Adasin Adasin komentáře u knih

Meč Damoklův Meč Damoklův Geoffrey Thorne

(SPOILER) Souhlasím, že se příběh nakonec vyvine podobně jako třetí kniha ze série a ke konci už je v tom trochu zmatek + chybí ještě srozumitelnější vysvětlení původu Oka, vůbec by neuškodilo na závěr ještě všechno jednou a pořádně zopakovat, konec je takový utnutý na to, že se v navazující crossoverové sérii má Titan spojit s dalšími dvěma loděmi. V knize "Větší než pouhý součet" z vedlejší série je aspoň něco naznačeno. Jinak byl ale příběh celkem poutavý, knihu jsem přečetla poměrně rychle, jelikož mě fakt zajímalo, jak se to celé nakonec vyřeší - i když bylo nad slunce jasné, že minimálně dvě hlavní postavy se nakonec určitě zase setkají, jelikož mají jistý plot armor už od seriálové Nové generace. U těhto dvou postav mi i celkem chybělo hlubší vykreslení toho, jak prožívají ztrátu toho druhého, ale zjevně na to nebyl čas, jelikož kniha nemohla mít v délce nějaký zásadní výkyv (jen můj osobní odhad - soudě dle velmi podobné délky všech ST knih navazujících na film Nemesis). Ztráta jiných dvou postav mě ale překvapila. Asi hodnotím výš, než bych měla, zase ale je tahle kniha imho lepší než některé ze série Nová generace a bylo by nefér je hodnotit stejně. 7/10

02.01.2024 4 z 5

Větší než pouhý součet Větší než pouhý součet Christopher L. Bennett

Podobně jako u Bennetova příspěvku v sérii zaměřené na Titan a jeho posádku mě i jeho pojetí série Nové generace bavilo. Dovedl si umně poradit s navázáním na megalomanii předešlého dílu i na posádku kreténů v něm vystupující. Nové postavy nahrazující ty z předešlé knihy jsou o poznání sympatičtější, i když že by mi některá z nich vyloženě přirostla k srdci nebo se aspoň blížila kvalitám Picardovy původní posádky z Enterprise D, to taky říct nemůžu. Bennet má talent i pro navazování na druhy a dějové linky v seriálové Nové generaci předčasně opuštěné či nedokončené a přivádí je zpět do příběhu způsobem, který nepůsobí příliš na sílu našroubovaně. -------- Poznámka spíš na okraj - nevím, jestli je to už v originále, nicméně těhle knih navazujících na film Nemesis se mi již několikrát stalo, že anotace na zadní straně knihy byla zavádějící a příběh je pak o něčem trochu jiném, než tvrdí anotace. 8/10

30.12.2023 4 z 5

Orionovi psi Orionovi psi Christopher L. Bennett

Přiznám, že začátku mě námět moc nebavil, klasická ST epizoda, říkala jsem si, která by se snadno ztratila ve vodách lehce nadprůměrných epizod řešících problematiku Základní směrnice a zasahování do cizích kultur. Vývoj příběhu mě ale příjemně překvapil a nakonec jsem knihu rychle dočetla. Líbila se mi z hlediska děje i otázek, které přinesla a nad kterými se čtenář může zamyslet. Líbil se mi děj a jeho zakončení, včetně způsobu, jakým se nastalá situace vyřešila. Nejvíc ale cením práci s postavami. Rikerova posádka mě baví o dost víc než ta Picardova nová z "paralelní" série, která mi přijde plná s prominutím kreténů. V Rikerově je hodně zajímavých členů a tahle kniha se naštěstí zaměřuje jen na několik z nich, takže se nemůže stát, že by se v nich čtenář začal ztrácet nebo že by žádná z nich nedostala dostatek prostoru. Nikdo z nich ani není otravný nebo jinak nepříjemný, povedlo se správně využít té mnohokrát proklamované rozmanitosti. Na dobrodružství téhle posádky jsem určitě zvědavá víc než u druhé série, kterou čtu hlavně kvůli návaznostem. 9/10

