666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Boží muka Boží muka Karel Čapek

První samostatná kniha Karla Čapka, ve které se projevuje naplno jeho spisovatelský talent, inteligence a vnímavost. Zdánlivě se mohou povídky zdát tak trochu všední, s nádechem záhadnosti, ale ve skutečnosti je tomu právě naopak. Dle mého názoru jde o hlubší až filozofická zamyšlení nad různými tématy života a smrti, lidského bytí jako takového a různých jiných aspektů existence, které leží za hranicí lidského chápání.

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Zaujala mě obálka knihy a také fakt, že by se mi hodila do čtenářské výzvy 2024. Strašidelný příběh mladého chlapce se surrealistickými prvky a nádechem tajemna je vměstnán do útlé knížky, kterou významně, stejně jako v případě Spánku, obohacují ilustrace Kat Menschik. Koho by napadlo, že tak banální záležitost, jako je návštěva knihovny, může skončit úzkostí a strachem o holý život v labyrintu podzemí. Hlavní hrdina se v tomto bludišti setkává s pozoruhodnými postavami, které sehrají významnou roli v jeho životě, který po tomto děsivém zážitku už nikdy nebude jako dřív.

Spánek Spánek Haruki Murakami

Stereotypní a nudný život hlavní hrdinky, je z příběhu cítit ve všech směrech. Její nenaplněná podstata, frustrace a postupné upadání do močálu všednosti, ze kterého se nelze jen tak vyprostit, je jedním z vícero témat této novely. Už jenom fakt, že svého potomka nazývá dítě a dlouho ani nevíme jestli je to kluk nebo holka, natož abychom znali jeho jméno, je podivně nepřirozený. Není divu, že její nespavost jí přináší v jistém smyslu svobodu, energii a pocit, že opravdu žije a není pohřbená ve svém vlastním jednotvárném ubíjejícím životě. Knihu doplňují krásné ilustrace.

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Výborný počin PostApo Romana Bureše má skvělou zápletku i poselství. Interesantní příběh, který si bere na mušku lidskou nadutost, bezohlednost a egoismus, který nás jednou přivede do záhuby, je napsaný s jistou dávkou lehkosti a černého humoru, i když řeší závažná civilizační témata. Lidstvo jako takové je ten nejhorší virus, který mohl naší krásnou Modrou planetu napadnout a jednou dojde k jeho zkáze, možná spíše nevyhnutelné sebedestrukci - stejně si nic jiného, vzhledem k tomu, jak se chováme k Matce Zemi a Přírodě, nezasloužíme. Je paradoxní, jaké krásné věci umí člověk vytvořit a zároveň vše ničit a nechávat za sebou jenom zkázu a zmar.

Před tváří Amonovou Před tváří Amonovou Paul Doherty

(SPOILER) Poslední dobou jsem dost zanedbávala četbu o mém oblíbeném starověkém Egyptě a proto jsem sáhla po prvním dílu této série, který nás prostřednictvím nejvyššího soudce Amerotkea zavede do období počátku vlády slavného faraona - ženy Hatšepsut, jež vládla v 15.století před Kristem. Kniha čtivě popisuje mocenský boj po úmrtí panovníka Thutmose II., který byl zároveň nevlastním bratrem i manželem Hatšepsut. Velmi dobře jsou popsány vztahy a život u dvora faraonů, životy kněží, vojáků a dalších obyvatel této prastaré říše. Dočteme se o prvním slavném vítězství této velké královny na válečném poli, kterým si zajistila titul faraona a získala si všeobecný respekt a úctu. Autor se zabývá také otázkou víry v celou škálu bohů a jejich uctívání, které ke starému Egyptu neodmyslitelně patří. Jediné, co mi v knize vadí kromě menších nesrovnalostí, je fakt, že autor Cheopsovu pyramidu umístil do Sakkáry, kam rozhodně nepatří, na rozdíl od nejstarší Džoserovy stupňovité pyramidy, dalších sedmi pyramid a jedné mastaby. Příběh je však, až na tyto nesrovnalosti, čtivý a je třeba hledět na to, že je to historický román a ne literatura faktu. Přenesla jsem se díky němu opět o tisíce let zpět do dávné minulosti a zapomněla na všední starosti této uspěchané doby.

