acrev acrev komentáře u knih

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

(SPOILER) Tato kniha mě naprosto nadchla! Příběh je nádherně zpracovaný a promyšlený. Knihu jsem přečetla jedním dechem během pár dní. Na jednu stranu jsem se nemohla odtrhnout, protože jsem potřebovala vědět, co se stane dál a na druhou stranu jsem knihu nechtěla dočíst, protože pak příběh skončí, z čehož mi u dobrých knih bývá trochu smutno.
Příběh Sophie byl nádherný. První část se četla opravdu lehce a svižně. Trochu mě překvapil skok do roku 2006, který jsem nečekala. Většinou takovouto změnu v půlce knihy nemám moc ráda a i u této knihy jsem po zjištění přestala na chvilku číst. Ale moc dlouho jsem to nevydržela a nakonec musím uznat, že obě části jsou dobré, napínavé a že i jiný styl obou částí není překážkou, určitým způsobem odděluje oba příběhy a čtivosti to nebrání. Snad se i pěkně doplňují. I když jako asi většinu mě víc bavila první část se Sophie.
Příběh s Liv se mi zdál ke konci možná trochu takový nedotažený. Liv si celou dobu stojí za svým názorem, v podstatě o všechno přijde a jen na základě odhalení Sophiina osudu změní názor o 180 stupňů a všeho by se vzdala. Tomuto jejímu kroku jsem úplně nevěřila. Co se mi ale líbilo, byla určitá paralela mezi životem Sophie a Liv. Obě bojují za nějaké své přesvědčení, obě se dostanou až na dno svých sil, jsou lidmi zavrhovány a jako by za odměnu za jejich utrpení se jim splní jejich sen.
Také konec knihy mě potěšil. Nevěřila jsem, že autorka čtenářům dopřeje happy end (viděla jsem některé filmové adaptace jejích knih), ale zde k oboum příběhům sedl. Celkový dojem z "Dívky" je tedy za mě opravdu úžasný a u několika pasážích jsem byla vyloženě dojatá. Moc doporučuji.

03.08.2020 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Možná jsem měla od knihy vysoké očekávání, možná jsem byla ovlivněna okolím, kterému se knížka líbila, ale za sebe jsem byla trochu zklamaná. První velké pozastavení přišlo ve chvíli, kdy autor v říká, že nebude psát reference, protože ty stejně nikdo nečte, čímž vlastně očernil všechny autory, kteří reference používají. Z mého pohledu ovšem tito autoři směřují na zcela jiné čtenáře. Tímto znehodnocujícím prohlášením autor v mých očích klesl a další řádky jsem četla s nedůvěrou.
Další problém bych viděla v tom, že autor některé věci nedovysvětlí. Jako by načal myšlenku a pak si zbytek domyslete nebo když máte štěstí, možná budete odkázání na jinou knížku jiného autora. Když už si ale tedy přečtete nějaký odborný pojem, další vysvětlení budete muset hledat jinde.
Dále bych autorovi oponovala v názoru, že vlastně otec důležitý není a že jeho roli zastoupí například babička. Obecně to působí, jako by otec vlastně nemusel existovat. Dítě může mít přeci mužský vzor v učiteli, trenérovi nebo jiné osobě. Ano, jsou rodiny, kde děti vyrůstají bez otce, ale nemyslím si, že tím pádem otec není důležitý a může ho někdo nahradit. Natož babička!
Poslední mojí výtkou je nadměrné používání smajlíků, které dle mého názoru do knih nepatří. Když už je "nutné" smajlíka použít, tak opravdu jen zřídka. Zde je autor ale používá po řekněme něchtěných pravdách, které asi čtenář nebude chtít slyšet a tak tam je smajlík, aby čtenář nebyl tolik naštvaný, což na mě to naopak působilo negativně. Jako by autor degradoval čtenáře a nepovažoval ho za sobě rovného.
Přestože v knize byly pasáže, se kterými jsem nesouhlasila, pasáže, které mě rozčilovaly a přes přehnané množství smajlíků, jsem si i tak našla informace, které byly zajímavé a které se pokusím aplikovat. Například, že většina osobnosti se u dítěte utváří do 6 let, že každý potřebuje pytel pohlazení, že je dobré vytvářet hladivé návyky... Přestože to jsou všechno věci, které jsou evidentní a nijak neznámé, je fajn si je připomenout. Také bych ráda zmínila informaci, že děti potřebují pozornost a budou jí chtít i když bude negativní a ubližující, protože i ubližující pozornost je lepší než žádná.

Celkově bych knihu považovala spíš za motivační (jak je již zmiňováno v jiných komentářích) než za naučnou.

