Adris Adris komentáře u knih

Setkání s tajemnem Setkání s tajemnem Olga Krumlovská

Kniha se od prvního dílu liší tím, že v druhém dílu jsou i historky mimo duchy (například síla léčivých kamenů, studánek, poutních míst, bylin..), ale stále jsou to příběhy lidí (povídky).

Co mě zarazilo je, že se některé části totožně opakovaly. (Bylo to, jako číst znovu stejnou povídku, stejně volená slova, stejný slovosled - jakoby autorka neměla fantazii a prostě překopírovala část např. z kapitoly 10 do kapitoly 40. To bylo dost divné).

Také úvodní slovo, kde snad autorka naznačila setkání s upírem, to bylo moc. Myslím, že její představivost je skutečně přehnaná (nebo se snažila o děsivost, nevím).

Polovina z příběhů se dá vysvětlit logicky, Další čtvrtina je náhoda, nebo není vůbec "paranormální" (co je paranormálního na tom, že si důchodkyně najde po smrti manžela kamarádky v kavárně?). Možná tak jedna čtvrtina knihy je paranormálního rázu, ale opravdu nevím, kde silně zapracovala autorská fantazie. Celkem se mi líbily popisy léčivých bylin, stromů a kamenů.

04.02.2021 2 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Série se zdravotní sestrou Sylvií, která jako novicka nastupuje do odlehlejší nemocnice, kde je semknutá komunita a každý každého zná. V knize jsou popisovány trable začínající sestry i příběhy pacientů (něco pro diváky Ordinace :D). Samozřejmě opět tematika lásky, rozvodu, těhotenství, rakovina... Zkrátka šablona paní Körnerové. Děj Sylvie se dost podobá ději Kamily z Vesnice Stamice, dokonce se v této knize nějaká Kamila objevuje, ale jiná, a jelikož si autorka vybírá stále dokola stejná nebo podobná jména, hrozně se to plete. Taky myslím, že autorka asi nezná jinou nemoc, než rakovinu. Čekala bych trochu více zajímavostí ze světa nemocnice. Ale celé se to spíše stáčí na socialismus a osobní život Sylvie. Jako hlavní hrdinka je mi Sylvie sympatická, na svůj věk je zvláštně vyzrálá, taková trpitelka. Oba díly mě bavilo číst, ale asi zase dlouho po knize paní Körnerové nesáhnu. Chtělo by to zvětšit omezený pohled na život. Opravdu každá neotěhotníme a neumřeme na rakovinu(to není spoiler, ale souhrn opakujícího se :).

(SPOILER:
Do konce knihy jsem se nedozvěděla, proč nedostali ten byt, kdo na ně donášel? Nějak se nerozvinula ta "hádka" s doktorem Růžičkou, od toho bych to čekala. Nebo od Jany, ale ta byla už ve "svým" světě. A dostali nakonec ten byt? Mohla se Sylvie po konci socialismu přihlásit o vlastnictví vily? Kdo ví...)

30.01.2021 3 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

30.01.2021 3 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Co neodvál ani čas spojuje dva starší kousky/knižní sérii paní Körnerové: Vesnice Stamice.
Román se jako vždy točí o lásce a ženských trablech a také dobovému řešení těchto problémů. Najde se zde (musím poznamenat, jako VŽDY v autorčiných knihách) nechtěné těhotenství, dále domácí násilí, stigma rozvodů a historické poznatky (a vnucený přepis turistického průvodce Paříže, na kterou, jak jsem naznala, je autorka vyloženě zaměřená). Zkrátka klasický dámský román z doby socialismu. Když čtete několik knih autorky za sebou, jako já, nemůžete nevidět tu šablonu. Jestli v některé knize ze "současnosti" hlavní hrdinka neotěhotní, bude to asi autorský průlom.Průměrné čtení. Momentálně se mi Kamila a Janecký velmi plete se Sylvou a Oldou ze série Prosím vás, sestřičko.

29.01.2021 3 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

⭐️⭐️⭐️
Eileen se ztratí na tůře v divokém lese nedaleko hor. Les připomíná nepropustnou džungli, kde člověk neví, jestli je den nebo noc, a musí čelit nejen nástrahám přírody.

Parta přátel se rozhodne najít ztracenou, i když její šance na přežití jsou nulové. Ve městě se zatím vyhaslá policistka snaží uzavřít případ pohřešované. Brzy ale zjistí, že turistů je nezvěstných podezřele moc.