Ghúl Ghúl Brian Keene

(SPOILER) Prázdniny malých dvanáctiletých kluků, kteří jsou kamarády v pravém slova smyslu, se stanou zlou noční můrou. Otázka je, co je to nejhorší na celém vylíčeném příběhu. Lidožroutská bytost poznamenaná božím hněvem, zahnaná do smrdutých temnot je možná jenom slabý odvar skutečného zla, kterému musí tito malí chlapci čelit ve svém "normálním" životě. Kromě hororového námětu se kniha zabývá velice ožehavou otázkou dětství, dospívání a toho, jaký vliv mají zkušenosti a události, které si neseme z dětství, na náš další vývoj, povahový charakter a následující život, ve kterém se dřívější poznamenané a týrané děti často v dospělosti sami stávají nenáviděnými krutými rodiči. Stigmata spáchaného zla na dětech jsou často velmi hluboká a traumata z prožitých zlých zkušeností doživotní. Člověku je z toho opravdu zle, zvlášť při pomyšlení, že dítě se nemůže nijak bránit.

Čaroděj Čaroděj Vladimir Nabokov

Moje první kniha od autora, která je takovým předvojem Lolity, kterou jsem viděla ve filmovém zpracování, avšak nečetla, mě překvapila, neboť jsem vůbec netušila, o čem pojednává. Velice zajímavě zpracované téma obsesivních představ a nutkání, které překročí meze pouhé fantazie a derou se napovrch, aby uchvátily svého hostitele a přinutily ho konat, to po čem z celé duše jeho chtíč touží. Velmi se mi líbil autorův styl psaní a velice pestrý, libozvučný jazykový projev, který mi pomohl prozkoumat nitro a myšlenkové pochody hlavního "hrdiny", Čaroděje.

Les Les Jan Hlubek

Povedená obálka dýchá tajemnem a láká k přečtení strašidelného příběhu, který možná není nic nového, co se týče obsahu a rozuzlení, avšak velmi dobře se čte, dějová linka odsýpá, a i když je sem tam předvídatelná, tak mi místy naskakovala husina a chvílemi jsem se docela bála. Až zase pojedu na Šumavu na výlet, určitě si budu hlídat záda.

Maryla Maryla Alois Jirásek

Příběh o zakázané lásce, sporech nižší šlechty o majetek a o životě na zemanských dvorcích v době vlády Jiřího z Poděbrad nám Jirásek podává lehkou formou, která není nic náročného na čtení. Děj je vcelku předvídatelný a vzhledem k tomu, jak všechno dobře dopadne ku spokojenosti všech, působí vyprávění spíše jako pohádka s historickými reáliemi.

26.03.2024 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Na několika desítkách stránek pomalu vzkvétá mladá láska, která má rozbujet v Paříži během první světové války. Nesmyslnost a krutost války je neměnná, avšak nadutí mocipáni vždy najdou důvod, proč další absurdní válku vyvolat. Kniha je protknutá spoustou myšlenek a zřejmých autorových postojů a názorů, co se války a jejích následků týče.

Milujte královnu Milujte královnu Anton Hykisch

Historický román o životě nejenom Marie Terezie je čtivě napsán, provede nás jejím složitým a náročným životem plným nelehkých rozhodnutí, ztrát, ale také okamžiků štěstí. Tato osvícenská panovnice sice nikdy nebyla v Čechách oblíbená, ale rozhodně se jí nedá upřít odhodlání, statečnost, prozíravost a smysl pro pokrok. Některé její reformy jsou platné do dnešní doby. Kniha mapuje období vlády jediné královny na českém trůnu srozumitelně a dost stručně, avšak pokud se někdo chce seznámit s tou osobností a její dobou v základních rysech, tak je tento počin to pravé.

26.03.2024 4 z 5

Mistr a Markétka: grafický román Mistr a Markétka: grafický román Andrzej Klimowski

Tento počin by se měl prodávat jako příloha ke knize, protože podle mého názoru se v komiksu nelze zorientovat, pokud člověk nečetl tento skvostný Bulgakův román. Čtenář, který tuto originální předlohu nečetl, se lehce ztratí a příběh o dvou časových rovinách mu asi ani nedává smysl. Mistr a Markétka patří k mým nejoblíbenějším knihám a četla jsem jí několikrát, dokonce i sbírám různá vydání tohoto díla, a proto jsem ráda, že je má knihovna bohatší o toto grafické zpracování, které mi nepřijde tak špatné, jak jej zde dost lidí hodnotí - jak jsem však řekla, byl by to pěkný bonus ke knize jako takové.

