Aires Aires komentáře u knih

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Mohla mu zachránit život. Kdyby řekla celý příběh. Po pravdě...

Lucy Harperová je úspěšná spisovatelka thrillerů. Může se zdát, že má štěstí, ale ve skutečnosti ji provází tragédie už od dětství. Před lety zmizel její malý bratr Teddy. Byla poslední, kdo ho viděl naživu. Všechny vzpomínky pohřbila hluboko v sobě a sama už neví, co je pravda. Jenže pak jim manžel koupí dům v jejím rodném kraji. Lucy se tak bude muset postavit svým nočním můrám. Co tím ale manžel sleduje? Chce ji strčit za hranici šílenství, na které balancuje? Jenže pak zmizí i on a hlavní podezřelou se stane opět Lucy..

Po pravdě je nový psychothriller, kde je hlavní hrdinka typickým příkladem nespolehlivého vypravěče. Můžete jí věřit, když má svá tajemství a navíc imaginární kamarádku, která ji tak trochu děsí? Je duševně nemocná, paranoidní nebo si s ní někdo hraje?

Otázek je v této knize vážně mnoho a nejspíše proto vám nedá spát, dokud nedostanete alespoň pár odpovědí. Není to nic ve stylu Rychle a zběsile. Spíše tu hledejte psychologický aspekt a volnější tempo příběhu. I tak vám ale zasadí vám úder s každou další kapitolou a postupně přidává na intenzitě. Zamrzí jen závěr, který nechal ty nejžhavější otázky bez odpovědi. Po pravdě. Šlo by to i dokončit lépe...

17.05.2021 4 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Dědictví krve láká na zaručené chytáky. Princezna, co umí ovládat krev. Podrazák který jako kdyby vypadl z příběhu Šesti vran a získá si čtenáře svojí drzostí i mazaností. A navíc jedno zkorumpované císařství, kde se děje spousta špatností, ale přesto stojí za záchranu.

V Dědictví krve najdete překvapení, tajemství i rychlejší akční části. Z knihy na vás dýchne atmosféra císařského Ruska, zimy a krve. Mladší čtenáři budou nadšení. Sečtělejší si příběh užijí, ale neubrání se porovnávání. Dobrý příběh a originální svět zaujmou a potěší, ale pocit knihomolské extáze Děditcví krve nejspíše nevyvolá. Navíc pokaždé scéně, kde Anna někomu ,,trhla nebo cukla krví,, mi trochu pocuchala nervy.

21.03.2021 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Kosti Mraza jsou důkazem, že i česká fantastika může být zajímavá. Celá kniha jako kdyby z oka vypadla V zajetí zimy od Naomi Novik nebo Medvědovi a slavíkovi od Katherine Arden. Je to svěží závan slovanské mytologie, sibiřské zimy a pohádek.

Hlavní hrdinka Siva je trochu naivka, ale s nezlomným odhodláním. Její společník, prokletý Bogobor, se snaží zbavit otravného zlozvyku všechny na potkání rozsápat. Vzájemná společnost je těší jako koule u nohy, ale přesto se společně vydávají do Neznáma pátrat po kostech vládce zimy Mraza. Kdyby tento artefakt padl do nesprávných rukou, nedopadlo by to dobře. Kosti leží ukryté v srdci padlého království a nalézt je může jedině Siva, která je dcerou Mraza.

V patách má ale Jedwigu, typickou babu Jagu, před kterou se strachy třese Ivánek z Mrazíka i Budulínek z pohádky. Autorce určitě zatleskáte za Jedwigu, představitelku temné strany a neobvyklou záporačku, jejíž příběh si zaslouží více než finále na dvě stránky. Zkrátka by to chtělo ještě více vymazlit. Přesto je tato kniha skvělý příběh pro dlouhé zimní večery, který na čtenáře umí zapůsobit mrazivě, hřejivě i pohádkově najednou...

20.02.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Čarodějnice, měničové, víly, vodní lid i různá zlovolná stvoření žijí bok po boku ve městě Lunathion. Až do chvíle, kdy se ulicemi města začne toulat pradávné zlo, které nemělo být probuzeno. Démon, který má zálibu trhat všechny na kousky...

Znáte jméno Sarah J.Maas? Pokud ne, nejspíše jste strávili posledních pár let v jiném knihomolském vesmíru. Půlměsíční město je nová série od této autorky. Tentokrát jde o urban fantasy pro dospělé. Opět má rozměry velikosti XXL. Jedno kilo pekelně koncetrované fantasy s rozmanitým světem. Úvod ale připomíná let volným pádem a nepřehledný cirkus. K tomu autorka přihodila pár zvratů, intrik i anděla, který je jako chodící afrodiziakum. Kniha je ale zbytečně rozvleklá. Jednou si ji s potěšením a zvědavostí užijete. Při pomyšlení na re-reading ale padám do mdlob, protože z osmiseti stránek mě bavila zhruba polovina...

