Adris Adris komentáře u knih

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Četla jsem knihu ve společném čtení ale bohužel mě vůbec nebavila :(. Líbila se mi jen ta část z přítomnosti a života ptáků. Bohužel 3/4 jsou o vcelku nezáživném životě trochu podivínské dívky- od dětství po stáří. Její náklonnost k samotě mi nevadila, ale styl vyprávění není pro mě. Mám ráda melancholii, ale pozitivní a zasněnou. Musím přiznat, že posledních pár stran už jsem se ani neobtěžovala dočíst

30.10.2021 2 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Nejlepší díl Romantických útěků .

Chemie mezi hlavními hrdiny byla obrovská a jejich povahy velice šťastné, ač je v minulosti zasáhly těžké situace. V nové knize se navíc setkáváme i s vážnou tematikou smrti a nemoci, zažijeme dramata, zkrátka je plná emocí. Vše dokresluje zasněžené jarní Švycarsko, ochutnávky místní čokolády a sýrů, společně s energickou kmotrou a jejím rodinným penzionem, kde se snaží pomáhat "ztraceným" duším.

Tuto feel good romanťárnu můžu doporučit všemi deseti. Nenarazila jsem na jediné "hluché" místo nebo nějaké nesmysly. Ač Caplin jede stejnou šablonu, tento díl má prostě něco navíc. Asi silnější atmosféru, než jeho předchůdci :).

24.10.2021 5 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Nemůžu jinak, než dát plný počet. Zdá se mi, že se Darcy každou knihou zlepšuje a blíží se absolutní duchařině.

Mara je sympatická, tvrdohlavá, nezávislá postava se sarkastickým humorem. Moc jsem si oblíbila jejího přítele Niela, postavou obr, v srdci něha. Navíc zbožný člověk, ač to v knize nedostalo nijaký velký prostor. Takového chlapa chce prostě doma každá z nás. Dokonce jsem si říkala, že by Darcy mohla napsat nějakou romanci :D.

Kniha mi fakt sedla. Za jedno odpoledne přečtena, jako všechny knihy od Darcy. Navíc tuto zdobí boží ilustrace. Klidně by jich mohlo být víc. Snad se tento trend ilustrací udrží v dalších knihách.

24.10.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Na knihu jsem se moc těšila - smlouva s ďáblem, věčný život, cestování - lákavá témata. Příběh se čte sám, ale musím poznamenat, že se hlavní hrdinové rádi pitvají ve svých pocitech, a ještě opakovaně. Občas jsem se prostě nudila. Ale celkově má kniha skvělý nápad, čtivé zpracování, melancholický nádech a úžasný konec. Můžu ji s klidem moc doporučit ️.

17.10.2021 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Co se týče společnosti a postav jako takových, jde o jednoduchou četbu, ve stylu protivná, ale mocná outsiderka, přihlouplý krasavec - hrdina, elitní "sprostý holky a kluci" a klasické teen starosti jako je láska a kamarádství. Taková pohodička. Komplikovanější je však magie. Musím se přiznat, že jsem mnohdy nepochopila, a doteď nechápu, autorkou popisované magické principy, události, mechanismy. To by tak bylo na zastavení se u odstavce na hodinku, aby to moje mysl vstřebala. Když to ale necháte plynout, jako když třeba čtete v jiném jazyku a nepřekládáte každé slovo, dostanete vtipný příběh, docela akční a mnohdy velice brutální (trošku naťuklé hororové scény kontrastující se sarkastickou hrdinkou). Mentalita postav je, jak jsem psala výše, opravdu taková dětská (ve stylu: Budeš se mnou chodit? Ano-Ne), přitom ale musí zvládat neuvěřitelné situace, kdy mnoho z nich prostě něco sežere, roztrhá, spolkne a mučí zevnitř. Takže kdo rád sarkasmus, brutalitu a magii, mohl by se do této fantasy série zamilovat. Já včera četla do jedné ráno, docela mě to vtáhlo. Ale kvůli jakési nezralosti postav (nebo spíš podivným kontrastům v chování dítě-dospělý) a komplikované magii, jsem se rozhodla hodnotit jako lehký nadprůměr. (Občas jsem tam viděla záblesky HP střihlé Hunger games, ale to nevadilo.)