18.11.2023 5 z 5

Niki Lauda - Do pekla a zpět Niki Lauda - Do pekla a zpět Niki Lauda

Opravdu skvělá kniha - jak autobiografická část, kterou psal Niki, tak dodatky Kevina Easona dodávající potřebný kontext (Nikiho část končí rokem 1986). Nikiho styl psaní je svižný, jeho část se čte hodně rychle. Niki vypráví poutavě, dokonce ani u technických pasáží týkající se formulí jsem se nenudila, i když jsem jim jako naprostý laik moc nerozuměla, neměla jsem chuť je přeskočit. Nejzajímavější je (nepřekvapivě) část o Nürburgringu. Zbytek knihy je také zpracován skvěle a skutečnost, že v knize lze porovnat pohled ostatních a pohled Nikiho na sebe samého beru jako bonus. V klidu bych doporučila každému, kdo se chce o Nikim něco dozvědět. 10/10

05.10.2023 5 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Co do obsahu a zpracování - množství informací, ilustrace - skvělá kniha (byť musím souhlasit s výtkami v komentáři uživatele Claudius) zásadní pro každého, koho nadchnul svět Písně ledu a ohně. Ta velikost je zároveň i nevýhodou, protože bych si i klidně četla v MHD a tak, ale takhle velkou knihu sebou tahat nemůžu. Ocenila bych i klidně nějaké menší cestovní vydání. Zkritizovat ale musím to množství překlepů ve vydání od Talpressu. Skoro v každý knize se nějakej najde a je to v pohodě, každej se občas splete, ale tady ta redakce působí až odfláknutě. To množství překlepů v českém vydání je až zarážející - po napsání to někdo četl tak maximálně jednou, dost možná ani to ne, o měnících se překladech nemluvě. Proto "jen" 9/10.

14.09.2023 5 z 5

Útok titánů 34 Útok titánů 34 Hadžime Isajama

S posledním dílech tu zanechám krátké zhodnocení celé série... Nakonec se i s tím strašně pomalým tempem vydávání podařilo české verzi mangy předehnat anime. Těším se, až i ten konec uvidím rozpohybovaný. Tohle je skvělý. Mě konec uspokojil, nemám k němu žádné námitky - jasně, pokud by se v tom člověk začal hodně šťourat, něco taky najde, ale jsou to jenom drobnosti. To čekání za to určitě stálo. Sama jsem zvědavá, jak moc jiný zážitek bude, až si celou sérii přečtu znovu a najednou. ----- Oceňuji, že Isajama příběh zbytečně nenatahoval a perfektně dávkoval všechny zvraty. Taková proměna příběhu, to se jen tak nevidí. Tady si přijdou na své jak milovníci především epické akce tak i milovníci složitějších a komplikovanějších příběhů. Fascinující je, že i přes tu postupnou proměnu od akčního šónenu k politickému dramatu a alegoriím na skutečnou historii série nikdy neztratila to, čím na začátku zaujala, naopak to bylo lepší a lepší. A musím říct, že pozitivně se vyvíjela i kresba, která na začátku opravdu tak pěkná nebyla. ---------- Fakt jsem si to užila a teď mám přesně ten pocit prázdna potom, co skončilo něco skvělýho. Díky autorovi za skvělý zážitek. 10/10

17.06.2023 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Asi je to divný, ale Silmarillion mě bavil víc, než Hobit a celá trilogie Pána prstenů. Možná je to tím, že mě nedávno bavila i podobným stylem psaná kniha Oheň a Krev. Anebo mi celkově postavy i události přišly o dost zajímavější než ve zmíněné trilogii, a i když jsem to původně neměla v plánu, chci si pořídit Húrinovy děti a Pád Gondolinu. Spousta těch jmen a dat je trochu mínus, zvlášť, když člověk poslouchá audioknihu a nemůže si hned prolistovat k těm rodokmenům na konci, pokud s sebou zrovna nemá i tištěnou verzi. Přehled jmen, rodokmenů atd. na konci je skvěle zpracovaný - pro takovou knihu je to ovšem nutnost. Vytkla bych asi jenom pasáže s dlouhým popisem geografie, kdy jsem přestávala dávat pozor a těšila se, až se zase začnou řešit vztahy postav, politika elfů apod. 8/10