19.01.2021

Za smrtí Za smrtí Michael Atamanov

Silně návyková jízda vesmírem, při které nepřestávají pálit kanóny a zběsile tlouct srdce čtenáře. Čtení této knihy je závislost, která se nedá překonat jinak, než obrácením poslední stránky a zběsilým úprkem do obchodu pro pokračování! Zkrátka - nejdřív budete milovat lit-RPG, pak tuhle sérii a nakonec i žánr space opery. Z obojího si totiž bere to nejlepší a ponechává je málo prostoru pro zlepšení :)
Takže milý Atamanove - zvýšení globální slávy a reputace o 100%!

28.12.2020 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Když zvažujete, jestli si máte někoho pustit do domu, promyslete to. Co když si ho pozvete domů a zůstane tam po něm stopa? Co když se pak váš vysněný dům stane mrazivou pastí?

Hlavní hrdinka Elle je spisovatelka, která je zrovna tak trochu v koncích. Nové nápady na knihu nepřichází a nepřichází, až to nakonec vypadá, že pořádný psychothriller si zažije sama na vlastní kůži. Svůj dům pronajala jiné rodině a teď po návratu něco není, jak má být. Hřejivá atmosféra domova se vytratila, nahradil ji chladný osten strachu. Někdo ji sleduje. Někdo se jí snaží dostat pod kůži. Děsivé vzkazy, rozbité těžítko v zamčené místnosti, otisk na okně anebo jen bujné hrátky její představivosti?

Tohle je zkrátka silně znepokojující thriller, přesně jak má být. Příběh je jako tikající bomba, s mimořádně intenzivní náloží mrazivé atmosféry!

27.12.2020 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Myslíte si, že školní projekty jsou děsně nudná záležitost? Ale kdepak, stačí si jen zvolit správné téma, jako třeba vraždu a začít do ní pořádně šťourat...

Přesně takové vražedné téma si na školní projekt vybere Pipa, která je taková Hermiona Grangerová a Sherlock Holmes dva v jednom. Zkrátka chytrá a odhodlaná holka, která má talent prokouknout lidi i jejich tajemství. Z jejího projektu se tak brzy stává skutečné vyšetřování. Tahle školní práce bude smrtelně nebezpečná...

Kniha má silný nádech YA a takové roztomilé naivity. Originální téma a svižné tempo z toho dělají působivé čtení. I když jde o thriller, pořád si uchovává jistou hřejivost. Oproti klasickým thrillerům je to jen večerníček před spaním. A v tom byl trochu problém. Už nejsem cílová kategorie a tak bych možná raději něco, na co se dá koukat až po desáté, aby se děti nelekly. Pokud ale patříte do cílovky, náramně si tuhle knihu užijete. :)

06.12.2020 3 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Útočiště je taková atomovka mezi thrillery. Otřese vším a hlavně čtenáři! :)
Mistrovsky napsaný thriller, ve kterém nic není jisté a žádná pravidla neplatí. Autor si s vámi pěkně pohraje až budete mít pocit, že děláte salta o třistašedesát stupňů a stojky na hlavě. V téhle knize je totiž hned několik zvratů s velkým Z, které vás zanechají bez dechu. Takže nenechte se moc přemlouvat, a pusťte se do čtení, protože nic podobného jste určitě nečetli :)

25.10.2020 5 z 5

Patříš mi Patříš mi Mark Tilbury

Četli jsme stejnou knihu? Patříš mi nebo Patříš do recyklovaného papíru? Protože tohle byla nuda. Vždycky se snažím na knihách najít něco jedinečného, zajímavého, napínavého. Ale tenhle příběh byl psaný neosobní formou, takže se od hlavních hrdinů nevcítíte a považujete je akorát za ztroskotance. Čekala jsem napínavé drama, místo toho bandička čtyř chlap(c)ů celou knihu kouří, pije a lituje se. Jasně, neměli to v minulosti lehký, ale o troskách se čte vždycky hůře, než o hrdinech :) A co této knize vůbec dodá děsný kopanec, je styl psaní, který připomíná školní sloh a tempo šneka, co jede pozpátku.

05.10.2020 1 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Tahle kniha je k nakousnutí. Lahodná, sladká a vtipná tak, že ji přečtete doslova rychle a zběsile.