17.10.2021 3 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Ostrov s vůní čerstvého chleba je prvním dílem romantické série od Jenny Colgan - Čerstvý chléb. Od Jenny jsem přečetla již Pojízdný krámek snů a Knihkupectví u jezera. Protože se mi nakonec jednoduchost, oddechovost těchto romantik hodila do noty, přečetla jsem i Ostrov. První polovina příběhu se mi líbila, ač Jenny opakuje pořád to stejné dokola - žena kolem třiceti, bez peněz, bez muže, musí začít znovu (většinou ve Skotsku nebo Irsku) a naskytne se jí příležitost v tomto zapadákově podnikat. Samozřejmě si ji oblíbí celá tamní komunita a neujde pohledům mužů (klasický milostný trojúhelník). A podle této šablony, troufnu si říct, jsou všechny její knihy. Dost mi to připomíná mou zkušenost s Romantickými útěky (Kavárna v Kodani atp.). Je to průměrné čtení, ale takové milé, odsýpá, u této knihy jsem vydržela až do půlnoci. Je velmi naivní a samá "pozitivní" náhoda, plno klaďasů... Na zabití času se hodí.
V tomto příběhu se mi líbil vztah Polly a jejího nalezence, papuchalka Neila. Dále společenství rybářů a Huck - výrobce medu (jeho chalupu s loukou a včelími úly bych brala hned!). Taky nápad, vycházející ze skutečnosti - ostrov, jehož jedinou přístupovou cestu 2x denně zaplaví oceán . A nedalo mi to, musela jsem u knihy jíst spoustu křupavého chleba . Na konci knihy najdete jednoduché recepty od autorky na všechno, co Polly v příběhu napekla! Skvělý nápad. Pobavilo mě, že v Pojízdném stánku měla autorka předmluvu o tom, jak nám nebude ztěžovat příběh podobnými jmény, a v této knize se tomu nevyvarovala . Je tam 2x Dave, Candence a Cadence (nějak tak) a tak dále .
Takže celkově dobrá romantika. Naivní a veskrze pozitivní. Některé postavy mi tam neseděly, ale já to tak s autorkou už prostě mám no. Zvykla jsem si, že i hlavní hrdinka je na jednu stranu něžná, na deuhou komandátor. Je to prostě Colgan.

24.08.2021 3 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Ambiciózní právnička Dannie je spokojená ve svém dlouholetém vztahu s Davidem. Všechno klape podle detailně nalajnovaných životních plánů. Jedinou Dannienou slabostí je její celoživotní přítelkyně Bella. A právě o nich dvou příběh vlastně je.

Román láká na netradiční pojetí, v němž má hlavní hrdinka vizi budoucnosti, ve které prožívá milostné dobrodružství s neznámým mužem. O čtyři a půl roku později se ukáže, že je to nový přítel její nejlepší kamarádky. Ač vše nasvědčovalo tomu, že půjde o klasický milostný trojúhelník, nakonec šlo o lásku v přátelství. Tím se mi kniha líbila o kousek víc, i když mi hlavní hrdinka nebyla sympatická. Vím, že se z ní autorka snažila udělat černobílou workoholičku závislou na číslech, aby byla opakem kamarádky Belly, zasněné, naivní umělkyně. Šlo zřejmě o kontrast. Nicméně ve výsledku vyzněla Dannie jako sobecká mrcha. Postupně se však ukázalo, že je velmi oddaný a loajální člověk, trochu toho "robota" zmizelo.

Jako oddechový román, u kterého si ale popláčete, a má netradiční pojetí (a na "romanci" i konec), proč ne. Za mě má sympatie vedlejší postava Belly, ale je škoda, že je v knize spousta klišé. Taky bych vynechala ty názvy ulic a kaváren, byl toho zbytečný přehršel a bezvýznamně.

19.08.2021 3 z 5

Knihkupectví u jezera Knihkupectví u jezera Jenny Colgan

Volně navazuje na Pojízdný krámek snů, ale lze číst samostatně.

