Abes Abes komentáře u knih

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Čteno v průběhu dvou ročníků s asi půlroční pauzou, ta byla na místě především s ohledem na uklidnění mé duševní sinusoidy. Opakující se popis toho, jakou pomůcku kat zrovna použije, kdy je volba patřičně vyargumentována detailním rozborem vlivu na měkkou tkáň a nervová zakončení provinilce. Mydlář ví kam sáhnout, kterou nepoddajnou část těla zlomit tak aby vzbudil co největší estetický dojem pro případ veřejného vystoupení, popř. aby zavdal co nejrychlejšímu přiznání v případě "soudního" procesu. Ústa plná pilin a studium toho jak dlouho je to, co z člověka zbylo ještě při vědomí... tohle všechno mi nedělalo dobře a projít si celým příběhem najednou jsem nedokázal. Historické události jsou popsány poutavě. Časem se ale vyprávění na pozadí měnících se reálií, začne trochu opakovat a zajídat, asi jako ty piliny.

19.01.2021

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Kniha vypadá moc dobře, kvalitní gramáž, hromada fotografií - zajímavě rozvržených, s tímhle si dali opravdu záležet. Chapeau M. Macek.

16.01.2021

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

O kousek zábavnější, než Boží pěst. Výtky opět směřuji ku překladu, ovšem tady jsem měl problém pouze s nadužíváním pravidla "z povrchu pryč", velice rušivé. (1980).

16.01.2021

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Výborná záležitost srovnatelná se zlatými časy, mými, kdy jsem hltal Morrella. Ovšem, horší překlad jsem snad neviděl, tolik překlepů a chybějících slov. (Tůmová '94).

16.01.2021 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Žvejkáno jako audiokniha na horských stezkách beskydských vrcholů. A ikdyž mi při poslechu posledních kapitol pod nohama křupal sníh, bylo mi docela horko. Do Čangi se rád vrátím. Doma v knihovně jsem zahlédl papírovou verzi, musím dávat pozor, jako to dělají chytřejší. Ukrást ji nemá smysl, schovávat ji někde pod pryčnou, to je příliš riskantní. Chce to plán, spiklence, mozky se dají vždycky koupit a nakonec se počítají jen ty zelené papírky. Kámoši?

28.12.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

V prvních kapitolách jsou nálady postav příliš roztěkané, hádky mezi nimi zbytečné, bezdůvodné. Pokud jde o samostatnou dějovou vatu sektářů, doufám, že si autor pouze chystal půdu pro další tvorbu. Severské příběhy mi zatím chutnají spíše na filmových páscích, asi nejsem fanda popliteratury.

01.05.2019 2 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Očekával jsem sondu ale dostal jsem spíš velice stručný návod jak se k lidem s poruchou AS chovat. Ve zkratce - mějte trpělivost a nezlobte se na ně, prosím. Podobnou výzvu si v knize přečtete na každé třetí stránce. Naoki hovoří za všechny
autisty světa a já se nemohu zbavit pachuti podbízivosti. Závěrečná povídka však stojí za přečtení, budování příběhu bez nutnosti apelu a interakce s našim světem jakoby Naokimu rozvazovala ruce. K tématu doporučuji článek Děti úplňku : Petr Třešňák.

06.12.2017 1 z 5

V denících často zmiňují blbou náladu uvnitř skupiny. Nade vší pochybnost je zabila absence míče. Příběh působí horrorovým dojmem. Při četbě není složité vžít se do situace a představit si jaké běsy mohli polárníci zažít. Přibližně od poloviny knihy, tedy s rozepisováním a následným vyvracením jednotlivých teorií je vyprávění trochu nudné, tady jsem využil zkratek a třeba takový popis sovětské automobilové techniky jsem přeskakoval. Celkově jde o zábavnou četbu na jejíž obrazy si při zimních výstupech do beskydských svahů jistě "nerad" vzpomenu.

05.11.2017 4 z 5

Po pár stránkách se mě zmocnilo přesvědčení, že bych podobným stylem dokázal budovat příběh i já sám. Výsledek takové práce bych opravdu nikomu nepřál, proto hodnotím odpadem a knihu odkládám do sekce hanby hřbetem ke zdi.

12.03.2017 odpad!

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřina Tučková sice umí psát způsobem, který mě vtáhne do děje a podněty reality spolehlivě utlumí ale nesmí mi popisovat pročítání archivních svazků. S něčím podobným jsem počítal, nicméně tato očekávání nezmírní celkové zklamání. Přibližně pětina knihy šla jako po másle, zbytek dost bolel. Téma rozhodně zajímavé, dotknout se světa, který u nás vytlačila katolická misie a pozdější politicko mocenská genocida tradiční kultury. Tomuhle já strašně fandím, takovému protkání s přírodou, viz. Estonsko.

