a.k a.k komentáře u knih

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Nenáročný duchařský příběh na jedno odpoledne. Sourozenci se po nehodě rodičů uchýlí ke svým prarodičům, které dosud neznali a jejichž velký dům stojí na opuštěném místě v horách. Přívětivost prostředí se brzy promění v tísnivý a zlověstný pocit, že zde není něco v pořádku.
Autorka si drží svůj standard. Za použití obvyklých rekvizit tohoto žánru (bouře, výpadek elektřiny, zamčený pokoj, ...) se jí opět podařilo vytvořit tu správnou, tíživou atmosféru slibující působení podivných entit.
Dobré oddechové čtení.

06.09.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Psycholog Cyrus Haven je povolán do dětského domova se zvýšenou ostrahou, aby vyhodnotil případ Evie Cormacové, která žádá o propuštění a uznání dospělosti. Před šesti lety ji nalezli v tajné místnosti v severním Londýně vedle rozkládající se mrtvoly umučeného muže.
První díl nové série s forenzním psychologem Cyrusem Havenem nabízí od prvních stránek zajímavý příběh, ve kterém každá z postav skrývá nějaké tajemství.
Základem jsou dva paralelní příběhy, jeden o zavražděné krasobruslařce Jodie a druhý o naší tajemné, antisociální teenagerce Evie.
Výborné čtení, výborný autor. Moc doporučuji.

05.09.2021 5 z 5

Trans Trans Adam Southward

Victor Lazar je temnou postavou celého románu. V jeho okolí umírají za zvláštních okolností lidé a i když ho dopadnou a skončí za mřížemi, další smrt následuje. Vězně dostává do péče soudní psycholog Alex Madison, aniž by tušil s jakým monstrem má tu čest.
Příběh je pomalý, Alexovo chování rozpačité, možná někdy s nějakým tím klišé, mě ale bavila ta pochmurná psychologická atmosféra s nádechem paranormálna, zajímalo mě rozuzlení té až detektivní zápletky.

04.09.2021 4 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Další z příběhů, který je postavený na cestování časem. Hlavní hrdinka prožívá velmi smutné časy. Po smrti milovaného dědečka odjíždí do Irska, aby tam rozprášila jeho popel. A pak se to stane. Ocitne se ve 20. letech minulého století a to za velmi nebezpečných okolností.
Velmi pěkně napsaný příběh, který v sobě zachycuje úsek irské historie, který není tak často námětem literárního zpracování. A aby to bylo se vším všudy, tak samozřejmě je tu působivá romantická zápletka. Krásný román, který moc ráda doporučím.

03.09.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Název i přebal knihy evokuje příběh ze světa módy. Primárně jde ale o osud ženy v řadách letectva za 2. světové války. I když tady hrají letadla prim před šaty, stále jde o román bližší romanticky smýšlejícímu čtenáři.
Nádherná rodinná sága se silnými hrdinkami, kde nechybí láska, zklamání, strach i odvaha a především rozpletení jednoho velkého dávného tajemství. Toto je přesně ten typ knihy, u které zapomenete na svět okolo sebe.

02.09.2021 5 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Řeckou mytologii jsem dlouho vnímala jako netradiční pohádku plnou božstev a mýtických stvoření. Proto když jsem před více než 30 lety četla poprvé tento román, naprosto mě uchvátil. Tady se totiž pohádka změnila v příběh reálný, uvěřitelný a jakési nadpřirozeno božských a bájných skutků se proměnilo v rozumově zdůvodnitelné činy.
Životní peripetie známého attického hrdiny Thésea jsou poutavě vyprávěné a zachycují všechny etapy jeho života. Ze všech zmíním alespoň známý Mínóův labyrint, naprosto dokonale pojaté.
Po znovu přečtení románu pro mě neztratil příběh na čtivosti. Je pravda, že dnes nabízí knižní trh oproti minulosti enormní množství různých strhujících příběhů a fantasy světů, ale tato kniha je úplně jinak pojatá a pro mě zůstává nadčasová.

01.09.2021 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Milující pár se ujme zanedbané, týrané malé holčičky. Ale jak se říká: každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Svižný, napínavý příběh psaný z perspektivy hned několika postav. Zápletka je děsivá a umí si čtenáře velmi rychle získat. Rodinné drama se záhy mění v regulérní psycho a člověk jen čeká, jaké zlo se objeví na další stránce.
Doporučuji.

