ajaworld ajaworld komentáře u knih

Dům pro pana Biswase Dům pro pana Biswase Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Tak tohle je vážně dost dobré, tragikomické a ironicky sžíravé. Rodina Tulsiových, Hanumanův dům..."čtenáři a učící se"...
Po přečtení jsem se s nešťastníkem Biswasem jen nerada loučila.
Kniha se mi dostala do ruky náhodou v knihobudce. Vřele doporučuji.

10.08.2023 5 z 5

Opravdu velice dobré. Je třeba číst.

16.03.2023 5 z 5

Vražedná pole Vražedná pole Haing S. Ngor

Bože můj, tohle dělal člověk člověku.. Převelice těžké čtení. Kambodžu a některé jmenované lokality jsem navštívila, o to to bylo pro mne osobnější.
Výborně napsané. Vřele doporučuji.

01.03.2023 5 z 5

Šílenství davů Šílenství davů Douglas Murray

Excelentní. Jenže tyhle pravdy mnoho lidí slyšet nechce.

08.02.2022 5 z 5

Země skrytých úsměvů Země skrytých úsměvů Markéta Hejkalová

Pro mně nepoživatelné a nezdařilé, ale dočetla jsem to.
Mám pocit, že povídky byly napsány "z musu".
Čekala jsem od toho víc, což může být můj problém, proto neřadím k odpadu.

23.10.2021 1 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

No já nevím...přijde mi, že se jedná o laicky sepsané rady, takový kompilát. Autor si často protiřečí, jeho "rady se mi jeví rozplizlé".
Jak kniha pokračuje, zdá se mi, že autor má sám dost osobních problémů.
Jak již tady někde někdo psal : výraz "uprdelismus" je jen marketingový tah.
Přečtěte si stoika Senecu a je to o několik levelů výše. Jeho skvělé dopisy vyjdou v říjnu.
Tohle je ztráta času. Pár střípků se z toho vybrat dá, proto nezařazuji mezi úplný odpad.
A to "pa" na konci mě fakt odrovnalo.

05.10.2021 3 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Tak tohle je vážně pecka! Na plnou palbu bodů. Chytí a nepustí. Opravdu velký nonkonformismus a je otázka, jak dalece jsme schopni připustit, že někdo žije jinak, ale vnitřně spokojeně.
M.j. spousta fotografií a reálií je k dohledání na netu, zejména období pobytu v Západní Virginii.
A nesmím zapomenout dodat, že místy je to tak tragikomické, že jsem se chlámala smíchy.
Jsem ráda, že jsem knihu objevila.

30.09.2021

Džungle v kuchyni Džungle v kuchyni Ivanka Devátá

Jednodušší oddychové čtení. Pár receptů, které lze ozkoušet. Humor autorky je ale takový "ukecaně sebestředný". Autorka se místy opakuje.

26.09.2021 2 z 5

Tajné dějiny značek Tajné dějiny značek Matt MacNabb

Velmi zajímavé a překvapující informace. Na zmíněné značky se teď budu dívat jinak. Část z nich má opravdu temnou minulost, často spojenou s nacismem.
Kapitola Winchester je dle mého názoru TOP, ale za přečtení stojí všechny.

26.09.2021 4 z 5

Sto veselých kreseb Sto veselých kreseb Josef Lada

Knihu jsem našla u kontejneru :-). Přečteno asi za 1/2 hodiny. Pro mě tedy dost vyčpělé vtipy, pár jsem ani nebyla schopna moc porozumět (zřejmě moje chyba). Ale tak úplně nelituji, alespoň vím, o co jde.
Předmluva J. Lady je výňatkem z Kroniky mého života. Kvalita kreseb určitě není taková, jako u jiných ilustrací.

25.09.2021 1 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Jazykově vytříbený Steinbeck. Nikdy nezarmoutí, i když na O myších a lidech nemá. Místy jsem se hodně pobavila skvěle vykreslenými postavičkami, které z knihy vystupují plasticky stejně tak, jako popis míst a prostředí.

