Aileena Online Aileena komentáře u knih

Edinburgh Edinburgh Terry Deary

Škoda, že v dobách mého dospívání nebyly takovéhle knížky k mání, hned by mě ten dějepis bavil víc... Další z řady důkazů, že i historii lze pojmout záživně a s vtipem, stokrát lépe než před lety nám podávaná strohá data a letopočty.
Sice už všude naplno neocením humor, který spolehlivě rozesměje děti, ale i tak mě dodatečně pobaví.

13.08.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Autorka opět nezklamala, jak již bylo zmiňováno, příběh je možná trochu slabší, než Za zavřenými dveřmi a V pasti lží, ale stále řadím do povedených knížek.
Vraha nebylo těžké odhalit, ale jak jsem již někde psala, i když vím, nebo si alespoň myslím, že vím, stejně mě baví sledovat, jak autor příběh buduje a nakonec přidá něco, co mě do konce ani nenapadlo.
Hrdinka sice nebyla z nejsympatičtějších (ve třetině jsem si ji dokonce označila za přecitlivělou sebestřednou hysterku), ale kupodivu mi to nevadilo do té míry, aby mi zkazila zážitek ze čtení. Hvězdičku strhávám za trošku vleký prostředek knihy.
Z autorčiných knih mi zbývá mi už jen Dilema, tam mám vzhledem k recenzím trochu obavy, ale B.A.Paris píše čtivě, takže ono to určitě půjde... ;-)

15.07.2022 4 z 5

Černé slzy paní Moschelesové Černé slzy paní Moschelesové Hana Zlínská

Nebála bych se říct, že jde o moji premiéru příběhů tohoto typu a rozhodně nejsem zklamaná. Autorka mě krásně vtáhla do děje, měla jsem pocit, že se skutečně procházím uličkami Prahy současné i minulé.
V prvním příběhu navíc přidávám hvězdičku za věrohodný popis tehdejší situace dětskýma očima.
V obou příbězích děj pěkně plyne a zmiňovaná vtipná přirovnání jsou skutečným podpisem a originálním podtržením autorčina stylu.
Pěkné to bylo a moc ráda bych si přečetla i další dílo z autorčina pera.

18.06.2022 5 z 5

Jací jsou? – Albánci Jací jsou? – Albánci Alan Andoni

V podstatě jsem ráda, že jsem brožurku přečetla z jednoho jediného důvodu. Konečně jsem našla národ, o kterém tato "zábavná" okénka do duše národů mluví hůře, než o Češích.
Věřím, že to nebude až takové, jak je popisováno, ale i kdybych negativa a pochybné postoje stáhla na polovinu, stále to bude docela soda.
Důležité je především nic nedělat, ze všeho se vymluvit, všechno obejít, nic neřešit a na nic si nestěžovat. Pokud jste žena, máte ještě navrch "výsadu" pečovat o všechny mužské členy široké rodiny (dědečky, otce, manžela, syny či vnuky) do té míry, že na nic nesáhnou, aby z nich byli ve finále zcela nesamostatní jedinci, kteří se bez vaší pomoci ani neoblečou. Fakt super představa (a to zdaleka nejsem feministka).
Závěr ať si udělá každý sám. Chápu, že jsou jedinci, které tyto kouty země opravdu přitahují, já se jich naopak bez jakékoliv újmy spokojeně vzdám.

28.04.2022 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tedy byl to boj. Start slušný, po první čtvrtině ovšem autorku tak nějak opustil humor, a mě jako čtenáře chuť číst dál. Prokousávala jsem se dlouhým něčím o ničem podstatném a vážně se nutila pokračovat. Ve třetí čtvrtině jsem se lehce chytla jen proto, abych se konečně probojovala ke konci, který naprosto ničím nepřekvapil, a bohužel ani nepobavil.
Omlouvám se fanynkám, tenhle styl psaní vážně není pro mne. Knížky, které mě baví musí mít buď děj, nebo překvapení, napětí, nebo humor, nebo... cokoliv. Tady jsem bohužel našla jen pár náznaků, ale všechno tak nějak nedotažené. Za mne první a poslední kniha od autorky. Je mi líto.

03.03.2022 2 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Pěkné to bylo. Poslouchala jsem jako audioknihu a skoro mě mrzelo, když příběh skončil. Bylo to přesně tak, jak jsem si od začátku myslela, a celou dobu jsem doufala, že to dopadne, jak jsem si (jim) přála. Splnilo se a já jsem spokojená. Poslední dvě kapitoly mi přišly trošku zbytečné a tak nějak navíc. Nevím, možná bych to podstatné na závěr jen nějak jinak zformulovala, ale to už je detail.
Chvílemi mi až běhal mráz po zádech, jak může takové "šťastné" manželství někdy vypadat... a že se tyto věci bohužel dějí i v reálném světě. Držím palce všem těmto "šťastným" manželkám, aby našly způsob, jak ze svého (ne)štěstí ven.

