Aleen Aleen komentáře u knih

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Och!!! Ach!!! V této knize se sešli dva velikáni. Tedy z mého pohledu. Člověk, který umí napsat krásný, tedy poutavý příběh a člověk, který je mistrem pera (možná redispera?) a dokáže nakreslit nádherné ilustrace, které se propojují s příběhem (kdykoliv narazím na knihu ilustrovanou Chrisem Riddellem, jdu do ní!). Krásné, plné odvahy a přátelství. Je to nádherná kniha pro děti, ale měli by ji číst i dospělí!

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

No Ty bláho, jen jsem začala číst a byla jsem v půlce knihy. Musím se opakovat - Bryndza má skvěle zmáknuté detektivkářské řemeslo, takže dokáže příběh, případ dobře postavit a poskládat. Ačkoliv se může zdát, že když se v půlce knihy všechno jen víc zamotává, nedává smysl, vytrácí se původní důvod vyšetřování, vše ke konci pěkně zaklapne do sebe. Líbí se mi prostředí i postavy. Pokud někdo nemá rád gaye, neměl by číst :-) Nebo třeba měl, aby si je oblíbil!

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Možný spoiler.
Díky tomu, že jsem nečekala mnoho, byla jsem velmi mile překvapena. Opravdu dost dlouho jsem neměla tušení, jak se věci mají a vlastně jen přijímala podsouvané předpoklady, vlastně všechno bylo jinak, než jsem předpokládala. Hlavní postava, nejdříve poměrně otravná, zahořklá megera, se v závěru mění na hrdinku! Bylo to pro mě občerstvující čtení, dost odlišné od toho, co jsem četla poslední dobou.

18.02.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Poslouchám celou sérii v audioverzi, což je v podání Jitky Ježkové velmi příjemný zážitek. I když si nejsem úplně jistá, jestli v této temné sáze, je dobré mluvit o příjemném zážitku. Protože po drsném a beznadějném začátku přichází stejně drsný, smutkem prolezlý a beznadějný celý děj! Myslím, že je to nejtemnější díl ze všech, ale odkrývá další tajemství Sklenařů i Pětadvacítky a poskytuje jakousi naději, na což jsem se těšila. Nějak jsem po odposlouchání tohoto příběhu naplněná smutkem a upřímně: Já chci jiný konec!!!!!

Tanec v ohni Tanec v ohni Graham Masterton

Mastertona já si užiju pokaždé. Ačkoliv má Katie opět problém s nadřízeným, tentokrát novým nadřízeným, beru to spíše jako tradici, zvyk, patří to k této sérii. Stejně jako vše ostatní v této knize... Šílený popis událostí, kdy tradičně seznamuje s pachatelem a jeho hrozivým činem hned v úvodu, aby později rozjel kolotoč vyšetřování i dalších činů a postupně nás vtahoval více a více do víru událostí, až jsme napnutí k prasknutí. Napětí prostě báječně graduje. Nebojí se svou hrdinku ani její okolí uvádět do nebezpečí. Mám ji ráda, tak doufám, že to ještě dlouho vydrží!

18.02.2023 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Něha, laskavost a víra v dobro. Vyjma poděkování jsem knihu přečetla hned dvakrát za sebou, abych našla ty momenty, které činí v očích tolika čtenářů tuto knihu tak výjimečnou. Srdce mi opravdu něžně pohladila, ale... Některé obrázky byly až příliš rozevláté a již za hodinu po přečtení jsem věnovala své myšlenky něčemu novému. Třeba si jednou vzpomenu.... Ale spíše ne.

17.06.2022 3 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Ne, ne, ne, neměla jsem vidět film a pak číst román! Nemohla jsem si nepředstavovat obličeje herců, což mi trochu vadilo. Kupodivu jsem přečetla překvapivě rychle, nějak to prostě "samo" přeskočilo skoro na konec. Nevadilo mi, že nejde o scénář, nebo přepis filmu, ale spíše mi přišlo, že děj neměl spád, že vlastně šlo o jistý způsob absence děje. Samozřejmě, že jsem si užívala absurdity a vtipu, které tak dobře známe z Tarantinových děl, ale nějak mi to úplně nesedlo a i když vím, že jdu proti proudu, mně se více líbil film.

17.06.2022 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

V knize jsou rozhodně vtipné a neotřelé nápady: míšenci lidí a orků, nebo osedlání ohromných divokých prasat, jako by šlo o koně. Nicméně, příběh měl na mně pomalý rozjezd a od dobrého pobavení mě odváděla jistá zdlouhavost vyprávění. Chvílemi zvláštně nevhodná zamyšlení nad charakterem postav, nebo jejich morálkou. I krkolomnost některých názvů věcí, nebo zemí mě rušila. Na můj vkus i bojů bylo moc a v jistém stále se opakujícím schématu: boj, úleva, boj, úleva.... Přesto všechno mně příběh Šakala a jeho druhů a družky chytil. Vlastně šlo o více příběhů, které ústily do jednoho. Na čtení jsem se těšila až do samého závěru, takže nakonec přeci jen čtyři hvězdy, ačkoliv jsem dlouho váhala, zda by nestačily tři...

