AdmiralPata AdmiralPata komentáře u knih

Letadlové lodě kontinentální Evropy Letadlové lodě kontinentální Evropy Ivo Pejčoch

Zajímavý přehled nejen letadlových lodí, ale i různých nosičů balonů, hydroplánů či vrtulníků. Jediné co knize hodně ubírá na kvalitě je obrovské množství překlepů a chybějících písmen ve slovech.

05.05.2023 4 z 5

Největší muž na světě Největší muž na světě Pavel Brycz

Tohle dílko je strašně překombinované. Anotace a obálka vyznívají tak,že příběh se bude točit kolem kluka co jede na prázdniny za strýčkem legionářem. A skutečně první polovina knihy je slušně napsaný oddechový humorný příběh jak prcek blbne o prázdninách (velmi mi to připomnělo filmy s Tomášem Holým) místy doplněný válečnou historkou od strýčka.

Jenže v polovině knihy najednou přijde skok o deset let dopředu a celý styl knihy se přemění v cosi jako teenager se strejdou válčí proti režimu.Celkově se pak vyprávění přesune na vážnější hladinu a ztratí hodně svého humoru.
Ke konci pak přijde další skok a změna na epickou akci ve stylu amerického akčňáku .

Celkově kniha působí jako podivný slepenec několika rozepsaných povídek, které někdo místo řádného dokončení narychlo zkombinoval do jednoho nefunkčního celku.

A jak už tu někdo poznamenal,v knize se nachází přemíra různých přirovnání a odkazů na dobovou kulturu,které působí rušivě (je jich prostě až moc na malém prostoru) a jakoby tam byly nacpané násilím aby se autor pochlubil co všechno o té době zná.

26.12.2021 2 z 5

První První Kiera Cass

Možná to bude tím,že nejsem cílová skupina této knihy ale celá série mi přišla jako naprostá blbost.Moderní,velmi naivní pohádka v ,,americké" monarchii o naprosto pitomé hlavní hrdince která dělá jednu blbost za druhou .A když už se zdá,že dosáhla maxima tak nás vždy překvapí a vyvede ještě větší blbost (od urážky majestátu až po velezradu a rozvracení státu).
Na druhou stranu je tahle série tak špatná,až je z toho docela dobrá komedie. Všechny tři knihy jsem přečetl během asi dvou dnů.Hlavně tedy z toho důvodu,že jsem byl zvědavý jestli někomu z jejího okolí konečně prasknou nervy a zastřelí ji (a ani bych se mu nedivil, nejspíše by za to dostal medaili a stal se národním hrdinou).
Za tu dvoudenní zábavu si jistě alespoň jednu hvězdičku zaslouží.

12.08.2021 1 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Nadprůměrné B-čkové fantasy. Zkušené čtenáře tohoto žánru sice ničím moc nepřekvapí,ale na druhou stranu ani neurazí a jako úplná prvotina je to více než dobré.Příběh hezky utíká,svět je promyšlený,nic není černobílé a dočkáte se i několika zajímavých zvratů v ději.
Taktéž oceňuji,že se příběh netočí kolem žádné ,,Velké komplikované lásky" mezi hlavními postavami,jako je tomu dnes u hromady jiných fantasy knih.

22.07.2021 4 z 5

Stihač Stihač Alexandr Ivanovič Pokryškin

Čekal jsem že se v knize s ohledem na datum vydání bude v určité míře objevovat propaganda,ale že více jak polovina (spíše 75%) celé knihy bude o morální nadřazenosti sovětských dělnických letců nad zbytkem světa,skvělostí Strany a velebení všemocného soudruha Stalina jsem nečekal.O životě pilotů a leteckých soubojích nad východní frontou se de facto nic nedozvíme.Kamkoliv sovětský pilot přiletěl,tam vymlátil celou oblohu a v klidu se vrátil domů.