Žena 50+ Co už nemusí řešit Žena 50+ Co už nemusí řešit Michael Kernbach

Takový mini dárek k narozeninám, ve kterém dává autor ženám 50+ vtipné, někdy však jen rádoby vtipné rady, jak se vypořádat s tímto životním milníkem. Docela úsměvná brožura, která snad nikoho neurazí, i když nejsme všichni ze stejného těsta...

15.03.2024 2 z 5

Jak být chudým Jak být chudým George Mikes

Zajímavý pohled na chudobu a bohatství s mírným filozofickým přesahem mě velice zaujal a musím zkonstatovat, že s většinou autorových názorů, byť se mohou zdát leckomu přitažené za vlasy, souhlasím. I když je kniha napsaná se zřejmou dávkou nadsázky a ironie, obsahuje spoustu pozoruhodných myšlenek hodných hlubšího zamyšlení.

Ida Ida Helena Černohorská

Další pochmurný příběh ze Sudet z období poválečného Československa a 50.let - jako by snad z té těžké doby tady u nás mohly být příběhy veselé :-( Novela Ida na méně než sto stránkách věrně vystihuje poměry na české vesnici v období kolektivizace. Hroutící se mezilidské vztahy, generačně odlišné názory, neskutečná každodenní lopota, jakou si dnešní člověk ani neumí představit, předsudky, křivdy a bezpráví páchané nedostudovanými poskoky režimu, kteří si vychutnávají moc, kterou jim za jejich oddanost do rukou vložila strana - to vše a další témata jsou obsahem této smutné prózy, při jejímž poslechu mi bylo opravdu úzko u srdce.

14.03.2024 5 z 5

Vymazlené vraždy 3 Vymazlené vraždy 3 Milan Skála

Další tři vymazlené Skálovky se mi rozhodně skvěle četly a příjemně vyplnily chvíle volna. Vražedné povídky donutily mé šedé buňky zapnout motory a zamyslet se při typování vraha a hádání pohnutek ke spáchání činu. Nemůžu si pomoci, ale zase mi ( hlavně první příběh ) připomněl případ poručíka Columba. Každopádně jednotlivým detektivkám nechybí nápaditost a napětí, které udrží čtenářovu pozornost a knihu slupne jako malinu.

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Zamotaná pohádková divadelní hra o lásce, poslušnosti a o tom, jak jeden malý rozverný rarášek dovede zašmodrchat životy a city lidí tak, že už se v tom dá pramálo vyznat. Nakonec vše samozřejmě dobře dopadne a všichni jsou šťastní. Více než chaotický a bláznivý děj mě zaujaly nádherné košaté verše, bez nichž by zbyla jen průměrná potřeštěná motanice.

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Martinková

Kniha převážně z poválečného období a 50.let vykreslující nelehký úděl a tvrdý život jedné velice pracovité, statečné a silné ženy, která se se svým těžkým osudem postupně vypořádává po svém, aniž by po všem, co jí život přichystal, žehrala na své trápení a zanevřela na lidi. Na pozadí vyprávění o Anně, malé a drobné ženě s obrovským odhodláním čelit všem výzvám života, ať už jsou jakékoliv, jsou velmi pěkně vylíčeny politováníhodné poměry v tehdejším Československu.

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Moje první detektivka od Dominika Dána, kterou jsem si měla možnost poslechnout na Můj Rozhlas. Děj je napínavý, o překvapení rozhodně není nouze a nenudila jsem se, akorát mi to celé přišlo nějak moc překombinované. Souhlasím s Kolbym, že méně je někdy více a se Zuzzkou, že okolnosti případu byly poněkud přitažené za vlasy. Příležitostně si možná další knihu přečtu nebo poslechnu.

14.03.2024 3 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Sáhla jsem po knize, kterou už mám delší dobu doma, ale zatím jsem jí nečetla - a ejhle, jako bych četla příběh vlastního dětství !!! Tolik podobných nebo leckdy stejných zážitků, až mě u čtení mrazilo. Přenesla jsem se v čase, slyšela hlasy babičky a dědy, u kterých jsem trávila hodně času, cítila vůně jara, sušeného sena, vánočního cukroví a také pach mokrých psů, kteří byli mými největšími kamarády v mém tak trochu osamělém světě. Radůza vypráví svůj příběh ústy svého dětského já, což byla skvělá volba. Kniha je velice mile a vtipně napsaná, a díky věcnému dětskému vyprávění jsou i smutné zážitky odlehčené. Zkrátka moc pěkné čtení.

14.03.2024 5 z 5