04.04.2023 4 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Zezačátku jsem si k Ohni a krvi tak trochu hledala cestu. Zřejmě jsem si ale jenom musela zvyknout na odlišný styl vyprávění než v základní (zatím) pentalogii. Jak mě to jednou chytlo, nebylo cesty zpět a kdykoliv když byl čas, četla jsem dál. Kniha je skoro stejně čtivá jako Píseň ledu a ohně a dovedla mě pro rod Targaryenů opravdu nadchnout. Dost mě zamrzelo, že se skončilo u Aegona III a na zbytek si ještě musíme počkat (vím, pořád máme knihu Svět ledu a ohně, ale i tak). Docela mě i mrzí, že Rod draka zpracovává jen Tanec draků a těch pár let, co mu předcházelo, ale zase chápu, že tahle část je v knize nejpoutavěji a nejdetailněji popsána. Rod draka je jinak výbornou adaptací i přesto, že tvůrci museli často vybírat, které z verzí událostí v knize dají přednost a museli vymyslet naprostou většinu dialogů. Z výtek souhlasím s tou vůči chybějící mapě, také bych ji ocenila. I já přiznám, že místy jsem se v těch jménech a událostech ztrácela, v tomhle ohledu kniha vyžaduje trochu víc pozornosti, tomu ale dost pomáhají ony rodokmeny a přehledy na konci (ty jsou hodně fajn i v knihách Písně ledu a ohně). Ještě mi teda občas přišel zvláštní překlad některých jmen, názvů sídel atd., kde se mi víc líbí ten od Talpressu, tenhle od Arga místy působí trochu podivně. 9/10

P.S. Oheň a krev ocení především fanoušci světa, chápu, že koho Martinova sága tolik nebere, ten si možná k téhle knize cestu nenajde.

10.03.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Nejdřív jsem chtěla komentovat každou knihu zvlášť, ale jednotlivé díly ságy se s výjimkou prvních dvou povídkových knih od sebe zas tak moc neliší, takže tenhle komentář je kromě zhodnocení poslední knihy zároveň zhodnocením celé ságy.

Zaklínač je určitě fajn fantasy a fandové žánru by si ho asi přečíst měli. Mě osobně ale jeho svět ani příběh vyloženě nezaujaly. Ani za sedm knih mě Zaklínač nevtáhl a často jsem s ke čtení skoro nutila, abych to měla konečně za sebou a mohla si ságu odškrtnout ze seznamu. Zejména v pozdějších románech mě už dost štvaly pasáže, kdy se např. Ciri s někým potká a začne mu vyprávět svůj příběh, takže už víme, že se z toho dostala a vytrácí se veškeré napětí. Nevím, proč nemůže děj běžet normálně chronologicky bez toho, aniž by přeskakoval na budoucí verze postav. Spíš než zajímavý je to pak až otravný. Další pasáže, které mi kazily zážitek ze čtení byly ty, kde se nestane vůbec nic důležitýho pro děj a ve kterých je napsáno například jen to, že se vesničané bojí bouřky.

Vůbec celkově mi přijde, že ne nijak extrémně složitý příběh je zbytečně natahován a ředěn různými odbočkami a vsuvkami bez valného významu pro děj. Místo aby příběh krásně plynul, je neustále rozdělován na menší a menší kousky. Pak nemá mít poslední kniha přes 500 stran, ale kdyby všechny vsuvky šly pryč, bylo by to tak 300. Občas jsem měla pocit, že se autor snažil nahnat stránky, přitom žádnej limit, co musí splnit, snad neměl.

