aivi aivi komentáře u knih

Třetí království Třetí království Terry Goodkind

Nevím zda je to tou pauzou co jsem měl než jsem se dostal k této části Meče pravdy, ale zdá se mi, že už to není takové excelentní čtivo jako předchozí díly. Řekl bych, že se velmi snížila úroveň a strašně se zjednodušil text, až příliš často se dost věcí opakuje stále dokola, kdy jsem si říkal, sakra vždyť nejsem tak tupej a pamatuju si ještě to co se dělo předchozí stránku.

Začátek byl ovšem bravůrní, snadno jsem navázal na to co jsem si ještě pamatoval z předchozího dílu a ihned mě to pohltilo tak že jsem se nemohl odtrhnout až do nějaké 16té kapitoly. Bohužel kvůli neustálému omýlání těch samých faktů byl děj příliš krátký a ve výsledku se zase toho tolik nestalo. I tak je Meč pravdy mou oblíbenou sérií a plánuju si přečíst další díl.

26.07.2016 4 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Druhá kniha archivu bouřné záře nezklamala a nabídla přesně to co jsem očekával od pokračování prvního dílu. Je to velkolepý příběh, který má hlavu a patu v rámci smyšleného fantasy světa. Mám z této série podobné pocity jako u Měče Pravdy - i čarodějova pravidla mají podobný účel jako slova paprsků :)

Kniha je rozdělena do 5ti částí a doporučuji si vyhradit dostatek času před jejich koncem, protože jejich závěr nelze přečíst jinak než naráz a i když jsem mžoural a sotva se udržel vzhůru, musel jsem číst až pozdě do rána.

I přesto, že je archiv bouřné záře tak rozsáhlý, stále mi přijde, že se něco podstatného děje. Ano, mezi částmi jsou intermezza a krátké kapitoly věnující se minulosti Šalán, ale pro pochopení a vcítění se do postav mi přijdou klíčové a určitě tam nejsou pro nic za nic - jejich rozsah je skutečně minimum toho co potřebuji vědět, tak abych dále použil získané informace pro vytvoření obrazu toho co se děje.

Opravdu se těším na další díl a jsem ochoten si počkat pokud to bude znova takový nářez. :)

27.03.2016 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Další ohromná série, která nový příběh skvěle odstartovala už od začátku. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientoval a po úžasném úvodu to bylo táhlé, ale jakmile jsem se chytil, měl jsem větší a větší potřebu číst dále.

Velmi jsem si zamiloval Rošár, geniálně vymyšlený svět plný zvláštních tvorů (roklebloudů, bělohřbetek, ..), rostlin a sprenů. Myslím si, že se kniha nedá s ničím srovnávat, je to opět něco jiného, Brandon má dobré nápady a přijde mi, že na to jak "málo" je tam postav, téměř nic o nich nevím kromě Kaladina, Šalán a Dalinara. Zajímavého materiálu je tam hodně, takže nepochybuju, že by v dalších 9ti knihách nebylo o čem psát. :)

28.01.2016 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Konečně pořádný kus knihy. Pokud třetí díl bude ještě rozsáhlejší než je rozdíl mezi první a druhou částí, pak se nedivím, že ji ještě Rothfuss nedopsal. Je ale super, že se plánuje film a seriál, sice vlastní fantazie je nepřekonatelná, ale i tak jsem zvědavý jak to pojmou a jak ty scény budou vypadat na plátně :)

Velmi se mi líbilo, že děj se stal mnohem rozmanitější. Opravdu zajímavé detaily jako použití prstenů u Maera, emorukomluva Ademů nebo den a noc v říši Fae. Myslím si, že je to dobře rozjeté a jsem zvědavý na vyřešení všech záhad. Čekal jsem ale, že alespoň některé záhady vyjasní, protože jich je až příliš - Denna, dveře v Archívu, Amyrové, a tak bych mohl pokračovat.

"Mluvíš jako pes, když štěká." ... "Žádný konec. Žádný smysl."

