alabra alabra komentáře u knih

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Dobrá oddechovka, takový autorův průměr.

24.03.2024 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Bezezbytku souhlasím s předchozím hodnocením Kniholenka 9, moje první kniha neoblíbeného žánru, ale překvapila skvělým dosažením napětí, na druhé straně naprosto nelogické jednání hlavní postavy.

21.03.2024 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Velmi zdařilá odpočinková série, i když byl Lukáš v poslední části víc než superman, kterého se zájmem poslouchají nepřátelé, přátelé i vládcové. A chutí si vyposlechnu další sérii.

21.03.2024 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Cesta je cíl...popřemýšlej člověče, proč jsi tady....čtu po třiceti letech podruhé a vidím v knize jiné myšlenky...tak zase za třicet let

16.03.2024 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Skvělá série nejen pro milovníky historie, tentokrát v cizích krajích. Líbí se mi, jak zde autor zachycuje cechovní život, úžasně načtená panem Rumlem. Už se těším na další díl.

16.03.2024 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

První díl další historické řady pana autora, tentokráte se odehrává v Praze, pronikneme do světa řemeslníků, cechmistrů a cechů, neutěšené situace na staropražské radnici v době vlády Václava IV. a jeho oblíbenců z řad nižší šlechty. Hrdina se prokousává nespravedlností, nízkostí a podlostí svých nejbližších příbuzných, vedle hodné babičky nachází přízeň u cizích lidí ve svém okolí. Vše prošpikováno detektivním pátráním. Hezký poslech audioknihy, určitě budu pokračovat dalším dílem.

11.03.2024 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Kam poplyne příběh se nedalo předem odhadnout. První část knihy se mi zdála zajímavější. Od událostí v Chorvatsku byla práce méně uvěřitelná a příliš prvoplánová, přesto mě čtení bavilo.

08.03.2024 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Lehká detektivka navozující dojem odpočinku, v němž zemřou dva lidé, trochu předvídatelný vrah, ale jinak dobré počtení, žádné přehnané násilí, příjemní lidé v okolí, no prostě taková prázdninová četba.

03.03.2024 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Celou sérii jsem vyposlechla a musím říci, že jsem spokojená. Zajímavá historická etapa plasticky zachycující zajímavé období nástupu Lucemburků na český trůn na pozadí evropských dějin střetávajících se s odbojnou vyšší šlechtou, která se nehodlá vzdát svých pozic. Kolem toho se odehrávají osobní příběhy rytířů z Vřesova a přilehlého okolí, prolínají se s "velkými "dějinami království, do děje je vtažen i řád Johanitů a jeho regule. Doporučuji milovníkům historie. Autor ji podává trochu jinak, pro mě lépe, než pan Vondruška, kterého jsem četla rovněž.

02.03.2024 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Děj se přesunuje na sever a s tím vychladá i mé nadšení, příliš krutosti se přímou úměrou odráží se zákeřností české šlechty. Král, který nám byl vždy představován jako král - cizinec, je zde vykreslen jako sympatický, všemi obelhávaný mladík, získávající mé sympatie, ale ostatní děj už tak nezaujme.

28.02.2024 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Král opouští zemi a nechá své blízké tahat za sebe horké kaštany. A že byly horké. Paralelní životy obou hlavních hrdinů se odehrávají ve stejných schématech, až do absurdity je tu dovedena myšlenka, o jakou maličkost se dokážou zastánci dvou znepřátelených stran bít, zbytečně prolitá krev, ale to snad v každé válce. A pak jako mávnutím kouzelného proutku vyřešeno neřešitelné, tohle mě trochu zaskočilo.

25.02.2024 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Tahle kniha ze série mě potěšila, životy hrdinů se před námi odvíjí trochu idylicky, historická kulisa našeho království nutí k zamyšlení - změnila se povaha Čechů za ta staletí? Snad i dnes můžeme vidět, jak je čest směňována za majetky a prospěchářství, teď dané slovo už zítra nemá platnost. Trochu smutné.
Opět hezky namluvená audiokniha.

25.02.2024 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Dějové linky obou hrdinů se v tomhle díle rozcházejí, kromě drobného setkání, vše pokračuje pomalým tempem dál, každý z nich je ve službách jiných pánů, jejich osudy jsou však velmi podobné. V konci knihy se jim už začíná služba zajídat a rádi by se oba usadili v klidu na svém hradě. To vše se prolíná s pátým rokem vlády Jana Lucemburského a jeho potýkáním s českou šlechtou.
Opět hezky načtená audiokniha.

15.02.2024 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

V této části se objevuje více lidskosti u Wolframa, líbí se mi jeho humor i schopnost být nad věcí, budování tvrze a život kolem ní poněkud idylické, prostě téměř poklidný venkov. Výborný přednes Martina Zahálky vyzvedává knihu ještě o stupínek výše.

09.02.2024 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Ve druhé knize se setkáváme opět s jihočeských reáliemi i protagonisty, líbí se mi děj prokládaný osudy krále Jana, který v naší historii není příliš chválen, leč v evropském měřítku si začíná budovat silné postavení. Opět velmi příjemný poslech.

09.02.2024 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Moje první setkání s autorem vyústilo v příjemné překvapení milovníka historie, určitě se chci potkat znovu s rytíři z Vřesova. Prolínání postav se skutečnou historií i věrohodné vykreslení reálií spolu s každodenností vytváří příjemný poslech audioknihy.

09.02.2024 4 z 5

Vražda v Kantone Vražda v Kantone Robert van Gulik

Už po několikáté jsem se setkala s celou sérií knih o soudci Ti, tentokrát jako naprosto skvělá audioverze Priebehov pod viečka, v celé sérii nalézám stále větší zalíbení- historie, charaktery hrdinů, zvyky a chování, krajina, život prostých lidí, přátelství a soulad v dokonale propracovaných příbězích.

22.01.2024 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Knihy čtu kvůli zachycení atmosféry v jednotlivých destinacích, to se autorce daří. Ostatní záležitosti už považuji za slabší, prvoplánovost, předvídatelnost a až pohádkově jednoduchá zápletka, proto pouze tři hvězdy.

21.01.2024 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Temná kniha plná napětí a podivných vztahů, jako vždy vše odhalí až konec. Postupně jsem podezřívala celou řadu postav, osoba vraha mě nepřekvapila, byl jedním z mých typů, výborná kniha plná napětí s hodinami na obálce.

17.01.2024 4 z 5

Soudce Ti v akci Soudce Ti v akci Robert van Gulik

Několik povídek nám umožní opětovné setkání se soudcem Ti, dokresluje příběhy obyvatel v jednotlivých částech země, kde působil jako okresní soudce. Taktéž upřednostňuji složitější stavbu předchozích knih, ale protože jsem se rozhodla sjet dílo van Gulika celé v realizaci Priebehov pod viečka, vyposlechla jsem si i kratší povídky, krásný relax, děkuji autorům.

15.01.2024 4 z 5