Aileena Aileena komentáře u knih

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Pro mě naprosto skvělá kniha. Už dlouho chci jet do Anglie a ještě víc do Skotska, což je už přes rok sci-fi (kdo má dovolenou na deset dní karantény a 220 zbytečných liber na místní testy) :-(
Tahle knížka pro mě byla živým vyprávěním z různých koutů a různých odvětví místního života. Občas značně poučná a hlavně zábavná.
Jediné, co mi výrazněji chybělo byl alespoň základní popisek (např. místa, jména) na úžasných fotografiích. Každopádně mohu všem zájemcům o britské ostrovy vřele doporučit, když už nemůžeme vyrazit, (kdo by to ještě před dvěma lety řekl!?! Doba jak za totáče...) je tahle knížka příjemným ukrácením chvíle, než se to podaří.

15.07.2021 5 z 5

Rakovina a její poselství Rakovina a její poselství Lise Bourbeau

Ke knížce jsem se dostala úplnou náhodou, jukla na mě v knihovně, když jsem hledala nějaký studijní materiál pro práci.
Nebrala jsem ji jako rádce pro nemocné, ale spíše jako nápovědu pro rozumný a správný přístup k sobě, ostatním i životu jako celku. Způsob myšlení autorky mě oslovil a shrnul mé vlastní přesvědčení do výstižných formulací. Jen pro představu uvádím příklad:

-K tomu, abys šel za tím, co chceš, či naopak nechceš, používáš tutéž energii. Jaká volba je rozumnější?

-Rozhodnutí druhých nemusíme porozumět, musíme se s ním pouze smířit.

-Od druhých nemůžeme dostat to, co sami nedáme. Stejně jako druhým nemůžeme poskytnout něco, co nemáme.

09.06.2021 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Dobré to bylo. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale potom už děj nabral spád a jelo to až do konce. Krátké kapitolky jsou super.

01.05.2021 4 z 5

Uleželé želé Uleželé želé Jiří Dědeček

Další super pobavení, jelikož nám poslední dobou radosti ubývá, hned zapátrám v městské knihovně po dalším kousku Pana Dědečka. (to velké P je záměrné ;-) )

05.04.2021 4 z 5

Huňatá čuňata Huňatá čuňata Jiří Dědeček

Tak tohle mě hodně bavilo a vřele doporučuji nejenom dětem.
V masně je krásně a u mne vede zcela jasně... :-D

05.04.2021 4 z 5

Tyran Tyran T. M. Frazier

Četla jsem již před nějakou dobou. Vulgarismů požehnaně až zbytečně - pravda, ale po prvním díle už víme co čekat. Ohledně děje to do sebe celé zapadlo a hlavní otázky se konečně dočkaly svých odpovědí. Stále si myslím, že kniha King a Tyran měla být jednou jedinou, protože nesnáším otevřené konce, tak jako to bylo u prvního dílu a jedničce i dvojce samostatně něco chybí.

14.03.2021 4 z 5

Hot Boys Hot Boys M. T. Majar (p)

Tak tahle se fakt povedla! Četla jsem jako oddychovku ze zvědavosti, protože a) česká autorka a americké prostředí (jsem trochu skeptik), b) autorka žena vypráví příběh očima chlapa, navíc v ich formě a za c) docela vysoké hodnocení. Ve všech bodech jsem spokojená, a navíc mi dokonale sedl smysl pro humor. Nad některými hláškami jsem se usmívala jako slaboduchý chovanec ústavu pro inteligenčně podprůměrné jedince a odpočinula jsem si dokonale - mohu doporučit.

14.03.2021 4 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Dobře napsané, i když pro mne asi až moc přímočaré. Mám raději knihy, které mě nutí zamyslet se a něčím překvapí. Kéž by příběh posloužil alespoň jedné ženě, či dívce jako varování a impuls k odchodu, dokud je čas...

31.01.2021 4 z 5

Tajemství hotelu Winterhouse Tajemství hotelu Winterhouse Ben Guterson

První díl mi přišel zajímavější, druhý se mi zdál v podstatě jako lehce pozměněná jednička, v zásadě nic závratně nového.
Stále mám ten samý problém, zejména v naprosto zbytečném opakování jmen dvacetkrát na straně. Autor nezná zájmena? Když se baví dvě osoby, tak přeci nemusím ob řádek připomínat, kdo mluví? Při čtení nahlas mi to nešlo ani přes pusu a úspěšně jsem jméno vynechávala - nic se nestalo a znělo to lépe.
Jedenáctileté dceři se prý stále líbilo, ale na trojku dle jejích slov nemá teď náladu - takže taková bomba to asi také nebyla. Ovšem v záplavě literatury pro děti (trochu odrostlejší), mnohdy pochybné kvality je příběh pravděpodobně stále jeden z lepších kousků.

