Aerine Aerine komentáře u knih

Cestovní pas Cestovní pas Herta Müller

Na napsání komentáře k této knize jsem si nechala měsíc odstup. Dojem je stále stejný: najít v knize to, co se píše v anotaci, je práce pro detektiva.
I měsíc od přečtení nad knihou stále kroutím nevěřícně hlavou: COŽE? Příběh se ztrácí pod hromadami a dalšími horami symbolů (příspívá k tomu i překlad Radky Denemarkové?) a nic nepomáhají ani kraťoučké věty. Pro mě byly spíše rušivé. Slova se hodně opakovala - zdůraznění symbolů? Netuším:-(
Až ke konci se trochu vyjasní, ale to už bohužel nezachrání ten celkový chaos.
Pro mě zůstane tato kniha mezi těmi, ke kterým se nikdy nevrátím a které tudíž nikdy nepochopím.

07.03.2024 1 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Z první části jsem byla, dá se říct, nadšená. Neokoukané prostředí Mongolska, vyprávění o typické rodině žijící v geru, mongolské výrazy bez vysvětlivek, to vše dávalo dohromady jedinečný zážitek ze čtení. V dalších částech se mění vypravěčky, ale vlastně se dozvídáme totéž, co už víme, a těch pár detailů, které vysvětlují pár nejasností, nemůže zachránit postupně se rozplizávající se příběh. Klidně by kniha mohla mít jen první a poslední část a za mě by to hned bylo za 5*.

07.03.2024 3 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Překvapilo mě, jak moc se povídka liší od filmového zpracování. V tomto případě musím konstatovat, že film jde mnohem víc do hloubky a líbí se mi víc. Ale kdyby nebylo Fitzgeraldovy povídky, asi by nikoho nenapadlo natočit film s tímto tématem.

07.02.2024 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Opět proti proudu. Velké očekávání, velké zklamání.
První část mi připadala laciná a příliš jednoduchá, ok, to by se dalo přičítat vypravěči, který se snažil vybavit si sám sebe v 15 letech. Druhá část, která se má vypořádávat s pocity viny za koncentrační tábory, je spíše plná filozofických otázek mladého studenta práv. Poslední část: bum bac a je konec. Nechápu, proč je okolo této knihy takové haló.
Film jsem neviděla a bohužel po knize na něj nemám ani chuť. Snad jsem se na něj měla podívat dřív.

21.01.2024 2 z 5

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Rychlovka, jazykově celkem v pohodě, dějově slabší. Putování je doplněno velmi stručnými popisky krajiny (zbytečně strohými) a jedním vítězstvím v turnajích za druhým. Čtenář se moc nedozví, ale ani se neurazí, že strávil pár hodinek s touto útlou knížečkou.

19.09.2023 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Nuda, nuda a zase nuda. Kde je ten humor? V tom rasismu vůči indiánům? V tom, že špinavé děti od sousedky jsou autorkou označovány jako "slintající idioti"? V tom, že v celé knize se vyskytuje pes Sport a 3 kapitoly od konce se dočteme: "Nicméně Bob koupil psa" a je to ten stejný pes, který je v "ději" téměř od začátku?
A mimochodem - děj? Kam se ztratil? Kniha je souborem příhod, které úplně nenavazují na sebe. Autorka se sice snaží držet chronologie, ale není výjimkou, že se pohybujeme rok sem, rok tam.
Knížku jsem si vzala na dovolenou, že si u ní odpočinu. Ani nápad, do čtení jsem se musela nutit a je mi jasné, že kniha skončí v knihobudce a budu ráda, když už ji nikdy nepotkám.

27.08.2023 odpad!