Chaotická a destruktivní Nataša versus robot Bruce Chamberson. Jak se může dát dohromady miliardář, co snad spolkl pravítko a chodící pohroma? Nataša je ten typ člověka, co má pátek třináctého každý den. Pokud máte poblíž nějaké červené tlačítko, které se za žádných okolností nesmí mačkat, tuhle slečnu od něj držte raději dál. Oproti tomu Bruce na první pohled vypadá jako suchar. Nataša chce však tu tvrdou sušenku nalomit a zjistit, jestli se uvnitř přece jen neskrývá trocha lahodné náplně.

Kniha je to plná klišé, ale i tak si na ní s chutí smlsnete. Má zatraceně velký náboj vtipu i erotiky. Snadno překoná i proslulé kousky jako jetřeba Božský bastard od Christiny Lauren.Je to zkrátka vynikající dezert, ideální na jedno slupnutí.

11.06.2020 4 z 5

Jak randit se sestrou nejlepšího kamaráda je úsměvný romantický manuál o randění, lásce a tápání. Je to milá oddechovka, která ale patří k tomu nejlepšímu ze svého žánru. Jen málokdy totiž narazíte na knihu tak zábavnou a roztomilou. Je to dokonale vyvážená kombinace humoru a jiskření. Navíc Bram je jako výhra v loterii :) Za to Julie by potřebovala menší otřes mozku. Přesto je to povedená kniha. Přinutí vás se smát a připomene vám, že nejlepší je, vždy se řídit svým srdcem. Zkrátka je to ideální jednohubka :)

24.05.2020 4 z 5

Klon Klon Kevin Guilfoile

Ach jo, tak nevyužitý potenciál. Tahle kniha mohla přinést tolik úžasných otázek a dojmů. Jak moc nás ovlivňují naše geny? Jsme k něčemu předurčeni nebo si vybíráme, kým jsme? Čekala jsem příběh z pohledu chlapce, který má být bestií. Úplně by se k tomu hodilo nějaké jeho vnitřní dilema a sebepoznávání. A k tomu pěkně okořenit detektivním pátráním z pohledu doktora. Místo toho to byla splácanina se snad třiceti postavami, co měli malé role, velké role, ale emoce a dojmy skoro žádné. Kniha zkrátka neurazí ale ani příliš nenadchne. Taková škoda...

16.05.2020 3 z 5

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

Máš mě v krvi je výborný thriller, který vám ukáže, jak krutě si s námi vlastní mysl může pohrávat a jak tenká může být hranice mezi nadějí a šílenstvím. Zkrátka představte si, jaké to asi je, když psycholožka prožívá pořádné psycho? Už jen podle toho poznáte, že tohle bude skvělá psychothrillerová krasojízda. :) Začíná rafinovaně a poutavě. Postupně se síť lží a šílenství se zamotává a příběh nakonec finišuje jako ledový thriller, z kterého mrazí. Podle mě rozhodně povedený debut :)

09.05.2020 4 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Princezna Aurélie je v nesnázích. Byla vyhnána z vlastní země, protože jí v žilách koluje magie. Na útěku se jí však čáry máry budou proklatě hodit. Nepřátele má totiž v patách, princ na bílém koni ji zachránit nepřijel, protože je krapet churavý a královská krev už jí teď nepomůže. Nebo snad ano? :) Navíc proti některým kouzlům ani čarodějky nejsou imunní a tak propadne lásce :) Nebojte se, stihne však mezitím zachraňovat sousední království i spřádat pomstu. Je to zkrátka akční holka i kniha! :) Jen jsem se Krvavý lístek těšila možná až moc. Bylo to skvělé, ale na jedničku s hvězdičkou musí autorka ještě trochu potrénovat :)

11.03.2020 4 z 5

Dar Dar Louise Jensen

Dar je dobře napsaný psychologický thriller, který se zabývá buněčnou pamětí. Ať už je tato hypotéza pravdivá nebo ne, každopádně jde o skvělý nápad, jak napsat zajímavý příběh. Vše začíná pozvolna a postupně nabírá temnější odstíny. Do hlavní hrdinky se snadno vcítíte a její objevování pravdy je pořádně napínavé. Jen velká škoda překombinovaného závěru, který by si zasloužil více vymazlit! :)

02.02.2020 4 z 5

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Až přejde zima je kouzelný zimní příběh určený především mladším čtenářům, přesto dovede okouzlit i dospělé. Pokud jste letos zatoužili po sněhových vločkách nebo vás zkrátka baví severské prostředí a folklór, jste na správné stopě. Kniha vyniká magickou atmosférou jako z Narnie a připomíná podobně laděnou knihu Medvěd a slavík. Je sice krátká a velmi jednoduchá, přesto je to hezká pohádka plná mýtů, sněhových vloček,která rychle prolomí ledy a okouzlí i ta nejchladnější srdce. :)

12.01.2020 4 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Emily konečně našla muže svých snů. Je tu však drobný háček. Spolu s ním do jejího života vpluje tchýně Pammie, která si počíná jako buldozer, co chce zdemolovat veškerou jejich lásku a štěstí. Zkrátka zapomeňte na miloučkou babičku s Alzheimerem. Pammie se nehodlá svého syna vzdát a je ochotná jít i přes mrtvoly...

