ajaworld

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Dílo je již nyní skloňováno v tolika pádech a to ještě ani nebyla premiéra Marhoulova filmu (v ČR 12. 9.2019, rozpočet pokud se nemýlím: cca 150 mil. Kč!). Tak jsem se chtěla připravit přečtením předlohy. Předpokládám, že na film bude kulturně vyspělá intelektuální ART elita pět ódy a všichni (a to včetně těch, kteří to nečetli ani neviděli) budou něco papouškovat a vzdychat nad osudem nebohého snědého chlapce (ach, jaké krutosti se mu děly !...). Možná jim i uteče, že ve skutečnosti se nakonec ukáže, že ten 12ti letý chlapec je takovou malou necitelnou zrůdičkou.
Musím uznat, že autor je bravurní vypravěč, při čtení před očima doslova vyskakují plastické obrazy krajiny, lidí, situací…V tomto ohledu excelentní. Formálně skvělé. I když musím uznat, že místy se autor ve svých zlehka trochu opakuje.
Ale…ten obsah. Já vím, že mě možná budete za můj názor kamenovat, ale je třeba stát nohama na zemi. NENÍ TO AUTOBIOGRAFIE, jsou to jen PRVKY autobiografie a o to právě jde. JE TO FIKCE. Je legitimní otázka, jaká byla osobnost a potažmo mysl autora, když byl schopen stvořit dílo plné zvráceností, sadismu, krutosti, sexuálních krutostí a deviací…jedním slovem (jak to jinak nazvat) zvěrstev. Kdo byl vlastně Kosinski ? Zvrácené výplody - často za hranicí mého chápání – si spisovatel při psaní zjevně užíval. Myslím, že nad knihou zaplesají všichni pravověrní sadisté.
Knihu lze přečíst na jeden zátah a ne že ne. Když se na to budete dívat třeba jako na dílo mistra hrůzy Stephena Kinga (ale ten takhle zvrácený není, pravda). Jako na fikci, protože to fikce je. Jinak se na to totiž ani dívat nemůžete. Jde o poskládané příběhy typu „jedna paní povídala“.
Názor, že tato kniha doživotně změní váš pohled na život (to už jsem tu taky někde četla) je blbost. U mě to neplatí. Takovou sílu ta kniha nemá. Jde pouze o módní vlnu.
Hovořit o tom, že je to jedna z nejlepších knih, co kdy byla napsána, je totální úlet. Ale suďte, až si to přečtete. O filmu se zatím nemá cenu vyjadřovat. Z pouhého traileru si přesný obraz neudělám. Předpokládám, že to bude zvládnuto mistrně, hlavně kamera. Ale je otázka, proč si Václav .Marhou vybral takovou zvrácenost ke zfilmování a byl tím románem léta tolik fascinován.
Tak ještě jednou: Kdo byl J.Kosinski ? (jeho sebevražda nepřekvapuje) Kdo je V.Marhoul ?

12.08.2019

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Je to kniha, která se ukládá do knihovny a neprodává.
Autorka má dar slova. Realisticky popsané prostředí, obrazy bažin a mokřadů před Vámi plasticky vystupují, celý příběh je unikátní.
Částečně se jedná o lehce detektivní příběh, vyústění je jednoznačným překvapením.
Tohle jednoznačně doporučuji.

23.08.2021

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Moje první kniha od autorky.
Tíživě depresivní, bez radosti, bez náznaku jakéhokoliv vtipu, odlehčení. Když jsem byla na konci, oddychla jsem si, že to břímě mám za sebou. Nedočtené jsem to ale nechtěla nechat.
Řemeslně asi zvládnuté dobře, ale omlouvám se, žádnou podstatnější myšlenku jsem nezachytila.
Ráda si od autorky přečtu ještě něco jiného, abych zjistila, zda-li je toto její typický styl. Ale musím si dát oddych.

