloprincomil!!!!!! Mnoho krásných myšlenek pronesených krásným, jednoduchým a přímým jazykem, který zařadil Exuperyho vedle Fulghuma. Ten mi také vždy ve správnou chvíli dokázal "říci" správnou věc a donutil mně zastavit se a jen být a přemýšlet a užívat si každičké chvilky, která mi byla dána ☼♥☼♥

08.01.2018

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Co napsat k Sinuhetovi? Všechno už bylo řečeno...všechno už bylo napsáno. Toto je jediná kniha, kterou jsem přečetla, a chtěla ji ihned otevřít a začít od první stránky ihned znovu. Prostě ji žeru a patří k tomu nejlepšímu, co lidstvo stvořilo a s čím jsem se za svůj život setkala.

14.09.2017

19841984G. Orwell (pseudonym)

Jsem už stará... :-( Když jsem byla na střední byl 1984 zakázaný...Kdyby nebyl, měla bych ho v povinné, nebo doporučené literatuře (na ty 4 roky jsme měli přibližně 250 knih). Takhle jsem se jí "vyhýbala" až doteď. Nemrzí mně to. V mém životě to funguje tak, že potkávám správné lidi a správné knihy ve správný čas. Myslím, že ještě před nedávnem bych se při jejím čtení složila. Jsem přesvědčená, že díky moderním technologiím a postupnému hloupnutí lidstva, je kniha s každým rokem pravdivější. Nechci opakovat, co bylo řečeno, proto jen souhlasím se všemi!

07.03.2017

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Abych byla upřímná, sáhla jsem po ní hlavně proto, že kraj kolem Luhačovic je moje srdcovka z dob studíí a taky proto, že jako většina žen, jsem čarodějnice! Zasáhly mně všechny příběhy bohyň, zasáhlo mně, jak krásně Kateřina Tučková ukázala provázanost života. Osudovost všeho, co se přihodí a také to, jak jsou některé rody zatížené po generace. Super čtení. Když do mého okresního města přijelo zlínské divadlo s hrou podle této knihy, musela jsem jít a byl to tříhodinový zážitek, při kterém v nepravidelných intervalech běhal po mých zádech velmi silný mráz!

02.03.2017

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Chtěla jsem si ji přečíst loni, abych měla něco k Brnu do Výzvy, ale nestíhala jsem. Je ale úplně jedno, kdy si ji jeden přečte, protože zážitek je to velký a stojí za to. Já si jej umocnila poslechem a věřte mi, že to, co s příběhem provedla madam Cibulková, by jen tak někdo nezvládl. To melodrama! Prostě super! K příběhu: silný, překvapivý, bolestivý, i bolestný, k vzteku, k pláči a chvílemi k blití!!! Z nás, z lidí. Vím již s naprostou jistotou, že čeho se chopí Kateřina Tučková, to prozkoumá, propracuje a předá s naprostou precizností. Její rešerše jsou mistrné. Tentokrát to bylo opět setkání (pro mně ) s historickým tématem, o němž jsem nevěděla zbla a informace i zpracování mně šokovaly. Díky moc!

06.04.2019

DědinaDědinaPetra Dvořáková

V současné době, kdy za nás většinu věcí udělá někdo jiný a my si většinu koupíme, již nemusíme uživit svýma rukama rodinu, jsme trochu útlocitní a víc se matláme v citech, emocech, máme na to čas. Dříve, a pamatuji si ještě ze svého dětství takový zlomek, lidé museli dřít od rána do večera, aby nakrmili své děti a rodiče a věřili, že až budou nemohoucní, nebo staří, také se o ně někdo postará. Tak šel život a jen malá část z lidstva měla čas přemýšlet, zda svými slovy někomu neublíží a když jste stahaní jako kůň, nebudete nad takovými věcmi příliš bádat...Bolelo mně to číst, ale hrozně moc děkuji autorce za tu otevřenost a upřímnost!!!