Způsob, jakým je zejména poslední kniha napsaná, na mě působil spíš jako scénář k filmu/seriálu, kde se často v rámci jedné scény stříhá z místa na místo, aby bylo vidět vše, co se v ten okamžik děje na různých místech. Pak jsou tu i ty pasáže, kdy postava těsně před smrtí vzpomíná na zásadní okamžik ze své minulosti. V knižní podobně podle mě tenhle styl moc nefunguje, protože se to časem zvrhne do podoby několikařádkových odstavců oddělených hvězdičkou (značící změnu místa nebo času) na stránce a kniha pak působí spíš jako soubor poznámek než ucelený text. V případě, že v knize je víc postav, z jejichž úhlu pohledu chci děj odvyprávět, je mi sympatičtější způsob, který použil George R. R. Martin v Písni ledu a ohně.

V zaklínači je hodně skvělých postav (např. Geraltova družina), často zastiňujících ústřední dvojici Geralta a Ciri. Přijde mi ale, že s nimi Sapkowski moc neumí pracovat. Příběh mnoha z nich časem upadne a když se přestanou autorovi hodit, odstraní je, často jakoby najednou, kdy po dlouhé době jim zmizí plot armor a ony zemřou, aniž by to mělo celkově nějaký zásadní vliv. Potenciál mnoha z nich mi přišel nenaplněn, zato jsou knihy plné zmínek o náhodných postavách, které jsou v podstatě bezvýznamné.

U Paní jezera mi už došla se všemi zmíněnými věcmi, co mi vadily, trpělivost, proto oproti předchozím knihám snižuju hodnocení na 6/10. První tři knihy tak za 7/10, zbytek je na hraně mezi 6-7/10, celá sága taktéž 6-7/10.

27.08.2022 3 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Po přečtení zatím nedokončené ságy v celku příjemný návrat do světa Písně ledu a ohně ve smyslu, že je to pořád rukopis Martina a kniha se čte opravdu dobře. Jenže jsou to jenom tři malá nahlédnutí do doby před dějem Písně, hlavní hrdinové se několikrát přiblíží (nebo spíš náhodou připletou) k intrikám okolo dvora, ale vždy je to jenom jako kdyby jste se na to koukali z povzdálí. Samotné zápletky novel jsou snad až na tu poslední jako jedna z kapitol Písně a pořád jsem tak měla pocit, že je to strašně málo, že tam něco chybí. Když už tak pořádnej román, tyhle bonusy, které nakonec vlastně stejně nic moc neřeknou, nemám zrovna v lásce. 7/10

07.07.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Uznávám, že je to skvěle napsaný , předběhlo to dobu atd., jako sci-fi super, ten svět je fakt zajímavej, ale prostě mi to nedá a hvězdu seberu. A to hlavně proto, že mi vadilo, že v podstatě od začátku víme, co se bude dít dál. I kdybych neznala obě filmová zpracování, tak po pár stránkách vím, co se stane a jak je to nevyhnutelný. A nikdo se nepokusí ani naznačit, že by si mohli svůj osud vybrat a něco s těma varováníma dělat. Ne prostě, oni na Arrakis jdou, i když věděj, že to půjde do háje. Paul se sice v duchu nějak snaží události změnit, ale je takový strašně zmatený, divný. Nejdřív tam postavy přemejšlej skoro o všem a pak tu máme hned několik časovejch skoků. A to jsem si myslela, jak je druhá půlka původního filmu strašně uspěchaná - sice je, ale ono to má původ už v knize. A ten konec... skoro to na mě působí jako první část knihy než celá kniha. A ty vsuvky od Irulán mi přišly celkem zbytečný. Musím ale ocenit přílohy na konci knihy. 8/10

14.06.2022 4 z 5

Temný závoj Temný závoj James Swallow

No, nečekala jsem, že mě to bude až tak bavit. Jo, příběh je nakonec docela průhledný a když se na něj zaměřím, tak fakt žádná sláva, ani originální moc není. Ale Swallow píše tak, že má i takový příběh spád, informace dávkuje takovým způsobem, že mě to nakonec donutilo knihu přelouskat za jedno odpoledne, protože mě zajímalo, co se bude dít dál, i když jsem tušila, jak to skončí. Jinak teda škoda těch kanonických změn oproti Rikerově původní posádce z knižního Titanu, ale aspoň někteří členové posádky zůstali i v tomto kánonu zachováni. Postavy ze seriálů se jinak chovají tak, jak by od nich trekkie čekal, takže v tomhle ohledu spokojenost, ne všem autorů startrekovských knih se tohle podaří dodržet a když se to nepovede, pro mě to většinou pohřbí celou knihu. Jestli vyloženě lepší než předchozí kousek ze série, těžko říct, ale mě osobně bavil tak nějak víc. 8/10