19.01.2021 3 z 5

Žárlivka Žárlivka Lenka Pastorčáková

Bože! A já si doteď myslela, že mám sklony k žárlivosti... No, evidentně buď ne dost, nebo žárlivost statečně válcuje hrdost. Dostatečně na to, abych někdy v životě předváděla takovéto ubohosti.
Možná naivně věřím, že na každou nemoc existuje lék, a pokud má tahle choroba tak umně vykreslené obludné rozměry, musí mi někdo, nebo něco pomoci. Když ne první tři psychiatři, tak třeba desátý, či patnáctý... lepší to nikdy nevzdat, než nechat zajít až do všeho toho tak dokonale popsaného hnusu.
Nemůžu tuhle knížku ani hodnotit hvězdičkami, ač je napsaná opravdu skvěle a dojmy jsou hluboké. Dát jí pět hvězd se mi příčí úplně stejně, jako dát na FB palec nahoru videu zachycujícímu pomoc záchranářů při nějaké tragické obří havárii. Doufám, že mi rozumíte...

10.01.2021

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

Nenadchne ani neurazí. Osobně mám raději, když je do tohoto žánru vetknuta i trocha humoru, jako to umí např. Ward s Keeland, ten mi tu scházel. Byla jsem zvědavá, jak píše ženskou literaturu muž, ale výrazný rozdíl oproti autorkám jsem nezaznamenala. Možná už jsem přesycená, ale četla jsem i lepší.
Jedna klasická zápletka, žádný velký děj nečekejte, co mě vysloveně nebavilo, bylo zaměstnání hlavní hrdinky. Přeslazený konec, na mě asi až příliš, i když u této oddechovky se to jaksi očekává.

28.12.2020 3 z 5

Základní kniha germánského pohanství Základní kniha germánského pohanství Diana L. Paxson

Knížka pěkná, jako hlavní problém vidím možnou jedostrannost. Autorka sama upozorňuje, že zvyky a způsoby různých skupin i jednotlivců se mohou lišit.
Vzhledem k tomu, že jde o knihu tohoto zaměření u nás stále více-méně ojedinělou, nemáme šanci porovnávat. Zásadnější rozdíly jsem zaznamenala spíše v historii christianizace Skandinávie, kde mám načteno více zdrojů. Ovšem jde o historii dávnou a písmem prakticky nezaznamenanou, navíc později upravovanou k obrazu zapisujících křesťanských kněžích, takže jen bohové vědí, co a jak se opravdu stalo. Dnes co autor, to domněnka.
Každopádně bych asi nejen já uvítala více takových knih o původní víře nás všech - pohanství (nejen germánském), které narozdíl od křesťanství nebylo násilím vynucováno. Celkově hodnotím knížku kladně a přínosně.

10.12.2020 4 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Po dvanácté knize jsem poprvé měla onen jinými čtenáři již dříve zmiňovaný pocit, že všechno podstatné již bylo napsáno. Pan Cornwell píše stále velmi pěkně a čtivě, ale děj se již více-méně opakuje. Nepopírám, že můj dojem umocnilo, že jsem na knížku dlouho čekala a možná přehnaně se těšila.

SPOILER: Vůbec poprvé jsem panu spisovateli nevěřila, ohledně závěrečného Uhtredova souboje, kdy starý a rozbitý přemohl mladého silného obra, když s ním měli poprvé problém ve dvou s Finanem - opravdu pohádkové.
Zvykla jsem si, že Uhtred potřebuje v každém dílu jinou ženskou, nic proti tomu, ale přiznání, že si přál smrt oblíbené Eadith, aby mu mohla kolem krku skočit nesympatická Benedetta mě fakt namíchlo!
Také Sigtryggrova hloupá smrt zamrzela, přišla mi zbytečná, snad se v dalším dílu dozvíme, proč s ním pan spisovatel tak rychle a nepěkně skončil - konec SPOILERU.

Co říct závěrem, i když mě osobně tentokrát Pan Cornwell příliš nepotěšil, nemůžu dát míň než slabé čtyři či poctivé tři a půl, protože své řemeslo ovládá na výbornou. Přesto celkově hodnotím jako zatím nejslabší díl celé série.

