Aileena Aileena komentáře u knih

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Tento díl byl opět úžasný! Mám pocit lehce střídavé tendence, ale třeba jsem vždy jen tak navnaděná, že mám výjimečně vysoké očekávání. Každopádně už se těším na další díl...
Mmj. jsem zjistila, že má vyjít deváté pokračování série, kterou jsem (bůhví proč) pokládala za ukončenou. Každopádně za mě skvělá zpráva a třikrát hurá! ;-)

26.05.2023 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tak tedy... kdybych měla číst, asi bych se s tím nehorázně trápila, kdoví zda úspěšně. Poslouchala jsem audio s příjemným hlasem Marka Holého a i tak to byla fuška.
Tahle knížka by mohla sloužit téměř jako učebnicový příklad "jak byste neměli psát". Tolik do detailu popsaných zbytečností...uf. Vlastně by to mělo být napínavé čtení, ale ty podrobné popisy veškerých činností to úplně zabíjely.
Když odhlédnu od pro mne jen těžce stravitelného stylu psaní, docela mě iritovaly ty všemi směry dokonalé postavy. Krásné, fyzicky zdatné, chytré, ohleduplné a chápající, v případě hlavního hrdiny (skvělého chirurga) navíc ovládající sestrojení všeho z čehokoliv, zběhlé v lukostřelbě, lovu včetně zpracování úlovku, orientaci a zkrátka všeho, co si vymyslíte, že potřebujete k přežití. Jako vážně!? Kdo někoho takového zná, ať zvedne ruku...
Bohužel, za mě tak dva a půl, a to se zavřenýma očima.

10.05.2023 2 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Stále slušná úroveň, ačkoliv po nadšení z předchozího dílu mi tento přišel opět trochu pomalejší.
Technická poznámka: Zvláště ze začátku mi přišly některé formulace zvláštní a kostrbaté a nesedělo mi slovo strměly (hory strměly), se kterým jsem se jako se slovesem poprvé setkala dříve v jednom z předchozích dílů, neřeknu přesně ve kterém, protože si tuto sérii půjčuji z knihovny. Při podrobnějším zkoumání jsem zjistila, že na přebalu předchozí knihy Ďábel z Bamberku je uvedena paní Jitka Perglová, nikoli Jana Pecharová. Knihy zřejmě překládaly dvě různé překladatelky, což mnohé vysvětluje a chtělo by to informace upravit. Zřejmě bude, podle výše zmíněného slova stejná chyba i v některém z předchozích dílů... Překlad minulého dílu (Jitka Perglová) mi přišel jednoznačně lepší.
Jinak jde stále, jako u všech předchozích dílů, o pěknou historickou detektivku, kterou příznivcům žánru ráda doporučím.

06.05.2023 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Předposlední a za mne doposud nejlepší díl celé ságy.

Chápu, že Zaklínač není čtením pro každého. Dokonce ani našeným zájemcům o fantasy nemusí vyhovovat podrobný, rozvláčnější styl psaní s opravdu velkým množstvím postav, ve kterých se i velmi pozorný čtenář může trochu ztrácet. Já však právě proto musím pana Sapkowského obdivovat.
Každý charakter (a že jich je) má opravdu skvěle propracovaný, prostředí velmi barvitě vykreslené, děj podrobně promyšlený. Mnozí by se od autora mohli učit.

Po předchozí výborné zkušenosti jsem opět upřednostnila audio skvěle načtené Martinem Fingerem. Každá hodina a půl cesty pěšky do práce utekla, ani jsem nevěděla jak... ;-) Vzhledem k rozsahu celé série doporučuji audio zejména pomalejším čtenářům, protože pokud chcete znát celý příběh, je opravdu nutné začít od začátku a dočíst do úplného konce. Knihy na sebe navazují, nejde o uzavřené historky a je nutné přečíst minimálně těch základních pět dílů ságy. Jedna samostatná kniha je totiž jako patnáct minut vytržených z kontextu devadesáti minutového filmu - na nic.

14.04.2023 5 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Opět skvělá jízda! Pátý příběh, co do napětí, šlape na paty třetímu (král žebráků). Pan Pötzsch brousí očekávání čtenáře jako ostří nože. Myslíte si, že se už už zařízne, ale autor stále přiostřuje. Postavy už tuší, nebo dokonce vědí, ale čtenář si musí počkat až do samého závěru.
Zajímavá a poměrně spletitá cesta odhalování bamberského vlkodlaka, kde do sebe díly skládanky opět pěkně zapadají a ani zde nechybí vydařený popis prostředí a nálady tehdejší doby.
Větší prostor dostane širší část rodiny kata Jakoba Kuisla, stárnoucího, ale stále stejně neoblomného paličáka, který je pro každého padoucha pěkně tvrdým oříškem a pro mne zůstává, i přes pojmenování celé série, hlavní postavou této vydařené řady.