24.03.2022 4 z 5

Tajné Impérium 2 Tajné Impérium 2 Nick Spencer

Stížnost na způsob vydávání marvelovských komiksů u nás jsem si odbyla u první části tohohle eventu, takže nyní rovnou k věci: pořád je to skvělé, prostě tohle je akorát druhá půlka skvělého děje, postav, kreseb (tady musím vypíchnout střídání stylů u normální reality - tedy hlavní nebo té nejdůležitější a té, kde bylo uvězněno několik postav). Tenhle event je příběhově i informačně opravdu hutný a oproti jiným má něco do sebe, nad čím se stojí zamyslet, není to jenom bezduchá mlátička. Hodně v tomhle ohledu kvituju přidání epilogu Omega, aspoň tohle se u tohohle vydání povedlo, když tu není ani shrnutí první poloviny - jasně, že hodně lidí si oba díly koupí najednou, ale i tak vyšly dost daleko od sebe.

Dost postav v téhle půlce dostalo míň prostoru, takže pokud to nečtete najednou, skoro zapomenete, že tam předtím vůbec byly (např. skupina okolo Milese Moralese, kdy tam pak nějakou výraznější roli má jenom on). Někteří i padli, ale jak už komiks sám naznačuje na konci, není to opět definitivní, ale to už je v komiksech normálka, takže netřeba se tím trápit. Docela by mě zajímalo, jestli si v tomhle komiksu brali inspiraci tvůrci Avengers: Endgame a seriálu Falcon and Winter Soldier, některé momenty mi přišly nápadně podobné. S tím pozdním vydáním Tajného impéria to asi bude bohužel na spoustu lidí působit, jako že je to tenhle komiks, kdo kopíruje.

Jediná malá výtka: ten rádoby inspirativní monolog prostupující v malých obdélníčkách celým komiksem už mi zvlášť v téhle půlce přišel otravný, ještě když ani není jasný, kdo ho vlastně říká nebo komu...

Je možný, že jsem z toho tak nadšená, protože jinak u nás to co vychází, není žádná sláva, ale co, užila jsem si to a na pohled (rozuměj grafické zpracování) je to taky super, takže těch pět dám. 9/10

13.03.2022 5 z 5

Tajné impérium 1 Tajné impérium 1 Nick Spencer

Pořád chybí hrozně moc souvislostí, tohle je ještě větší a komplikovanější než třeba první Občanská válka (která se i bez těch souvislostí v pohodě přečíst dá, i tak ale doporučuju sehnat si za ty prachy první vydání u nás, co bylo v rámci série UKK, kde je skvělý informativní úvod). Tady je hlavně problém, že od konce UKK je u nás to vydávání těch marvelovských sérií kapánek chaotický, takže jednou vyjde něco, co u nás nemá na co moc navázat a pak zas něco, co se odehrálo tak dávno, že už nikdo neví, čím na to navázat. A hádám, že nikomu se nechce dlouze čekat, až vyjde všechno v češtině a zdraží to na tisícovku a víc za kus, aby si to mohl přečíst chronologicky. Tady opět znatelně chybí Civil War II, která je prý kvalitativně nic moc, ale pro další příběhy je furt důležitá. (Jinak Válka říší tu už vyšla, ale zrovna ta mi pro Tajné impérium tak důležitá nepřijde). I když, s tímhle stylem vydávání můžeme být rádi aspoň za tu sérii Captain America: Steve Rogers, bez ní Tajné impérium fakt nemá smysl číst, protože ho nepoberete (no offfense).

