akzena akzena komentáře u knih

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Tomu se říká "magický realismus" - a jeho síla je právě ve zkoumání poměrů a průniků reality a absurdních fantasmagorií. A právě taková literatura objevuje něco nového. A právě taková literatura pro mě má hodnotu. Plus Urbanova záliba v symbolech, mýtech a vyšších pravdách sdílených napříč generacemi...ach.

19.11.2018

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Odmítám se stydět za to, že zrovna kniha pro teenagery (a ještě k tomu o romantickém vztahu) mě zaujala jako už dlouho žádná ne.
Zkrátka jestli mládež čte a čte tohle, moje obavy o budoucnost světa jsou rázem o trochu menší.
...
Jakožto poetická duše oceňuju hlavně:
- důraz na krásu v každodennosti a "ohromné maličkosti" lidského života (Telefonní hovor vytváří prostor třetího, nezemského tajného světa.)
- kouzelná vyjádření nových i starých myšlenek o lidské existenci, smrti, smyslu života, utrpení, vztazích atd., musím pochválit i český překlad (Některá nekonečna jsou větší než jiná nekonečna.)
- básně, symboly, narážky, aluze - filozofické, literární, hudení i výtvarné (Tohle není dýmka.)
- humor, nadhled, spád a šmrnc (Pedofilní houpačka hledá lidské zadky.)

Často jsem při čtení myslela na Nesnesitelnou lehkost bytí (podobně vyjádřené některé myšlenky, např. ta o posmrtné redukci lidské existence).
Byla jsem odhodlaná přečíst si Císařský neduh, ale - ouha, ona je to mystifikace pro potřebu autora.
Nebrečela jsem.

29.04.2014 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Země je přeplněná nebem
a každý obyčejný keř hoří Bohem,
ale jen ten, kdo vidí, si zuje boty;
ostatní sedí kolem a trhají ostružiny.

(Elisabeth Barrett Browning)

...pojďte se setkat s Bohem.

29.04.2014 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Po Žertu a Směšných láskách moje třetí setkání s Kunderou.

Oceňuju jeho nezaměnitelný, opravdu precizně-řemeslný autorský styl a způsob, jakým modeluje svoje postavy a jejich osudy (nebo spíš způsob, jakým své postavy a jejich osudy pečlivě sleduje a potom se snaží lapit je do slov a obrazů).
Oceňuju filosofické, do zajímavých rovin dovedené myšlenky - mýtus o věčném návratu, člověk jako pán tvorstva, poslání lidského života, samozřejmě lehkost vs. tíha v různých obměnách...
Oceňuju neotřelé motivy, nechronologičnost, střídání částí zaměřených střídavě na tu či onu postavu.
Oceňuju obohacující pohled na normalizační společnost - Někdo "hraje divadlo", poněvadž neměl na výběr, jestli dělat něco užitečného, nebo "hrát divadlo" - měl na výběr, jestli "hrát divadlo", nebo nedělat nic; Člověk po smrti (nebo událost s odstupem) se stane kýčem, je okolím zredukován na citát, myšlenku, roli, interpretaci.

S čím se ale nikdy nesmířím, jsou Kunderovi hlavní mužští hrdinové (a celkový pohled na lásku). Kvůli tomu bylo pro mě čtení přínosné, ale strašně nepříjemné.

13.03.2014 4 z 5

Soví zpěv Soví zpěv Iva Procházková

Kdybych někdy napsala knihu, chtěla bych, aby byla jako tato:
Komorní, přesto strhující. Hlubokomyslná, přesto přístupná. Zajímavá formálně, jazykově, přesto ne vyumělkovaná.

Problém mobilizuje naše síly.
Dotyk není blízkost.

10.02.2014 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Oceňuju dořešení důležité linie z předchozích děl.
Naopak by se mi líbilo více prostoru pro dějové odbočky (Ina, Vibeke,...).
Egypstká mystika ...a něco do sebe mělo i to zapojení Čech.
Ale co bylo nejlepší: vracející se motivy (krev jako pojítko zdiva, kapající, prosakující a jiná voda, venčení psa, ...), které utvářely mystickou atmosféru, i když pointa nakonec tak mystická nebyla.
Vena amoris.

18.01.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Ve zkouškovém ne! (Haha...)

Bavilo mě to, moc mě to bavilo.
Skvělé zapojení světa cikánů, jejch kultury, mystiky a tragiky... I cikánská mafie hýbe světem :))
Symbolika.
Mrzelo mě, že nebyl rozvinut motiv "předprogramování", mohlo to přerůst až trochu do sci-fi.
A trochu překombinované to podle mě bylo.