13.04.2023 5 z 5

Dcera Čarodějek Dcera Čarodějek Dorota Terakowska

Bohužel se musím přidat k menšině, kterou tento příběh neoslovil. Nutila jsem se, abych těch pár stran vůbec dočetla, doufajíce, že se z toho třeba ještě něco vyvine, ale pokud ano, ke mně to nedošlo.
Minimální nezáživný děj, ze kterého jsem měla pocit, že jediným a zcela průhledným záměrem je poučit o ideálech a správných přístupech k životu a okolí. Pro mne, bohužel, navíc zcela nezajímavou a podivně odosobněnou formou.

SPOILER: Vážně jsem jediná, která nepadne do kolen poté, co se ukáže, že čarodějky, údajně moudré ženy s milujícím přístupem k lidem, vychovávají dítě bez špetky projevených emocí a citu, aby následně tápaly v čem se stala chyba, když vyrostla dívka bez empatie a minimálního pochopení pro druhé?
Naštěstí, světe div se, tento problém snadno vyřešíme, když necháme děvče postarat se pár měsíců o chudáky hnijící nemocné. Předchozích sedmnáct let je smazáno a napraveno stejně snadno jako zmiňované proměny z šišky do lišky a naopak.
KONEC SPOILERU

Nějak nevěřím, že by knížka mohla zaujmout dnešní děti a mládež zvyklé na akci, napětí a originalitu. Druhou hvězdičku jsem nakonec dala jen za pěkný obal a ilustrace. Třeba se mýlím a příběh si ještě vděčné čtenáře najde, lidé jsou různí. Já si jdu spravit chuť nějakou knihou, která má děj, zápletku, nebo překvapení, zkrátka cokoliv.

20.03.2023 2 z 5

Morana Mařena Morana Mařena H:o)nza Vojtko (p)

Pěkné to bylo, ač dávno nejsem v cílové skupině, velmi oceňuji příběh zmiňující slovanskou pohanskou mytologii a tradici. Někdy zhruba uprostřed mi vyprávění kolem Pepy přišlo dokonce dost strašidelné. Moc se mi líbil závěr. Předala jsem dceři, tak uvidíme, co na to cílovka.
Já si ráda přečtu pokračování. S Moranou a Vesnou jsem vychytala i příznivé roční období, takže s Polednicí, možná ještě chvilku počkám. Je fajn mít zážitek četby umocněný tím, co se děje venku. Morana v záři srpnového slunce by mohla ztratit část svého kouzla.
Co se týče ilustrací jsem rozpolcená. Některé byly docela pěkné, jiné trochu nejasné, moc se mi nelíbila Kája s pusou jak žába od ucha k uchu a Morana měla zmiňovanou osobitou krásu opravdu jen v textu, na obrázku byste ji hledali marně.
Mínus vidím ve vazbě ne úplně tenkého paperbacku v menším formátu, který se hůře čte, aniž by člověk knížku zohýbal a poškodil.

12.03.2023 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

U ságy Zaklínače mě asi nejvíc baví krásné vykreslení postav a charakterů, které je snadné si oblíbit. Nikdo mi nepřijde plochý, jednostranně špatný, či dobrý. Postavy jsou uvěřitelné jako v reálném životě se svými ctnostmi i slabostmi.
Občas mám trochu problém prokousat se politickými pasážemi. Jakkoliv chápu, že pro děj jsou nezbytné, raději bych je měla kratší, ale to je možná věcí vkusu.
Posloucháno jako audio u kterého nesmím opomenout velmi povedené čtení Martinem Fingerem - skvělý výkon. Těším se na pokračování.

03.03.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

SPOILER: Zvláštní a místy dost děravé... Kdybych zcela pominula některé nedořešené věci zmíněné ve fiktivním deníku, vadilo mi, že si autorka naprosto nelámala hlavu "detaily" jako vyšetřováním policie. Nedůležitosti typu zamaskování faktu, že vůz, se kterým Verity narazila do stromu řídil někdo jiný. Nedokáži si představit, že by se nezjistilo, že zraněná neřídila, ale byla nepřipoutaná na místě spolujezdce, nebo že by si policie nevšimla, že Verity před smrtí udušením někdo škrtil?! Podle popisované doby škrcení a jejího zoufalého boje o život by přece musela mít alespoň nějakou pohmožděninu na krku...
Popisovaný dokonalý manžel je kapitolou sám o sobě. Napřed se pokusí zabít svoji milovanou ženu, ale když se mu to nepodaří, tak je odhodlaný se o ni po celý zbytek života starat, zatímco si téměř okamžitě užívá s jinou (neméně švihlou) nástupkyní?! Proč!?!
Přiznám se, že jsem čekala, že je všechno naopak a minimálně Harper zavraždil a ženu zmrzačil on... (Nakonec jsem se v něm zase až tak nespletla.)
Četlo se snadno a rychle, to je pravda, ale zvláštní chování nesympatických postav a hlavně nedořešená fakta mi dost zkazily výsledný dojem.