15.07.2019

Do posledního dechuDo posledního dechuRobert Bryndza

Asi se budu opakovat: toto je kvalitní řemeslo, poctivá detektivkářská práce, která si nehraje na nic jiného. Eriku mám opravdu ráda, protože Robert Bryndza jí dal navíc ještě schopnost uvědomit si své nedostatky a poučit se z nich, takže se o maličko zlepšila její schopnost akceptovat nadřízené. Příběh sám je pěkně vystavěný, uplatnil zde stejný princip, jako v předchozím, tedy seznámení se s případem, počátek vyšetřování a pak šup za zločincem, trochu zmatení, abychom si hned nebyli jistí, který z protagonistů to vlastně je a pak skvělé a napínavé vyvrcholení. Popis vražd byl...no fuj, krásně odporný. Jsem s prací tohoto autora spokojená.

21.11.2018

ZátišíZátišíLouise Penny

Díky téhle knize jsem si zamilovala Louise Pennyovou a její "vesnici" u Tří borovic. Atmosféra příběhu je kouzelná, ani se nechce věřit, že jde o detektivku. Netečou tu potoky krve, vyšetřovatel je vyrovnaný, klidný a přemýšlivý muž, což je v záplavě dnešních nevyrovnaných, depresivních závisláků, tvářících se jako géniové, velmi osvěžující. Všechny postavy jsou naprosto uvěřitelné a většina z nich i sympatické. Má oblíbená série.

16.02.2019

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Podle mého názoru si Doerr za svůj román Pulitzerovku rozhodně zasloužil. Hluboký příběh francouzské dívenky a německého chlapce, které se prolínají přímo osudově. Víc si od válečné knihy ani nemůžu přát...Samozřejmně jsou tu i otázky, které si při čtení člověk musí položit a není snadné si přiznat, že sám bych asi nebyl jiný. Přesto je to kniha téměř poetická!

02.03.2017

Malé ženyMalé ženyLouisa May Alcott

Slyšela jsem, že v Americe se čte jako školní četba. Tomu rozumím. Pokud bych chtěla někomu ukázat ideální vztahy v rodině, udělala bych to touto knihou. Takhle čistě by chtěl žít každý. Rodiče děti milují a jemně, ale jasně vedou cestou morálních hodnot, děti je za to zbožňují a nikdo nepřemýšlí, kde si šlehnout, s kým si to rozdat a koho si přidat "do přátel", protože přátelství je prostě přátelství - povídáme si, zažíváme dobrodružství a sdílíme spolu své životy. Bezpodmínečná láska z této knihy odkapává ve velkých kapkách, které na Vás ulpí a už je ze sebe nedostanete (to není nic odporného, ale velmi, velmi sladkého:-))). Nejen, že mám moc ráda Austenovskou atmosféru doby, ale navíc jsem si představovala postavy v podobách hereček a herců z celkem povedeného hollywoodského spektáklu. Vyplývá z toho, jak výkon autorky obdivuji?

05.04.2018

Beru nadsázku, obrazotvornost a beru všechny výmysli, protože příběh je zamotaný, ale logický. A ze všeho nejvíc je prostě velmi humorný. Sranda jako blázen! A to beru úplně nejvíc. Zaslouží si svou popularitu. U tohohle počteníčka si odpočinete!

21.02.2017

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Poslouchala jsem audioknihu. Můžu jen pochválit autorovu schopnost pracovat s našimi emocemi. Dává nám možnost pochopit, že každý hajzlík má i kladné stránky a že každý klaďas může být pěkný hajzlík, když je zatlačen do rohu. Nechává nás odpouštět a přijímat druhé, jací jsou. Moc ráda čtu Backmanovy knihy, vždy nechám jeho vliv působit na mé citečky a ráda přemýšlím: Co kdyby....