18.01.2014 4 z 5

Nouzový výtah Nouzový výtah Daniel Handler

Aluze:
Jerome a Esmé (Jerome David Saliner, spisovatel bojující s nechtěnou publicitou, povídka Věnováno Esmé - z lásky a žalosti)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale možná taky ne:)):
- poprava LS nebyla odvolána
- kdyby LS na studentovi lékařství nevyhádal zapůjčení člunu, ležel by teď svázaný ve vodotěsné komůrce, místo aby se dostal do továrny na psací stroje, kde tuto knihu píše píše
- LS uvažuje, zda by šlo přepilovat pouta a utéct zamřížovaným oknem.
- Jeden z nejvzácnějších pokladů LS je krabička na heslo (oboje předávané z dědečka na vnuka), uvnitř je klíček od větší krabičky, kterou má od ženy, o níž jeho dědeček odmítal mluvit. Má v ní schovanou mapu města, jejíž 12 předchozích majitelů, kteří už jsou mrtví, na okraje mapy psali poznámky a zajímavosti o městě, rozměry budov, náčrtky dobového oblečení, změny počasí. Z mapy čerpá informace pro své knihy, jako je tato, a doufá, že se celá veřejnost dozví o spiknutí, před kterým se celý život snažil uniknout.
- rodiče Baudelairovi byli jednou na tanečním maratonu a tak je bolely nohy, že připravovali večeři vsedě na zemi – nezaplnuli plynový sporák a měli salát
- Squalorovi se s Baudelairovými rodiči jednou vydali na pěší výlet na Běsnou horu, kde žijí nebezpečná zvířata, ale paní Baudelairová byla hrozně statečná
- Beatrice milovala aukce
- Beatrice kdysi okradla Esmé
- Baudelairovic maminka si myslela, že Jerome není dost statečný – což je pravda

Strohá akademie Strohá akademie Daniel Handler

Aluze:
ředitel Nero (Nero, římský císař, tyran)
Isadora a Duncan (Isadora Duncanová, tanečnice, která tragicky zemřela, když se jí na přojížďte šál zamotal do kola kabrioletu)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale možná taky ne:)):
- když tuto knihu LS píše, skrývá se na horské chatě
- přítel LS, profesor Reed, pro něj vytvořil triptych obrazů „Co se stalo Beatrici“ : oheň, psací stroj, tvář krásné a chytré ženy
- uprostřed noci ho probudil rozzuřený dav s loučemi, šavlemi a vzteklými psy a pronásledoval ho dlouhých pětadvacet km temnou nocí
- na maškarním bále pořádaném vévodkyní z Winnipegu byl přestrojen za toreadora, dostal se přes stráž ve štířím kostýmu a viděl tu (v kostýmu vážky), k níž měl zakázáno se přiblížit, a předal jí vzkaz, který se pokoušel jí předat dlouhých a osamělých 15 let. „Beatrice, hrabě Olaf je – „
- rodiče Baudelairovi se jednou vrátili z divadla dřív se slovy, že neexistují horší zvuky, než když se někdo pokouší hrát na housle, ale vůbec to neumí
- rodina Baudelairových jednou byla na výletě k Tuřínové řece,kde jedli špagety ve sladkokyselé omáčce rukama, sbírali ostružiny, zkoušeli rybářský prut a Sunny kousala kameny

Ohavná pila Ohavná pila Daniel Handler

Aluze:
doktorka Georgina Orwellová (George Orwell, spisovatel, tvůrce antiutopií)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale spíš asi ne:)):
- LS miloval Beatrice, ale ta se za něj z nejrůznějších příčin nemohla provdat. Místo aby mu to řekla, napsala o tom dvouset stránkovou knihu s poslala mu ji po poštovním holubovi.
- Když LS jednou někdo podrazil nohy,omylem rozbil kouli jisté věštkyně, kterou nesl.
- LS strávil noc na stromě obklopeném masožravými krokodýly
- LS podnikl šermířský souboj s opravářem TV
- Beatrice si těsně před smrtí kladla otázku, kde je hrabě Olaf – ale kladla si ji moc pozdě.

Široké okno Široké okno Daniel Handler

Aluze:
Ike (přezdivka Dwighta Davida Eisenhowera, generála a 34. prezidenta USA)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale spíš asi ne:))
- LS jedl studenou okurkovou polévku v Egyptě u přítele zaříkávače hadů
- LS prchal ze zámku svého nepřítele a nechal si udělat vizitky jako admirál francouzského námořnictva, aby se dostal pryč
- přítelkyně LS, malířka Gina-Sue říká: Je pozdě zamykat stodolu, když už jsou koně pryč.
- Ike uměl pískat Mozarta a Beethovena se sušenkou v puse jako Baudelairovic maminka