25.09.2021 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Naprosto skvělé, až do poslední stránky. V kapitolách se střídají pohledy hlavních postav. Skvělý vhled do duše a projevů chlapce (...no, je mu již 18 let) s Aspergerovým syndromem. Místy jsem se i neskutečně bavila.
V podstatě je to trochu i detektivka, do poslední chvíle není jisté, jak se to celé (smrt lektorky) odehrálo. I když mnohé lze tušit.
Objemná kniha u které není možné se nudit.

25.09.2021 5 z 5

Bezruký Frantík Bezruký Frantík Richard Sobotka

Neuvěřitelné, co všechno člověk dokáže ! Někdo vzdá všechno při prvním zafouknutí větru, někdo se tak statečně pere.
Velká pokora k Frantíkovi.

25.09.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tohle se jako oddychovka dalo, zdá se mi to dokonce lepší, než autorova pozdější próza. Knihu jsem četla kvůli tolik propagovanému filmu, ale asi na něj nepůjdu.
Žádná z postav mi nebyla nijak extra sympatická.
Žádné velké myšlenky. Ostatně, ani jsem je nečekala.
První polovina lepší než druhá. Občas šlo děj předvídat, což je trochu nuda.

17.09.2021 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Solidní oddychovka, tedy žádné velké myšlenky, místy možná trochu neslané nemastné (pro mne). V postavách jsem se někdy trochu ztrácela, což je možná taky můj problém.
Skvěle zvládnutý popis prostředí, čtenář to vše úplně vidí před očima. Autorka tohle opravdu umí.
Obálka je asi trochu matoucí :-)

15.09.2021 3 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Čekala jsem více. Místy rozvláčné. Pár zajímavých námětů na přemýšlení. Hodně oitací a paralel k Bibli, to nesedne každému.
Další díl, který se chystá si již nekoupím.

15.09.2021 3 z 5

Tulák po pouštích Tulák po pouštích Bruno Baumann

Výborné čtení. Moc jsem si to užívala a přála si, aby to pokračovalo ještě dál a dál. Za všechny ty krásné myšlenky a postřehy shrnu několika citacemi:
„Kdo odejde do pouště bez ničeho, odnese si odsud své pravé já – anebo se vůbec nevrátí“.
„Cítil jsem se svobodný stranou všech tlaků a malicherných starostí všedního dne, které terorizují ducha“
„Budeš bohatší, když se vrátíš, ale také osamělejší. Protože počet těch, kteří Ti rozumějí se potom sníží.“
„Minimalizace nároků je optimalizací svobody, omezení je výhra.“

Nejsilnější pasáže jsou ty, kde autor putuje pouští zcela sám. Velice inspirující introspekce. Není to plané, není to žvanivé, je to prostě chytré a prožité.
Jsou zde také zajímavé a čtivé informace, o vniku dun a jejich zákonitostech, kde v poušti najít vodu a chlad, o velbloudech.
Patří do knih, které se neprodávají a zůstávají v knihovně.

26.08.2021 5 z 5

Odloučeni zjara Odloučeni zjara Mary Westmacott (p)

Takový rádoby dušezpytný román. Hlavní postava je veskrze nesympatická, ale to nevadí. A.CH.je mistr slova, tak i proto to stálo za to. Průměrně, i když jsem asi čekala více.

23.08.2021 3 z 5

Toskánské dítě Toskánské dítě Rhys Bowen

Miluji Toskánsko, tak jsem se do této knížky pustila s nadšením.
O Toskánsku to moc není, ale jako oddychovka se to dá. Trocha napětí, nakonec rozuzlení, nechybí ani vražda.
Kniha neurazí, nenadchne.

23.08.2021 3 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Kniha je opravdu čtivá, ale to tak nějak nestačí. Žádná hlubší myšlenka, v podstatě jednoduchý nenáročný text, některé situace se stále v obměnách opakují, což se posléze stává nudným a unavujícím. Méně je někdy více. Navazující díl Mistr si již pravděpodobně nekoupím.
Byla to moje první kniha od autora. Časem zkusím tzv. katovskou sérii.

23.08.2021 2 z 5