17.06.2022 4 z 5

Mrak Mrak Anna Basiková

Pardon. Nejsem cílovka, nebo nerozumím už vůbec ničemu. Nedokázala jsem dočíst. Snaha o otevřenost, vedoucí k prázdnotě. Kde je empatie a kreativita? Jen sobectví rozpatlávané krátkými, údernými větami. Zklamání. Dětinské. Takhle jsme si tu generaci Y Mileniálů rozmazlili my?!?! Vždyť se jednou o sebe snad ani nepostarají. Tuhle knížku nemůžete číst po Šikmém kostele, Kde zpívají raci, nebo třeba Haně. To srovnání je tak smutné, ta ubohost, kterou musí dnešní mladí řešit, tedy hlavně ve větších městech... Chybí mi v ní krapítko soudnosti. Hvězdička za tu otevřenost.

06.03.2022 odpad!

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Bratři Strugačtí jsou pro mě sentiment. První sci-fi kniha mého života (před hóóódně lety) byla od nich. Možná i proto jsem velmi nekritická a nadšená čtenářka, nebo prostě uměli napsat skvělý příběh, jak to naznačují i mnohá ocenění, která získali. Ať je to jak chce, tenhle román s velkým přesahem žánru, mně bavil. Zírala jsem nad fantazií, která umožnila vymyslet všechna ta "udělátka" mimozemšťanů a oceňovala jsem etické poselství. Hrdinům člověk naprosto věří jejich myšlenkové pochody, činy a pocity. Takové typicky ruské mi to přišlo.

06.03.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jitka Ježková Ilan sluší, nebo Ilan sluší Jitce Ježkové, nevím. V každém případě skvělý příběh, skvělé a neotřelé nápady povýšené skvělým přednesem zmíněné herečky dělá z této série skvělý zážitek. Jedním slovem strhující. Tím, že jsem poslouchala hned po sobě, smazává se mi hranice mezi Naslouchačem a Fajou, jen si uvědomuji posun hlavní hrdinky. Nadále se bimcá mezi náklonností a nenávistí k lidem z Nížin, hlavně pokud jde o Pětadvacítku. Je to hustě komplikovaný a přitom jasný příběh, chvílemi pro mně přímo uhrančivý. Ale... přiznání: Ilan mně opravdově vytáčí! Na to jak byla vychována, jak se musela neustále bát, je poměrně sebestředná, bez zábran jde jen za svým. Aby zjistila to, co CHCE zjistit, udělá cokoliv a neohlíží se na nikoho. To mně na ní trochu mrzí, ale může to být i tím, že je to vlastně puberťačka... Přesto, nebo proto mně knihy o Naslouchačce neskutečně baví.

06.03.2022 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Poslouchala jsem v autě, načtené Terezou Hofovou, která rozhodně umí italsky :-) Otevřená výpověď o konci jednoho dětství, zabalené v hromadě intelektuálního matláníčka v dušičce. Stejně jako u Geniální přítelkyně se zčásti odehrává mezi intelektuály a zčásti mezi (s)prostými lidmi. Líbí se mi proces zrání, nelíbí věčné vynášení posudků, které na druhou stranu sedí k osobnosti postavy. Musím otevřeně přiznat, že mi pěkně lezla na nervy nejen Giovanna, ale i všechny ostatní osoby. Jen nedokážu rozhodnout, zda je to dobře, nebo ne.

05.03.2022 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Asi nebudu jediná, kdo zná podobný příběh z vyprávění někoho blízkého. Moje babička prožila podobný život jako Anna. Jen, na rozdíl od ní, neproběhla ani část manželství v lásce a spokojenosti.
Na mnoha postavách v knize mi imponovalo, jak se vypořádávají s těžkou dobou, ve které žijí, nicméně hlavní postava byla NEJ! Jak se po každé jobovce postaví a jde dál s hlavou vztyčenou a při tom dokáže ještě pomáhat druhým. Bylo mi líto, že otěhotněla pokaždé, když se jí manžel jen otřel o sukni, ale v závěru si člověk řekne: všechno zlé je k něčemu dobré. Zajímavé je srovnání lidí a doby. Jak by dnešní člověk dokázal tolik, jako lidé v poválečných letech? Každodenní boj o kousek jídla a střechu nad hlavou. Oproti nim jsme my jen rozmazlení a zpovykaní hajzlíci, kteří si máločeho skutečně cení. Klobouk dolů před autorkou, s níž jsem měla tu čest poprvé, ale rozhodně ne naposledy.

05.03.2022 5 z 5

Jak Fiškus s Pettsonem vyrazili stanovat Jak Fiškus s Pettsonem vyrazili stanovat Sven Nordqvist

Tak už u nás doma nečtu Nordqvista jen já a maminka, ale i můj manžel a tatínek. My hospodaříme a to, co předvádějí v této nápadité a vlídné knize slepice, je přesně to, co známe z našeho hejna. Jak jsou zvědavé a všetečné :-) Humorný a milý, takový je příběh o stanování a rybaření a já jsem moc ráda, že jsem objevila pro sebe a svou rodinu takové vyprávění.