22.02.2023 3 z 5

Katova dcera a čaroděj Katova dcera a čaroděj Oliver Pötzsch

I čtvrtá kniha série si drží svůj slušný standard. Tentokrát mi trochu trvalo se začíst, ale to mohu pravděpodobně připočítat i úžasnému a svižnému předchozímu dílu, který nasadil laťku opravdu vysoko. Některé zápletky se sice již opakují, ale vzhledem k tomu, jak jsem si postavy a celý popis doby oblíbila, mi to zase až tak nepřekáželo.
Trochu mě zamrzel smutný závěr, snad ho autor přidal, aby vše nedopadalo stále jen dobře, ale osobně bych upřednostnila i tu poslední šťastnou kapku ke komplet happyendu.
Jsem v půli celé série a stále se těším na další díl. To samo o sobě už něco vypovídá... Pan Pötzsch opravdu umí a příběhy katovy dcery (ačkoliv hlavní postavy jsou tři) se opravdu vydařily.

08.02.2023 4 z 5

Katova dcera a král žebráků Katova dcera a král žebráků Oliver Pötzsch

Jedním slovem: paráda! Třetí kniha se mi líbila zatím nejvíc.
Pokud jsem měla u druhé pocit, že je dějově bohatší, u třetí se tento dojem ještě znásobil. Po celý příběh jsem přemýšlela, kdo je proradný zloun a kdo skutečný kámoš. Spisovatel mě donutil nevěřit nikomu.
Ano, sice mě v závěru několikrát napadlo ono rčení "jako ve filmu", ale narozdíl od jiných mi nějaká ta nepravděpodobnost absolutně nepřekážela, naopak jsem si čtení víc a víc užívala a v druhé polovině jsem se nemohla téměř odtrhnout. Kdo potřebuje všední nudu, když může mít tak bohatou fikci!?!
Za mě zkrátka super a jsem nadšená, že na mě v knihovně už čeká čtvrtý díl. Správně jsem na začátku odhadla, že tohle půjde snadno a čtyřku obratem zarezervovala... ;-)

18.01.2023 5 z 5

Všechno, co potřebuješ ke štěstí Všechno, co potřebuješ ke štěstí Éric-Emmanuel Schmitt

Knihu jsem původně ani neplánovala číst. Vezla jsem ji v MHD s pár dalšími do knihobudky a náhodou ji otevřela. Povídka na kterou jsem někde uprostřed narazila mě zaujala, takže knížka místo o dům dál putovala zpět domů.
Z prvních pěti povídek jsem byla nadšená, a říkala si, jak si mě knížka našla. Za pátou se ale něco zlomilo. Šestá byla krátká, předvídatelná a nenadchla, ani neurazila. Sedmá, z doslovu autora bych mohla říct, téměř hlavní povídka, na mě působila tak nějak zvláštně, jako by jedna z miliónů fanynek jakékoliv celebrity na světě hodila na papír své zbožné, nepravděpodobné a nereálné přání s dobrým koncem. A samý závěr? Tam mi zcela unikla pointa i smysl. Prostě jsem ji vůbec nepochopila.
Bohužel mi tyto tři závěrečné povídky, zejména závěrečná, zcela zkazily celkový dojem a ubraly minimálně hvězdu a půl z celkového hodnocení.

10.01.2023 3 z 5

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Druhý díl se mi líbil minimálně stejně, ne-li o kapku víc, než první. Takže přes veškerá předsevzetí na větší žánrovou rozmanitost to vypadá na další oblíbenou knižní sérii a dalších šest dílů přede mnou... Nedostatkem knížek na seznamu "chci se přečíst" tedy v příštím roce opět trpět nebudu. ;-)

31.12.2022 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Knížka mi vysloveně kápla do noty. Z příběhu na mě doslova dýchala doba, kterou si stěží dokážu představit, ale stačí přečíst pár stran a jsem přímo tam.
Navzdory pomalejšímu tempu jsem se stále těšila, co bude dál, a ačkoliv jsem měla málo času, knížku jsem jen nerada odkládala a sáhla po ní v každé, byť jen kratičké, volné chvilce.
Ač je v názvu knihy katova dcera, pro mě byl hlavní postavou spíše její otec kat a ten mi byl, navzdory svému povolání, dost sympatický. Ostatní také nijak nevadily a jsem zvědavá, jak to se všemi bude dál, takže se na další příběh určitě ráda podívám.