Příběh se vymyká ostatním knihám Darcy. Nemohu říct proč, aniž bych nespoilerovala, ale zkrátka je jiný.
Začátek knihy mi byl nesympatický (hlavně postava Todda) a také mi připadal nudný. Poté jsem se ale začetla a knihu v noci přečtenou zavřela. Ano, je zde několik nudných, popisných částí "jak přežít v lese" (šplhání na strom o dvou stranách? pche), ale celkem to vyvažují akční scény. Také pomáhá střídání kapitol s jinými vypravěčem/postavou.
Za mě takový průměr. Nedostala jsem, co jsem chtěla a očekávala, ale nakonec mě to celkem bavilo i tak. Aspoň mám zajímavé tipy, co dělat, když se ztratím v lese :).

28.01.2021 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Opět čtivý příběh, na pozadí 2. sv. války, více v něm (oproti Heřmánkovému údolí) je popsána tehdejší politická situace a její postupné důsledky. Zajímavé pro ty, kdo se nenásilnou formou chtějí dozvědět o napadení Československa, a jeho úpadku, více. Musím konstatovat, že se mě osudy hlavních postav nijak nedotkly, a všimla jsem si opakování (charakterově) postav, které byly napsány v Heřmánkovém údolí. Nechci číst o tom samém, jen v jiné rodině a v + - o 20 let rozdílné době.

Zde tedy je hlavní téma orientované na odložení dítěte za války, na hanbu, která doprovázela matky samoživitelky.
Objevuje se zde naivita lásek z románků pro ženy.

Kniha je pro mě lehce nad průměrem, ale na zadek jsem si z ní nesedla.

16.01.2021 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Za pár hodin po práci přečteno. Moc hezky, čtivě napsaný příběh Anny, Ukrajinky s českými kořeny, která se vrací do Čech hledat štěstí. Během života ji potkají běžné, "ženské" a mateřské starosti, později musí čelit komunistické politice. Přesto příběh vyznívá příjemně a nadějeplně.

12.01.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Sledujeme příběh upjaté Angličanky Alice, která se provdala za bohatého Američana, a odstěhuje se s ním na Kentucký venkov, do domu jeho otce.
A příběh Margery, která je místní obyvatelkou, a pro svou pevnou vůli a ženskou nezávislost je trnem v oku polovině obyvatel. Hlavně těch mužských.

Margery vede místní mobilní knihovnu, zvanou Koňská. Společně s dalšími zaměstnankyněmi roznáší sociálně slabším, divočejším lidem v okolí hor, různou literaturu, a snaží se tak o rozvoj gramotnosti. Alice se společně se stydlivou Izzy, která prodělala obrnu, rozhodne vypomáhat. Později se k této skupině přidají další, a tak vznikne neobvyklá skupina žen, z které každá vede svou malou válku proti pravidlům tehdejší společnosti.

Příběh se věnuje tématu ženské a rasové diskriminace. Je psán velice poutavě, poklidné části prolínají akcí nabité chvíle, a kniha si hravě dokáže udržet čtenářovu pozornost. Krásně a nenásilně vykresluje i naznačuje diskrimimaci, kterou kdysi musely ženy procházet. Vlastně to nebylo tak dávno, jelikož děj se odehrává cca v roce 1934, což je pouhých 87 let, a s diskriminací bojujeme dodnes.

Tato kniha je především o nezlomné vůli a vytrvalosti žen, o přátelství a vzájemné starostlivosti. Samozřejmě i o lásce a manželství. Jedná se o komplexní, velice čtivý příběh, do kterého se zamiluje každá knihomolka. Neumím si představit, že by toto dílo někdo neocenil, alespoň pro jeho výpravu, krásu divoké přírody, aktuálnost tématu, nebo lidských dramat. Tleskám, Jojo❤️.

Příběh je inspirován skutečností, Koňská knihovna skutečně existovala.

10.01.2021 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Kniha v dubnu 2021 vyjde znovu, dle edičního plánu Euromedie. Už se těším:).

05.01.2021

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

S Hotýlkem mám fakt problém. První polovina byla nemastná, neslaná. Velmi uspěchaná (hlavně co se romantické linky týče, a "nahazování udiček" pro možný výskyt dramatických scén, které ovšem nebyly plně využity). V ději se moc rychle skákalo dopředu a nebyl využit plně potenciál místa a vedlejších postav. Něco se jakoby nakouslo, a pak se dlouze nic nedělo. Druhá polovina byla zajímavější a čtivější, konec byl skvělý. Mrzí mě, že autorka využívá přílišné romantické naivity ve svých knihách (po nějakém zběžném setkání s mužem, si přece nebute za chvíli okouzleně osahávat rty - kdo něco takového vůbec dělá? , a ještě k tomu, když máte být ředitel). Autorka by v sobě měla najít věrohodnější mužský pohled na věc, začíná se jí to vymykat. Brzy z toho bude harlekýnka.