Ústav Ústav Stephen King

Osvícení, Řbitov zviřátek, Doktor spánek, Ústav - tak nějak mi to dává smysl a vše se propojuje, jak je zvykem. U Krále zvykem. Ó jak dlouho jsem od něj nic nečetla a tato kniha je zase ta stará dobrá jízda! Krk stažený, srdce bušící, oči vyschlé dlouhým čtením a po chvíli zaplněné slzami ze soucitu se všemi těmi dětmi, nejvíce, samozřejmě, s Lukem a také Avery. Snažila jsem se spolu s nimi pochopit, o co se jedná, co se děje, o co jde a pak jak z toho ven. Byl to drasťák jak bejk. Velké plus za putování, velké plus za poldu Tima.

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Po zkušenostech z předchozích knih jsem ani na vteřinku nezapochybovala, že Armand si se vším poradí. Bála jsem se o všechny oblíbené postavy, jako vždy, ale věřila. A jako vždy jsem si Three Pines užila a jsem za něj autorce velmi vděčná. Bylo to temné a místy smutné vyprávění. Pěkné! Opět nové informace, nový námět a prolínání řešení případu s tajemnou postavou s problémy uvnitř Sureté a navíc ty drogy... Pěkně si s tím poradili! Moc pěkné! Nádherný a za srdce beroucí je doslov. Ten mně maličko rozsekal...

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Myslím si, že kdybych mohla poslouchat i tuto knihu na CD, bylo by to lepší. Takhle nemohu dát plný počet hvězd. První světová válka. Byla také šílená, jak už to u válek bývá. Proto mě překvapilo, že ve mně líčení strastí nevzbudilo takové emoce, jak bych čekala. Když porovnám s první knihou této série: Marie je větší sympaťanda, Kitty se chová jako kráva a Elizabeth je menší svině. Přišlo mi, že autorce dalo hodně práce zachovat charaktery postav... nebo si to špatně pamatuji z první knihy, kdo ví. Je to můj pocit ze čtení - více plynutí po proudu, méně emocí. Zajímavé ovšem bylo sledovat jak nátura nutí lidi jednat pořád dokola stejně a způsobovat stále stejné problémy. Zatím nemám potřebu znát další dějství, třeba časem.

05.03.2022 4 z 5

Přírodě na stopě Přírodě na stopě Peter Wohlleben

Nejdříve jsem byla nadšená, protože jsem v knize nacházela zajímavé informace, věci, o kterých jsem nevěděla. Později jsem ale zjistila, že vydržím číst jen chvíli a hned usínám, což se mi běžně nestává. To není dobrá vizitka pro žádnou knihu, že? Opravdu jsem se snažila, ale do konce jsem ji prostě nedala. To, co jsem přečetla mě malinko obohatilo, proto si holka vysloužila alespoň ty dvě hvězdičky :-)

05.03.2022 2 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vzhledem k tomu, že hodnotím až po odposlouchání všech tří doposud vydaných knih, mám trochu problém oddělit od sebe jednotlivé díly. Nicméně pocity po každé z nich byly velmi podobné. To, co jsem cítila k Ilan (i Ilanovi) se neměnilo. Hrozně moc jsem jí držela palce, aby nikdo neodhalil její tajemství, identitu, ani schopnosti, žrala jsem, jak skvělý je to vypravěč. Prostředí, které autorka vytvořila je boží. Je to středověk šmrncnutý sci-fi budoucností. Nejdříve bylo pro mně trochu špatně uchopitelné, ale když jsem byla na konci knihy, zjistila jsem, že mi velice schází. Je neskutečné, co vše dokázala Petra Stehlíková vymyslet, ty nápady! Této knize nechybí nic: uvěřitelní hrdinové, které musíte mít rádi, nebo je nesnášet, jak jsem již psala, mimořádné prostředí a příběh, který se zamotává, jako blázen a pak zase rozmotává, aby se během pár stránek opět pořádně zašmodrchal. Myslím, že se jedná o mimořádný počin v tomto žánru.

Zdravá záda Zdravá záda Stephan Geisler

Tuhle knihu by měl mít doma každý! Nejvíce všichni, kteří si stěžují, že je něco bolí... Je v ní soubor jednoduchých a jasných cviků, díky nimž se každý může stále cítit po ortopedické stránce skvěle. Vím, o čem mluvím. Díky úrazu, který jsem před lety prodělala jsem byla nucena cvičit. Již jsem toho zkusila a prostudovala mraky, takže mě i má fyzioterapeutka bere jako odbornici :-) V této knize je vylepšené a zmodernizované cvičení podle Mojžíšové, dle kterého se cvičí i v lázních (vlastní zkušenost). Prostě: kdo chce pro své tělo, které pro nás celý život maká, něco málo udělat, pořídí si tuto knihu, vybere si aktuálně potřebné cviky a dá sám sobě pár minut denně! Má oblíbená hláška: nepiješ, špatně stojíš a neprotahuješ se, tak si neztěžuj! Moje rodina mně pro ni nesnáší, ale já žiji šťastně a bezbolestně i se sešroubovanými a srostlými obratli, takže: Kde je pravda?

09.07.2021 5 z 5