11.12.2022 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Sapkowského asi netřeba komentovat. Je to jako s operou, buď ano se vším všudy, nebo vůbec ne. Zajímavé je, že mi Zaklínač sedl až na druhý pokus (podotýkám po dvaceti letech), protože první tenkrát fakt nevyšel a vůbec mě neoslovil. Teď oceňuji spousta věcí, které jsem dřív snad ani nevnímala, nebo nebo zkrátka jen nedocenila.
Faktem je, že preferuji spíš rychlejší spád děje a méně opakování, ale ono to má všechno něco do sebe.

22.11.2022 4 z 5

Perfektní manželství Perfektní manželství Jeneva Rose

Slušný námět, vyhovaly mi krátké kapitoly. Vrah mi došel s mírným předstihem (ono tam těch možných kandidátů zase nebylo tolik), to však příběhu neubíralo na kvalitě.
Co mě rušilo byl přítomný čas vyprávění. Některé věci při něm totiž sednou jako pěst na oko (např. ...rozletí se dveře, kácím se k zemi, hlavou narazím do stolu a krev mi stéká po obličeji. Vykřiknu.), Výkřik na samém konci nezapadá, a to že mu teče krev si člověk obvykle také neuvědomí právě v tu danou chvíli. Vím, jsem detailista, ale mám za to, že právě tyto drobné detaily dělají z dobré knihy skvělou. Také mi trochu vadilo nelogické chování hlavní postavy obviněného sloužící pouze svému účelu, ale jinak naprosto nedostatečně odůvodněné.
Vezmu-li v potaz, že jde o prvotinu, celkově hodnotím kladně a další autorčině knize dám určitě šanci.

09.11.2022 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zaklínač takřka nepotřebuje komentář. Nechybí spousta skvělých sympatických i méně sympatických postav, vtipná ironie, místy možná trochu přebývá politiky, což je zajisté záležitostí vkusu.
Výjimečně jsem tento díl poslouchala jako audio a smekám klobouk před panem Martinem Fingerem. Odvedl opravdu dokonalou práci a mohu vřele doporučit. Pokud jsou někomu proti srsti dlouhé kapitoly, audio je skvělým řešením. Text je více rozkouskován a při poslechu se opravdu nebudete nudit. Jde o nejlépe načtenou knihu, se kterou jsem zatím měla čest.

26.10.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Místy možná až moc popisné příběhy, přesto mají své kouzlo. Obvykle přílišné líčení detailů nemusím, ale autor je mistrem svého řemesla a knížka se přes všechny ty podrobné maličkosti čte velmi dobře. V neposlední řadě musím velmi ocenit krásné ilustrace ve vydání nakladatelství Leonardo. Časem se určitě vrhnu na další Zaklínačova (a nejen jeho) dobrodružství.

18.10.2022 4 z 5

Skála Skála Peter May

Jak již bylo zmíněno, thriller kniha není ani omylem. Řekla bych, že jde o trochu pomalejší detektivku s umně vykreslenými popisy prostředí. Není to typ literatury, který bych zrovna vyhledávala, ale tady jsem udělala výjimku kvůli Skotsku, což je moje srdeční záležitost.
Zklamaná jsem rozhodně nebyla a s nějakým odstupem si dám určitě další díl. Za barvité ukázky prostředí a mentality ostrovanů přidávám hvězdičku. Tohle bych viděla i jako hlavní důvod, proč se do knihy (popř. knih) pustit. Takže pokud vás zajímá Skotsko a způsob života na menším drsném ostrově, s chutí se pusťte do čtení.

10.10.2022 4 z 5

Tajný život nacistů Tajný život nacistů Paul Roland

Jak již bylo uvedeno, knížka je na svůj žánr velmi čtivá. Docela dost se toho dozvíme, i když místy nutí text k zamyšlení, zda ještě čteme literaturu faktu, nebo bulvár z období druhé světové.
Stále mě nepřestává udivovat, jak mohlo celé tohle prohnilé, přetvářkou a falší nasáklé soukolí fungovat tak dlouho a dotáhnout to k tak tragickým koncům. Kolik jedno narušené a zakomplexované individuum dokáže nabalit sympatizantů a rozšířit logice zcela odporující svinstvo do tak obludných rozměrů.
Ve finále se vlastně nemůžeme divit, že co zástupce tehdejšího režimu- to nepovedený přírodní úkaz. Když je shnilý kmen, těžko očekávat zdravé listy nebo plody...

19.09.2022 4 z 5