Líbilo se mi to málo, co zde bylo z Islandu a folklóru popsáno, i když jsem čekala o hodně víc, hlavně, když obálka se snaží navnadit na polární záři. Velmi se mi líbily vedlejší ženské postavy. Konec mě zklamal. Doufala jsem v jiný závěr :(.

Z knihy mám divný pocit. Nevím, jestli se mi líbila. Převládá ano, ale hlavní postavy se občas chovaly opravdu hodně mimo. A jak jsem již psala, autorka nevyužila potenciálu jak prostředí, tak akčních scén. Asi jí moc nesvědčí, psát tolik knih za sebou.

03.01.2021 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Pláž v Chorvatsku je 5. dílem (podle původního vydavate Harper Collins) ze série Romantické útěky. Oproti ostatním dílům, jsou v tomto občas "průstřihy" z pohledu mužského hlavního hrdiny, a také je zde více nesympatických, záporných postav a celebrit (to není to samé! :)). Kniha má pomalejší rozjezd a je více popisná, akčně slabší. Ani vtip a špičkování zde zrovna v extra míře nebylo. Navíc mi u všech hlavních hrdinek chybí jakási agresivita ve vlastním zájmu (ubránit aktivně svou čest). Jsou příliš submisivní a milé, až naivní. Kniha se v originále jmenuje The Secret cove in Croatia , což by měla být v překladu Tajná nebo skrytá zátoka v Chorvatsku. Má to i svůj význam, který po přečtení zjistíte. Nevím, proč máme v ČR prostě jen Pláž. Jinak se jedná o pěkné počtení, zvlášť tedy v létě:).

Nesouhlasím s komentářem podemnou, že knihy můžete číst v jakém chcete pořadí. Jelikož se příběhy prolínají, můžete si docela jistě vyspoilerovat předchozí díly.

01.01.2021 3 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Nina, nejmladší členka početné farmářské rodiny, neustále opatrovaná a rozmazlovaná, se rozhodne uniknout a zkusit se postavit na vlastní nohy. V tom jí má pomoct bratrův nejlepší přítel Sebastian, vyhlášený kuchař, který si zlomil nohu, a shání výpomoc do Paříže. Nina je však svéhlavá a Sebastian věčně napruzený. Nina se snaží napravit jejich nešťastný, dříve přátelský vztah, a přitom mu ukázat, že ne všechno nové je lepší. Objeví kouzlo staré, zapadlé cukrárny, která potřebuje jen trochu péče a obnovu dříve slavných, v ní pečených cukrovinek. Sebastian má však v plánu cukrárnu zlikvidovat a nahradit účelným bistrem. Jak to dopadne?

Opět úžasně vykreslená Paříž (v Poděkování jsem četla, že autorka v Paříži obcházela mnoho cukráren, doptávala se v nich na informace cukrářů, a ochutnávala), také se setkáváme s partou hodných a nápomocných přátel. Prostě klasický, opakující se autorčin scénář. Ve všech knihách je vždy jedna laskavá žena a nějaká partie nápomocných přátel, kteří ve svém volnu dělají zdarma různé věci :). Utopie hadra.

Každopádně opět velmi čtivá kniha, díky níž se sbíhají sliny na nejednu cukrovinku. Ovšem jedna zásadní věc tu nehrála, a proto dávám dvě a půl hvězdy. A to je romantická linka. Důležitý aspekt, když čtete romantickou knihu. Prostě to nefungovalo. Žádná jiskra. Vlastně se tam dotyčný moc neobjevoval, sledovala jsem spíš partu přátel a cukrárnu. Navíc mi byl "hlavní hrdina" velmi nesympatický. O to víc se těším na Hotýlek na Islandu, kde se objeví jedna mužská vedlejší postava z této knihy, která si narozdíl od tohoto bručouna, zaslouží pozornost.

Za mě zatím vede Pekárna v Brooklynu!

30.12.2020 3 z 5

Manželský omyl Manželský omyl Jennifer Probst

Pro mě nejlepší díl série. Carina mi sedla, a ta sexy část byla úžasná.

Manželská smlouva Manželská smlouva Jennifer Probst

Sexy, čtivé. Trochu jak 50 odstínů, s tou domluvou, ale jemnější a "normální" :D

Hledání dokonalé lásky Hledání dokonalé lásky Jennifer Probst

Moc pěkný román, hezky se četl a minulost hl. hrdinky byla drsná.