Temné terárium Temné terárium Daniel Handler

Aluze:
Montgomery Montgomery (osobní tip - Lucy Maud Montgomery, kanadská spisovatelka romantismu, tvůrkyně postavy Anny Shirleyové)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale spíš asi ne:)):
-přítelkyně LS, madame di Lustro, pořádá ráda večeře a nesnáší, když někdo přijde pozdě
- LS měl výčitky svědomí nad hrobem přítele, protože si jednou nevzal s sebou baterku a to mělo tragické následky
- LS toto píše na jachtě přítele Bély
- Baudelairovi se jednou nudili a všichni si nalakovali nehty na nohou na červeno, skvrrna na žlutém křesle nikdy nezmizela

Zlý začátek Zlý začátek Daniel Handler

Aluze:
Beatrice (z Božské komedie Danta Alighieriho, symbol dokonalého ženství)
Baudelairovi (Charles Baudelaire, symbolistický spisovatel, prokletý básník)
Poeovi (Edgar Allan Poe, spisovatel romantismu, zakladatel hororu)
soudkyně Straussová ( rodina Straussových, skladatelé vážné hudby)

Vsuvky, které možná něco znamenají:
-nejdražší věci L.S. jsou akordeon, spisy o Baudelairových a fotka Beatrice
- L.S. se k jednomu městu nesmí přiblížit na 5km

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Sláva předmětu Literatura pro děti a mládež :)
Kouzelná knížka, zařadila se u mě hnedle vedle takových, jako jsou Mumínci, Čaroděj ze země Oz, Karlík a továrna na čokoládu atp. (těch, co jsou dle mého stejnou měrou i pro dospělé).

Ocenila jsem lehce filozofické myšlenky (nejen) o čase

Nám lidem se stále musí připomínat, že jsou to právě ty zdánlivé maličké zbytečnosti, které dělají náš život životem. Nikdy si je nenechme vzít.

02.08.2013 5 z 5

Křehké věci: Krátké fikce a divy Křehké věci: Krátké fikce a divy Neil Gaiman

Jsem nadšená z povídek, které jako by se jen nevešly do Kouře a zrcadel, ale těch jsem bohužel našla jen pár (Studie ve Smaragdové, Když říjen vládl, Zakázané nevěsty otroků bez tváří v tajném domě noci děsivé touhy -!!!-, Jiní lidé,...) - nebo už na mě nějakým záhadným způsobem prostě nepůsobí, jak by měly.

Většina povídek (a v celkovém dojmu celá kniha) ve mně zanechala opravdu nepříjemné, hluboké znepokojení. Nepotěšil mě příval eroticky-explicitních scén a atmosfér (přeskakovala jsem), některé povídky narážely na mé hodnoty a něktéré se mi zkrátka "jen" nelíbily.

Taky Gaimana asi trochu nesnáším za povídku Problém se Zuzanou (moje představy o Narnii už nikdy nebudou stejné).

Ale Křehké věci mi vlastně pomohly ke změně postoje - už nejsem nekritickou nadšenou obdivovatelkou Gaimana, ale stále zůstávám jeho čtenářkou

31.07.2013 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

I já jsem se odvážila do asijských vod - a vůbec toho nelituji.
Syntéza asijské a evropské kultury.
O míjení a neschopnosti se sobě navzájem přiblížit, o protikladech a paradoxech lidského života, o smrti.
Hrozně mě bavilo objevovat symboliku ohně, kouře, samotného Norského dřeva...
Písnička Norwegian Wood od Beatles má s knížkou zajímavou souvislost.

11.11.2012 4 z 5

Muž, jenž věděl příliš mnoho (8 povídek) Muž, jenž věděl příliš mnoho (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Trochu jako Doylovy příběhy Sherlocka Holmese (ta komiksová zpracování ve čtyřlístcích), ale s méně charismatickým hl. hrdinou. Trochu jako Jirotkův Muž se psem, ale s menší dávkou nadhledu a humoru. Trochu zklamání.

08.09.2012 3 z 5

Prázdniny pro zaláskované Prázdniny pro zaláskované Lenka Lanczová

Ne, nedělám si srandu, opravdu jsem tu knížku asi před měsícem přečetla :) Měla jsem opravdu špatný den a na návštěvě u kamarádky jsem tuhle knížku vytáhla z nějakého zadního koutu police, společně jsme se zasmály tomu, co se v knihovně schovává mezi literárními skvosty...a nějak jsme se pustily do čtení. nahlas jsme si ji předčítaly, komentovaly nelogické chování postav a 15 let staré teenagerovské vyjadřování. takhle jsem se už dlouho nepobavila a fakt to zachránilo můj den. Za to je jedna hvězdička.
Druhá hvězdička je za schovanou docela moudrou myšlenku hl. hrdinky: Je jednodušší otázky klást, než na ně odpovídat.

15.06.2012 2 z 5

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Podceňované!
O knížce jsem se rozepsala tady: http://veformicce.blogspot.cz/2012/06/john-moore-nepohledny-princ-sometimes.html

13.06.2012 5 z 5