Celá kniha by se dala jednoduše shrnout v několika bodech:

1. Hrstka sovětských pilotů už od prvních dnů války dokázala sestřelovat piloty Luftwaffe po stovkách,a to hlavně díky své morální nadřazenosti nad barbarskými a primitivními Němci.Po celou válku pak tito piloti měli nad letci osy naprostou vzdušnou převahu.

2. Němečtí konstruktéři za celou válku nepřišli s jediným převratným typem nového letounu,zatímco Sověti chrlili jednu výjimečnou konstrukci za druhou.

3. Sovětská letadla technicky převyšovala cokoliv,co v tu dobu létalo u jiných států,ať už Luftwaffe či USAF.O tom,že sám Pokryškin většinu války létal na americké stíhačce se taktně mlčí.

4. Západní letectva (hlavně tedy RAF a Francie) nebyli rovnocennými soupeři pro Luftwaffe,proto v soubojích s nimi Němci nemohli nasbírat cenné bojové zkušenosti a během soubojů na východní frontě ani za nic nedosahovali kvalit Sovětů.

5.Němečtí letci často utíkali z boje,jen co se na obzoru objevila Sovětská letadla

22.07.2021 1 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Trochu zklamání.Velkým kladem celé knihy je naturalistické,brutální a až na hranici pudlikovatelnosti vykreslení zločinu.Zbytek knihy je ale nanejvýš průměrná detektivka,autor se příliš zaměřil na vyprávění o zločinu,ale opomněl ty části knihy kde se daný zločin řeší.Úplně chybí nějaké větší zvraty.K tomu nesympatická dvojice hlavních postav, ohraný detektiv bez emocí a jeho parťačka,která si určitě ,vzhledem k mluvě, přivydělává jako dlaždič.

15.11.2020 3 z 5

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

V souvislosti s touto knihou mne napadají jen dvě slova: CHAOS a ZKLAMÁNÍ.Proč?
Už to jednoduše není Clancy.Od poslední v češtině vydané knihy Skrytá moc,a poslední knihy kde Clancy sám přispěl jako spoluautor, totiž v angličtině pod jeho jménem vyšlo dalších šest knih které se do češtiny nepřeložili.V Oku bouře je v pořadí již sedmá post-Clancyovská kniha která volně navazuje na předchozí,tudíž českému čtenáři chybí pár podstatných informací na které se v knize dosti často odkazuje (smrt Sama Driscolla,převrat v Severní Koreji atd...).Proto chaos.

Dále oproti jiným knihám ze série je příběh moc přímočarý a ztratil tu správnou komplikovanost a hloubku na kteru jsme u Clancyovek zvyklí.Spíše mi to připomínalo Bondovku,kde se Jack jr. sám snaží přijít na kloub spiknutí a vylepšit si image u šéfa.Co se týče dalších postav z minulých dílů,tak tým Campusu se objeví pouze v úvodu,Jack starší ve dvou kapitolách a Clark má na 438 stranách jen dvě věty.Zbytek je jen rychlá akční jízda Jacka Ryana mladšího v roli superagenta (dosti amatérského) a účetního Paula Browna,o kterém se ale stejně moc nedozvíme.
Celé se to po přečtení tváří jako kniha psaná narychlo pro zisk a ne na kvalitu.Spousta překlepů v textu tomu také příliš nepomáhá.

Takže na závěr,pokud chcete ke čtení něco lehkého a akčního,V oku bouře můžu doporučit.Pokud ale chcete propracovaný politicko-špionážní thriller tak ruce pryč.