27.12.2020 3 z 5

Miluj mě jakkoli Miluj mě jakkoli Jennifer Probst

Úžasná série! První díl byl takový rozjezdový, ale druhý mě dostal. Probst píše úžasně.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Hate-love romance z prostředí Dánska. V příběhu se společně s postavami snažíme zjistit, co ve své podstatě znamená hygge. Je to o svíčkách a přehozech? Nebo o útulnu v bytě? Nebo o zpomalení v životě?

Příběh velmi laskavě popisuje krásy Kodaně, gastronomie (neustálý hlad zaručen!), kávy v malovaných hrnečcích a dánský, šťastný způsob života. Navštívíme slavné památky, prohlédneme si designové kousky a povozíme se v zábavním parku, kterým se údajně inspiroval sám Walt Disney pro svůj Disneyland.

Kniha se hlavně v začátku četla moc hezky, těsně před koncem jsem však vnímala tak trochu nudnou část, kterou bych zkrátila a popohnala, nebo děj v ní přesunula dříve. Zkrátka je kniha zbytečně rozvláčná a ke konci si neudržela svou náladu. Úplný závěr se však vrátil do svých kolejí a zase se mi četlo hezky.
Hodnotila bych jako průměr, za prostředí Kodaně jsem však přidala na svém hodnocení.

20.12.2020 4 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Kniha, která se bude líbit fanynkám série Všem klukům...

Sophie po rozpadu svého ročního vztahu s Griffinem odchází zdrcená na tradiční vánoční sešlost její obrovské, italské rodiny. Mezitím se její sestra ocitá v nemocnici, po těžkém průběhu porodu. Aby Sophii rodina rozptýlila, napadne je praštěný nápad. Vyšlou Sophii na 10 rande naslepo. Sestaví "randící" tabulku, kde napíšou svá jména a aktivitu, která se bude na rande naslepo konat. Uzavírají se sázky, jak dlouho Sophia s tím kterým na rande vydrží. Občas se najdou opravdu bizarní jedinci a aktivity. Rozptýlení funguje, najde však Sophie novou lásku, nebo se jen pobaví a zapomene na bolístku? Nebo to bude celé jinak?

Kniha se mi moc líbila. Kontrastuje v ní zábava, při které jsem se smála nahlas ale také vážnost, kdy jsem měla slzy v očích. Celé je to prodchnuto rodinou soudržností, přesně jako v knize Lary Jean. Vaření, pečení, pomatení strýcové, tety, bratranci a sestřenice a také obnova starých přátelství.

Na to, že se jedná o YA, hlavním hrdinům je 17,18 let, Sophie jedná a přemyšlí jako dospělá, zodpovědná žena, což mi bylo velmi sympatické.

Jediné, co je pro mě mínusem, je to, že mi kniha nenavodila vánoční atmosféru. Jelikož se děj knihy odehrává v Louisianě, jsou to skoro Vánoce, jak posledních pár let u nás. Taky se tam svátky ani moc nerozebíraly. Klidně bych pár kapitol přidala a některé prodloužila. Ráda bych se podívala i na zfilmovanou verzi!

13.12.2020 4 z 5

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

Bette, June a Gigi jsou studentky NY baletní školy. Na tuto konzervatoř jsou vybíráni jen nejlepší z nejlepších a ti úplně na špici mohou jednou za čas vystřídat profesionály a zahrát Louskáčka, Giselle a další slavná představení. A tak není divu, jak daleko jsou studenti schopni zajít, aby se dostali ke svým životním šancím. Tlak je obrovský, soukromý život žádný. Rodiče tvrdí. Konkurence obrovská. A tak si někteří hledají doslova jakékoli cesty ke zničení toho, kdo jim stojí v cestě za svými sny, na které dřou už od předškolního věku.

Kniha je výpovědí o životě na špici baletu - dřina, perfekcionismus, chladný život bez zábav. A ještě hůř - anorexie, bulimie, drogy, šikana, rasismus v baletu.

Příběh je psán jako teen, tudíž pro mládež. Najdete v něm kontrast v postavách - dvě temné oproti jedné zářivé. Bylo zajímavé sledovat vývoj z několika úhlů pohledů, hlavně se mě dotkl příběh Bette, pozadí jejího agresivního a manipulativního jednání, které vycházelo hlavně z chladného rodinného prostředí. Avšak nejlépe se mi četly kapitoly s June. Věčně přehlíženou náhradnici. Naopak paradoxně nejnudnější mi přišla Gigi se svou naivitou, dětinskostí.

Jednu hvězdičku dolů za občas zbytečné a nudnější pasáže (tak trochu vycpávky).

Kniha je předlohou seriálu na Netflix - Krasotinky.

02.12.2020 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Nejlepší série. A to jsem ji četla v 25ti. Láska, cestování časem, napínák... Prostě boží!

19.11.2020 5 z 5