Tak, to bych měla povzdech nad současným systémem vydávání marvelovských komiksů u nás a nyní ke knize: je to fuckin' good. Dlouho jsem si čtení novějšího komiksu od Marvelu tak neužila, snad nejpovedenější z nich, co u nás zatím vyšel (kam se hrabe Válka říší). Je to opulentní, velká, rozmáchlá kniha, ale utíká to jak voda, příběh poutavej, postavy s funkčníma motivacema, i když někteří byli trošku zbyteční, ale to už se u velkých eventů stává a tady to není žádná katastrofa. Plus pěkná a z velké většiny přehledná kresba - skoro všude to občas ujede, tady se to ale snést dá a rozhodně víc komiksů s takovouhle kresbou než s tím chaosem, co byl třeba v prvním díle série Tony Stark: Iron Man, kterou možná doženu jen kvůli souvislostem. No prostě, tohle je super a na druhou část se těším. Nakonec jsem ráda, že jsem se ke čtení téhle knihy dostala až potom, co vyšla i ta druhá.

P.S. Jo, vydání s pevnou vazbou (třeba něco, jak mají Watchmeni), by si tenhle event zasloužil, u tak velkýho počtu stránek už je jenom brožovaná vazba celkem nešťastná.

10/10 (přimhouřím-li oko nad chybějícími souvislostmi).

06.03.2022 5 z 5

Věční Věční Neil Gaiman

No, díky tomu, že jsem předtím četla Gaimanovu 1602, kdy se mi jeho netradiční pojetí marvelovských hrdinů líbilo a příběh měl i s velkým počtem postav spád a bavil mě, jsem od Věčných čekala víc. Eternals mi k srdci ani po tomhle komiksu nepřirostli, jako postavy jsou nemastné neslané, jejich minulost moc nepoznáme a některé konflikty mezi nimi jsou jen naznačené a je tu i pár zbytečných dějových odboček. Gaimanovi se i tak dařilo udržet moji pozornost celou dobu. I přes obsáhlost příběhu a informací, které se do sedmi sešitů tvůrci snažili vměstnat, se mi Věční četli dobře a přečtené jsem je měla za poměrně krátkou dobu. Co mi na komiksu vadilo asi nejvíc, byla kresba - s každým komiksem, který s jeho kresbou přečtu, se mi Romitova kresba líbí čím dál míň. Kdyby to kreslil tak jako 1602 Andy Kubert, určitě by i ty postavy působily sympatičtěji. Takhle mě už to Romitovo šrafování začíná celkem dost iritovat a unavuje mě, že v podstatě všechny postavy vypadají v obličeji stejně (liší se samozřejmě barva vlasů atd.) - takhle až na ně někdy budu vzpomínat, budou se mi plést i s těmi ze série Kick-Ass, kterou rovněž kreslil Romita. 7/10

28.02.2022 4 z 5

Wolverine: Zrození Wolverine: Zrození Paul Jenkins

Myslela jsem, že mě Wolverine bez adamantia v drápech a X-Menů nebude tolik bavit, ale Zrození je hodně dobrý příběh, hlavně první polovina, která se dočkala i filmové adaptace (pravda, trochu zjednodušené, ale pořád je to imho asi nejlepší část filmu). Ve druhé půlce už bohužel začíná být znát, že tenhle příběh nemohl být odvyprávěn celý, aby kolem postavy zůstalo ještě nějaké tajemno. Druhá půlka se tak soustředí především na to, aby Wolverine zesílil a té minulosti, kterou v první půlce "získal", se zase zbavil. Popravdě bych se bez druhé půlky klidně obešla, zakončit to tam nebo až později v osadě už mi nepřijde takový rozdíl, jelikož druhá polovina stejně nepřináší odpovědi na mnoho nových otázek položených v té první. Proti čemu ale nemám žádné námitky, je kresba, Andy Kubert se už po přečtení komiksu 1602 zařadil mezi moje oblíbené kreslíře a i na toto jeho dílo se dívá vážně hezky. Lettering mi až tak nevadil, naopak se mi k dobovému zasazení příběhu hodil. 8/10