Zoe je maminka samoživitelka, která je na pokraji finančních sil. Dostane nabídku pracovat jako chůva na panství ve Skotsku, z něhož s hrůzou chůvy utíkají. Čekají na ni tři děti s rozličnými potřebami a záhadný pan domácí, který se sem tam domem mihne. Co se stalo s matkou dětí? A jak se Zoe vyrovná s novým životem?

Kniha mě hned vtáhla hlavně námětem - tak trochu strašidelné panství ve Skotsku, péče o děti, záhadné zmizení manželky... A znovu jsou tu v důležité roli knihy! (Autorka je knihou Na střechách fakt posedlá - stejně jako kudrnatými muži:).) Jedná se ale stále o romantiku, takže nečekejte mystery román:). Díky tomu, že se autorka pořádně rozepsala- a hlavně se soustředila na jedno téma pořádně - působí příběh konečně komplexně, narozdíl od prvního dílu. Zkrátka je víc prostoru pro dialogy, detaily, popisy a dohromady to dává smysl. Někdo někde psal, že je kniha nudná, neakční - s tím bych nesouhlasila, podle mě se tam naopak pořád něco dělo a konec byl skoro nervydrásající. A pozor! Je to tentokrát i s Loch Nesskou:).

Co bych vytkla je opět unáhlené zakončení romantické linky. Podle mě by měl být závěr mezi dvěma milenci vyústěním nějakého občasného flirtování, pohledů, doteků, možná hádek, které se táhnou od začátku knihy. A ne, že to plácneme až nakonec - najednou. Také Nina, hlavní hrdinka předchozí knihy mi přišla, že si neudržela svůj dívčí, plachý charakter.

Jako romantiku, hlavně na podzimní večery, se hodí perfektně! Mohu doporučit.

18.08.2021 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

2,5 hvězdy (průměr)

Pohodový románek v prostředí malé skotské vesnice. Nenadchne - neurazí. Některé dialogy mi přišly divné, určité události by měly potenciál na hlubší rozebrání. Lidé na mě nepůsobili srdečně (spíš morousové:)), hlavně jsem moc nechápala přátelství mezi Ninou, Griffinem a Surinder - ti byli sebestřední a celkem kousaví.

Líbil se mi hlavně konec (romantická linka, pomoc sociálně slabé rodině, splnění svých snů, příroda, skotské festivaly). Čtivá kniha to je, mě si ale emočně a svým zpracováním úplně nezískala. Možná se pár věcí ztratilo v překladu. Stačilo vyškrtnout Griffina, Surinder nechat se starým životem a víc máknout na popisu života v komunitě, romantické lince, charitě/pomoci. To by bylo za mě hezčí počtení ;).

17.08.2021 2 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Tak za mě úžasná duchařina! Udržela mě vzhůru do půl třetí ráno . Pokud hledáte románově dobře zpracovanou duchařinu s romantickým nádechem, určitě po ní sáhněte . Za mě lepší, než příběhy Darcy Coates, protože toto je 100% duchařina a navíc s bohatým jazykem. Příběh protíná neštěstí 1. světové války, ale hlavně jde o zahrabaná rodinná tajemství, utajená násilí, které duchové chtějí objansit! Jasně, konec byl možná přitažený za vlasy, fakticky to době asi taky neodpovídá (např. "hubaté ženské "), ale je to prostě příběh. A taky je tam cítit feminismus, takový dotek spíš, ale je to tam. V dobrém. Já bych se na místě hrdinek rozčilovala stejně. Dokonce se tam setkáváme i s psychiatrem a oblíbenou diagnózou "ženské hysterie" .
Moc se mi líbilo, že mi autorka hned odepsala v directu, navíc jsem se z anotace dozvěděla, že kromě dvou dětí pečuje jěště o třetí, které má postižení. Docela netradiční osobní odhalení, ale zaslouží obdiv.
V knize je pár překlepů a jednou nešťastně zvolená slova ve větě, jinak dobré. Chtělo by to ale přidat na korekci .