13.01.2019

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Ne, pane Backmane, nezlobím se, že jste toto vyprávění vydal jako knihu...Naopak jsem ráda, že někdo v dnešní době ještě citlivě vnímá, že je nutně třeba, aby se mladší ročníky chovaly k těm starším s porozuměním a láskou. Krátká, ale moc pěkná. Děkuji.

07.02.2019

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Tohle je čistá DETEKTIVKA! Naprosto perfektně řemeslně zvládnutá. Na nic si nehraje, je přímá, jasná. Užila jsem si to jak blázen. Zpětně se mi spojuje s případy slavné americké drsné školy třicátých let dvacátého století. Děj plyne hladce a nechybí překvapivé rozuzlení, ani uvěřitelné a reálné postavy, včetně hlavního klaďase. Toho jsem si moc oblíbila, takže doufám, že ve svém nabitém čtenářském pořádku najdu brzy nějaké volné místečko, abych si přečetla další knihu tohoto autora.
PS: Tahle kniha je můj Vánoční zázrak... Již od školy nedostávám knížky, protože je to prý jako nosit dříví do lesa. A našel se někdo, kdo mi knížku dal! Tuhle! Děkuju, Ježíšku!

20.03.2021

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Budu porovnávat: na rozdíl od předchozích románů, Backman v tomto nezvolil jednu nejvýraznější postavu za hlavní. Na rozdíl od předchozích románů jsem se u tohoto smála mnohem méně. Na rozdíl od předchozích románů mně tento chytil za srdce úplně nejvíc. Pro mně kvalita jeho děl neklesá, je vyrovnaná a protože mění téma, je každá jeho kniha novým zážitkem. Celou dobu jsem trnula, jestli TOHLE může dopadnout dobře... Opět jsem poslouchala načtené (to už je pro mě u Backmmanových knih tradice), tentokrát panem Soukupem a opět super zážitek.

08.05.2018

MrázMrázBernard Minier

Mám těch namrzlých seveřenů plné zuby, tak jsem si vybrala Francouze...a ono se to odehrává v mrazivých Pyrenejích...nejsem blázen? Prosím neodpovídat...Ke knize: poslouchala jsem v autě na CD a musím uznat, že mám poslední dobou velmi šťastnou ruku s výběrem. Všechno bylo tak vyvážené: Jiří Žák a jeho hlas, vyrovnaný vyšetřovatel, prostředí záhadné a hrůzostrašné, zápletka vymakaná, mraky zvratů a v neposlední řadě poměr mezi zločinem a osobní linkou. Jsem naprosto spokojená a další knihy autora rozhodně přijdou časem také na paškál.

26.08.2017

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJonas Jonasson

Věděla jsem, že jakmile bude kniha plná názorů na současnou politickou a společenskou situaci, bude mít menší úspěch, než stařík, kterému bylo o rok méně...Mně se líbilo hned několik věcí: Jednak jsem ráda, že ačkoliv se striktně vyhýbám sledování jakýchkoliv zpráv, moje vědomosti stačili na pochopení děje. Pak se mi líbí, že je příběh méně zašmodrchaný. Dál...koule...napsat své názory na plná ústa v dnešní době je opravdu vyžaduje a dát je do knihy, která se bude číst i v době, kdy postavy již nebudou zastávat své úřady, je vééélmi odvážné. A v neposlední řadě to bylo vtipné!

