Ainyska Ainyska komentáře u knih

Matka Matka Karel Čapek

Velmi silný příběh, velmi silné ženy.
Nadčasové dílo.

Prostě pan Čapek je jen jeden a nevěřím, že by se našel český autor, který ho kdy překoná. Je fascinující, jak dokázal svá díla napsat tak, aby bylo možné je aplikovat do každé doby.

23.03.2022 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Přesto, že Milan Kundera nepatří mezi mé oblíbené spisovatele, toto dílo se velmi vydařilo. Je vtipné, má spád a obsahuje životní pravdy. Osobně se mi velmi líbí tento styl divadelních her. Při čtení máte pocit, že sedíte v divadle a děj se vám odehrává před očima. Úplně si představuji dvě jeviště a příběhy, které se na nich odehrávají. Dokonce se mi ani nepletly dva různé dialogy, současně probíhající na obou jevištích. Klidně bych snesla dvojnásobný počet stran.

K této útlé knížečce jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Nebýt toho, nejspíš bych toto dílo ani nečetla.
5/5*

19.03.2022 5 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Dle mého názoru, je tento díl nejslabší. První dva díly mají spád, akci, napětí a stránky letí pod rukama. Tento díl je, díky početným kamerovým záznamům, pomalejší, vleklejší s mnoha nezáživnými scénami.

Ovšem celá série jako celek je skvělá.

SPIRO byť jsi netvor, bez tebe by to nešlo.

17.03.2022 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Celou sérii jsem hodnotila 4 hvězdičkami, ale tento díl byl (dle mého názoru) nejslabší. Nebylo v něm to kouzlo předchozích dílů, ale líbil se mi pohled z druhé strany. Každopádně knihy Dcera a Koruna mají rozhodně krásnější obálku, než první tři. Se sérii ještě nekončím, stále mi zbývá Šťastně až navěky.

Celou sérii jako takovou hodnotím 4/5.
Rozhodně stojí za přečtení.

16.03.2022 3 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Stejně jako trilogie Temnější tvář magie i tohle byla jízda. Je to čtivá kniha se skvělým příběhem a díky tomu, jsem ochotná odpustit i hrubky, které se v ní vyskytovaly. Doufám, že autorka napíše pokračování, docela by mě zajímal život hlavních hrdinů i dále.

08.03.2022 5 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Katarina Mazetti

Chlápek od vedlejšího hrobu a navazující Rodinná hrobka se mi líbily o dost víc. Tuto knihu jsem neustále odkládala. Špatná oddechovka to není, ale kdybych ji nečetla, nic by se nestalo. Rozhodně více doporučuji výše zmiňované.

28.01.2022 3 z 5

Kati a popravy v českých dějinách Kati a popravy v českých dějinách Vladimír Liška

Kniha je pro někoho, kdo se v tomto tématu neorientuje, zajímavá. Ovšem první polovina byla dost nudná, hodně jmen, přeskakování v čase, ztrácela jsem se v tom. Od 20. století, to bylo záživnější, ale nepřineslo mi to nic nového. U jedné kapitoly jsem si musela dohledat správný rok úmrtí, v knize jsou uvedeny roky dva. Věřím, že existuje lepší literatura na toto téma, ale osobně času stráveného s touto knihou nelituji.

10.01.2022 4 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Napínavé jako kšandy, uvidíme co přinese třetí díl. Rozhodně doporučuji číst hned za sebou, je to ucelenější a více se ponoříte do děje. I tento díl se povedl, byť jsou v hlavní roli nové postavy, krásně se v průběhu děje propojují.

07.01.2022 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Pravdou je, že jsem se této knihy trochu obávala (nejsem fanoušek Sci-fi), ale nebyl důvod. Tuto 600 stránkovou nálož, se mi podařilo přelouskat během jednoho dne. Zápletka je skvělá, úplně pohltí a nepustí, ač je to bichle, stránky letí rychle. A ta grafika? Tak ta se opravdu povedla. Dokonce jsem se u pár pasáží vyloženě řehtala ( hlavně část s hláškou: "strážný anděl toho mamlase má zase napilno"), celkově shrnutí analytiků bylo super. Nezbývá mi, než se hned pustit do dalšího dílu.

03.01.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Přesto, že tuto sérii považuji za průměrnou, musím přiznat, že další díl si rozhodně nenechám ujít. Jak tohle dopadne.... :)? Snad to autor nepotopí nějakou věčně se opakující, klasickou zápletkou.

Doufám, že dojde na slova paní Tiché a bude to "eště prdel."