09.08.2021 5 z 5

Hříšník Hříšník J. R. Ward (p)

Bratrstvo má už dýl sestupnou tendenci. Opakují se vzorce stále dokola, a nyní dokonce nebylo ani cítit tu jiskru, která mezi dvěma milenci v knihách bývala. Je fakt, že zde toho bylo na autorku hodně - závěr války s nepřítelem, pohledy Butche, pohledy Jo a Syna a bezduchého. Bohužel se upozadilo to, proč tyto knihy čtu - milostná zápletka. Něco tam bylo, ale nemůžu si pomoct, přišlo mi to odbyté. A zrovna na rozuzlení s Jo jsem se těšila asi tři roky, od doby, co o ní byla první zmínka. Autorka by už měla přestat nabírat nové postavy, nestíhá rozvíjet ty předešlé a obecně celý příběh (hlavně co se týče zla). Ale ještě tam má Lassitera, Devinu a asi 3 nesezdané Bastardy, že? A kdo ví, koho si ještě dovymyslí. No, asi nekončíme.

29.07.2021 3 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Romantickou knihu Klíč jsem četla strašlivě dlouho. Začátek byl podivně kostrbatý, ale začetla jsem se a byla jsem zvědavá na tajemství, které mělo být odhaleno. Také mě hodně zajímaly informace o prostředí psychiatrie a léčebných metodách dané doby. Čekala jsem nervydrásající drama, ale dostala jsem vcelku plytký a předvídatelný příběh. Nebyl silný. Nenaháněl husí kůži ani ze mě nevymáčkl hlubší emoce. Navíc mi přišel divně osekaný. Ano, kapitoly byly krátké a čtivé, ale autorka si toho asi nabrala moc v "romantické oblasti" a nezjistila si fakta o psychiatrické problematice, ústavech, atp. Celkem jsem se s knihou trápila. Autorčin styl nebude pro mě, proto si nepřečtu ani Dopis. A dorazily to překlepy.

27.07.2021

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Thriller opět "ze sousedství", ty já miluju :). Tentokrát však oproti jiným knihám Shari docela komorní z pohledu počtu postav. Vlastně jde jen o tři podezřelé a vyšetřovatele. Manželé Karen a Tom jsou vystaveni podzření z vraždy, čemuž přihlíží dotěrná sousedka odnaproti. Postupně se odhalují tajemství z minulosti. Tento příběh mi sedl, vraha jsem odhadla, ale to nevadí, nepotřebuji šokující překvápko, užívám si jiná dramata okolo :). Knihy Někdo cizí v domě a Jeden z nás se mi od Shari líbily nejvíc :). A teď už mám vlastně komplet přečtenou Šlapenu.

20.07.2021 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Rozmazlená dámička Noemí, zvyklá na flámy a obdivovatele, je poslána zkontrolovat svou čerstvě provdanou sestřenici, která poslala rodině znepokojivý, chaotický dopis, kde se zmiňuje o "mluvících stěnách", otravě a duších. Noemí se tedy vypraví sestřenku navštívit a podat rodině hlášení o jejím psychickém stavu, místo toho s ní uvízne v domě hrůzy.

Příběh se čte úplně sám, hodně vtahuje. Noemí jsem na chuť nepřišla, ale fandila jsem jí. Trochu jsem po prvních náznacích tušila, jakým směrem se obsah bude ubírat, avšak nakonec mě autorka překvapila svou imaginací, která byla leckdy na dvě přečtení, abyste to vstřebali a pochopili. Více než duchařina je to kniha hrající na strunu "odporu" (hniloba atp.). Určitě by neměla minout fandy Darcy Coates. Kniha je nádherně graficky zpracovaná, i uvnitř. Za mě 4/5, jednu hvězdu ubírám za na mě až moc popisu okolí na úkor zvratů v první polovině.

02.07.2021 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Hmmm.. Tak u Shari se mi moc nelíbili Manželé odvedle a Její konec, zatímco Jeden z nás byl pecka. Jako na houpačce:).
V tomto příběhu je k nepochopení fůra věcí. Zpočátku mě příběh dost znechucoval. Naštěstí je dost čtivý. Závěr jsem odhadla už na začátku. Často se opakovaly vnitřní monology točící se v kruhu. No, jsem zvědavá na Nevítaného hosta.