25.07.2020 2 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naslouchač mi ze začátku hodně připomínal Mistborny od Brandona Sandersona. Utiskovaný národ, nadřazená elita, zázračné kovy a zázračné dítě, které možná jednou všechny zachrání... První polovina knihy mi opravdu přišla podobná první knize Mistbornů. Pak se ale vše trochu rozjede a čtenář se nemůže od knihy odtrhnout. Oproti mému dětství, se mi už nestává tak často, že bych se nemohla dočkat, až si zase budu číst a že bych i slunečný den strávila u knížky. Jednou za čas se ale objeví nějaká kniha, která mě do těchto pocitů vrátí a Naslouchač byl rozhodně jednou z nich i přes prvotní smíšené pocity.

Poslední myšlenkou, kterou chci zmínit je vztah mezi "otrokáři" a "otroky" v této knížce. Zdá se, že nic nebude černobílé a já jen doufám, že autorka v dalších dílech bude tuto "nečernobílou" společnost dále rozvíjet, protože jinak by se tento příběh mohl stát zbytečně jednoduchým.

30.10.2019 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Parádní běhací knížka! Dala jsem 5 hvězdiček za téma, přístup k němu i způsob podání. Nemyslím si, že bych věděla o známější a populárnější běžecké knížce. Na druhou stranu mě trochu rozčiloval způsob vyprávění, kdy autor skákal od hlavní dějové linky k vedlejší, pak další vedlejší a pak se zase vracel. Kdybych celou knihu četla naráz, tak by mi to problém nedělalo, ale já jsem četla během několika dnů a tak jsem se v osobách začala trochu ztrácet. Když má ale někdo paměť na jména, tak mu to určitě vadit nebude. Jinak ale asi nemám co vytknout. Spousta zajímavých (až neuvěřitelných) informací, pasáž o Zátopkovi, četlo se to lehce... Kdo potřebuje motivaci, tak vřele doporučuji. Já se hned přihlásila na maraton :)

29.10.2019 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Na tuto knihu jsem se už nějakou dobu chystala, ale stále jsem se k ní neměla. Nakonec jsem ale byla ráda za přečtení. Začátek je celkem temný, ale bez něj by kniha ani nevznikla. Trochu mi to připomnělo takové "drsnější" Eat, Pray, Love... Hledání sama sebe mimo domov někde na cestách.

29.10.2019 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Jak již bylo řečeno v předešlých komentářích, první díl byl lepší i když musím říct, že já osobně úplně nerozumím vlně nadšení z této série. Děj mi přijde takový povrchní, až zbytečný. Je ale pravda, že první díl ještě ušel, s tím druhým jsem se strašně prala. Zajímavý se příběh stal až na konci a úplný závěr je nalepený tak, aby se dalo ještě pokračovat. Upřímně ale nevím, o čem pak ještě autorka píše v dalších pěti knihách, když i druhému dílu by neuškodilo razantní zkrácení textu.

04.03.2019 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Počátek je klasický Brown. Kniha se čte lehce, ale v sérii Roberta Langdona mi přišla jako jedna ze slabších. S blížícím se koncem je poměrně jednoduché zápletku odhadnout a začátek mi přišel oproti jiným "Langdonům" zbytečně zdlouhavý. Kdybych nečetla od Browna lepší knihy, dala bych mu čtyři hvězdičky. Ale v porovnání se Šifrou a jinými je toto jen za tři.

15.11.2018 3 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Zajímavý fantasy námět, se kterým jsem se ještě nesetkala. Myšlenka spalování kovů byla opravdu zajímavá, což hodnotím velmi pozitivně. I když jedinou věcí, na kterou jsem při čtení dokázala myslet bylo, že v tomto světě se musí kovy hrozně plýtvat a že přeci tímto stylem musejí brzy dojít...
Protože jsem věděla, že jsou i další díly, tak jsem se trochu bála, že kniha nebude mít v podstatě žádný konec. Ten sice byl, ale i tak bych si představovala, že bude trochu více rozpracovaný. Dle mého názoru by si to příběh zasloužil.
Další trochu nepříjemný pocit jsem měla ze stylu psaní, který na mě působil příliš jednoduše. To je ovšem způsobeno spíše překladem.
Knihu rozhodně doporučuji. Jen také doporučuji nečekat bezchybné fantasy veledílo, aby vás pak naopak nezklamala.