16.10.2015 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Mnoho názorů uvádí, že je druhá část slabší, nudnější či méně chytlavá. Mám na to naprosto opačný názor a druhá část se mi líbila daleko více jako první. Hltal jsem každou kapitolu až do konce jedním dechem a těžko jsem se odebíral od čtení. Ano, Kvothe je chvílemi až příliš vyšperkovaný hrdina, nebo alespoň v této části se mi tak pozdával, ale faktem zůstává, že mě kniha náramně bavila.

22.09.2015 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl na trochu jiný styl vyprávění, ale jakmile se dosáhlo zvratu v ději, naprosto mě příběh vtáhl a vše velmi rychle uběhlo. Osobně mám raději propracovanější knihy co se týká uceleného děje a tak se mi nelíbilo, že velká část prvního období na univerzitě byla přeskočena. Na druhou stranu, není to Harry Potter. :)

Z jiného pohledu, mi Kvothe spíše připomínal Fazolka ze stínové série od Orsona Carda. Ať tak či onak, je to skvělá kniha a už se nemohu dočkat až si přečtu pokračování.

Velmi rád poslouchám tématickou hudbu ke čtení a našel jsem velmi dobrou píseň, která mi ke knížce neskutečně sedí. Třeba se bude líbit i vám: https://www.youtube.com/watch?v=JVueFXOEfS4

12.09.2015

První zpovědnice: Legenda o Magdě Searusové První zpovědnice: Legenda o Magdě Searusové Terry Goodkind

Očekával jsem více než co jsem se dozvěděl ze série meče pravdy. Přesto je to opět chytlavé čtení a rád jsem si pár záležitostí ohledně schránek Ordenu připomněl.

18.08.2015 4 z 5

Obrův stín Obrův stín Orson Scott Card

Stále jsem očekával někde nějaké zvraty, ale nedočkal jsem se. Tato poslední část byla předvídatelná už z různých předchozích nastínění, ale i přesto jsem si ji užil.

15.07.2015 4 z 5

Stínové loutky Stínové loutky Orson Scott Card

Napínavá knížka s velkým množstvím náboženských odkazů. Bylo zajímavé sledovat vývoj Fazolka jak po fyzické, tak i mentální úrovni, kdy se mu velmi změnil pohled na svět a z původního cíle boje o přežití dosáhl cíle vyššího.

11.01.2014 5 z 5

Hegemonův stín Hegemonův stín Orson Scott Card

Knížka má úžasně propracovaný děj. Autor se v oblasti vůdcovství a historie vyzná, což přidává na věrohodnosti a čtenář se dozví i něco o Thajsku, Indii a obecně Jihovýchodní Asii.

01.01.2014 5 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Úžasné doplnění Enderovy hry. Téměř jsem začal mít Fazolka raději než Endera :)

22.12.2013 5 z 5

První setkání První setkání Orson Scott Card

Povídky Polský chlapec a Investiční poradna jsou velmi krátké a naprosto skvělé, ale povídka Obtížný student mi přišla zbytečná a v některých věcech se vylučuje s Enderovou hrou.

07.12.2013 4 z 5

Xenocida Xenocida Orson Scott Card

Wow, no zajímavé rozuzlení :)

03.06.2013 4 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Skvělá knížka plná napětí a zvratů. Hlavně kolem toho co je nová rasa vůbec zač, jaká je jejich kultura, fyziologie a chování v porovnání s člověkem.

11.05.2013 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Naprosto fascinující :)

05.05.2013 5 z 5

Víra poražených 2: Císařský řád Víra poražených 2: Císařský řád Terry Goodkind

Můj nejoblíbenější román z celé série. Jsou tam ohromně úžasné okamžiky, napětí a emoce. Donutí vás zamyslet se nad společností a prostředím ve kterém žijete.

04.03.2013 5 z 5

Zpovědnice 2: Poslední čarodějovo pravidlo Zpovědnice 2: Poslední čarodějovo pravidlo Terry Goodkind

Parádní vyvrcholení celé série s překvapivým koncem. Pozn. Následující série pokračuje románem Omen Machine.

04.03.2013 5 z 5