30.01.2015 2 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Knížka pohltí a člověk moc nestíhá uvažovat nad tím co čte a co viděl, něco znám něco je pro mě nové, takže se to zpětně těžko odhaduje ale jedna kniha vydá cca za 4 - 6 epizod seriálu. Ovšem je zde spousta odboček, na které v televizi nezbyl čas popř. je v kulisách vyrobených z kartónu (áno:o) nebylo možné uskutečnit. Dozvíte se jak se Lister na těžařskou loď vůbec dostal a důvod to není nikterak překvapivý. Dále krom toho že je Lister bůh, což nikoho nepřekvapí, zjistíte že je také meziplanetárním kolonizátorem, několikanásobným zachráncem Vesmíru. Dozvíte se kdo stvořil Vesmír, co se ve skutečnosti stalo se Zemí, proč Rimmer nosil koženou nanosukni a střevíce s pětadvaceticentimetrovými podpatky. Naleznete odpovědi na nejzákladnější otázky bytí.

03.05.2014 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Z fyzikálního hlediska je konec světa, respektive konec Vesmíru popisován jako moment, kdy se rozpínání vesmíru zastaví a hvězdy časem vyhasnou. Tepelná smrt vesmíru. Na McCarthyho cestě je zima. Pohyb znamená život. Proto museli otec se synem pokračovat, jít dál a udržovat oheň.

Nejdřív film, potom kniha. Dost mě překvapilo jak jsou si obě formy podobné ale pak mi došlo, že na všudypřítomné popelavé šedi a vztahu otec syn versus biblická apokalypsa se mnoho pozměnit / pokazit ani nedalo. Kniha stereotypním ukrajováním dne za dnem navozuje dojem života na trhací kalendář. Roční období ale dávno ztratila smysl, stejně jako hodiny. Zima je všude. Vše se řídí dle toho, kolik dávno prošlých konzerv zbývá.

Krátký dovětek. Knihu jsem četl v době kdy nám na horách foukal ostrý nárazový vítr. Jedné noci jsem slyšel padat stromy. Koukat po ránu na spadané jedle byl zvláštní pocit.

30.12.2013 4 z 5

Jó! To je kočičí vynález. Víš, občas máme v knížce nakreslený, co se v tom příběhu odehrává a říkáme tomu obrázky.

Ty tady ovšem vůbec nefungují jako mantinely představivosti, ale umně utvářejí atmosféru. Prohlížel jsem si je hypnoticky i několik minut. Stejně jako tomu bylo kdysi u Bradavic, tak i do sirotčince bych se někdy rád vrátil, ať už ve filmové, nebo navazující knižní podobě.

20.09.2013 3 z 5

Farma zvířat / Animal Farm Farma zvířat / Animal Farm George Orwell (p)

Tady není strašidelná ani tak předpověď a její naplnění, jako fakt, že lidstvo se tíhou své povahy prostě poučit nemůže.

10.06.2013 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Před chvílí jsem doslova přepral Oslici od Nicka Cavea a už se nemůžu dočkat až si počtu o dalším vyvrheli. Vím že tento pán umí a oproti výše zmíněné to nejspíš bude jazda jako na tobogánu... a taky že ano. Od první strany zapomínám na odporné Psíhlavsko, smývám mrtvolný puch, odháním mouchy a nechávám se usměrňovat mantinely, které King umně vystavuje. Holt autor, který cílí na masy a my mu to s chutí žerem.

26.03.2013 4 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Těžko se to četlo, nekonečné popisování atmosféry a zvířecích pastí mě ubíjelo.

Ano schytával jsem ty svižný rány bičem, tupý rány palicí, škrábance šípkových trní, ale to bylo nic ve srovnání s jizvama na mý duši. Nic, proti hořký chuti krvavejch slz mých vnitřností. Schytával jsem to za Vás, za vaše temný myšlenky, za vaše hříchy a oplzlý tužby. Schytával jsem to za Vaše nadprůměrná hodnocení a doporučení.o)

Naštěstí se to v poslední třetině knihy tak nějak zvrtlo a to co bych v předešlé části četl snad měsíc, jsem teď prolouskal během dvou dnů. Rozporuplné pocity, pár velmi silných momentů především s ohledem na atmosféru. Doporučuji si k četbě pustit ost k filmu The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (Nick Cave & Warren Ellis).

14.03.2013 3 z 5

Zatoulané písmenko Zatoulané písmenko Oldřich Syrovátka

I jak se z prosté Mlékárny stala honosná Lékárna. Jo tehdá jsem měl své dvorní předčítače :)

26.07.2012 5 z 5

Tso Tso Samuel Beckett

Zbytečně hezký obal.

26.03.2011 1 z 5

To To Stephen King

Jedna z těch knih, kterou bych nedovolil spálit za účelem ohřátí se.

26.03.2011 5 z 5