23.12.2021 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Asi jsem nepochopila, co je na této knize hororové. Absolutně průhledný příběh. Nic děsivého, za to podprůměrného. Snad autorce jdou knihy lépe, než povídky.

22.12.2021 2 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tato kniha se mi dostala do rukou po sérii těžších knih. Místy jsem odkládala, abych to dokázala vše zpracovat. Kniha je opět na motivy skutečných událostí a stejně jako Tatéra z Osvětimi, mohu tuto knihu vřele doporučit. Jsem zvědavá na třetí díl Tři sestry.

19.12.2021 4 z 5

Betasamec Betasamec Milan Dohnal

Na proložení těžší četby fajn, ale moc vtipná kniha nebyla, vlastně vůbec. Celkově mě zklamala.

17.12.2021 2 z 5

Deník fejsbukové matky (ne)končí Deník fejsbukové matky (ne)končí Lucie Nachtigallová

Pravda je, že to na mě působilo dost nastavovaně, ale oddechovka je to skvělá.

16.12.2021 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Tato sbírka básní je o něco více pozitivnější, než předchozí kniha Mléko a med. Některé básně pohladí po duši, některé naštvou, ale to je úděl těchto knih, vyvolat emoce. První kniha ve mně vyvolala úzkost, tato spíše pozitivní emoce. Obě stojí za přečtení a je možné, že se ke knihám někdy vrátím.

I když to běžně nedělám, tady musím - citace:

"abych usnula
musím si představovat
jak vedle mě ležíš
tiskneš se ke mně zezadu
v dokonalém souladu
dokud neuslyším tvůj dech
musím šeptat tvoje jméno
dokud neodpovíš a
nezačneš se mnou mluvit
dokud se má mysl neunaví
a nenechá mě usnout"

- představy

A ještě jedna životní pravda:

"toužím
po tobě
ale ty toužíš
po jiné
ty co mě chtějí
odmítám
protože chci někoho jiného"

- tak to chodí

13.12.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Věřím, že tato kniha ve mně nějakou dobu zůstane. Je to příběh jedné neuvěřitelně silné dívky, později ženy.

Kniha je velmi čtivá a stránky přímo letí pod rukama. A posledních pár stran? Neodtrhnete se, musíte co nejdříve zjistit, jak to dopadne a jestli se Zuzana dokáže vzepřít. Osobně mě konec trochu zklamal, připomnělo mi to knihy od Shari Lapeny aneb vyvrcholení na posledních 5 stranách a pak konec. Zajímalo by mě, jak to pokračovalo a zda hrdinka někdy zjistí, kdo může za její odhalení a následný přesun do koncentračního tábora. Jestli se Jan někdy dozví, že Zuzana žije a jak to s ní dopadlo. Hlavní dějová linka se sice uzavřela, ale zůstalo hodně otázek kolem příběhu, které nebudou zodpovězeny.

12.12.2021 4 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Sluha dvou pánů je moje srdcová záležitost. Poprvé jsem tuto komedii viděla v našem místním divadle, bylo to na základní škole a díky výbornému výkonu místních herců, jsem se do této hry zamilovala. Další skvělým počinem je divadelní představení s panem Donutilem a spol.. Ti tomu nasadili zase o něco vyšší laťku. Knižní předloha je také skvělá, když vezmu v úvahu léta, ve kterých vznikala. Doporučuji všem, kteří mají rádi milý a nenáročný humor.

10.12.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Přečetla jsem již mnoho knih na téma holocaustu a souhlasím s tím, že některé věci jsou sporné s realitou. Ovšem je to román (není to literatura faktu) a tak se k tomu taky stavím. Za sebe doporučuji. Není to nijak drastické, spíš je to ze soudku těch oddechových knih na toto téma.

10.12.2021 5 z 5

Nejděsivější československé zločiny Nejděsivější československé zločiny Jaromír Slušný

Tak tohle není vůbec špatné, jsem ráda, že tato knížka je součástí mé knihovny. Případy jsou popsány celistvě, ale bez zbytečné omáčky kolem. Líbí se mi, jak autor poukazuje až na nesmyslné chyby a laxnost policie a naproti tomu, jak se policie dokázala ze svých chyb poučit. Což se vyplatilo u dalších případů.

Jednu hvězdu dolů za překlepy, které jsou dost rušivé.

09.12.2021 4 z 5

Terapie sdílením vol. 2 Terapie sdílením vol. 2 Ester Geislerová

Nebudu se opakovat, stejné jako jednička, na IG dobrý, do knihy ne. Navíc se mi zdá, že se něco opakovalo z jedničky. Deník FB matky, který je na podobné bázi, byl daleko lepší...

09.12.2021 2 z 5