Sahir Sahir Zdeněk Vojtěch Peukert

Překombinované až hrůza... Několikrát se mi stalo, že vlastně nevím, kdo zrovna v nové kapitole vystupuje. Detektiv má velmi zvláštní povahu a je až neuvěřitelně nesmrtelný. Zápletka je několikrát až uměle protahována. Ani po přečtení si nejsem úplně jistá, jaké byly vlastně rodinné vztahy kolem Sahira. Byť je to kniha po dědovi, bude putovat dál do světa.

06.08.2023 2 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Originální nápad použít literáty národního obrození... Tam to začíná a také končí...
Asi jsem měla velké očekávání a přišlo velké zklamání. Vše je vyprávěno jakoby ve spěchu, zápletka je dost přitažená za vlasy a rozuzlení ještě víc... Škoda, že je to taková rychlovka...

12.07.2023 2 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Opět půjdu proti proudu. Tohle že má být kniha pro 11 leté čtenáře? Když pominu hromadu násilí, popisné pasáže byly tak nejasné, že jsem si Dysonovu sféru musela googlit. Jako čtenář (uznávám, že čtenář náročný) si chci prostředí, ve kterém se dílo odehrává, představit, dostat se k postavám, moci s nimi prožívat příběh. Toho se mi bohužel nedostalo. Nicméně se mi líbilo, jak fungovala parta hrdinů, jejich přátelství a spolupráce. Hlavní postava je sympaťák, který má své silné, ale i slabé stránky (narozdíl od některých jiných chlapců), čímž se stává jeho role uvěřitelnou. Bohužel se ale ani tak ke knize či k autorovi vracet nebudu.

09.06.2023 2 z 5

Hráči Hráči Karel Poláček

Karty nejsou nic pro mě. Knihu jsem podědila, přečetla a pošlu ji dál do světa. Usmála jsem se jednou, ale zase musím říct, že se Hráči čtou lépe než třeba Hostinec u Kamenného stolu. Svou cílovou skupinu a určitě měly.

08.03.2023 2 z 5

Cizinec / Pád Cizinec / Pád Albert Camus

Přečteno a hodnoceno - Cizinec:
Fascinující osobnost Mersaulta, to je hlavní námět celého díla. Neprojeví žádné pohnutí, když mu zemře matka, svou přítelkyni pouze využívá, ale sám je využit svým jediným přítelem sousedem, v souvislosti s ním spáchá vraždu, za kterou se dostane do vězení a ani zde neprojeví žádné city, jeho osud je mu vlastně jedno a se stejným stoickým klidem přijímá rozsudek.
Zajímavé čtení, ke kterému se ale nebudu vracet.

03.03.2023 3 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Jako dítě jsem měla moc ráda animovaný seriál se zvířaty v hlavních rolích. Ke knize jsem se dostala až jako dospělá a přišlo zklamání. Pan Fog je studený čumák - jakási představa typického Angličana, nic ho nerozhází, jako by mu bylo vše jedno. Akce je překvapivě málo. Spoiler: překvapení, že předběhli čas je naprosto nepřekvapující, bylo mi to jasné už od začátku, a svatba byla už očividným klišé.

Ale jak už tu někdo zmiňoval. V době vzniku musela kniha způsobit ohromný boom.

Fiesta / Stařec a moře Fiesta / Stařec a moře Ernest Hemingway

Fiesta: Jak se mají hlavní hrdinové zbavit pocitu, že nikam nepatří? Válka je zdecimovala tak, že na bolavou duši pomůže jen alkohol, zábava až do rána, podívaná na býčí zápasy. Ranní kocovinu je nejlépe zahnat dalším alkoholem a dalším přívalem adrenalinu. Smutné čtení, ač se tváří vesele. Smutné postavy, ač se po celou dobu vlastně jen baví. Chápu problémy ztracené generace, ale ke knize se už vracet nebudu.
Stařec a moře: V literatuře určitě ojedinělé dílo. Každý by si ho měl přečíst. Vůle vyhrát a zároveň se nepoddat se neúspěchu je inspirující.

