ajaworld ajaworld komentáře u knih

Deník z Wu-chanu Deník z Wu-chanu Fang Fang

V tuto dobu velice zajímavé čtení. Pro porovnání, jak se chovali wuchanští a jak se chovají Češi. Tam všichni drželi pospolu jako mravenci, pomáhali si. Měli zcela totální lockdown, přes 70 dní. Na konci již byly pouze jednotky nakažených. Takže to zvládli. My jsme na tom dnes daleko daleko hůře, než byli oni, pochopitelně budeme mít i více mrtvých...
Deník byl postupně psán na internetu, autorce (byla profesí již penzionovaná spisovatelka) tzv.posty neustále mazali.
Doporučuji pro poučení.

18.10.2020 3 z 5

Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem Jane Hawking

Skvělá kniha, přes 500 stran přečteno s radostí. S. Hawking byl problematický muž a životní cesta s ním byla evidentně očistcem. J. Hawking je statečná žena, fyzicky i psychicky silná. Nesouhlasím s předchozími komentáři, že je to prosto citovosti. Ne. Je to myslím napsané, jak život šel, nepřeslazeně To nebyla žádná romantika. S.Hawking byl sobec, myslel jen na sebe.
Vřele doporučuji. Pouze velikost knihy mi trochu ztěžovala čtení. A uvítala bych nějaké dokumentační foto. Ale to píši jen na okraj.

18.10.2020 5 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Co dodat. O tom se moc nedá psát, to se musí číst. Nekonečné, nepředstavitelné psychické a fyzické útrapy a hrůzy, které provázely kult Mao Ce Tunga. Čtivá historie rozvětvené rodiny, v popředí s příběhy tří silných žen - babičky, matky a dcery. Nelze než vřele doporučit!

01.10.2020 5 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Ale jo, líbilo se mi to. I když se všechno stále dokola opakuje. Bohužel jsou mi vzdálené/neznámé dané skotské reálie. Dám si pauzu a vrhám se na Zpověď knihkupce.

16.09.2020 4 z 5

Města a městečka Města a městečka Stanislav Komárek

Bravo !!!!

05.09.2020 5 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Wow! Do 3/4 skvělé, pak už trochu překombinované...jak bývá u SK zvykem. Nicméně skvělé počtení, nebylo možné se odtrhnout. Četla jsem 600 stran ve slovenštině. Milovník Kinga tuto novinku nemůže minout.

27.08.2020 4 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Autor tam tak trochu nacpal svoji vizi o možném šťastném světě, pokud by papežem byl liberál, rozvolňující všechny tradiční hodnoty na kterých stojí základy naší civilizace. To mě dost zklamalo. Závěr je překvapivý, ale moc nevybočuje z výše uvedeného. Pro tyhle vize se totiž náš tradiční svět hroutí.
Některé pasáže - pro mne, církevního neznalce - byly méně pochopitelné. Ale nebylo jich moc. Po počátečním zmatku z jmen se to vytříbilo, zůstalo pár hlavních postav a přestala jsem se ztrácet.
Zajímavé informace, jak probíhá volba. Až bude příště, tak si připomenu, kolik nejrůznějších intrik (vč.korupce) za volbou papeže může být. Nedělám si iluze.
Knihu jsem četla ve slovenštině a bylo to fajn.

11.06.2020 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Prima čtení. Román je zabydlený mnoha postavami a sleduje jejich životní příběhy po desítky let. Na rozdíl od románu Tiché roky se mi tohle dílo líbilo. K další knize autorky si ale musím dat odstup, obavam se, ze se jedná o stále podobný styl psaní.

07.05.2020 4 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Excelentní od začátku do konce. Kniha se čte jedním dechem. Vřele doporučuji.

07.05.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Lituji, že jsem to jiz dočetla. Moc prima čtení. Budu se těšit na další knihu, zatím mám ale přečteno vše...

01.05.2020 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Jako oddychovka vcelku dobrý, ke konci už trochu unavující. Žádné hluboké myšlenky, mix vztahů a propletenců. Ke konci dost moralistnichích klišé a frází. Celkově obsahově ukazuje na úpadkovou morálku. Moc často něco podobného nemusim.