26.06.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Příběh přátelství, jež se překlene v milostný trojuhelník na pozadí války a komunismu. Začátek příběhu byl tak krásně snový, obalený cukrem, živě jsem si to dokázala představit. Moc se mi líbil popis nevinnosti, který později kontrastoval s násilnostmi. Kniha je neuvěřitelně čtivá a podmanivá. U konce příběhu jsem ale zaváhala, zda to byla vhodná a pravděpodobná volba. To posuďte sami. Autorčin um mě ale přesvědčil ke koupi jedné z jejich předchozích knih: Němci.

12.06.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Od Shari jsem četla dřív Manžele odvedle, kteří mě úplně nenadchli. Avšak po skvělých ohlasech jsem se rozhodla vyzkoušet nějakou její další knihu. V knihovně zrovna byla k vypůjčení tato, a řeknu vám, chybu jsem neudělala. Já miluju ty sousedské vraždičky/dramata ala Fáma, Sedmilhářky, Rodina odvedle...takže mi jasně musela tato kniha sednout. Bála jsem se, že mě nebude bavit vyšetřovatelská část, ale naopak mě bavila! Děj odsýpal úžasně rychle, příběh nebyl ani moc "okecávaný" ani chudý, tak akorát. Dokonce se mi povedlo odhadnout konec (ale až v poslední třetině :). Za mě super thriller, pro fajnšmekry asi odpočinková četba. Já jsem sváteční čtenář thrillerů, takže dávám 4 hvězdy z 5.

05.06.2021 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha, která by se měla směle zařazovat mezi knihy paní Mornštajnové, Körnerové nebo Karin Lednickou.

Podbrdské ženy je příběhem tří generací žen z jednoho rodu. Od konce první světové války po konec socialismu, sledujeme osudy obyčejných žen z malé vísky u Žďáru. Společně je propojují těžké životní úděly, jak tehdejší doby, tak genderové.

Jen nerada čtu o ženě coby levné pracovní síle. Osud Emilky jsem probrečela. Je v knize nejmarkantnější, oproti dalším dvěma, ke kterým jsem si vztah nevytvořila, bohužel nedostaly moc prostoru, hodně už se přeskakovalo v čase dopředu, jinak by kniha měla asi 800 stran. Což by mně nevadilo. Je to vlastně moje jediná výtka k této knize, že byla posledních 150 stran urychlená.

Pokud jste si zamilovali Heřmánkové údolí, je kniha určitě pro vás. Pokud máte rádi životní osudy žen na pozadí válečném, tak také. Vypravěčský styl je úžasný.

01.06.2021 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Vypadalo to na novelu o pár strankách, plus malinkatej formát. Ale pro mě tak nudné. Petra má svůj styl, který si časem sedl, ale K moři je takový divný mišmaš, trochu jako scénář. A děj mě opravdu nestrhl. Sleduje se několik postav, časové osy nejsou jasné, autorka to míchá klidně uprostřed věty, nevíte tedy, co se děje teď a co bylo nebo bude. Já se zorientovala, ale možná proto mi přečtení této knihy trvalo tak dlouho. A osudy těch lidí se mě tedy nedotkly. Taková usínací kniha.

29.05.2021 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Několikero vyprávění lidí z jedné dědiny. Pohled do vesnických rodin, kde se ještě stále jede (a smýšlí) po staru - lidi se dělili na sedláky a chalupníky a dodnes to v nich přetrvává. Nechybí ani klasická vesnická Keliška. Myslím si, že některým lidem by se nemusel líbit popis zabíjaček a celkové smýšlení vesničanů o zvířatech. Já sama jsem z vesnice, nářečí, které je zde použito, je mi vlastní, ale jak jsem to tak četla... Přecejenom jsem asi duší městská :). Své kouzlo to má - společně si všichni vypomohou, znají se, dávají si pozor na cizáky. Ale je zde taky spousta starých křivd a závisti. Kniha se mi velice líbila, nazvala bych ji oddechovkou, dokonce jsem si kousek i poslechla audio a to bylo vynikající. Mohu takhle do vlaku, k vodě,.. doporučit. Klidně bych četla ještě dál. Nejvíc se mi líbil závěr - Věruna a její výrok o kočičí povaze :D.

25.05.2021 4 z 5