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Pokud bychom se měli inspirovat dobrým člověkem, na každé trápení by pomohl alkohol a jídlo. To je alfa a omega Breugnonova života. Zemře vám žena? Nevadí, zapijte to dobrým vínem, užijte si tučné jídlo. Shoří vám dům? Pomůže víno a jídlo. U toho si zavzpomínejte na mládí a bude vám hej. Osobnost Colase Breugnona se mi nepodařilo pochopit, přehnaný optimismus je až protivný a nerealistický. Nejspíš to byl záměr autora, ale já už vím, že se ke knize nevrátím a poslala jsem ji dál do světa.

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Nedokážu sdílet nadšení ostatních pro tuto knihu. Téma druhé světové války a otázka koncentračních táborů mě zajímá už dlouho, čtu všechno možné s touto tematikou a na Schindlerův seznam jsem se velmi těšila. A nakonec přišlo obrovské zklamání. Samotný příběh Oskara je fascinující, stejně tak jeho osobnost, ale autorův styl mě nebavil tak moc, že jsem se s knihou prala dlouhé týdny a dokonce uvažovala, že to vzdám. Nevzdala, dočetla, ale čtenářské uspokojení se ani na konci nedostavilo. Bohužel už teď vím, že nebudu mít důvod se ke knize vrátit.

03.03.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Chtěli byste změnit nějaká rozhodnutí, která jste v minulosti udělali? Myslíte si, že by váš život potom vypadal jinak? Lépe?
Kniha má čtenáři ukázat, že ať se člověk rozhodne jakkoli, ať ho cesty osudu zavedou kamkoli, záleží jen na tom, jak naloží s přítomným okamžikem, jak bude prožívat přítomnost. Aby se s láskou mohl ohlédnout za minulostí a nelitovat svých rozhodutí, aby přijal život, do kterého ho jeho rozhodnutí přivedla jako ten nejlepší z nejlepších.

28.02.2023 5 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Ke knize jsem se vrátila díky čtenářské výzvě - kniha, kterou nebudete číst poprvé. Kdysi jsem ji četla na VŠ a zůstal mi jen pocit, že nestála za moc. Nakonec pro mě bylo překvapující, jak čtivý je autorův styl, jak příběh ubíhá i závěrečná pointa. Klidně bych se k ní za pár let zase mohla vrátit :-)

28.02.2023 4 z 5

Aneb jak se malý kluk dostal k Harry Potterovi a dál, aniž by o to stál. Tom Felton píše o svém dětství, prvních rolích, úspěších i neúspěších, o tom, jak “sláva není všechno”, o svých hereckých vzorech, kamarádech, rodině. Knížka určitě stojí za přečtení, nejen pro fanoušky HP :-)

24.02.2023 4 z 5

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Už jsem “pravdivých příběhů” o islámu přečetla dost. Ale tenhle je jiný - žádný vztah “naivní Evropanka” - “muslim násilník”. Autorkou je Somálka, narozená v islámské zemi, žijící v islámských zemích, která nakonec uteče do Holandska, kde změní svůj život, osamostatní se a islám zavrhne. Vlastně je to taková sonda do života a každodenních starostí muslimů z pohledu muslimky - svědectví o záležitostech, které dle moderního světa patří do světa středověku, ale přesto se skrytě mohou odehrávat blízko nás každý den. Islám názorově ustrnul v dobách svého vzniku a obdivuju každou snahu o jeho modernizaci.

24.02.2023 4 z 5

O bláznech jen dobré O bláznech jen dobré Jan Trefulka

Neurazí, nenadchne. Není potřeba se k ní vracet. Kniha, která zapadne mezi mraky jiných, které nepřináší nic nového. Muž kolem 60, který po epizodě v nemocnici chytne druhou mízu a dopadne to dle očekávání. Jazykově mě hrozně rozčilovaly vzpomínky “hrdiny” - psané bez interpunkce.

24.02.2023 2 z 5