12.11.2020 4 z 5

Keltská medicína Keltská medicína Claus Krämer

Každopádně zajímavá kniha, možná záleží na tom, co hledáte. Mně nešlo o nic konkrétního, spíše jsem se chtěla lépe seznámit s keltskými šamany - druidy a poznat více z historie našich pradávných předků. Dostalo se mi uspokojivých odpovědí i pár zajímavostí navíc. Pro obecný přehled přístupu k životu dřívějších léčitelů, toho, co využívali a významných dnů mohu rozhodně doporučit.

10.10.2020 4 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Knížka splnila očekávání, Nesnáším tě se mi líbila víc, Láska online méně, tudíž zlatý střed. Každopádně oceňuji vtip, někde bych zjemnila výrazy ohledně sexu, ale mládež to dnes asi bere jinak. Se vším ostatním spokojenost. Určitě si časem, až zase přijde nálada, od autorky ráda něco přečtu, teď na chvíli změním žánr.
Pozor spoiler:
Trochu mi chyběla reakce Chase na Reesino těhotenství, vzhledem k jeho předchozím výlevům ohledně těhulí, by mě docela zajímala...

06.10.2020 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Možná už jsem přeKarikovaná, ale tohle na mě nijak zvlášť nezapůsobilo. Ano, bylo to strašidelné, místy děsivé, autor udržoval napětí, oproti Tmě se tam i něco dělo, ale jak jsem u Trhliny a Tmy chválila spisovatele za závěr, tentokrát mě finále vysloveně zklamalo a hvězdu naopak ubralo.
Nicméně nepopírám, že jde o nadaného autora a za nějaký čas si od něj opět ráda něco přečtu.

27.09.2020 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Mlácení prázdné slámy, dlouho stále totéž s téměř nulovým posunem. Neposlouchat audio, už bych to pravděpodobně navzdory nízkému počtu stran vzdala.
Co ovšem autorovi rozhodně nelze upřít, je mistrovství ve "vytváranie zimomriavok", či jak by se to řeklo v originále. A v čem je ještě lepší? Ve vymýšlení finále, ač si to v průběhu pochybného děje vůbec nedokážu představit, závěrem mne vždy mile překvapí. A vytáhne o hvězdu výš celkové hodnocení.

26.09.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.

10.09.2020 4 z 5

Nesnáším tě Nesnáším tě Vi Keeland

Milá pohádka a příjemné překvapení, zejména první dvě třetiny, kdy jsem se vážně dobře bavila. Rozhodně jedna z nejrychleji přečtených knížek v životě. Ve třetí čtvrtině se příběh zvrtl do hodně vážných témat, na což jsem nebyla úplně naladěná, asi bych dala přednost pohádkové komedii až do sladkého konce, ale budiž. Šlo spíše o mé osobní rozpoložení, a z něho vycházející osobní hodnocení, pěkné čtyři. Konec (více méně) dobrý, všechno dobré.

21.08.2020 4 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Tak jsem po přečtení některých komentářů měla strach z ohrané písničky, ale opak byl pravdou. Za mne rozhodně další milé překvapení. Pan Cornwell mě zkrátka s Uhtredem dostal a už nepustí.
Nevadí mi ani fakt, že nám hrdina stárne a přirozeně už není nejrychlejší a bezvýhradně nejlepší bojovník. S autorem pravděpodobně sdílím smysl pro humor, takže mě místy opravdu nehorázně pobavil. Hodně mě potěšilo zapojení berserkrů do ságy, ti zde byli určitě zajímavým přínosem (a v sáze Uhtreda novinkou).
Lehká změna způsobu psaní ke konci knihy za mě nebyla na překážku, sice jste si díky ní potvrdili, že Uhtred rozhodující bitvu přežil (komu by to nebylo jasné, když mají být vydány ještě dvě knihy), a naopak oživila styl vyprávění.
Za mne zkrátka plných pět hvězd a vadí mi jen jedno, že BB art opět posunul vydání 12. dílu na konec září... Než se dočkáme závěrečného 13. dílu, možná si střihnu Uhtreda ještě znovu od začátku. Věřím, že to bude jako s dobrým filmem, kdy i při opakovaném shlédnutí objevíte něco nového a skvělého, co jste při premiéře třeba ani nepostřehli.

18.08.2020 5 z 5