3DD!3 3DD!3 komentáře u knih

Elon Musk Elon Musk Walter Isaacson

Působí to jako skvělý rozjezd drsného technického sci-fi jak se lidstvo stalo multiplanetárním druhem. Stavění raketových motorů, první vybuchlé rakety a tak. Takový první díl trilogie s odbočkou k vytváření interaktivních map, revolučního systému bankovnictví, masové tvorbě elektrických aut (které budou na Marsu třeba), robotů (taky budou na Marsu třeba), hodné ale sarkastické umělé inteligence (Grokuji to) a fóra pro svobodu slova nebo něčemu takovému. Ve všem podstatném má Elon prsty. Chce zachránit lidstvo před katastrofami, které se na nej řítí a je mu jedno koho urazí nebo psychicky zničí (protože si to nepamatuje). Jde mu o to jediné a nejdúležitějšíů - o cestu vpřed. Když jsem tom správném věku četl Asimovův Konec Věčnosti, sérii o Robotech a Nadaci byl jsem zděšen (a vím že Elon taky), že lidstvo v sebezachování prakticky nepostupuje, dost mě to zdeptalo. Proto, ať to bude jakkoliv, pokud mě bude potřebovat ať dá vědět. Pokud budu moct, rád pomůžu. :)

18.02.2024 5 z 5

Batman / Soudce Dredd Batman / Soudce Dredd Alan Grant

Batman / Soudce Dredd je neskutečnou jízdou od začátku do konce a patří ke komiksům, ke kterým se člověk rád vrací ať už jen k prolistování nádherných obrazů nebo nasátí nostalgické atmosféry devadesátých let, která je nenávratně v prachu. Zběsilá jízda od začátku do konce.

09.12.2023 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Čtivé převyprávění severských mýtů. Spíše pohádkové a hodně stručné psaní což je u Gaimana nezvyklé, ale zřejmě chtěl být co nejblíže původnímu zdroji.

30.08.2023 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Silné pokračování, které je mnohem filozofičtěji pojaté než první kniha o vzestupu Paula Atreida. Pletichy rebelantů vs šachové tahy nového imperátora směrem k vhodné budoucnosti navzdory jeho postižení probublávají celou knihou. Herbert přidává nové postavy a vrací do hry Duncana Idaha jehož probouzení a rozhovory s Paulem hrají na nostalgickou vlnu.

30.08.2023 5 z 5

Nelítostný souboj 2 Nelítostný souboj 2 Meg Gardiner

Tohle je přesně ten typ knihy, kde se ukáže jestli máte představivost. Pro mě to bylo jako by Mann natočil pokračování. Pacino a Killmer v nejlepší formě prosakují skrz text knihy. Vzpomínky na minulost, rozhřešení v roce 2000. Má to tempo, skvělé Hannovy hlášky i perfektně popsané reálie. Nejen L.A. ale i Ciudad del Este. V závěru nechybí skřípání osudu. Výborné čtení a jestli to Mann převede na plátno tak klobouk dolů, je to hodně košaté. P.S: Nechybí zlaté české ručičky, které zde mají prsty v prodávaných rušičkách.

19.06.2023 5 z 5

Želvy ninja: Poslední rónin - speciální obálka Želvy ninja: Poslední rónin - speciální obálka Kevin Eastman

Ohromná nostalgie, kde můj oblíbený želvák vzpomíná na svého otce a bratry. Zároveň i osudová akční jízda čerpající z Franka Millera. Velký formát Poslednímu Roninovi sluší a po vizuální stránce jde rovněž o špičku. Povinost pro každého fanouška.

11.05.2023 5 z 5

Volný pád Volný pád Lee Child

Malinko, ale opravdu jen malinko netradiční Reacherovka. Tentokrát nejede sólo, ale s půlkou svého starého týmu zvláštních vyšetřovatelů. Pár skvělých pasáží s obstaráváním si peněz na oběd nebo odklízení mrtvol trošku kazí odbytý konec s předáním padouchů do rukou spravedlnosti. Ruční práce je ruční práce.

20.04.2023 3 z 5

Punisher: Četa Punisher: Četa Garth Ennis

Ennis v Četě vypráví o tom co znamená být dobrý velitel, o tom co pro vojáky znamená bojovat ve válce a proč to vlastně dělají. O kresbu se postaral jeho častý kumpán chorvatský ilustrátor Goran Parlov, který nenabízí jen krvavé detaily a skvělé akční sekvence, ale i minimalistické črty, které bouří emocemi. Neskutečně silná poslední stránka, tak jednoduchá až z jejího významu zamrazí, je toho dostatečným důkazem.

Rorschach Rorschach Tom King

Pětatřicet let po svém zmizení, je muž v kostýmu Rorschacha, spolu se svou maskovanou společnicí Laurou Cummingsovou zastřelen při nevydařeném atentátu na prezidentského kandidáta, který slibuje velké změny a lepší ameriku (“MAKE AMERICA GREAT AGAIN!”) než je ta za vlády současného prezidenta Roberta Redforda. Absence tváře komplikuje identifikaci, ale otisky sejmuté z mrtvoly patří Walteru Kovacsovi, tedy skutečnému Rorschachovi, který před mnoha lety zmizel. Na pozadí detektivního vyšetřování se rozprostírá charakterová studie. Ne člověka jako takového jako spíš příběh oné masky - Rorschachova převleku a toho co zastával. Jeho mravních principů a víry, že pravdu je důležité za každou cenu odhalit, zlo za každou cenu zlikvidovat.