18.08.2019

Případ doktora KarpetyPřípad doktora KarpetyJaroslav Boček

Padlo mi to do ruky úplnou náhodou a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Čtivé, od první do poslední chvíle napínavé a stejně není zcela jasné, jak to dopadlo. Místy zajímavé filozofické úvahy. Jen mi nejde na rozum, že tohle mohlo ve své době vůbec vyjít (1982), kniha docela ironicky popisuje řadu tehdejších socialistických reálií.
Zkuste, nebudete litovat !

11.11.2019

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Excelentní. Od r. 1991 je na indexu amerických knihoven. K čertu s politickou korektností !

02.01.2021

InštitúciaInštitúciaStephen King

Wow! Do 3/4 skvělé, pak už trochu překombinované...jak bývá u SK zvykem. Nicméně skvělé počtení, nebylo možné se odtrhnout. Četla jsem 600 stran ve slovenštině. Milovník Kinga tuto novinku nemůže minout.

27.08.2020

Toulavý autobusToulavý autobusJohn Steinbeck

Tak tohle je pecka. Velice vtipné. Báječně rozkryté osobnosti jednotlivých protagonistů. Vyvstávají před Vámi tak plasticky...
Závěr je překvapivý.
Autor má neuvěřitelný dar slova. Budu hltat i další knihy autora. Tohle je moje druhá (1. byla O myších a lidech). Zatím mě nezklamal.

22.08.2021

Smrt v sametuSmrt v sametuPetr Hájek

Mnoho lidí tuhle zajímavou knížku odsuzuje, aniž by ji četlo. Já ji považuji za velmi zajímavou, za nejsilnější pasáže považuji ty o mediokracii, která totálně manipuluje míněním veřejnosti (tupého stáda). Hájek se dívá na svět širokospektrálně, v překvapivých souvislostech. Knihu rozhodně doporučuji každému, kdo rád přemýšlí. Tato kniha minimálně dává dost podnětů, jak o věcech uvažovat jinak.
Dle mého názoru je však kniha poněkud více než zdrávo poznamenána úvahami o Apokalypse, čemuž jsem tak úplně neporozuměla. Což je možná spíše můj problém.
Kniha není pro hloupé, ale pro chytré čtenáře.

29.04.2013

Jako v nebi, jenže jinakJako v nebi, jenže jinakAleš Palán

Stojí za přečtení. Co příběh, to solitér. Někteří více, někteří méně stylizovaní. V knize probleskují pravdy, které - v dnešním konzumním světě - určitě stojí za zamyšlení. Vyžít se dá s málem a přitom lze žít dobrý a naplněný život.

06.11.2019

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Poklona paní spisovatelce. Čtivé a napínavé od samého počátku. Pachatelem mohl být kdokoli, závěr překvapil. Dobrá detektivka bez prvoplánové brutality.
Určitě doporučuji a těším se na další.

19.01.2020

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Jako oddychovka vcelku dobrý, ke konci už trochu unavující. Žádné hluboké myšlenky, mix vztahů a propletenců. Ke konci dost moralistnichích klišé a frází. Celkově obsahově ukazuje na úpadkovou morálku. Moc často něco podobného nemusim.

14.04.2020

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Prima detektivka. Klevisová opět nezklamala.

29.07.2021

Madisonské mostyMadisonské mostyRobert James Waller

"Jsem vlastně rád, že jsem Tě našel, že vím, že existuješ. Mohli jsme se taky minout jako dvě zrnka kosmického prachu".

Osudová láska a vzájemná přitažlivost...to se prostě někdy v životě stává...celá léta všechny situace a podmínky směřují do toho jednoho bodu, k setkání dvou lidí, kteří by se třeba i nikdy nemohli setkat. Ať chceme nebo ne, tak se to stane. Náhoda, osud ? nám postaví někoho do cesty. A pak už nikdy nic není jako dřív, přestože spolu třeba jdeme jen chvíli a naše cesty se nakonec nerozlučně a definitivně rozejdou...obvykle nikdy nezapomeneme...jak bychom mohli zapomenout...

O tom jsou Madisonské mosty. Určitě to není kýč.