09.01.2022 4 z 5

Tajná  válka Tajná válka Brian Michael Bendis

Tajná válka se mi těžko hodnotí, na jednu stranu zajímavý námět, zvlášť u Marvelu, jeho provedení ale mohlo být lepší, rozvedenější (mohlo to být klidně na víc sešitů) a zůstává dost věcí nedořečených, skoro jako by se příběh ani pořádně nestihl rozjet a už skončil. A do toho je ještě přerušovaný těmi výtahy z databáze, udělat je prostě jako komiks (třeba černobílý nebo jinak zkreslený oproti zbytku knihy), hned by do celku zapadly líp. Hodně nahoru to pak tahá kresba, Dell'Otto je imho jedním z nejlepších kreslířů a díky němu je na tenhle komiks radost pohledět. 7/10

27.12.2021 4 z 5

Budování impéria Budování impéria Nick Spencer

Oceňuji, že si série drží kvalitu a stále působí jako jedna velká kniha, nicméně přetrvávají i nedostatky. Tady sice dostaneme aspoň nějakou část druhé občanské války, zas tam ale kus není a ten kontext prostě chybí. A jak tu někdo píše, pád Red Skulla a ztráta jeho telepatických schopností se odehrála někde vedle a v knize není ani napsáno, v jaké sérii, aby si to čtenář aspoň mohl dohledat, když už ty informace v úvodu absentují. Budování impéria samo o sobě je jen takovou předehrou, nezbytným článkem mezi začátkem a vypuknutím vlády Hydry, takže na zvraty poměrně chudý díl. I tak mě ale tahle série má už zaháčkovanou na další díly a těším se na Tajné impérium. 7/10

Maria Hillová před soudem Maria Hillová před soudem Nick Spencer

Druhý díl pokračuje v duchu prvního, vlastně jako by to jenom byla velká tlustá kniha rozsekaná na víc částí. Příběh nabírá na obrátkách a to jak v současnosti, tak i v povedených pasážích ze Steveovy minulosti. Přibývá zvratů a postavy se chovají k ostatním čím dál hůř (třeba Hillová a Sharon jsou tu fakt na zabití). U prvního dílu jsem nezmínila kresbu, která je stále fakt pěkná a přehledná, a to i s těmi monology, které asi nezmizí... no za takový příběh jsem ochotná je překousnout. Ubylo ale referencí na nedávné nebo současně probíhající události v marvelovském univarzu, zmiňují se spíš ty starší jako první Občanská válka, kterou už si u nás nejspíš pamatuje víc lidí. 8/10

Hail Hydra Hail Hydra Nick Spencer

Komiks, který před pár lety vzbudil slušnou kontroverzi. Naštěstí to není jen ta kontroverze ale i poutavý a fakt dobře napsaný příběh - po tom, co jsem po prvním dílu vzdala sérii Tony Stark: Iron Man a postupně i zpočátku skvělé Avengers, je to vítané osvěžení. Problém je akorát v tom, že se odehrává v hlavní realitě s tím, že jde opět o klasickou manipulaci s něčí myslí pomocí nějaké entity (něco jak v Klanu M) - kdyby ta jeho převýchova proběhla poněkud jinak, bylo by to ještě lepší. Jak jinak nejsem největší fanynkou Capa, tady jsem dostala pořádný náhled do jeho hlavy a kupodivu mě Cap štvát nezačal, s tou pozměněnou minulostí je to hodně dobrá a nevyzpytatelná postava. Jen těch jeho monologů by tam mohlo být méně, jsou tam celkem zbytečné.

Jako prakticky u všech Marvel komiksů vydaných u nás po konci UKK a mimo sérii NMH, tak i tady chybí nějaký informativní úvod zařazující komiks do kontextu a časové osy marvelovského světa, takže pokud se aspoň okrajově neorientujete v dění kolem Marvel komiksů, budete celkem tápat, i když spoustu věcí se postupně aspoň v pár větách objasní. Osobně mi pak nejvíc chybí info o Civil War II, která by u nás už taky konečně mohla vyjít, když už máme i tu Válku říší... a chci vědět víc o Pleasant Hillu nebo Xavierově mozku v Red Skullovi, tady jsem byla v koncích i já. 8/10