06.04.2019

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Nechtěla jsem porovnávat s prvním Kostelem, ale asi se tomu nevyhnu. Síla popsaných osudů vůbec neklesá, je pořád stejně poutavá. Kniha je jako život: chvíli mám pocit, že se nic moc neděje, že jen tak plyne a pak se toho děje najednou tolik, že se bojím, aby mi něco neuteklo. Myslím, že stejně jako to bylo v dějinách i v tomto příběhu se nová generace vypořádává se změnami a novými pořádky nějak snadněji a hladčeji, než ta předchozí. Jako by si geneticky předávali schopnost vypořádat se s překážkami. Autorka krásně a nenápadně přizpůsobuje vyprávění jak této změně, tak smýšlení lidí v popisované době. Nevím, jak je to možné, ale vyprávění o pracovním lágru jako bych již někde četla. Také se mi připomněly emoce, které jsem prožívala s Gertou Schnirch při odsunu Němců z Brna. I z něj vzešly zahořklé duše, což je naprosto pochopitelné. O této sérii bych byla schopná si povídat opravdu dlouho... A vůbec nejsem sama, koho upoutala. Jsem mile překvapená, kolik lidí má najednou zájem o tento region, o Těšínsko a okolí. Vychází několik knih, v televizi jsem zahlédla pořady... A mně se stále vybavuje písnička Těšínská od Nohavici :-)

20.03.2021

Blackout - Zítra bude pozděBlackout - Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Fíha, to bylo NĚCO! Poprvé jsem četla knihu z vydavatelství Omega, která měla naprosto skvělý překlad a navíc je prostě báječná!! Již jsem zakoupila další balení svíček, několik konzerv a dvě bomby do kempingového sporáčku. Mně jen tak něco nezaskočí...až totiž tohle nastane, a nejde o to jestli přijdeme o elektřinu, ale kdy a na jak dlouho, budu připravena. Příběh je veden velmi přehledně, přestože postav je habaděj. Nejvíce si cením poznatků o fungování evropských institucí. Tyto informace jsou podány srozumitelně a je na ně kladen největší význam, přestože tragédie lidí a zvířat také zmiňuje. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst úplně každý!
PS: O necelé tři měsíce později, než jsem napsala tento komentář, jsme "díky" větru, zůstali 75 hodin bez elektřiny. Svíčky byly naprosto super, plynový vařič skvělý, ale nebýt toho, že máme soběstačné topení a pumpu na vodu, bychom neměli teplo a spláchnutý záchod!!!!!!! To jen jako inspirace pro ty, kteří se chtějí na svět bez proudu, připravit!!

14.08.2017

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Jenom bych ráda upřesnila počet hvězd - ačkoliv to není vidět, je jich 6! Už když jsem četla anotaci, věděla jsem, že je to jeden z nejlepších literárních počinů tohoto roku. Poetická, citlivá a poutavá kniha, na kterou musíte neustále myslet, i když ji právě nečtete. Moje nadšení ovlivnil asi i překlad. Tolik odborných názvů, popisů přírody, hlavně mokřadů - jako bych se ocitla přímo v chatrči, na moři, v bažinách, v městečku. Naprosto úžasné! Autorka prostě dokonale vykreslila bezútěšnost, opuštěnost, samotu, naději a zoufalství a to vše bez zbytečného patosu, nebo sentimentu. Dokonalý román!!!! Nemám více superlativů, proto končím...

30.12.2020

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

WOW! Poslouchala jsem v autě a kolikrát jsem ani nechtěla jít do práce (což asi není až tak úplně neobvyklé), ale co je zajímavější, někdy jsem seděla po návratu domů v garáži a čekala na konec kapitoly - v půl desátý v noci! Tolik k tomu jak moc se mi příběh líbil a jak moc mně vtáhl. Moje oblíbené téma perzekuce černochů v Americe na začátku 20. století, vyprávěné malou holkou, takže obohacené starostmi a radostmi dětství. WOW! a ještě jednou WOW!

12.04.2017

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaFrantišek Niedl

Ačkoliv si historické romány příliš často nevybírám k četbě, na tento, i jeho pokračování, jsem měla spadeno již dlouho. Jsem MOC ráda, že jsem se do něj pustila, protože mě naprosto dostal. Nejen jazykem a stylistikou, ale i tématem a citem pro napětí. Rozhodně byla doba, o které děj pojednává, velice těžká a hezky se četlo, že i v takové době byli lidé, kteří dokázali jednat lidsky a nešli jen za svým osobním prospěchem. Rytíři pro mě byli poutaví od začátku do konce a vím, že si časem přečtu všechna pokračování.

