Adell-ka Adell-ka komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Když jsem se pustila do čtení této knížky, vůbec jsem netušila, o čem je. Sáhla jsem po ní hlavně kvůli autorce, protože Petra Dvořáková je sázka na jistotu a její knihy mám moc ráda.
Námět kněze, který opustil kněžskou službu a chce začít nový život, mi přišel zajímavý, ale pak jsem se začala trochu nudit. Do okamžiku, než autorka odhalila pravý námět knihy. Slovy hlavního hrdiny autorka velmi citlivě, uvěřitelně a lidsky popisuje, čím si takový člověk kvůli svému "údělu" prochází, jeho pocity beznaděje a nepochopení a pohrdání ze strany společnosti.
Tahle knížka je sice tenká, ale téma hutné a k zamyšlení.

07.04.2024 5 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Kniha napsaná netradičně v druhé osobě rozebírá vzpomínky mladého queer chlapce na dětství, dědu a školní léta, která byla pro něj obdobím hledání sebe sama, obdobím velmi nelehkým a bolestným v době, kdy se přiznání odlišnosti rovnalo společenské sebevraždě.
Přesně takové knihy mám nejraději - syrové, upřímné, smutné, k zamyšlení. Takové, které vás donutí se zamyslet, přehodnotit některé věci a názory, vnitřně vás rozervou a ještě dlouho ve vás rezonují.

09.03.2024 5 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Všechen můj hněv je kniha o dvou mladých lidech z Pákistánu, kteří žijí v malém městečku Juniper v Kalifornii. Sal a Núr si jsou velmi blízcí, ale jejich cesty jsou velmi trnité a jejich vztah projde těžkou zkouškou. Je to příběh napsaný lidsky a citlivě, velmi reálný a uvěřitelný. Příběh o lásce a nenávisti, vzájemné pomoci, odpuštění a obětování se pro druhé. Příběh, který vás chytne za srdce a na který dlouho nezapomenete.

02.03.2024 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Kniha Zmizení Sáry Lindertové je plná napětí, záhad, nečekaných zvratů, mystiky a řekla bych i prvků hororu. Bylo to tak skvělý, že jsem přečetla většinu knihy takřka na jeden zátah během několikahodinové cesty autem. Je neskutečně čtivě napsaná, ani na chviličku jsem se nenudila.

21.02.2024 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Kniha se četla dobře, od začátku mě bavila, ale poslední třetina už tolik ne. Autor se přehnaně věnuje nedůležitým detailům, v příběhu jsou až moc velké náhody, Pavel když pátrá po svých předcích, tak náhodou má na potřebném úřadě známou a náhodou se nachomýtne na místě, kde zrovna je ve stejnou chvíli jeho dědeček, který žije na druhém konci světa, Anežka s Tomášem mají na konci příběhu tolik peněz, že nevědí co s nimi a tak štědře obdarovávají všechny, kdo jim pomohli, všichni jsou šťastní a mají se rádi... Prostě přehnaně přeslazená pohádka. Ale celkem čtivá, to se musí nechat.

07.10.2023 3 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Ačkoli mám Colleen Hoover moc ráda jako autorku a některé knihy od ní ve mě rezonují ještě dlouhou po přečtení, tuhle jsem odložila. Od začátku mi to přišlo příliš přehnané, přitažené za vlasy, situace naprosto nereálné a absurdní. Škoda, Colleen to umí i líp.

17.02.2023

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Moje první kniha od Daniela Colea a musím říct, že mě to moc bavilo. Zápletka a způsob, jakým vrah aranžoval své oběti do podob uměleckých sochařských děl, byl opravdu originální. Zhruba od poloviny knihy bylo jasné, kdo je vrah, přesto jsem se od knihy nemohla odtrhnout až do samotného konce a závěr mě i trochu překvapil.

08.08.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Od této autorky už jsem četla knihu Němci a moc se mi líbila. Zuzanin dech mě opět nadchnul. Čte se to velmi dobře, děj vás vtáhne a nepustí. V knize je skvěle popsána cesta cukrovarníkovy dcery Zuzany z blahobytu až na pokraj smrti. Je to dojemný a mnohdy bolestný příběh silné mladé ženy, příběh lásky, závislosti, utrpení, ale i naděje a vysvobození.

30.07.2022 5 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Po této knize jsem sáhla díky krásné obálce a také proto, že mám ráda knihy odehrávající se v Japonsku, vždy z nich cítím takové tajemno a to mě baví. Příběhy byly dobře promyšlené a propojené, ale na mě až příliš spletité, v knize vystupuje poměrně velké množství postav a vzhledem ke složitosti japonských jmen, které mají mnohdy i více variant, jsem měla trochu problém se v postavách orientovat. Nutno také dodat, že některé pasáže mi přišly trochu navíc a zbytečně nafouknuté. Těm, kdo mají rádi kočky a Japonsko, se kniha bude určitě líbit, ale doporučuji dělat si poznámky k postavám pro lepší orientaci kdo je kdo.