Místo činu Místo činu Ed Brubaker

Soukromý detektiv Jack Herriman vezme případ zmizelé dívky jako laskavost známému u policie a zaplétá se do nechutné spleti polopravd, lží a mrtvol. Sekta hipíků motající se okolo takzvaného Domu luny, sexuální kult, tajemství, lži a samozřejmě peníze. Brubaker má už v tak rané tvorbě zmáknuté reálie a postavy vyloženě dýchají životem (ty co nejsou mrtvé haha) a jsou zajímavé. Hašteření postaršího páru, který je Jackovi náhradní rodinnou, krásná pohřešovaná dívka, tajemná dost natolik aby to bylo sexy a samozřejmě hlavní protagonista, mladík ještě před třicítkou, vyšetřovatel který toho ale zažil víc by bylo záhodno. Nechybí překvapivé zvraty ani nečekané úkroky, mezilidské vztahy a neschopnost uniknout vlastní minulosti.

Znamení smrti Znamení smrti Mike Mignola

Povídkový formát Humrovy svědčí. Akční jednohubky opepřené mystikou chytnou a nepustí.

01.03.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Obvyklá Kingova duchařina ozvláštněná pohledem malého protagonisty. Na nápad vyšetřovat vraždy se schopností vyzpovídat mrtvé sice nedojde, ale Jamieho zkušenosti s Ranařem jsou možná ještě děsivější. Zajímavé finále s jedním nečekaným odhalením posune knihu o stupeň výše. Později není klasický Mekáč, spíše sezóní nabídka servírováná po návštěvě hygieny.

23.01.2022 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Vydavatelství Host na to šlo velice chytře když nejdříve vydalo ono mistrovské dílo a pak se postupem let přes Kulový blesk a Věk Supernovy dostalo až Toulavé Zemi. Ano je pravda že každá kniha je o něco slabší než ta předcházející, ale pro fanoušky autora jde o rozmanitou cestu do autorova nitra, jeho motivů a vlivů, které jej formovaly. Pro Evropana jde o náhled do moderního východního myšlení a názorů země, která se ekologicky, technologicky i ekonomicky sápe na vrchol potravního řetězce. Ničím nezatížená zpověď obyčejného člověka skrytá v úvahách o budoucnosti a místě lidstva v ní. Pokud se tedy samo nezahubí.

20.12.2021 5 z 5

Tajné impérium 1 Tajné impérium 1 Nick Spencer

Strach z totality promořujicí populaci. Tresty a postihy za neuposlechnutí příkazů vlády. Snaha ovládnout narativ, kritické myšlení lidí odeslat do slepé uličky. Odmítání jakékoliv argumentace podložené důkazy. Odmítání autoritami, které zajímají jen klíčové ukazatele výkonu a mimikují již podmaněné státy. To je svět pod nadvládou Hydry.

26.11.2021 5 z 5

Batman: Svět Batman: Svět * antologie

Říct o některých příbězích, že jsou nudné nebo méně zajímavé znamená většinou spíše nepochopit kulturu, která se k netopýřímu muži jako takovému vyjadřuje. Nejsou zde špatné nebo dobré povídky, spíše slouží jako ochutnávka cizokrajných pokrmů. Některé máte chuť vyplivnout, ale jsou krásné na pohled.

27.10.2021 4 z 5

Výkřik techniky Výkřik techniky Thomas Pynchon

Zatím nejčtivější Pynchonova próza. Píše se rok 2001 a new yorská forenzní účetní Maxine Tarnowová, matka dvou chytráckých chlapců, se pitvá v excelových tabulkách pochybné technologické firmy hashslingrz. 11. září se blíží a kolem krouží agenti, gangsteří a nejrůznější japíci. Konspirace, paranoia, ale i kulinářský výlet po restauracích velkého jablka. Pynchon naznačuje, ukazuje slepé uličky a vede nás k drsné pointě, že nás jednou začnou vychovávat naše vlastní děti.

27.08.2021 5 z 5

Hodiny posledního soudu 2 Hodiny posledního soudu 2 Geoff Johns

Hodiny Posledního soudu nabízí dobrý a zajímavý příběh, čtivý a košatý. Bohužel nejde o nic zásadního i když se nám tvůrci snaží namluvit něco jiného. Ono to nemohlo dopadnout jinak. Když vezmete slavnou předlohu jako jsou Strážci Alana Moora a snažíte se na ni navázat, nemůžete vyhrát. Dá se ale uhrát pat. Rozpačitý pat.

20.08.2021 3 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Slušná idea, která ale ve finále úplně nestrhne. Rozdělit jednoho padoucha podle toho jak se v historii Batmana choval je docela zajímavé. Fabokova kresba je dokonalá. I to zabíjení je zajímavé. Johns navíc staví na piedestal toho nejšílenějšího. Finále je rádoby umělecké, ale v podstatě připomene Martu z neslavné konfrontace z Batman v Superman.

20.08.2021 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek III. Conan z Cimmerie. Svazek III. Régis Hautière

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwang Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze. Všechny příběhy spojuje téma divošství, bojující proti civilizaci nebo s černou magií.

16.08.2021 5 z 5

Lobo: Univerzální gladiátoři Lobo: Univerzální gladiátoři Alan Grant

Kniha je krátká, úderná a neklade si vyšší ambice než při čtení (na toaletě) pobavit. Lobo i Grant to umí i lépe. Navíc Lobo občas ani nepůsobí jako hlavní postava a pozornost se často přesouvá k dalším postavám. Hádky dvou gladiátorů o tom, jestli lze nebo nelze uzdravit hlavu v kýblu, jsou sice zpočátku jistým zvráceným způsobem legrační, ale když na scénu nastoupí hlavní hrdina, je čtení hned veselejší.

16.08.2021