31.08.2021 5 z 5

Atentátník Atentátník Ulf Schiewe

Román o atentátu na Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu odráží politickou atmosféru i historické souvislosti. Od začátku víme, jak to skončí, přesto autor dokázal velmi zajímavě pojmout posledních sedm dní před činem. Příběh z pohledu třech ústředních postav, kdy každá hájí jiné zájmy. Snaha autora zmínit v příběhu veškeré pravdivé skutečnosti okolo vlastního aktu někdy děj zbytečně natahovaly a pro vlastní příběh by byly asi postradatelné. O to spíš, že nejde o dokumentární literaturu, ale díky jedné z vymyšlených stěžejních postav o částečnou historickou fikci. Přesto je kniha působivá, příběh mě bavil a těm kdo mají rádi knihy o této době doporučuji.

26.08.2021 5 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Detektiv Red se musí popasovat s rostoucím počtem brutálních vražd, které nemají absolutně žádné společné znaky a chybí jakákoliv indicie, která by mohla pomoci určit směr vyšetřování. Množství vražd jak na běžícím pásu a člověk se nestačí divit autorově zvrácené vynalézavosti. Je to surové, krvavé, napínavé, ponuré a intenzivní. Moc dobře napsané, čtivé. Doporučuji.

25.08.2021 5 z 5

Vzdálená řeka Vzdálená řeka Barbara Wood

Rodinná sága německých přistěhovalců, kteří na počátku minulého století zakládají v Kalifornii vinařství. Kniha je plná rodinných svárů, tajemství, problémů s vedením rodinného podniku, ale také romantiky. Vedle historické dějové linky je tu také příběh ze současnosti, ve kterém poslední dědička slavného vinařství řeší prodej rodinného majetku. Komplikací transakce je objevení lidské kostry.
Čtivě napsaný román, ve kterém děj nabízí stále něco nového. V některých případech byl sice trochu předvídatelný, ale místo i postavy jsou natolik pěkně napsané, že mě to moc bavilo i tak. Hezké, odpočinkové čtení po náročném dni.

24.08.2021 5 z 5

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

Mladičká Griet se dostane jako služebná do domácnosti malíře v Delftu a stane se inspirací k velkolepému dílu. Historická fikce o okolnostech vzniku slavného obrazu neznámé dívky s perlovou náušnicí od nizozemského malíře Vermeera.
Citlivý, křehký příběh, který kromě zvláštního vztahu mezi umělcem a dívkou poutavě zachycuje i obyčejný život v delftské domácnosti 17. století.

23.08.2021 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Pokračování série "Otto Veliký" bylo snad ještě lepší než jednička. Výpravný, dobrodružný příběh z 10. století je chytlavý od prvních stránek. Italská královna Adelheid je v nesnázích a chrabrý Gaidemar z jízdní legie krále Oty udělá vše pro její záchranu. A je to hodně nebezpečná mise. Ale to je jen začátek. Vyprávění je barvité a velmi čtivé. Stejně jako jednička, vhodná četba nejen pro milovníky historických románů. Moc doporučuji.

30.06.2021 5 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

Caitlin má nastoupit na sportovní vysokou školu. Z jednoho ranního běžeckého tréninku v horách se však už nevrátí. Rodinná tragédie zmizelého děvčete poznamená rodiče i mladšího bratra, kteří se každý různým způsobem vyrovnávají se situací.
Zápletka knihy byla velmi slibná. Bohužel však tempo o dopadu neštěstí na charaktery členů rodiny bylo natolik pomalé, že už jsem ani nedoufala, že se doberu konce. Závěr je sice působivý a napínavý, ale tak nějak nevím, jestli to trápení za to stálo.
V audioverzi také nešťastně chybí alespoň nepatrné předěly mezi některými dějovými obrazy.