15.03.2013

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

Opravdu chápu, že "lidé pravdy a lásky" a milovníci migrantů budou mít s touto knihou velký problém.
Myslím, že pan Vondruška by na sebe měl být hodně opatrný. Jeho popis a jsem přesvědčená, že i oprávněná kritika islámu jsou toho nepochybným důvodem.
Faktograficky se mi kniha líbila - to se týká hlavně první poloviny knihy. Hrozivá je ta nenápadná plíživost, která nás dostala tam, kde jsme. Názory je p.Vondruška mojí krevní skupinou.
Méně nadšená jsem byla ze druhé poloviny. Dialogy mi přišly jednoduché, hra na aristokracii poněkud naivní, na slovo "Klumpenštejn" a Zýkovec" jsem už byla ke konci hodně alergická. Ovšem z hlediska možného budoucího vývoje to čtení zajímavé určitě je.
Přečtení nelituji a doporučuji.

25.12.2019

Divoké labutěDivoké labutěJung Chang

Co dodat. O tom se moc nedá psát, to se musí číst. Nekonečné, nepředstavitelné psychické a fyzické útrapy a hrůzy, které provázely kult Mao Ce Tunga. Čtivá historie rozvětvené rodiny, v popředí s příběhy tří silných žen - babičky, matky a dcery. Nelze než vřele doporučit!

01.10.2020

Nejsem jako vyNejsem jako vyJodi Picoult

Naprosto skvělé, až do poslední stránky. V kapitolách se střídají pohledy hlavních postav. Skvělý vhled do duše a projevů chlapce (...no, je mu již 18 let) s Aspergerovým syndromem. Místy jsem se i neskutečně bavila.
V podstatě je to trochu i detektivka, do poslední chvíle není jisté, jak se to celé (smrt lektorky) odehrálo. I když mnohé lze tušit.
Objemná kniha u které není možné se nudit.

25.09.2021

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Hm...taková lehká prvoplánová pornografie. Jednoduchá až žádná dějová linka. Stále jedno a to samé. Stále "vnitřní bohyně" :-), kousání se do rtu :-), kalhoty splývající z boků :-) atp.
Nechápu tu popularitu...každý v metru v ruce drží tento a nebo druhý díl.

Myslím, že možná tak na dovolenou (a to ještě s otazníkem). Náročnějšího čtenáře to myslím neuspokojí.

05.03.2013

Tichá dohodaTichá dohodaElia Kazan

Jedna z nejlepších knih, která existuje.
Pro člověka, který se ocitá v nějakém životním zlomu jako dělaná.
100x lepší, než filmové zpracování (to je ploché a knihou spíše pouze inspirované).

Dá se číst opakovaně, člověk tam s odstupem nachází nové myšlenky.

05.03.2013

OdcházeníOdcházeníVáclav Havel

Hru považuji za BLÁBOL, v závěru totálně rozsypaný. Ale je zjevné, že Havel přece jen náhled na své frázovité plkání měl. Celý text je příliš "technický" a postrádá přirozené emoce. Konec jsem dočítala s obrovským sebezapřením...
Nic mi to nedalo.

30.04.2013odpad!

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Milé a velice laskavé počtení. Pro sympatizanty buddhismu tam žádné nově objevné pravdy nejsou, ale šíření dharmy v jakékoliv podobě je jednoznačně vždy plus a z tohoto důvodu knížku hodnotím kladně.
Pro milovníky koček je to pohlazení a vhled do duše těchto čtyřnohých potvůrek.

28.12.2014

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeMichaela Klevisová

Poklona paní spisovatelce. Velice čtivé, výborně vykreslená charakteristika jednotlivých postav, napínavé až do konce. Moje první knížka od autorky.
Až žasnu, že je to dílem české spisovatelky.
Ráda se vrhnu na další.
Vřele doporučuji.

02.10.2019

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJon Krakauer

Naprosto skvělé. V knize autor popisuje několik podobných případů odchodu do divočiny a snaží se dobrat osobnostních profilů a paralel u těchto lidí (mužů). Popisuje i vlastní riskantní dobrodružství na Ďáblově prstu. Kapitoly uvozují zajímavé citace nutící k přemýšlení. V teple a bezpečí domova se čte skvěle.