01.10.2018 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Musím říct, že mě tato kniha celkem zklamala. Už několikrát mi byla doporučena a tak jsem se rozhodla jí dát šanci. Na můj vkus byla ale příliš brutální. Připadalo mi, že autor se vyžívá v detailním popisování jednotlivých brutálních činů. Násilí mi v knihách většinou nevadí, ale tentokrát jsem teda měla velké starosti knihu dočíst. Bohužel první díl nemá konec a tak asi budu muset těžce přelouskat i díl druhý.

21.08.2018 2 z 5

Ochránce Impéria – Otrok Ochránce Impéria – Otrok Raymond E. Feist

První část druhé knihy této trilogie byla opět napínavá. Je pravdou, že první kniha měla o proti tomuto dílu o něco rychlejší spád. Ochránce Impéria je už trochu volnější, co se akčnosti týče. Na rozdíl od prvního dílu jsou zde i pasáže z pohledů nepřátelů Mary z Acoma, což mě osobně poněkud vadí, protože nemám ráda, když takto autor (v tomto případě autoři) mění styl. Na druhou stranu tyto pasáže jsou také skvěle napsané a neznamená to, že se děj opakuje ze dvou pohledů. Naopak události plynou a odhalení plánů nepřátelů neznamená, že jsou pak další řádky předvídatelné. Děj se postupně stupňuje a překvapující a strhující konec je zároveň krásným úvodem druhému dílu Ochránce Impéria.

18.02.2018 5 z 5

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Na tuto knihu jsem narazila v rámci letošního hledání knih pro čtenářskou výzvu. Autory, serii ani svět, který je popisován, jsem neznala, takže jsem byla opravdu velmi mile překvapena, jak moc mě čtení Dcery Impéria bavilo. Přestože to je fantasy, neřekla bych, že je to typický fantasy svět. Mnoho kouzel a nadpřirozených věcí se tu nevyskytuje. Rozhodně jsem ale už dlouho nečetla knihu, kde se děje akce za akcí a kde by nebyla jediná nudná pasáž. Jsem zvědavá na další díly.

03.02.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Ke krimi knihám jsem se zatím moc nedostala. Sněhulák je skvělý. Akční děj udržuje čtenáře v pozoru. V této knize neexistuje kapitola, která by nebyla svým dějem zajímavá. Celou knihu jsem přelouskala jedním dechem a to i přes to, že jsem musela číst ve společnosti, abych se nebála :)
Rozhodně doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi akci a napětí.

27.12.2015 5 z 5

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Kniha je velmi jednoduchá a dle mého názoru bez obsahu. Přestože tyto povídky mohou některé čtenáře zaujmout právě svojí lehkostí, já je nemohu považovat za zajímavé literární dílo. Ve většině povídek žádný děj není, chybí nápad. Humor mi častokrát přijde vynucený u mnoha zakončení jsem si říkala, jestli to je opravdu myšleno vážně a jak se k takovému závěru proboha autorka dokázala v myšlenkách dostat. Knihu jsem dočetla jen, abych jí mohla dát mínusovou hvězdičku...

27.12.2015 odpad!

Amerikou od severu k jihu Amerikou od severu k jihu Leoš Šimánek

Velmi pěkně a čtivě napsaná kniha. Ještě jsem nikdy nečetla nic ve stylu cestopisu a tak mě to moc hezky překvapilo. Autor vypráví své zážitky napínavě a bez zbytečného prodlužování. Těžké si představit, že vše doopravdy zažil a nic není smyšleného. Jediným mínusem pro mě byla poslední kapitola, která mě už zase až tolik nebavila. Ale jinak opravdu doporučuji.

17.06.2015 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížka se mi moc nelíbila. Přišla mi celkem jednoduchá s velmi předvídatelným humorem, který místy působil trošku trapně. Je to maximálně tak jednoduché čtení do tramvaje. Pro mě ale nic literárně zajímavého.

01.06.2015 2 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Neuvěřitelná kniha už jen tím, že je o skutečných událostech. Autor vypráví příběh Sina a zároveň současně vysvětluje situaci v Severní Koreji. Je těžké pochopit, jakých zvěrstev je taková ideologie schopná. Kniha pracuje s co nejvíce objektivními informacemi (které je těžké sehnat) a podává je čtivým způsobem laickému čtenáři. Z mého pohledu jsou některé pasáže o něco více osobnější, než by asi bylo nutné. Dalším negativem vidím to, že Sin lhal o popravě své matky a o následném mučení v podzemním vězení. Před měsícem proběhla internetem zpráva, že tuto situaci Sin v rozhovorech pro tuto knihu pozměnil. Autor v knize tuto situaci také popsal a jestliže Sin změnil výpověď (podle posledních zpráv) již podruhé, škodí to celému příběhu. V tak náročné situaci je ovšem těžké hledat pravdu.

25.02.2015 4 z 5