29.06.2021 3 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kate Marshallová řeší podivné utonutí mladíka, který byl vynikajícím sportovním plavcem. Ke všemu se v okolí vodní nádrže, ve které k neštěstí došlo, záhadně ztrácí další lidé.
Promyšlená zápletka, stupňující tempo a výborná atmosféra včetně zrádné mlhy, která je předzvěstí něčeho zlého.
Bryndzovy knihy jsou sázkou na jistotu. Dobře se to četlo. Těším se na další díl!

28.06.2021 5 z 5

Královi rytíři Královi rytíři Richard Dostál

Historický román ze 14. století za vlády krále Václava II., ve které najdete historické události jako např. žitavský incident s Branibory, vpád vojsk Albrechta Habsburského a následnou bitvu v Čechách nebo obléhání Kutné Hory. Důležitými postavami tady jsou rytíři Jan z Vartenberka a Jindřich z Lipé.
Svižně napsaný příběh bez sáhodlouhého popisu historických reálií, který se velmi pěkně čte a má šmrnc.

27.06.2021 5 z 5

Vlci u dveří Vlci u dveří Jamie Dutcher

Měl to být krátkodobý dokumentární projekt filmařů na zachycení života vlčí smečky. Skončilo to šestiletým soužitím s vlčí tlupou a neopakovatelné zážitky při úsilí nahlédnout do vlčí duše.
Fascinující postřehy při snaze vystihnout vlčí povahu a pokus o vyvrácení předsudků o krvelačnosti těchto majestátních zvířat. Nádherně napsaná kniha se spoustou fotografií i emočně vypjatých situací. Mockrát jsem se při čtení přistihla, jak se mi zvedají koutky v úsměvu a jindy tečou slzy po tvářích. Doporučuji.

26.06.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Uf, náročné to bylo čtení. Chvílemi jsem si myslela, že se utopím v záplavě jmen. Postupně jsem ale propadla popisované době, autor mě dokázal strhnout. Čtivou a pro laiky srozumitelnou formou působivě ukazuje souvislosti této důležité historické etapy, předkládá různé hypotézy a závěry svého bádání. Jako královéhradecký patriot posílám speciální dík autorovi za spoustu zajímavých informací o vztahu Žižky k našemu městu. Úctyhodný badatelský počin, i když zavilým čtenářům historických románů bude prostě chybět ten třetí rozměr, co se asi honilo Žižkovi hlavou a jaké vnitřní pohnutky ho vedly k jeho činům.

25.06.2021 5 z 5

Hvozd Hvozd Edward Rutherfurd (p)

Monumentálně pojatý historický román zachycuje období od konce 11. století, od dob krále Rufuse až po současnost. Výjimečný je tím, že ústřední roli tady nehrají historické figury, ale území živoucího, hlubokého, rozsáhlého Hvozdu na jihu Anglie. Právě tady sledujeme životy několika generací obyvatel z různých společenských vrstev, které jdou vstříc reálným historickým událostem tohoto místa.
Velmi dobře napsaný, netradičně pojatý román se čte moc dobře. Možná jen doporučím trochu se soustředit na jednotlivé postavy. Generace usedlíků se v rámci věků často smísí a v x-té generaci není tak jednoduché si hned uvědomit začátky rodokmenů před staletími. Autor je velmi zdatný vypravěč a Hvozd je působivé a výjimečné dílo. Za mě maximální spokojenost a určitě si přečtu i další autorovy romány. Doporučuji.

24.06.2021 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak trochu nevyrovnaná spisovatelka Lowen přijme nabídku dopsat úspěšnou knižní sérii autorky, která po nehodě není schopná pokračovat v práci. V rodinném sídle autorky čeká Lowen řada nepříjemných překvapení.
Bravurně napsaný příběh, při jehož čtení tušíte, že není něco v pořádku, a hltáte stránky, abyste odhalili, kde je pravda. Některá místa v ději jsou sice předvídatelná, ale jako celek je kniha působivá a čte se sama.

24.06.2021 5 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Příběh dvou bratrů, kteří hospodaří na svých usedlostech v chudé slovenské vesničce. Jejich životy se zcela změní za jedné strašlivé bouře, kdy objeví mladou cikánku na pokraji života.
Nádherně napsaný román o těžkém životě na vesnici v sobě nese tajemný nádech mystična, poetiky i hlubokých myšlenek. Kniha je pro mě velkým překvapením. Doporučuji.

23.06.2021 5 z 5