03.06.2020 2 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Velmi podařený úvod do série,jen by mohl být delší.Jak se začnete tak těch 450 stran uteče hrozně rychle.Ale i přes to kniha obsahuje vše co má: intriky,obchod, rodinné problémy, namyšlenou šlechtu i otravné preláty a úředníky.
A jelikož se pomalu blíží nástup Marie Terezie,tak se v dalších dílech určitě dočkáme i trochy toho válčení s prušákem.Tahle série má do budoucna opravdu zajímavý potenciál

15.06.2019 5 z 5

Zbraně druhé světové války Zbraně druhé světové války Chris Bishop

Opravdu kvalitní sbírka prostředků k ,,tvorbě míru,,.Jen škoda že některé opravdu zásadní zbraně (zejména Me-109) chybí a hlavně námořní sekce je dosti odfláklá.
Na druhou stranu potěší méně známé zbraně a velké,opravdu hodně velké množství fotek,nákresů a řezů techniky,vždy detailně popsaných.

04.06.2019 5 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

No,stále je to velice povedená kniha ale v porovnání s předešlými díly lehce zaostává.První generace rodu Prokopů postupně odešla na věčnost a jejich nástupci až na vyjímky už prostě nemají takový potenciál zaujmout.

Jak se postupně rod rozrůstá a přibývají další a další postavy,chybí zde prostor pro jejich detailnější vykreslení a je už docela obtížné se v nich vůbec vyznat,natož si k nim vybudovat hlubší vztah.Což je ale nedokonalost většiny velkých literárních počinů a nejspíš se jí ani nedá vyhnout.

Na závěr tedy solidních 4,5* z 5

04.06.2019 5 z 5

Samotáři Samotáři Lex Thomas

Velmi jednoduché, přímočaré a někdy docela i nelogické

02.03.2017 3 z 5

Dobrodružství v době ledové Dobrodružství v době ledové Mary Pope Osborne

Moje první přečtená knížka v životě :-)
Jako dítě jsem ji měl hrozně rád a dodneška ji mám v knihovně.,Pokud chcete u svých dětí probudit lásku ke čtení,doporučuju.

12.11.2016 5 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Zábavná kniha která přináší povědomí o bibli.Sepsat bibli humornou formou byl velmi dobrý nápad a autor musel mít velkou fantazii.Ani ve snu by mě nenapadlo,že by Noe mohl celou potopu propít a nic si z ní nepamatovat.

04.01.2016

Hněv bohů Hněv bohů Rick Riordan

Nejlepší díl trilogie.Hodně jsem si oblíbil trpaslíka Bese,který je snad nejvtipnější z celé série.Jeho zrůdný zjev,plavečky a smrtonosné ,,Bůůůůů!" mě smíchem na pár minut úplně odrovnaly.

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

Jedna z nejlepších sérií,jaké jsem kdy četl.Líbila se mi o něco více než Percy,ale to bude tím že Egypt se mi zamlouvá víc.S vypravěči se rychle zblížíte.Každý má trochu jiný vyprávěcí styl (sečtělý Carter nebo lehce rebelská Sadie).Staré pověsti jsou zde podány moderní formou a dozvíte se celkem dost informací aspoň o těch pár bozích ( z několika tisíc které egypťani měli),o kterých se zde píše.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Skvělá knížka od výborného autora.Občas jsem se zadrhl u textů v elfštině,ale jinak se kniha čte dobře.Oproti filmu je ale volnější,ve filmu Gandalf přiběhl do Hobitína a Frodo se hned vydal na cestu ale v knize svůj odchod plánují měsíce nebo roky (už se nepamatuju).Za mě nejlepš části knihy jsou z Morie nebo s Tomem Bombadilem.

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Velmi zajímavý příběh,který ukazuje že lži jsou mocnější zbraní než meč.Ze začátku si je třeba zvyknout na jiný vyprávěcí styl než u Pána Prstenů,po chvíly se do ní ale začtete a číst nepřestanete,dokud jí nedočtete.Doporučuji ale nejdřív přečíst Silmarilion.Já ho nečetl a zbytečně jsem se ztrácel v názvech a v oblastech.Mnohokrát jsem se musel dívat na mapku,abych vůbec věděl kde se vyprávění odehrává.

20.12.2015