14.04.2020 2 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Mně to bavilo. Úsporný styl psaní. Široký záběr témat. Místy dost vtipné, častěji však tragikomicky smutné. Ale takový je život.
Určitě doporučuji.

02.04.2020 3 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

No...asi jsem od toho čekala víc. Začátek dobrý, posléze zbytnělé ego, neutuchající sebechvála, opojení luxusem.
Hodně jednoduchý styl vyprávění. Text je zahlcen nepodstatnostmi a jmény, které je jen těžké si pospojovat, tedy až na pár výjimek. Méně je někdy více.
Ale cukrář pan Josef Maršálek asi skvělý je. To nerozporuji.

27.03.2020 1 z 5

Čtení samotné knížky je prostě ve své podstatě hygge. Dobře se čte o těch svíčkách, útulnu a tak. Hlavně, když je za okny nevlídno. V knize se však stále dokola opakují stejné náměty. Kdyby byla poloviční, asi by se nic nestalo.
Samotné čtení vytváří pocit útulna v duši, takže přečtení nezaškodí.

19.01.2020 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Poklona paní spisovatelce. Čtivé a napínavé od samého počátku. Pachatelem mohl být kdokoli, závěr překvapil. Dobrá detektivka bez prvoplánové brutality.
Určitě doporučuji a těším se na další.

19.01.2020 4 z 5

Opravdu chápu, že "lidé pravdy a lásky" a milovníci migrantů budou mít s touto knihou velký problém.
Myslím, že pan Vondruška by na sebe měl být hodně opatrný. Jeho popis a jsem přesvědčená, že i oprávněná kritika islámu jsou toho nepochybným důvodem.
Faktograficky se mi kniha líbila - to se týká hlavně první poloviny knihy. Hrozivá je ta nenápadná plíživost, která nás dostala tam, kde jsme. Názory je p.Vondruška mojí krevní skupinou.
Méně nadšená jsem byla ze druhé poloviny. Dialogy mi přišly jednoduché, hra na aristokracii poněkud naivní, na slovo "Klumpenštejn" a Zýkovec" jsem už byla ke konci hodně alergická. Ovšem z hlediska možného budoucího vývoje to čtení zajímavé určitě je.
Přečtení nelituji a doporučuji.

25.12.2019 3 z 5

Velcí umělci: Jejich život a dílo Velcí umělci: Jejich život a dílo Andrew Graham-Dixon

WOW !! Za cenu 499 Kč neuvěřitelná kniha. Jsem nadšená.

13.12.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Až do samého konce velice napínavé - vrahem mohl být každý a nikdo. Stejně jako ostatní jsem se v počátku trochu ztrácela v postavách, ale postupně s tím problém není. Trochu jako Deset malých černoušku, jen vražd tam není tolik.
Osamělý hotel bez proudu a tudíž světla, ledová smršť za okny a narůstající paranoia jednotlivých aktérů...
Napsáno jednodušším jazykem, žádné hluboké úvahy, ale čtivé to je. Na dlouhé zimní večery doporučuji.

17.11.2019 3 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Padlo mi to do ruky úplnou náhodou a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Čtivé, od první do poslední chvíle napínavé a stejně není zcela jasné, jak to dopadlo. Místy zajímavé filozofické úvahy. Jen mi nejde na rozum, že tohle mohlo ve své době vůbec vyjít (1982), kniha docela ironicky popisuje řadu tehdejších socialistických reálií.
Zkuste, nebudete litovat !

11.11.2019 4 z 5

Fatwa: život pod hrozbou smrti Fatwa: život pod hrozbou smrti Jacky Trevane

Nechť je kniha poučením pro všechny naivní ženy. Hm...vstoupit do manželství po 10 dnech...kdekoli...natož pak v Egyptě s muslimem...to chce notnou dávku neprozřetelnosti.
Kniha by měla otevřít i oči všem multikulturalistům, kteří se domnívají, že muslimové jsou pro Evropu obohacením.
Jinak - je to oddychovka, sic se člověku z toho všeho občas zrychlí dech.
nenadchne, neurazí. V podstatě nic překvapivého.

06.11.2019 3 z 5