19.05.2019

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

Naprosto souzním s názory a obavami pana Vondrušky! Dlouhá sága, ve které se člověk může občas ztratit v rodinných a přátelských vazbách. To je jediná výtka, kterou mám. Jsem nadšená, že konečně někdo nahlas vykřičel věci, které jsou z pohledu zdravého rozumu, lidské rasy a přirozenosti, naprosto praštěné. Pan Vondruška se snaží připomínat i takové velmi zapomenuté věci, jako je národní hrdost (se kterou máme problém po staletí...) a loajalita. Ano, loajalita k sobě, rodině a národu...Připomíná, jak to ve skutečnosti bylo s naší hadrovou revolucí, jak komicky se v dnešní době upínáme k falešné humanitě a zaděláváme si tím na pozdější velké problémy. Je to zvláštní, ale tento skvělý román mi připomíná postapo od pana Kotlety - pocity, které ve mně vyvolal. Moc doporučuji těm, kterým není jedno, kam se ubírá naše "skvělá" evropská společnost.

04.06.2020

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Asi nejlepší pro poslech audioknihy je, když ji načte sám autor. Pokud autor, jako v tomto případě, je i zdatný v zacházení s češtinou a její výslovností, je ten zážitek opravdu nezapomenutelný. Vtipná, zajímavá a trefná zamyšlení nad běžnými věcmi, nad kterými kdekdo z nás přemýšlí při cestě do práce, mi tu cestu velmi zpříjemnila. Jen jich bylo málo, takže jsem měla nezvykle rychle odposloucháno. A to bych například příhod s jezevčíky, z velmi osobních důvodů..., ráda poslouchala i vícero. Tahle knížka je čistá a milá jako autor.

12.04.2021

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Nedočetla jsem....já jsem nedočetla knihu. Od začátku jsem nevěřila jedinému slovu. Pokud jde o erotickou stránku, tohle jsem ve čtrnácti četla v mámině červené knihovně!!! Probůh takové bláboly se staly na dlouhá léta bestselerem. Na základě zájmu o lidskou psychiku a fungování souvislostí ve společnosti, chápu proč a je mi z toho děsně smutno!

21.02.2017odpad!

Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

Když si chci užít poctivé detektivkářské řemeslo, sáhnu po Bryndzovi. Není to nijak hlubokomylsné, ale prostě jen napínavá, čtivá a celkem logická detektivka. Myslela jsem jen na to, aby Erika zjistila, kdo mohl provést něco tak odporného malé holčičce, a kdo při zakrývání stop jde přes mrtvoly. Líbilo se mi, že docházelo ke zvratům, že se měnili podezřelí a že jsem byla napnutá až do konce. Čistá práce.

05.04.2018

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Četla jsem již dávno, ani si nepamatuji, jak dávno. Přesto si pamatuji, jak silné bylo, číst o koncentračním táboře z pohledu jeho velitele a jeho rodiny. Tahle kniha dodnes patří mezi mé nejoblíbenější a ráda ji doporučuji.

27.05.2018

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Měla jsem čtení téhle knížky mezi plánovanými počiny a jsem ráda, že mně čtenářská výzva donutila ji přečíst. Téměř od začátku se nabízí vývoj příběhu a vše se postupně potvrzuje, ale číst si v deníku Charlieho Gordona je jako číst v jeho duši, takže vlastně vše je, jak vypadá na začátku, ale nic tak vlastně není :-). Jednoho to nutí přemýšlet nad souvislostmi mezi inteligencí, empatií, prožíváním různých emocí a ještě spoustou dalších věcí. Nevím proč, ale přes pár slziček, které jsem uronila, no jasně, to se dalo čekat, jsem známá fňukna, mně román naplnil klidem. Nevím, kde se to vzalo, ale je to tak.

10.08.2017