05.02.2022 4 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

(SPOILER) Můj třetí příběh od autorky a opět nezklamal - naopak. Svižné, čtivé, jen škoda toho pochmurného konce, ale i tak se mi knížka moc líbila.
Některé komentáře nechápu. Čtete knížku, nebo luštíte křížovku? Také odhaduji, jak to asi skončí, ale i když se trefím, jako v tomto případě (i když s drobnou odchylkou), baví mne sledovat, jak autor příběh buduje a posunuje. Na zážitku mi to neubírá, natož abych přestala číst, protože vím jak to dopadne...
Neuvěřitelné mi to nepřišlo, zákoutí narušené lidské psychiky jsou nepředvídatelná a skotské ostrovy ukrývají odlehlá místa, kde si něco podobného dokáži hravě představit. Ani překombinovaný příběh zdaleka není, to jsem četla nesrovnatelně jiné adepty na takové označení.
Za mě pět hvězd, a pokud umíte něco vymyslet a napsat lépe, tak s chutí do toho - těším se na čtení! ;-)

01.02.2022 5 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Jak už bylo mnohokrát zmíněno, příběh je natahovaný jak stoleté kšandy po dědečkovi. Ubrání plus mínus dvou set stran by mu každopádně prospělo. A rozhodně by se nemusely vynechávat zajímavé dějové linky vedlejších postav, stačilo by ubrat na košatosti a rozvláčnosti popisů.
Pár věcí mi nepřišlo příliš logických.
SPOILER: Například chování jedné ze záporných postav Elysey, popisované celou dobu jako rozrušené a nejisté ženy, která by vzápětí, bez mrknutí oka vraždila. To ještě budiž, ale podivuhodné zvednutí se stážistky Juliette, která vlastně není kvadruplegik, ač je tak celou knihu popisována. Zvraty tohoto typu nemám ráda, ale to už je zajisté věcí názoru. KONEC SPOILERU.
Poslouchala jsem jako audio a obávám se, že s papírovou knihou bych se nehorázně trápila a možná, ač se děje zřídkakdy, bych ani nedočetla, a to by byla škoda, protože příběh je pěkně vymyšlený a zajímavý. Díky stylu psaní popisů autora na něj ovšem potřebujete až neúměrné množství trpělivosti při čtení.

29.01.2022 3 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Posloucháno jako audio, Karika po delší době nezklamal, ani výrazně nepřekvapil - taková jeho klasika držící si poměrně vysoký standard. Nejvíce zaujal Hlad a Hmlisko, nejslabší za mě Výlet.

23.01.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

Tuhle knihu bych zařadila jako povinnou četbu pro druhý stupeň ZŠ. Věřím, že by její četba měla větší smysl, než mnoho jiných, uznávaných, ale zastaralých děl.
Posloucháno jako audio načtené Richardem Krajčem, a i když ho mnoho lidí nemusí, v tomto případě tleskám, za jeho výkon a přidávám za něj minimálně půl, ne-li celou hvězdičku.

22.01.2022 4 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Velkolepé zakončení rozsáhlé a přesto velmi rychle ubíhající ságy. Věřím, že nikoho, kdo si prostřednictvím hlavního hrdiny Uhtreda našel k tomuto historickému vyprávění cestu, nemohla zklamat. V úplném závěru nemůžu, a hlavně nechci, příběhu cokoliv vytýkat. Nechybí v něm napětí, akce ani humor a nemám sebemenší potřebu kazit si dojmy z tak skvěle naservírovaného čtení jakýmkoliv šťouráním do detailů.
Oceňuji velmi uvěřitelný vývoj hlavní postavy z horkokrevného a kontroverzního mladíka ve starce s životním nadhledem, toužícím po klidném stáří. Děkuji panu Cornwellovi, Spisovateli s velkým S a všem, kteří mu byli nápomocni při tvorbě tohoto nezapomenutelného čtenářského zážitku o sjednocení a vzniku Anglie.

30.12.2021 5 z 5

Jací jsou? – Dánové Jací jsou? – Dánové Helen Dyrbye

Ve srovnání s brožurkou 'Jací jsou Češi' jde o vskutku příjemnější čtení. Nemyslím si, nebo možná spíš doufám, že by Dánové byli zase o tolik lepší, než Češi, ale v této řadě je o ních psáno rozhodně "laskavějším" perem. Snad je to pro jejich zmiňovaný odlišný smysl pro humor, či rovnostářskou povahu, aby to čtení vůbec unesli... ;-)
Jsou prostě v mnohém jiní než my, a je na každém, aby posoudil, s čím se dokáže ztotožnit, a co je mu naopak proti srsti. Každopádně jde o zajímavé okénko do odlišné povahy a kultury, které přečtete raz dva a pro odreagování mohu vřele doporučit.