01.12.2020

Barmské dniBarmské dniG. Orwell (pseudonym)

Doporučuji každému, kdo se chystá do Barmy (dnes Myanmar), k pochopení historie. Pro mne se jedná o excelentní román, neprávem opomíjený. V Barmě jej prodávají v angličtině na každém rohu.
Česky "Barmské dny".

25.02.2013

19841984G. Orwell (pseudonym)

1984 ve mě evokuje šedou nicotu, hrůzu a děsivost.
Excelentní čtení, v dnešní době opět velmi aktuální. Ta plíživost je opět tady. Nebojte.

25.02.2013

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaR. Bradbury (pseudonym)

Pěkné, pečteno se zájmem a rychle. Dle mého je lepší zejména první část, konec se již tak nějak vleče...
Ale málo platné Orwell 1984 je prostě lepší.
Ale fakt je, že takhle to někdy může dopadnout, knihy přestanou lidi číst sami od sebe, ani nebudou potřebovat nějaké požárníky. Budou čučet do kompů, budou připitomělý z různých fejsbuků, mobilů...a možná je to záměr, nechť je lid nevzdělaný, ono se s ním pak lépe manipuluje.

Tady na stránkách se naštěstí scházejí lidi, co stále čtou. Tak snad nás nezačnou likvidovat :-)

09.05.2013

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Vážně výborná kingovka. Chytila mě od první stránky. Geniálně vymyšlené, není to prázdné, člověka to nutí přemýšlet, jak sebemenší detail může tolik věcí změnit a hodit Vás na jinou cestu - "efekt motýlích křídel". Konec vážně úžasný, slabší povahám možná ukápne i slza...jako mě. Ach Sadie...
Vřele doporučuji, nebudete se nudit !!!

14.01.2014

Útěcha z filozofieÚtěcha z filozofieAlain De Botton

Pro lidi, kteří rádi přemýšlí, určitě nevadí, že je psána populární formou. Je čtivá a není tzv.laciná.Nemyslím si, že jde o trivializaci.

30.07.2014

Syn správce sirotčinceSyn správce sirotčinceAdam Johnson

Ac opevovano, toto dilo, vysperkovano Pulitzerovou cenou me nenadchlo. Je to roman - kompilat z jinych, autentickych knih.Cetla jsem de facto vse, co bylo v CR o KLDR napsano, tak myslim, ze mohu posoudit. Pokud se nekdo domniva, ze se jedna o vypraveni o nejakem sirotcinci, tak je na omylu. Prvni cast se dost nezazivne odehrava na mori, druha cast je propletenec dvou tak trochu akcnich pribehu a Orwella 1984. v pribezich, ve kterych se clovek lehce ztrati a bojuje s tim, aby pochopil, co je jakoby pravda a co je jakoby fikce. Svym zpusobem tu knihu povazuji za kyc, zejmena v zaverecne fazi. To uz je jak z nejakeho ceckoveho akcniho filmu.
Hruza,jaka vladne v KLDR je neoddiskutovatelna, to je jasne. Ale tohle dilko dobre neni. Ma mnoho stran a docetla jsem to s vypetim vsech sil.Spise doporucuji treba Pchjongjangska akvaria, to je o nekolik levelu vyse.
Tuhle slataninu nedoporucuji. Skoda casu.

15.11.2014

Umřel jsem v sobotuUmřel jsem v sobotuJosef Formánek

Bohužel tenhle Formánek je poněkud slabší. Že by hodně ovlivněno, narůstajícím pitím autora? Ale kniha má i silná místa, např. monolog Boha na konci knihy. Kniha Mluviti pravdu je nepřekonatelná. Pan Formánek je excelentní spisovatel.

14.01.2015

OutsiderOutsiderStephen King

Tohle je to, proč mám S.Kinga tak ráda. Ale popravdě - začátek SUPER, konec (jak už to u něho někdy bývá) trochu slabší (možná trochu přehnaný ?). Rozhodně doporučuji, čte se jedním dechem a je to opět velmi nápadité.

14.08.2019