28.07.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Fredrik Backman má úžasnou schopnost napsat vtipný, ale zároveň dojemný příběh plný hlubokých myšlenek. Tohle bylo tak bláznivé, vtipné a trochu přitažené za vlasy, ale zároveň tak milé Příběh, který by se v reálném životě rozhodně neodehrál takto, přesto plný lidskosti, ohleduplnosti, porozumění a obětování Smekám před autorem a vřele doporučuji.

20.07.2022 5 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Věru Čáslavskou jsem vždy obdivovala, působila na mě takovým upřímným, skromným a čistým dojmem. Tato kniha mou představu o této výjimečné ženě jen potvrdila. Je napsána srozumitelně a čtivě a autor v ní chronologicky mapuje nejdůležitější okamžiky Věřina života. Její život nebyl vždy procházkou růžovým sadem, ale se vším se dokázala poprat díky své pevné vůli a vytrvalosti. Ve svém životě stavěla své touhy a potřeby až na druhé místo, to první patřilo vždy jejím dětem, potřebným lidem a zájmům společnosti.

02.07.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Jako vždy perfektní! Alena Mornštajnová je sázka na jistotu, je to prostě Paní Spisovatelka. Hotýlek mě obzvlášť bavil, i přes větší množství postav jsem se bez problémů orientovala kdo je kdo, všechny události na sebe hezky navazovaly, všechno do sebe skvěle zapadalo. Děj byl skvěle propracovaný a promyšlený do posledních detailů. Mám ráda autorčin styl vyprávění, věcný, ale přesto čtivý a poutavý.

26.06.2022 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Některé knihy mají tři sta stran a za měsíc po přečtení nevíte o čem byly. A jiné jsou vyloženě jednohubky, ale zůstanou ve vás napořád.
Vděk je ten druhý případ. Je to útlá knížka o stárnutí, obětavosti, porozumění a důležitosti poděkovat dřív, než bude pozdě. Přečtena za pár dní, přesto vás donutí k zamyšlení nebo vás rozesmuní, dojme nebo pohladí po duši. Nebo všechno dohromady. Každopádně tohle si chcete přečíst.

20.06.2022 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Markéta Lukášková si mě získala knihou Panda v nesnázích a pak i podcastem Příběh, který se opravdu stal. Miluju její humor, její bezprostřední vyjadřování, takovou autenticitu a upřímnost. Losos v kaluži mě bavil, příběh má hlavu a patu, dějová linka babičky Milady mi přišla chvílemi trochu pritažená za vlasy, nicméně je to přesně autorčin styl, reálné situace ze života a myšlenkové pochody, které jsou mi blízké a naprosto jim rozumím a souzním.

18.06.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Jako všechny předchozí knihy této úžasné autorky, i tato byla čtivá, měla spád a vraha prostě neuhodnete, ostatně jak autorka prozradila na Světě knihy, ani ona sama během psaní dlouho neví, kdo to vlastně bude :-D Přestože u mě stále vede Nevítaný host, tahle byla taky skvělá a můžu ji jen doporučit.

15.06.2022 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Po skvělém prvním díle Stvůra pro mě byla Vesnice nutností a musím říct, že se mi snad líbila ještě o chloupek víc. Kriminální případ tří zmizelých chlapců byl napínavý od začátku až do konce a taky se mi líbila i "nekriminální" zápletka hlavních postav. Čte se to v podstatě samo, má to spád a dobře promyšlenou zápletku, takže nemám co vytknout.

10.06.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Stvůra byla skvělá, bylo to čtivé, napínavé, pro mě nepředvídatelné a dobře promyšlené. Těším se na druhý díl.

15.05.2022 5 z 5

Jeden z nás je na řadě Jeden z nás je na řadě Karen M. McManus

První díl jsem četla už dávno, takže mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách, kterých je tam poměrně dost. Nicméně je to velmi čtivé, napínavé a trochu mi to připomínalo seriál 13 reasons why. Moc mě to bavilo, jen ten konec mi přišel nedotažený a neuzavřený.

27.04.2022 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Tohle bylo skvělé! Autorka má takový strohý styl psaní, což ale neubírá na čtivosti, naopak četlo se to velmi dobře, bavilo mě to a přestože tam bylo hodně postav, bez problémů jsem se orientovala kdo je kdo. Co se týká samotného příběhu, ten se mi líbil moc, přiměje vás to zamyslet se a uvědomit si, že věci nejsou tak černobílé, jak se na první pohled může zdát.

13.03.2022 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Jako všechno, co jsem četla od Colleen, i tohle bylo skvělé. Krásný příběh o lásce, zradě, odpuštění a sebeobětování pro druhé. Konec byl možná trochu moc přeslazený, ale to už je detail .

04.02.2022 5 z 5