Pravděpodobnost, že narazíte na psychopatickou důchodkyni, je celkem malá. Ale světe div se, tady je jedna jako vyšitá. Konkurovat jí může snad jenom Dolores Umbridgeová z Harryho Pottera a i té naše ,,milá ,, Pammie šlape na paty. Je milá asi jako kudlanka nábožná, připravená sežrat svého ženicha. Jen s drobným rozdílem, zlatíčko Pammie, si vzala na paškál potenciální nevěsty svého syna.

Matčina hra je výborně napsaný psychothriller, ve kterém oblíbené téma vtípků o nesnesitelných tchýních, přeroste v něco mnohem drsnějšího. Mezi hlavní hrdinkou Emily a její protivnicí se postupně rozehraje bitva, které budete přihlížet se zatajeným dechem. Výborné čtení pro všechny, snad až na nevěsty. Číst ji před svatbou může být znepokojivé! :)

09.12.2019 4 z 5

Útok obrů Útok obrů Kevin Hearne

Kevin Hearne opět prokázal, že psát umí a to v podstatě cokoliv, co si usmyslí. Od druida Atticuse a jeho parťáka Oberona přeskočil k epické fantasy ve stylu Hry o trůny. Stejně jako v legendární GoT tu máme hromadu postav z nichž každá má svůj vlastní příběh a promyšlený fantasy svět sužovaný válkou proti obrům. Každý z hrdinů je něčím zajímavý, ať už jde o stříbrný rukávec Nel, která je jedno tělo a jedna duše se svým lesem, o mladíka který ovládá zvířata nebo o přílivovou námořnici, která odvrátí invazi. A to jsou jen střípky z jednoho velkého příběhu, který se postupně skládá dohromady.

Začátek mi přišel hrozně komplikovaný, útočila na mě hromada nových jmen a pojmů. Přiznávám se, že polovinu jmen jsem si nezapamatovala a hrdiny se pamatovala jako -,,ten co ovládá zvířata,,. Za to body dolů protože i neobyčejná jména se dají vybrat tak, aby byla zapamatovatelná. Uznejte, že Tyriona, Sansu nebo Daenerys si pamatujete. Zatímco nějaký Abhinava, Melishev a tak..No zkrátka je to pořádný trénink pro paměťové buňky a dobrý náskok v boji proti Alzheimerovi. Ale postupně jsem se s novým světem sžila a pak už se kniha četla dobře až do velkého finále. :)

08.12.2019 4 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Máte rádi luštění tajemství, honbu za poklady, odhalování záhad starých jako lidstvo samo nebo prostě jen adrenalinové výpravy do divočiny? Je váš oblíbený hrdina Indiana Jones nebo Dan Brown? Máte rádi záhady a nevyřešené rébusy? Jestli jste odpověděli na jednu z otázek ano, tahle kniha je pro vás jako stvořená. Neváhejte a vydejte se spolu s geologem Rossem pátrat po samotném Zdroji života na naší planetě. Tajemný Voynichův rukopis, který se dosud nikomu nepodařilo rozluštit, ho dovede až ke kolébce lidstva. A jak už to tak bývá, v patách má nepřítele, který má s novým objevem své vlastní plány! :)

08.12.2019 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Tam venku něco je. Něco děsivého, co nesmíte spatřit. Jediný pohled koutkem oka vás může stát život. Můžete to slyšet. Můžete tomu stát tváří v tvář. Můžete se toho dotknout nebo ono vás. Můžete otevřít oči a zemřít. Nebo dál setrvávat bezpečí ve tmě. Protože jakmile zahlédnete to, co je tam venku, je pro vás už pozdě...

Konec světa může být vážně strhující. To vám ukáže Bird Box, postapokalyptický thriller toho nejlepšího kalibru a zároveň předloha stejnojmenného filmu od Netflixu. Film trhal rekordy ve sledovanosti a není divu. Jen si představte, že jste náhle uvrženi do temnoty. Vše musíte vykonávat poslepu a zároveň se smrtícím nebezpečím v zádech. Tohle byla vážně skvělá krasojízda, ze které mrazí a s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet :)

01.12.2019 4 z 5