21.12.2021 4 z 5

Jací jsou? – Češi Jací jsou? – Češi Aleš Palán

Tak jak již ostatní psali - zrovna nejlépe se to nečte. Teď nemyslím styl psaní, ale obsah. Pevně doufám, že až tak zlé to s námi většinou není. Pokud by knížku měli číst cizinci - asi bych se styděla, že jsem Čech...

27.11.2021 3 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Určitě jedna z lepších, opatrnější rozjezd, ale pak už to vše jede jako po másle. Vzhledem k malému počtu stran se knížka přečte sama za chvilku.

10.11.2021 4 z 5

Chladná zrada Chladná zrada Dick Francis (p)

Před nějakými patnácti - dvaceti lety jsem četla jednu Francisovku za druhou a byla jsem vždy spokojená. Teď přemýšlím, co se stalo.
Samozřejmě knihy už něco pamatují a technika psaní pokročila, dnes se píše trochu jinak.
Překlad byl místy kostrbatý se špatným slovosledem, což také nepřidá.
Asi už jsem holt náročnější - rozmazlený čtenář a očekávám více.
Celkově hodnotím jako průměr, který neurazí, ale bohužel ani nenadchne.
Samozřejmě, že autor napsal spoustu knih a některá je určite lepší, než jiná, takže to do budoucna nevzdávám a třeba zase jednou do plné Francisovské poličky v mé knihovně zabrousím.

24.10.2021 3 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Pěkné tři a půl hvězdy. Za mne o chlup horší, než "Ta přede mnou". Přiznám se, že po čtení literatury faktu a červené knihovny mi zase sedlo trocha toho napětí.
Měla jsem to půl na půl (audio s knihou). Veronika Khek Kubařová mi vůbec nevadí, četla pěkně, ale bohužel mi hlavní hrdinka Claire byla ukrutně nesympatická (možná právě i díky hlasovému vyjádření, které jí V.K.K. vdechla.) Prostě sebestředná a přitom nejistá hysterická hérečka.
To nic nemění na příběhu, který byl zajímavý a poměrně neotřelý. Nechyběl ani dějový zvrat a přiznám se, že se autorovi povedlo mě trochu zmást a čekala jsem i jiný konec.
Překombinovaný mi příběh určitě nepřišel (to jsem četla jiné, lepší adepty na tento přívlastek). Trochu nadbytečné mi přišly scénářové vložky ve stylu psaní, ale pokud jde o autora, ráda si od něj přečtu další knihu a budu jen doufat v sympatičtější hrdiny... ;-)

13.10.2021 4 z 5

Ztracený syn Ztracený syn Heather Grothaus

Nenadchne, ani neurazí. Možná je to tím, že jsem nečetla předchozí díly a možná jsem čím dál víc netrpělivější čtenář vyžadující svižnější děj. Snad jsem po knížce nesáhla ve vhodnou dobu a s největší pravděpodobností kombinace všeho zmíněného...

25.09.2021 3 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

S ohledem na trošku slabší hodnocení jsem nic moc nečekala, a možná právě proto jsem byla spokojená. Narozdíl od jiných jsem se dobře popasovala i s Heather. Jak se říká s postavou se čtenář nemusí ztotožnit, ale měl by ji pochopit.
Znovu se mi potvrdilo, jak moc záleží na rozpoložení a načasování, kdy knihu čtete a zda do sebe jednotlivé dílky mnoha okolností dobře zapadnou. Nemít přehnaná očekávání určitě pomůže a u mě se to tentokrát zkrátka všechno povedlo.

20.08.2021 4 z 5

Neměli bychom Neměli bychom Vi Keeland

Navzdory vyslovenému naladění na letní oddychovku a nutkavé potřebě rozptýlení to až taková sláva nebyla. S ohledem na zdejší hodnocení jsem pravděpodobně čekala víc.
Uvítala bych více vtipu (usmála jsem se tak dvakrát, max. třikrát) a ačkoliv jindy tento problém nemívám, tady jsem si nedokázala vytvořit vztah k postavám. Celkově průměr, řekla bych, že autorka to umí i lépe.

31.07.2021 3 z 5

Jiná Británie Jiná Británie Jiří Hošek

Pro mě naprosto skvělá kniha. Už dlouho chci jet do Anglie a ještě víc do Skotska, což je už přes rok sci-fi (kdo má dovolenou na deset dní karantény a 220 zbytečných liber na místní testy) :-(
Tahle knížka pro mě byla živým vyprávěním z různých koutů a různých odvětví místního života. Občas značně poučná a hlavně zábavná.
Jediné, co mi výrazněji chybělo byl alespoň základní popisek (např. místa, jména) na úžasných fotografiích. Každopádně mohu všem zájemcům o britské ostrovy vřele doporučit, když už nemůžeme vyrazit, (kdo by to ještě před dvěma lety řekl!?! Doba jak za totáče...) je tahle knížka příjemným ukrácením chvíle, než se to podaří.

15.07.2021 5 z 5